10 مهر 1402
سرویس بهداشتی و حمام

اهمیت زیبایی و طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام

 اهمیت زیبایی و طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام

صاحبان خانه‌ها اغلب سعی می‌کنند با طراحی وسایل و ترکیب طرح‌هایی که شخصیت و هویت آن‌ها را نشان می‌دهد، فضای زندگی خود را بهبود بخشند. صرف هزینه برای حمام و سرویس بهداشتی با اجرای طراح‌های زیبا یکی از بهترین روش‌ها برای به حداکثر رساندن پتانسیل رشد ارزش خانه و البته کیفیت زندگی شما است. به این جهت که سرویس بهداشتی و حمام از مهم‌ترین بخش‌های خانه به شمار می‌رود. اما با این حال بسیاری از ما طراحی مناسب برای سرویس بهداشتی را حائز اهمیت نمی‌دانیم. صرف نظر از متراژ خانه، یک طراحی زیبا برای سرویس بهداشتی و حمام می‌تواند زندگی خانوادگی شما و طراحی کلی خانه و البته ارزش مادی آن را تا حد زیادی افزایش دهد.در ادامه به بررسی دلایل اهمیت زیبایی طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام می‌پردازیم:

1- استفاده‌ی حداکثری از فضا

در بسیاری از خانه‌ها‌، سرویس بهداشتی و حمام اغلب کوچکترین و در عین حال پر استفاده‌ترین فضا در خانه است. یک سرویس بهداشتی با طراحی خوب باید دارای فضای کافی برای کارهای روزمره شما با تمام ویژگی‌های لازم باشد. با این حال، بسیاری از ما حمام و سرویس بهداشتی داریم که فضای محدودی دارد و بسیاری از طرح‌هایی که در ذهن داریم بر روی آن به درستی قابل اجرا نیست. خوشبختانه با طراحی و چیدمان مناسب، فضایی که در اختیار دارید بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و نتیجه بسیار رضایت ‌بخش خواهد بود.در صورتی که طراحی داخلی سرویس بهداشتی خانه شما به درستی انجام شود، با ایجاد فضایی آرامش‌ بخش کارایی بیشتری پیدا می‌کند. به عنوان مثال، داشتن نور مناسب در محیط و طراحی که حس خنکی منتقل می‌کند، می‌تواند فضایی آرامش بخش و احساسی مانند چشمه آبگرم را درست در خانه شما ایجاد کند.

 2- طراحی عالی و جذابیت بیشتر شخصیت شما را به نمایش می‌گذارد

برای بسیاری از افراد خانه، طراحی داخلی دکوراسیون هر یک از اتاق‌های خانه فرصتی است برای نشان دادن شخصیت و سبک شخصی که از آن پیروی می‌کند. سرویس بهداشتی و حمام فضای مناسبی برای این کار است. به عنوان مثال، اگر فضای آرام و حال و هوای آرامش بخشی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از سبک‌های ترند شده‌ و محبوبی مانند حمام‌های دارای اسپا ایده بگیرید و زیبایی را به خانه‌تان هدیه بدهید. از طرف دیگر، اگر رنگ‌ها و ترکیبات جسورانه را بیشتر دوست دارید، می‌توانید رنگ‌هایی با طراحی برجسته برای سرویس بهداشتی و حمام خود انتخاب کنید. بهترین انتخاب برای شما، به طور قطع همان گزینه‌ای است که حال بهتری به شما هدیه می‌دهد. به غیر از دیوارهای رنگارنگ و کفپوش‌های طراحی شده، می‌توانید با اضافه کردن چند عدد شمع، حوله‌هایی با رنگ‌های متناسب با فضا، و همچنین چند آثار هنری به عنوان دکوراتیو، فضا را مطابق میل خود آراسته کنید.

 3- طراحی مناسب و افزایش کارآمدی فضا

حمام و سرویس‌های بهداشتی که به خوبی طراحی شده‌اند اغلب از جذابیت و زیبایی فراتر می‌روند. تقریباً هیچ کس انجام کارهای خانه را دوست ندارد و نظافت حمام و سرویس بهداشتی نیز یکی از منفورترین و سخت‌ترین کارهای خانه است، اما طراحی مناسب و دلچسب آن به شما این امکان را می‌دهد که کمی راحت تر این کار را انجام دهید. البته در بسیاری از موارد از قبل مراقب آن خواهید بود تا آلودگی و یا آسیبی به آن وارد نشود.از انتخاب مصالح مناسب برای کفپوش، میزهای روشویی پیش ساخته و دیوارها گرفته، تا نصب توالت فرنگی و سایر لوازم حمام و دستشویی، می‌توانید گزینه‌هایی را انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد فضایی زیبا داشته باشید که قرار است سال‌های سال به همان زیبایی و پاکیزگی روز اول باقی بماند. پیشنهاد می‌کنیم از مصالحی استفاده کنید که در عین زیبایی و شیک بودن، دوام و ماندگاری بالایی نیز داشته باشند در محیطی که پر از رطوبت و آلودگی است به خوبی دوام بیاورد و رنگ و روی خود را با گذشت زمان از دست ندهد.توجه داشته باشید که طراحی داخلی سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ با متراژ بالا با انواع کوچک‌تر آن متفاوت است. قوانین ثابتی وجود ندارد اما برای ایجاد راحتی بیشتر در یک فضا، لازم است که با کاربرد رنگ‌ها و تاثیرات آن‌ها بر بزرگ و کوچک به نظر رسیدن فضا آشنا باشیم و به خوبی آن را به کار بگیریم.

4- طراحی داخلی خوب یک بخش از خانه، ارزش افزایی کلی خانه

تمام بخش‌های خانه به هم مربوط و بر روی یکدیگر اثر گذارند. به همین جهت یک حمام و سرویس بهداشتی شیک صرف نظر از کاربردی که دارد، می‌تواند سرمایه گذاری خوبی باشد زیرا این امکان وجود دارد که ارزش ملک شما تا حد زیادی افزایش پیدا کند. تعمیر و تعویض قطعات مورد استفاده در حمام و دستشویی می‌تواند هزینه‌ی گزافی را به ما تحمیل کند اما این مسئله را در نظر داشته باشید که در صورت تمایلتان به فروش خانه، مشتری با دیدین سرویس بهداشتی و حمامی که به نظر می‌رسد کار زیادی را روی دست آن‌ها بگذارد به شدت از خانه زده می‌شوند و احتمال اینکه به سراغ خانه‌ی دیگری بروند زیاد است.بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد فروش خانه خود را در آینده دارید، از این که حمام و سرویس بهداشتی خانه شما به زیبایی هر چه تمام‌تر طراحی شده و هر زمان که مشتری برای مشاهده ملک شما مراجعه کند به قدر کافی زیبایی آن را درک می‌کند، اطمینان حاصل کنید.

نکات مهم برای انتخاب سرویس بهداشتی و حمام

سرویس بهداشتی و حمام

سرویس بهداشتی و حمام به طور معمول جایی است که روز خود را در آن شروع کرده و به پایان می‌رسانید. اکثر ما از خواب بیدار می‌شویم و برای دوش صبحگاهی به حمام می‌رویم و سپس روز خود را با مسواک زدن و حمامی آرامش بخش به پایان می‌رسانیم. بنابراین بدون شک می‌توان گفت که حمام و سرویس بهداشتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه شما است. طراحی داخلی دکوراسیون هر بخش از خانه اگر به بهترین نحو اجرا شود، کیفیت زندگی را نیز افرایش می‌دهد. پس با یک طراحی سفارشی شده برای حمام و سرویس بهداشتی خانه کار خود را شروع کنید.برای اینکه طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام به زیبایی هر چه تمام‌تر انجام شود، چند راهکار به شما پیشنهاد می‌کنیم: ·   

  •  استفاده از طرح‌های متنوع

در طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام هر المان کوچک و بزرگی که با دقت و حوصله‌ی زیاد به نحوی انتخاب شود که با دیگر بخش‌ها تناسب داشته باشد، می‌تواند به عنوان یک عنصر تزئینی عمل کند. به عنوان مثال، آویزان کردن یک حوله با رنگی خاص هم می‌تواند کاری مفید در جهت زیباتر شدن محیط باشد یا مثلاً می‌‌توانیم نوارهایی را برای بازآفرینی یک سبک ساحلی، و نیز طرح‌های مفهومی را در محدوده رنگی متناسب و یا متضاد با رنگ زمینه و دیگر عناصر انتخاب کنیم. در نهایت اگر ترکیب رنگی درستی استفاده کنیم فضا حس و حال بهتری پیدا خواهد کرد. استفاده از عنصری که تناسب ایجاد نمی‌کند می‌تواند زیبایی سرویس بهداشتی و حمام را از بین ببرد. به همین جهت در طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام به کوچک‌ترین جزئیات نیز توجه می‌کنند و برای انتخاب هر یک از اجزاء زمان نسبتاً زیادی را صرف می‌کنند تا نتیجه‌ی رضایت‌ بخشی حاصل شود. ·       

  •  در انتخاب رنگ کاشی‌ها جسور باشید

رنگ کاشی‌ها در طراحی سرویس بهداشتی و حمام عنصر مهمی به شمار می‌رود. رنگی که برای کاشی‌ها انتخاب می‌‌کنیم از لحاظ بصری و زیبایی شناختی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور، بهترین کار این است که سعی کنیم رنگ کاشی‌های روی دیوارها را با رنگ کاشی‌های روی زمین ترکیب کنیم. نیازی نیست که تنها از یک رنگ استفاده کنیم، گاهی اوقات ایجاد کنتراست بهترین گزینه است. اما در نظر داشته باشید که طراحی سرویس بهداشتی و حمام در نهایت به عنوان یک کل در نظر گرفته می‌شود و جزئیات در ترکیب با هم زیبایی را به وجود می‌آورند. انتخاب بتن، رنگ، بافت و براق یا مات بودن کاشی‌ها تأثیر مهمی بر ایجاد روشنایی و حفظ حال خوب فضا خواهد داشت. اگر خوش شانس باشیم و فضایی که در اختیار داریم از نور طبیعی و یا هر گونه نور مصنوعی برخوردار باشد، می‌توانیم با خیال راحت به اختصاص زمان و هزینه برای جنبه‌های دیگر بپردازیم تا نتیجه‌ای دلچسب حاصل شود.چیزی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که هیچ قانون تعیین کننده‌ای وجود ندارد. به عنوان مثال، گفته می‌شود که برای فضاهای کوچک باید از رنگ‌های روشن استفاده شود تا فضا بزرگ‌ و دلباز به نظر برسد. اما ما می‌توانیم برای حمام‌های کوچک که نور زیادی هم دریافت نمی‌کند رنگ‌های تیره انتخاب کنیم. به شرطی که با نورپردازی مناسب از تیرگی بیش از حد جلوگیری کنیم. حتی جهت قرار دادن کاشی‌ها هم مهم است. اگر کاشی‌های مستطیل شکل انتخاب کرده باشیم، بسته به اینکه به صورت عمودی قرار گرفته باشند و یا افقی، بر درک ما از ارتفاع و پهنای دیوار تاثیرگذار خواهند بود.

  • نورپردازی مناسب در طراحی سرویس بهداشتی و حمام

نورپردازی مناسب بخش مهمی از طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام است. اطمینان حاصل کنید که نورپردازی و روشنایی به خصوص در قسمتی که آینه وجود دارد، به درستی انجام گرفته است تا از پر شدن فضا از سایه جلوگیری شود. نورپردازی اصولی و درست می‌تواند به فضا روح و انرژی ببخشد به نحوی که به محض ورود آرامش محیط را احساس کنید. اما چطور نورپردازی مناسبی داشته باشیم:

1- اگر جسم ثابتی بر روی دیوار وجود دارد، می‌توانید در صفحه‌ پشتی آن از نور استفاده کنید.

2- اگر آینه شما در مرکز سینک حمام و دستشویی قرار دارد، هر نوع لامپ و ریسه‌ی نوری را که در نظر دارید را فقط چند سانت در سمت راست و چپ آن نصب کنید. این کار نیاز شما را به نور هنگام استفاده از آینه برآورده می‌کند.

3- برای تعداد و سبک نورپردازی برنامه‌ریزی داشته باشید. در طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام در هر سبکی می‌توانیم از سه نوع نورپردازی با توجه به کاربرد فضا استفاده کنیم.

نوع اول نورپردازی بیشتر جهت کسب اطمینان از توزیع یکنواخت نور اجام می‌گیرد و از لوستر، آویز یا چراغ تزئینی پایه‌دار استفاده می‌شود. نوع دوم نورپردازی که بیشتر مناسب برای کارهای نظافت و زیبایی است که به صورت روزانه انجام می‌گیرد (مانند آرایش یا اصلاح). نوع سوم نورپردازی کمی تخصصی‌تر است. در این مورد از نورپردازی برای برجسته کردن ویژگی‌ها و نشان دادن دکوراسیون داخلی و زیبایی‌های معماری سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شود.

  • سینگ و کابینت در طراحی سرویس بهداشتی و حمام

روشویی و کابینت‌ها در طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام اهمیت ویژه‌ای دارد. به همین جهت لازم است که قبل از اقدام به خرید سرویس روشویی کمی جستجو و تحقیق کنید. انتخاب سبک مناسب به داشتن فضایی کاربردی و زیبا کمک می‌کند. اما چگونه می‌توان سبک مناسب را انتخاب کرد؟

1- بر اساس کاربرد و تناسب با فضا انتخاب کنید.

دلایل زیادی برای نصب روشویی و کابینت‌های جدید وجود دارد، مانند تعویض و نونوار کردن اشیاء قدیمی و از کار افتاده. ببینید که شما به چه علت می‌خواهید به تعویض کابینت و روشویی سرویس بهداشتی وقت و هزینه اختصاص بدهید.

2- فضای خود را اندازه بگیرید

روشویی و کابینت سرویس بهداشتی در طرح‌ها و اندازهای مختلفی ساخته و راهی بازار می‌شود. اما بهتر است که اندازه‌ها را دقیق‌ داشته باشیم تا سبب هدررفت فضا و هزینه‌ی اضافی نشود. هنگام اندازه‌گیری فضایی که در اختیار دارید موانعی مانند درها یا دیوارها را در نظر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای راه رفتن وجود دارد.

3- محل و نوع لوله‌کشی سرویس بهداشتی و حمام را بررسی کنید.

قبل از خرید سرویس روشویی و کابینت‌های جدید، محل و سبک لوله کشی را بررسی کنید. بسته به اینکه لوله کشی کجاست، ممکن است انتخاب‌های شما کمی با محدودیت روبرو شوند. در واقع این که سینک و کابینت‌ها را کجا قرار بدهیم را  محل قرارگیری لوله‌ها تعیین می‌کنند. اما اگر فکر می‌کنید که امکان جابجایی محل قرارگیری لوله‌ها وجود دارد این محدودیت برای شما از بین می‌رود. اما توجه داشته باشید که این کار می‌تواند هزینه‌ی زیادی را به شما تحمیل کند، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با افراد حرفه‌ای مشورت کنید.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *