8 خرداد 1402
دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

آنچه باید درمورد دکوراسیون آشپزخانه ایرانی بدانید

در سراسر دنیا صحبت از فرهنگ و اصالت ایرانی است که در بسیاری موارد، مردم خواهان آن هستند تا خانه‌هاشان را در این سبک دکوراسیون کنند. همیشه و همه‌جا برای گسترش فرهنگ‌های متفاوت و درک افراد از فضا و طراحی با معنا، دکوراسیون‌ آشپزخانه، سالن نشیمن و اتاق‌خواب‌ها را متناسب با فرهنگ‌های جوامع مختلف طراحی می‌کنند که در این میان طراحی دکوراسیون ایرانی همیشه سرآمد بوده است و طرفداران خود را دارد.

به واسطه ایجاد یک دکوراسیون اصیل و سنتی، دکوراسیون ایرانی بسیار مورد توجه عموم مردم در سراسر جهان قرارگرفته است، تا جایی که تمام خانه یا تنها بخشی از آن مانند دکوراسیون آشپزخانه را متناسب با فرهنگ ایرانی طراحی می‌کنند. با این وجود شما یک ایرانی هستید و می‌توانید فرهنگ و اصالت خود را تنها با دکوراسیون بخشی از خانه‌تان به نمایش بگذارید. در این مطلب آنچه را که لازم است برای دکوراسیون آشپزخانه ایرانی بدانید، برای شما بازگو خواهیم کرد.

دکوراسیون ایرانی از زبان لنا اسپات

لنا اسپات از عشق به ایران و دکوراسیون ایرانی می‌گوید. وی در آلمان رشد یافته و اکنون در اسپانیا زندگی می‌کند. اولین بار در زمان تحقیقات و مطالعه خاورمیانه، وارد تهران شد و با فضای داخلی ایران آشنایی پیدا کرد. خیلی سریع توجه او به میراث قدیمی و هنر تسلط به معماری در ساختمان‌های باستانی جلب شد. تقابل بین عظمت و سادگی همراه با مصالح طبیعی، رنگ‌های خاکی و قدیمی و همچنین طرح‌های مجلل، تاثیری بزرگ و ماندگاری در ذهن لنا اسپات ایجاد کرد.

پس از اولین دیدار وی با ایران و فرهنگ ایرانی، متوجه شد که مسیر زندگی‌اش به فرهنگ و دکوراسیون ایرانی بازمی‌گردد. او اضافه می‌کند: «من بسیار به توضیح قصه‌های ایرانی، بیان اخلاق افراد هر خانه و همچنین بیان فرهنگ با توجه به طراحی و دکوراسیون ایرانی، علاقه‌مند هستم.»

شاید برایتان جالب باشد که لنا اسپات چه شخصی است که ما باید درمورد آن بخوانیم و بدانیم. باید گفت او نویسنده کتابی است که در آن از مکان‌های منحصربه‌فرد ایرانی، طراحی و دکوراسیون ایرانی، سیاست و معماری سنتی مدرن ایران صحبت کرده است. در این کتاب او از ایران یک چهره مثبت و انسانی را به نمایش می‌گذارد که مورد توجه عموم افراد در سراسر دنیا قرار گرفته است.

«پشت پرده‌های بسته» نام کتاب لنا اسپات است که در آن نگاهی دقیق به دکوراسیون ایرانی خانه‌های زیبا و مزین ایرانی می‌اندازد. او برای اتمام کتابش نیاز به حضور در فضای داخلی ایران را داشت تا درآغوش این فرهنگ و اصالت قرار گیرد. به همین دلیل چندین ماه به ایران سفر کرده و با مردم محلی آشنا شد و از دوستان و غریبه‌های بسیاری کمک گرفت.

لنا اسپات می‌گوید «دیدن اینکه چگونه اشتیاقم می‌تواند از صحبت با دیگران الهام بگیرد و اینکه دوستان و افرادی که هیچ شناختی از هم نداشتیم تا این حد مرا در نگارش این کتاب حمایت کرده‌اند، بسیار عالی بود. علاوه بر این‌ها درست است که دیگران می‌توانند زیبایی دکوراسیون ایرانی را ببینند، اما نوشتن و انتشار یک کتاب در این باره برای من پیروزی و نقطه عطف شخصی بوده است.» همچنین افزود «در پایان کار چاپ این کتاب و مشاهده بازخوردهای مثبت افراد در سراسر دنیا، چشم من را به ظرفیت ایران و فرهنگ ایرانی باز کرد.»

دکوراسیون منزل ایرانی

در آخر چندیدن سوال از لنا اسپات شده است که ارزش و اهمیت دکوراسیون ایرانی را به رخ می‌کشد. این سوالات عبارتند از:

  • جنبه مورد علاقه شما در دکوراسیون ایرانی چیست؟

لنا اسپوت: جنبه مورد علاقه من در دکوراسیون ایرانی، فرهنگ ایرانی است. شخصیت اجتماعی و جمعی افراد ایرانی است. خانه‌های سنتی ایرانی متمرکز بر افرادی هستند که از گذراندن وقت با دوستان و خانواده خود لذت دیگری ندارند. بنابراین، خانه‌ها و دکوراسیون ایرانی آن باید کاربردی بوده و درخور مهمان‌نوازی ایرانی باشد. به همین دلیل است که اغلب بیش از شیش اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، اتاق خواب و آشپزخانه دارد. دکوراسیون آشپزخانه قلب هر خانه ایرانی است.

  • چه چیزی دکوراسیون ایرانی را خاص کرده است؟

تسلط معماری، رنگ‌ها، تنوع صنایع دستی با کیفیت بالا و احساس گرمی بین افراد خانواده می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل خاص بود دکوراسیون ایرانی باشد. ظروف مسی و براق در دکوراسیون آشپزخانه خانه‌های ایرانی شور و اشتیاق زندگی را یادآور می‌شود. به طور کلی دکوراسیون ایرانی ترکیبی ازعظمت و سادگی است.

5 ایده دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

ظروف مسی در دکوراسیون

ایران در هنر و صنایع دستی سابقه طولانی دارد و ایرانیان طرفدار شما یک دکوراسون ایرانی هستند. خانه‌هایی با طراحی و صنایع قدیمی به همراه ترکیبی از پیچ‌وخم‌های مدرن، ترکیبی بی‌نظیر و جدید ایجاد می‌کنند. دکوراسیون آشپزخانه از جمله مکان‌هایی است که می‌توان با طراحی و دکوراسیون ایرانی آن را تزئین کرد. بنابراین در ادامه آنچه را که لازم است درباره دکوراسیون آشپزخانه ایرانی بدانید بازگو خواهیم کرد.

  1. از ظروف مسی استفاده کنید

مس در ایران به وفور یافت می‌شود و به ویژه بازارهای یزد، قم و کرمان به خاطر فروش مس معروف هستند. کارگران ساخت ظروف مسی، به سختی ورقه‌های مسی را حالت می‌بخشند و با ضربات چکش آن‌ها را صیقل می‌دهند. در ایران از این ظروف مقرون‌به‌صرفه می‌توان برای پخت‌وپز، سرو یا تنها با هدف دکوراسیون آشپزخانه استفاده کرد.

  1. از سبدهای دست‌بافت استفاده کنید

سبدها ابزار ذخیره‌سازی و دکوراسیون خوبی هستند و در ایران نمونه‌های دست‌بافت سبدها را می‌تواند در استان خوزستان در جنوب پیدا کرد. معمولا این سبد‌های دست‌بافت به عنوان ظروف ذخیره سازی کوچک، گلدان، زیر بشقابی، سینی یا تنها برای دکوراسیون آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. سبدهای دست‌بافت بادوام هستند و جلوه‌ای از طبیعت را به محیط خانه هدیه می‌دهند.

سبدهای بافتنی در دکوراسیون

  1. از پارچه دست‌دوز استفاده کنید

انواع مختلفی از پارچه‌های دست‌دوز را می‌توان در سراسر کشور یافت. در کرمان این پارچه‌های دست‌دوز به پاته معروف هستند و اغلب برای دکوراسیون آشپزخانه ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پارچه‌‌های دست‌دوز از پشم و رنگ طبیعی ساخته می‌شوند. در اصفهان به این پارچه‌ها غلامکاری می‌گویند و در یزد پارچه‌های دست‌دوز ترمه نام دارند. ترمه‌ها پارچه‌های ابریشمی مجللی هستند. اندازه‌ها و اشکال مختلف این پارچه‌های سنتی محیط خانه را کاملا ایرانی می‌کنند.

  1. از ظروف سفالی استفاده کنید

صنعت سفالگری قبل از امپراتوری پارس در تاریخ ایران نقش داشته است. در زمان‌های قدیم از کوزه‌های رسی کوچک و بزرگ برای خنک نگه داشتن آب استفاده می‌کردند. این روزها شهرهایی مانند لالجین، یزد و نطنز این سنت دیرینه را ادامه می دهند. در حالی که برخی از افراد از این ظروف تنها برای دکوراسیون آشپزخانه استفاده می‌کنند، استفاده از این ظروف برای سرو مواد غذایی و به خصوص نوشیدنی کاری مناسب و درخورد فرهنگ ایرانی است.

  1. فرش ایرانی را فراموش نکنید

شما نمی‌توانید در مورد دکوراسیون ایرانی صحبت کنید اما فرش ایرانی را به فراموشی بسپارید. برای ایجاد یک دکوراسیون آشپزخانه ایرانی شما می‌توانید از فرش‌های کوچک و قدیمی در کف آشپزخانه خود استفاده کنید. اگرچه فرش‌های ایرانی ارزش سرمایه‌گذاری را دارند، اما همچنان می‌توان نمونه‌های مشابه فرش‌های سنتی را با قیمت کمتر پیدا کرد.

حرف آخر

دکوراسیون ایرانی در سراسر دنیا طرفداران خود را دارد تا جایی که نویسنده مشهور آلمانی، لنا اسپات در مورد فرهنگ و دکوراسیون ایرانی کتابی با نام «پشت پرده‌های بسته» نوشته است. دکوراسیون ایرانی به واسطه سنتی و قدیمی بودن و همچنین استفاده از رنگ‌های شاد، انرژی‌بخش بوده و نمادی از شور زندگی است. از آن‌جایی که آشپزخانه قلب هر خانه ایرانی است. دکوراسیون آشپزخانه ایرانی بسیار پرطرفدار بوده و اغلب با استفاده از ظروف سنتی مانند مس و ابزار دست‌سازی مانند سبدهای حصیری و پارچه‌های ترمه قابل اجرا است. در این مقاله از آراستا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *