8 خرداد 1402
دکوراسیون پذیرایی کوچک

اهمیت استفاده از تراس و بالکن در طراحی ساختمان‌ها و نحوه ی استفاده

اهمیت استفاده از تراس و بالکن

همه‌ی ما از خانه‌های قدیمی، حوض‌ آبی رنگ بزرگ وسط حیاط، حیاط خلوت که محل نگهداری گل و گیاه بود و اتاق‌های سراسری و یکدست داخل خانه را به یاد می‌آوریم. افراد بسیاری معتقدند که زندگی در خانه‌های قدیمی حال و هوای دیگری داشت. به همین دلیل هم زندگی در آپارتمان و خانه‌های کوچک سختی زیادی را به افرادی که به زندگی در خانه‌های ویلایی عادت داشتند تحمیل کرده است. اما برای بهتر شدن شرایط، افراد زیادی دست به ابتکار عمل زدند و المان‌هایی را به خانه‌ها اضافه کردند که هم به زیبایی آن کمک کند و هم افراد از زندگی کردن در آن فضا احساس بهتری داشته باشند. در این مقاله به اهمیت وجود تراس و بالکن در طراحی خانه‌ها می‌پردازیم.

طراحان و معماران خانه‌های امروزی، برای عوض کردن حال و هوای گرفته‌ی ساختمان‌ها در نقشه‌ها فضاهای نیمه بازی را در نظر می‌گیرند. این فضاهای نیمه باز در یک سمت ساختمان قرار می‌‌گیرند و برای ارتباط دادن فضای درونی به فضای آزاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود این فضاهای نیمه باز در ساختمان‌ها مزیت‌های بسیاری از جمله جبران محدودیت مساحت ساختمان، تهویه‌ی هوا، ایجاد دریچه‌ای بزرگ برای ورود نور به داخل ساختمان، اشراف به محیط اطراف و ایجاد حس خوشایند دارد.

در ادامه به بررسی انواع بالکن و تفاوت آن با دیگر فضاهای نیمه بازی که به نام تراس، بهارخواب و رواق می‌شناسیم، خواهیم پرداخت.

بالکن چیست و چه کاربردی دارد؟

بالکن به معنای ایوانک، واژه‌ای با ریشه‌ی ایتالیایی است که در زبان‌های دیگری مثل فارسی، فرانسوی، انگلیسی و روسی نیز آن را به کار می‌برند. اولین تعریفی که با شنیدن نام بالکن به ذهن می‌رسد، فضایی مسقف، بیرون زده و جلوتر ازسطح بیرونی یک ساختمان است که به تسلط بیشتر بر حیاط و محیط اطراف کمک می‌کند. اما طبق تعریف‌هایی که از آن وجود دارد، فضایی نیمه باز است که از یک، دو و یا سه طرف با فضای آزاد بیرون در ارتباط باشد و اطراف آن را با انواع میله، نرده‌های چوبی و فلزی و محافظ محصور کرده باشند تا مانع افتادن افراد شود.

بالکن‌های ساختمان‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  • بالکن واقعی:

همه‌ی آن چیزی که با شنیدن نام بالکن به ذهن می‌آید، تعریف بالکن واقعی را شکل می‌دهد؛ سکویی بیرون زده از سطح ساختمان که با نره‌هایی استاندارد امنیت لازم را فراهم کرده است. فضایی که این نوع از بالکن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند به اندازه‌ای هست که بتوانید در آن به آسانی رفت و آمد کنید و با چیدن چند مبل و صندلی کوچک محلی دنج برای خود داشته باشید. بسیاری از سازندگان ترجیح می‌دهند که این نوع بالکن را از طبقه‌ی یک به بعد قرار دهند تا مرتفع باشد.

  • بالکن مصنوعی

این نوع بالکن‌ها در واقع ویژگی‌هایی که از یک بالکن در ذهن داریم را ارائه نمی‌دهند. وقتی به نمای ساختما‌ن‌های دارای بالکن مصنوعی نگاه می‌کنید، به اشتباه تصور می‌کنید که در پس میله‌ها و موانعی که نمای ساختمان را زیباتر کرده بالکنی بزرگ وجود دارد اما این حقیقت ندارد. سطح ساختمان هیچ بیرون زدگی و فضای اضافی ندارد و بالکن مصنوعی هم کاملاً هم سطح با ساختمان است. هنگام ساخت نمای ظاهری و لحاظ کردن این نوع از بالکن، در بسیاری از موارد از چوب و نرده‌های تزئینی استفاده می‌کنند.

  • انواعی دیگری از بالکن نیز وجود دارد که به نام‌هایی مثل بالکن کاذب، بالکن سرپوشیده و بالکن اشکوب شناخته می‌شود. هر یک از این‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. برای مثال بالکن کاذب یک دری بزرگ است که رو به بیرون به صورت نیمه باز می‌شود. هدف ایجاد این نوع بالکن تهویه‌ی هوای داخل ساختمان است و تقریباً کاربرد دیگری ندارد.

نکته‌ای که هنگام خرید خانه‌ی دارای بالکن باید به آن توجه کنید این است که مساحت بالکن جزئی از مساحت آپارتمان به حساب می‌آید.

تراس چیست و چه کاربردی دارد؟

تراس بخشی از ساختمان است که آن را به نام بهار خواب یا مهتابی نیز می‌شناسیم. تراس‌ها به طور معمول سقف ندارند و هنگام محاسبه‌ی مساحت ساختمان جزئی از آن به حساب نمی‌آیند، در واقع گفته می‌شود که تراس جزء مشاعات است. از تراس استفاده‌های بی‌شماری می‌تواند کرد، برای مثال برخی ترجیح می‌دهند که با چیدن مبل و صندلی‌های فانتزی، چند گلدان زیبا و ریسه‌های نوری زیبایی آن را دو چندان کنند.

اما با مفهوم دیگری نیز روبرو هستیم به نام ایوان که ویژگی‌های خاصی دارد.

ایوان چیست و چه کاربردی دارد؟

ایوان هم درست مانند بالکن فضایی مسقف است اما با این تفاوت که تنها در یک سمت با فضای بیرون و هوای آزاد ارتباط دارد. ایوان را در بخش بیرونی ساختمان‌ها می‌سازند و ارتفاع بالایی را برای آن در نظر می‌گیرند. همان طور که شاید به ذهن شما هم آمده باشد، ایوان را بیشتر در خانه‌های قدیمی می‌دیدیم نه در آپارتمان‌های امروزی. علت این است که ایوان از المان‌های طراحی در معماری ایرانی است که آن را به دو صورت بهارخواب (نوع بدون سقف آن) و رواق (از انواع دارای چند ستون در جلو، عرضی کم و ارتفاعی هم سطح با سقف) طراحی و اجرا می‌کنند.

برخی از سازندگان خوش ذوق، در عین حال که به داشتن فضای اضافی در خانه اهمیت زیادی می‌دهند، برای نمای ساختمان نیز وقت و هزینه‌ی چشمگیری صرف می‌کنند. به همین جهت به سراغ مصالح زیباتر و بادوام ‌تر می‌روند تا ظاهری شیک به ساختمان بدهد.

اگر فضایی را به عنوان بالکن و تراس در اختیار دارید اما نمی‌دانید که چطور بهترین استفاده را از آن ببرید با ما همراه باشید.

طراحی داخلی و دکوراسیون بالکن و تراس

فضایی به نام تراس و بالکن در خانه توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند، به خصوص اگر دکوراسیون خوبی برای آن در نظر گرفته شده باشد. بر خلاف تصرف بسیاری از افراد که داشتن بالکن و تراس جذاب نیازمند متراژ بالا و خرید مصالح و اجناس گران قیمت است، با کمترین هزینه هم می‌توان بهترین نتیجه را گرفت. صرف نظر از اینکه مساحت فضایی که در اختیار دارید کم است یا زیاد، می‌توانید با اجرای ایده‌های خلاقانه از آن به بهترین نحو استفاده کنید. در ادامه چند ایده ارائه می‌کنیم تا با در نظر گرفتن سبک دکوراسیون داخلی خانه تان انتخاب بهتری داشته باشید.

1- استفاده از گل و گیاه

تراس و بالکن

اگر از افراد بپرسید که بهترین دکوراتیوی که می‌توانند در تراس یا بالکن به کار ببرند چیست، به طور قطع پاسخ آن‌ها گل و گیاه خواهد بود. گل و گیاه همان طور که طراوت و سرسبزی را به فضای داخلی ساختمان هدیه می‌دهد، به تراس و بالکن نیز زیبایی خاصی می‌دهد. اگر بالکن شما نرده‌های محافظ کوتاهی دارد پیشنهاد می‌کنیم که از فلاورباکس‌هایی که گل‌های رونده و آبشاری دارند بر روی آن استفاده کنید تا هم سبب زیبایی بیشتر شود و هم محافظت و محصوریت بیشتری ایجاد کند. البته این فلاورباکس‌ها را بر روی دیوارهای کناری هم مورد استفاده قرار می‌دهند که ظاهری فوق العاده چشم نواز ایجاد می‌سازد.

برخی از افراد برای هدیه دادن طراوات و شادابی به بالکن و یا تراس، از کفپوش چمن مصنوعی سبز رنگ و یا گلبر‌گ‌های آماده بر روی دیوار استفاده می‌کنند تا آن را پوشانده و حس تازگی داشته باشد. مزیت استفاده از گیاهان سبز بر روی دیوار این است که دیگر فضایی از زمین اشغال نمی‌شود و می‌توانید لوازم دیگری به جای آن قرار دهید.

2- چوب و طرح چوب

به طور کلی استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون داخلی به خاطر ریشه‌ی طبیعی که دارد، زیبایی، گرما و طراوات خاصی به فضا می‌دهد. در بسیاری از موارد کف تراس و یا بالکن را با کف‌پوش‌های چوبی و یا طرح چوب می‌پوشانند. نوعی از انواع چوب وجود دارد که به آن ترمو وود گفته می‌شود، این نوع چوب‌ها در برابر رطوبت و حرارت مقاومت خوبی دارند.

بسیاری از نرده‌های چوبی هم وجود دارند که این روزها ترند شده‌اند. به طور قطع اگر گل و گیاه را در کنار همین کفپوش‌ها و نرده‌های محافظ چوبی قرار دهید، طبیعت را در فضایی که در اختیار دارید بازسازی کرده‌اید.

3- رنگ‌های روشن در بالکن و تراس

همان طور که می‌دانید در طراحی داخلی دکوراسیون خانه رنگ‌های روشن نقش عمده‌ای در روشنایی و بزرگ‌تر نشان دادن فضا بازی می‌کنند. بنابراین به طور کلی پیشنهاد می‌شود که در فضاهایی با متراژ پایین‌تر از رنگ روشن استفاده شود تا از تاریکی بیش از حد فضا جلوگیری شود. به همین منظور استفاده از میز و صندلی‌های کوچک در رنگ‌های روشن و شاد و یا حتی رنگ‌های خنثی و خنک می‌تواند بسیار جذاب باشد، به خصوص اگر کفپوش‌های رنگ روشن هم استفاده شده باشد.

ترکیب چند رنگ گرم و شاد نیز می‌تواند ایده‌ی جالبی باشد اما به شرطی که در استفاده از آن زیاده‌روی نشود و تناسب به طور کلی رعایت شده باشد.

با جستجویی مختصر در اینترنت می‌توانید به ایده‌هایی دست بیابید که فضای بالکن و یا تراس شما را کاملاً دگرگون می‌کند. تنها کافیست کمی زمان و حوصله خرج دهید.

4- استفاده از ریسه‌های نوری

اتاق خواب‌ها و دکوراسیون‌های داخلی طرح مینیمال، مدرن، وینتیج و یا گرانج که مختص نوجوانان است مدتی است که در شبکه‌های مجازی به نمایش گذاشته می‌شود. چیزی که در همه‌ی این‌ها مشترک است استفاده از المان‌هایی است که راحتی، گرما و دنج بودن یک فضا را نشان می‌دهد. ریسه‌های نوری یکی از این المان‌های همیشه جذاب هستند که در رنگ‌، اندازه و اشکال مختلفی در بازار به فروش می‌رسند. به صورت که طیف گسترده‌ای از سلایق را پوشش می‌دهند، برای مثال برای افرادی که عاشق رنگ‌ زرد هستند نور خورشیدی آن که لامپ‌های کوچکی شبیه به ماه دارد در بازار موجود است. یا برای افرادی که علاقه به استفاده از نورهای مخفی دارند انواعی از ریسه‌های    موجود است که به هر اندازه‌ای که بخواهند سفارش دهند و بالای نوار سقف نصب کنند. بسیاری از این نورهای مخفی با ریموت و یا بلوتوث به موبایل‌ها وصل می‌شوند و قابلیت تغییر رنگ و کنترل از راه دور دارند.

حالا تصور کنید که در بالکن و تراس بر روی نرده‌ها، و یا سقف آن ریسه‌های نوری قرار دهید تا در شب هم بتوانید از همان آرامشی که در طول روز وجود داشت بهره‌مند شوید.

5- بالکن‌های شیشه‌ای

در بسیاری از سازه‌های مهندسی شده که در جهان وجود دارد و از لحاظ هنر معماری با دیگر کشورها رقابت می‌کند استفاده از شیشه بسیار طبیعی و بهتر است بگوییم الزامی است.

استفاده‌ی عجیب و غریب از فلز، شیشه و مواد قابل چاپ برای بنا کردن ساختمان‌هایی با نقشه‌های پیچیده باعث شده تا در طراحی داخلی دکوراسیون خانه و نقشه کشی ساختمان‌های معمولی هم برخی از آن طرح‌های جالب و پرطرفدار اجرا شود.

یکی از این طرح‌ها استفاده از شیشه به مقدار زیاد است. اعتقاد برخی از افراد بر این است که شیشه ظاهری بسیار شیک به ساختمان می‌دهد. به همین جهت برخی از تراس‌ها و بالکن‌ها را به طور کامل از شیشه می‌سازند. البته این شیشه‌ها از نوع نشکن و با مقاومت بسیار بالا هستند، به نحوی که اگر سنگین‌ترین اجسام را بر روی آن‌ها قرار دهید آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود. اما برخی از افراد به نوع بالکن‌ و یا تراس‌ها روی خوشی نشان نمی‌دهند، زیرا تمام فضای آن از اطراف قابل دید است. به همین منظور اگر عاشق شیشه هستید اما این مسئله را هم دوست ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که از شیشه‌های رنگی و یا طرح‌دار استفاده کنید.

سخن آخر

مسئله‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده‌ی صحیح از فضاست. برخی از افراد از بالکن و یا تراس به عنوان فضایی برای قرار دادن لوازم یدکی و اضافی، استفاده از طناب به عنوان بند برای پهن کردن رخت‌ و لباس‌های شسته شده و در واقع انباری استفاده می‌کنند. این کار از زیبایی کل ساختمان می‌کاهد و بر روحیه‌ی افراد نیز تاثیر منفی می‌گذارد. در هر حال وجود تراس و یا بالکن در یک خانه از ویژگی‌های بسیار مثبت آن خانه به حساب می‌آید، به شرطی از آن به بهترین نحو استفاده شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *