8 خرداد 1402
ایجاد ناهار خوری در فضاهای بی‌استفاده خانه

استفاده از ناهار خوری در فضاهای بی‌استفاده خانه

اتاق ناهار خوری یکی از قسمت‌های مهم هر خانه است؛‌‌ زیرا دست‌کم چند بار در طول روز اعضای خانواده دور میز این جمع می‌شوند. برای داشتن ساعاتی خوش دور میز ناهار خوری، علاوه بر غذاهای خوشمزه، دکوراسیون جذاب نیز می‌تواند این فضا را شادتر کند؛ تا میل کردن یک وعده غذایی در کنار خانواده، لذتی دوچندان پیدا کند.

توجه به اکسسوری‌های کاربردی در اتاق ناهار خوری و یا ایجاد این فضا در محیطی بهتر با دکوراسیون جذاب‌تر، بسیار مهم است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شما کمک ‌کنیم تا با استفاده از فضاهای بی‌استفاده در خانه، یک فضای ناهارخوری صمیمی برای دورهمی خانوادگی خود درست کنید. کافی است از ایده‌هایی که در اختیارتان می‌گذاریم، استفاده کنید تا شما هم بتوانید از فضاهای بی‌استفاده، برای این منظور بهره ببرید و یک فضای جداگانه و جذاب برای ناهارخوری بسازید. همراه ما بمانید.

ساخت اتاق ناهار خوری در فضاهای پرت و بی‌خود

ساخت اتاق ناهار خوری، لزوما نیاز به یک فضای منحصربه‌فرد و خاص ندارد. شما می‌توانید از فضاهای مختلف منزل به‌طور هوشمندانه‌ای استفاده کنید و یک قسمت از فضای خالی دیوار را برای درست کردن یک ناهارخوری کوچک اختصاص دهید.

برای شروع می‌توانید از یک نیمکت ساده و راحت به‌عنوان صندلی برای چند نفر استفاده کنید. همچنین استفاده از  یک میز گرد با پایه‌های ساده در این فضا، گزینه مناسبی است تا در صورت نیاز صندلی‌های اضافه را در خود جای دهد. این کار باعث می‌شود تا از یک فضای محدود، حداکثر بهره را ببرید و یک راه‌حل مفید برای فضای کوچک آپارتمان‌ها محسوب می‌شود.

همچنین استفاده از فضای پرت زیر راه‌پله، راه‌حل جالبی برای ساخت اتاق ناهار خوری در فضاهای پرت و بی‌خود است. برای این کار بهتر است یک میز و نیمکت سفارشی در اندازه موردنظر سفارش دهید و این فضای گمشده منزل را به محیطی دنج و دوست‌داشتنی برای صرف وعده‌های غذایی تبدیل کنید. البته فراموش نکنید که به ارتفاع سقف آن دقت داشته باشید تا کافی باشد.

در کنار مواد ذکر شده، می‌توانید گوشه‌ای از آشپزخانه را به این امر اختصاص دهید و با این ترفند، مکانی راحت برای صرف غذاهای روزانه و یا پذیرایی از چند مهمان، ایجاد کنید. درهرصورت دست شما برای ساخت اتاق ناهار خوری در فضاهای پرت و بی‌خود، باز است؛ فقط کافی است کمی خلاقیت را چاشنی کار خود کنید تا جذابیت‌های جدیدی به دکوراسیون خانه خود ببخشید.

اتاق ناهار خوری ساحلی

دکور ساحلی فقط شامل نقوش ساحلی یا زندگی دریایی شاد نیست، بلکه شما قادر هستید فضای ناهارخوری خود را با ظرافت به سبک ساحلی مدرن طراحی کنید و از نمای دلنشین آن برای روزهای گرم تابستانی لذت ببرید. ترکیب ساحلی سبز دریا و صورتی که جنبه زنانه به آن می‌بخشد، انتخاب خوبی است.

همچنین استفاده از یک فرش با تناژ رنگ شنی می‌تواند تداعی کننده ماسه کنار دریا باشد که همراهی آن با گیاه نخل در گلدان سفید یا آبی که آن را در گوشه‌ای قرار دادید، جذابیت بیشتری به این دکور می‌دهد.

برای ساخت اتاق ناهار خوری ساحلی، صندلی‌های چوبی و یا صندلی‌های روکش‌دار کتانی گزینه مناسبی هستند؛ زیرا کتان یک پارچه ساحلی سبک و قابل تنفس است. ترکیب این پارچه با میز چوبی روستایی و کوسن‌های آبی که مناسب فضای ساحلی‌اند، شگفت‌انگیز است. با این کار شما می‌توانید هنر انتزاعی را با این سبک طراحی، به رخ بکشید.

اتاق ناهار خوری ساحلی

میز اتاق ناهار خوری مدرن

رنگ‌ها تأثیر به سزایی در محیط اطراف ما دارند. شاید وقت آن رسیده باشد که در مورد نحوه رنگ‌آمیزی فضای ناهار خوری خود تجدیدنظر کنید. نکته مورد توجه این است که می‌توان از چند رنگ در فضای ناهار خوری استفاده کرد.

بهتر است که از رنگ‌های مکمل استفاده کنید که به‌طور کامل باهم آمیخته می‌شوند و خستگی را از چشم‌های بیننده، می‌ربایند. در این میان رنگ‌های زرد و بنفش، نارنجی و آبی، قرمز و سبز و مواردی ازاین‌دست گزینه‌های جذاب‌تری هستند.

همچنین می‌توان از رنگ‌های اشتهاآور مانند زرد و قرمز بیشتر استفاده کرد. البته فراموش نکنید که برای داشتن یک  دکوراسیون بهتر است در استفاده از این رنگ‌ها افراط نکنید تا باعث خستگی نشوند. روش ایده آل این است که از ترکیب دو رنگ استفاده کنید. برای این کار یک رنگ غالب و یک رنگ مکمل که با رنگ‌های خنثی و چندتکه رنگ قوی همراه باشد، گزینه بهتری است. علاوه بر آن با کنتراست سایه‌های رنگ بازی کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

برای میز و صندلی هم می‌توانید از چوب طبیعی جنگل یا چوب‌های تیره‌تر، مشکی، قهوه‌ای یا حتی قرمز متالیک استفاده کنید و با لامپ و کوسن‌های رنگی، فضای اتاق ناهار خوری با رنگ های شاد و نیویورکی را کامل کنید.

اتاق ناهار خوری به سبک مدرن قرون وسطایی

برای چیدن یک مجموعه در اتاق ناهار خوری قرون وسطایی می‌توانید از یک میز بزرگ روستایی که آن را با تخته‌های قدیمی پوشانده‌اند، استفاده کنید. این میزها ممکن است کمی گران‌قیمت باشد؛ ولی در عوض بسیار محکم هستند. یک طرف آن را با صندلی‌هایی از جنس چوب جنگلی و طرف دیگر را با یک نیمکت مدرن تزئین کنید.

اتاق ناهار خوری به سبک مدرن قرون وسطایی، با هر سبکی از دکوراسیون سازگاری دارد و خانه شما را جذاب و استثنایی می‌کند. همچنین ترکیب فضای مدرنیته و قرون وسطایی، تضاد جالبی ایجاد می‌کند که خالی از لطف نیست. مطمئن باشید که میهمانان شما را برای این سلیقه خاص و منحصربه‌فرد تحسین خواهند کرد. میتوانید در این از المان های سبک کلاسیک مثل فرش کلاسیک استفاده کنید.

اتاق ناهار خوری به سبک مدرن قرون وسطایی

اتاق ناهار خوری دنج به سبک رتروی تمثیلی

برای یادآوری نوستالژی روزهای گذشته می‌توان از سبک اتاق ناهار خوری دنج به سبک رتروی تمثیلی استفاده کرد. این دکوراسیون می‌تواند خاطره‌انگیز باشد. علاوه بر آن، ویژگی یکپارچه‌سازی  رتروی تمثیلی این است که فضای ناهار خوری را با سبک قدیمی تزئین می‌کند.

در این نوع چیدمان دکوراسیون به‌راحتی می‌توانید رنگ‌ها، سبک‌ها و دوره‌های معاصر و قدیمی را باهم ترکیب کنید تا یک فضای دنج بسیار شخصی خلق شود. اگر هنوز هم میان یک دکوراسیون قدیمی و جدید، تردید دارید؛ بهترین راه‌حل این است که این دو را باهم ترکیب کنید!

تزئینات چوبی و اکسسوری‌های طرح چوب می‌توانید جذابیت این محیط را بیشتر کنند. همچنین با استفاده از تناژ رنگ‌های روشن، می‌توانید دکور این فضا را آرامش‌بخش کنید. علاوه بر آن، اگر قصد دارید که جلوه‌ای درخشان و رنگی به این فضا ببخشید؛ از رنگ‌های جسورانه مانند نارنجی، قرمز، زرد و سبز استفاده کنید و از رنگ‌های چشمک‌زن، مدد بگیرید.

نکته مهم این است که مراقب باشید زیاده‌روی و  افراط نکنید. همچنین در کنار این رنگ‌ها بهتر است از دیوارهای سفید استفاده کنید تا جسارت رنگ‌های قرمز و نارنجی را با رنگ سفید خنثی کنید. تزئینات چوبی نیز می‌توانید  به این محیط روح تازه‌ای بدهند.

علاوه بر آن، بهتر است میز و صندلی اتاق ناهار خوری خام و بدون سطح لاک دار باشد. در این موارد، چوب و آهن با متریال خام در مرکز توجه است و به همین خاطر می‌توان این دو را در هم آمیخت. به عبارت بهتر یک میز با رویه چوبی و پایه آهنی گزینه مناسبی است و می‌توانید میز دلخواه خودتان را طراحی کنید. بنابراین در رتروی تمثیلی برای هر سبک و سلیقه‌ای می‌توان میز و صندلی موردنظر را طراحی کرد.

سخن آخر

اگر تمایل دارید که یک اتاق ناهار خوری ویژه برای خانواده یا مهمانان درست کنید، اما فضایی منحصر به این کار ندارید، بهتر است از فضاهای بدون استفاده و پرت به بهترین شکل بهره‌برداری کنید. در این مقاله آراستا سعی شد که ایده‌ها و ترفندهای جالب را برای رسیدن به این منظور به اشتراک بگذاریم؛ تا برای داشتن یک مکان کوچک و شیک، راه گشای شما باشد.

به نظر شما چه روش‌های جالب دیگری وجود دارند که یک ناهار خوری جذاب و منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند؟ نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *