8 خرداد 1402
ویژگی‌های هفت سین سنتی

چیدمان هفت سین 1401- تحویل سال 1401

چیزی به بهار نمانده و حالا باید خودمان را برای فصل تازگی‌ها آماده کنیم. همیشه آخرین روز زمستان بهترین روز سال است. چیدن هفت سین و آماده شدن برای رسیدن به سالی جدید، هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد. تمام خانه بوی تمیزی  و پاکیزگی می‌دهد و حالا وقت آن رسیده که فقط هفت سین را بچینیم و منتظر تحویل سال نو بمانیم.

من ایده‌های مختلفی برای چیدن یک سفره هفت سین لاکچری و یا مدل سنتی در ذهن دارم و هر سال سعی می‌کنم متفاوت از سال گذشته سفره هفت سین را بچینم. شما چطور؟

اگر شما دوست دارید با ایده‌های جدید چیدمان سفره هفت سین 1401 آشنا شوید در ادامه این صفحه همراه من بمانید. من قصد دارم تاریخچه کوتاهی از این سفره پر رمز و راز و جذاب بنویسم و در ادامه چند مدل سفره هفت سین زیبا را باهم بررسی می‌کنیم.

تاریخچه هفت سین

در تاریخ ایران، آداب و روسم و جشن‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها نمادی از یک موضوع خاص هستند. در این میان پهن کردن سفره هفت سین در ابتدای سال نو، قدمتی بسیار طولانی دارد و تا به امروز در میان ما مرسوم مانده است. سنتی جذاب و منحصر به فرد که ریشه در تاریخ، فرهنگ، باور و هنر ایرانی دارد.

عدد هفت همیشه برای همه ملت‌ها به‌عنوان عددی مقدس و جاودانه شناخته شده  و به آن احترام می‌گذاشتند. ایران نیز کشوری با قدمت و تاریخ درخشان خود، سرآمد سنت‌های زیبا و منحصر به فرد است.

تاریخ ایران پر از داستان‌های عامیانه  و سحرانگیزی است که اتفاقات مختلف سال را بر اساس آن داستان برای ما تعریف می‌کند. به‌طور مثال یلدا داستان ننه سرمایی مهربان و خوش قلبی است که در شب اول زمستان از راه می‌رسد و دامن گل‌دار خود را روی آسمان پهن می‌کند. او تمام شب‌های زمستان تنها و امیدوار می‌بافد تا به بهار برسد و عمو نوروز مژده بهار را به او بدهد. اما افسوس…

ننه سرما در آخرین روز زمستان به خوابی عمیق می‌رود و با صدای پای عمو نوروز هم از خواب بلند نمی‌شود و این داستان هر سال ادامه دارد. حالا عمو نوروز از راه رسیده و سفره هفت سین را برای ما به ارمغان آورده است. سفره‌ای پر از برکت و آرزوهای خوب تا سال جدید را زیباتر و بهتر شروع کنیم.

قصه‌های عامیانه ایرانی واقعا زیبا هستند و ما را به دل عشق، حماسه، روزهای شاد و امیدوار می‌برند. در این میان سفره هفت سین نمادی از جاودانگی، سلامت و تمام اتفاقات خوش یمنی است که می‌تواند سال جدید را بهتر از چیزی که هست برای ما رقم بزند.

تاریخچه هفت سین

بیایید کمی از سفره هفت سین حرف بزنیم!

فرقی نمی‌کند که شما سفره هفت سین لاکچری پهن کنید یا اینکه همه چیز را ساده در نظر بگیرید. به هر حال سفره هفت سین برای همه یکسان است و فقط از 7 نماد تشکیل شده است. 7 سینی که مردم باستان معتقد هستند نماد هفت فرشته آسمانی است و می‌توانند برکت و شادی را به زندگی ما سرازیر کنند. هرکدام از خوراکی‌هایی که روی سفره هستند نماد یک چیز است. بیایید آن‌ها را مرور کنیم:

سبزه:

فرقی نمی‌کند که عدس بکارید و یا اینکه امسال دوست داشته باشید ارزن، جو و یا عدس سبز کنید. در هر صورت سعی کنید که گیاه سبز طبیعی روی سفره هفت سین سنتی قرار دهید. سبزه نماد و سمبلی از فرشته مهربان و زیبای اردیبهشت است. نمادی از آب‌های زلال و پاک که شادی، سرزندگی و طراوت را به خانه‌های ما دعوت می‌کند.

سیر:

این محصول خوراکی همیشه نمادی از سلامتی و رهایی از بیماری بوده و حتی پیشینیان نیز از آن برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کردند. همین امروز هم بسیاری از پزشکان سنتی و مدرن توصیه می‌کنند که با مصرف سیر به‌صورت مداوم، بیماری‌های عفونی را از خود دور کنیم. حالا با قرار دادن سیر روی سفره هفت سین سنتی، سلامتی و دوری از تمام بیماری‌ها را برای خود و خانواده آرزو کنیم.

سیب:

سیب سرخ همیشه خوب است و حس خوبی در فضا منتشر می‌کند. در اعتقادات باستانی ایرانی، سیب نمادی از باروری است. این میوه نماد فرشته زن است و تندرستی، باروری و دوری از گزند آسیب‌ها را برای ما به ارمغان می‌آورد.

سرکه:

فرشته جاودانگی یا امرداد در سرکه خودنمایی می‌کند. نمادی برای باطل کردن سحر و جادو و نیروهای شیطانی و بد تا بتوانیم سال جدید را بدون هیچ سحری آغاز کنیم و تمام ناملایمات و نیروهای شیطانی را از بین ببریم.

سنجد:

فرشته خرداد نمادی از دل‌بستگی و عشق است و حالا سنجد نمادی از این دلبستگی‌ها و دل باختن نشان می‌دهد. با گذاشتن سنجد روی سفره هفت سین، عشق و علاقه و وابستگی را بین اعضای خانواده بیشتر کنید و شاید بهتر است خودتان را برای سالی جدید با روزهای عاشقانه آماده کنید.

سمنو:

خوراکی خوشمزه و پرانرژی که سراسر برکت و نعمت روزافزون را با خود به خانه می‌آورد. اگرچه استفاده از سمنو در اعتقادات تاریخی و باستانی ما ریشه دارد و نمادی از فرشته شهریور است، اما این خوراکی خوشمزه و بابرکت با اعتقادات دینی و اسلامی نیز پیوند خورده تا نمادی از برکت کامل در خانه هر ایرانی باشد.

سماق: ترشی سماق فقط مخصوص سفره‌های شام ایرانی نیست. این خوراکی ترش مزه نمادی از فرشته بهمن است و نشانه شادی، استقامت و مقاومت در برابر سختی‌ها و مشکلات است.

ویژگی‌های هفت سین سنتی

به یاد داشته باشید که سفره هفت سین از 7 خوراکی طبیعی تشکیل می‌شود و فقط به این معنا نیست که از 7 میوه، وسیله  و یا هر چیز دیگری مه با حرف سین آغاز می‌شود، استفاده کنید. علاوه بر آن، حتما سعی کنید که یک سفره با تمام خوراکی‌های طبیعی و واقعی بچینید.

اگر امسال آن‌قدر وقت ندارید که یک سفره هفت سین لاکچری و یا هفت سین سفالی بچینید، عیبی ندارد. اما فراموش نکنید که تمام سفره کاملا طبیعی باشد تا زیبایی  و برکت را به خانه شما دعوت کند.

در عین حال ممکن است شما هم مثل من دوست داشته باشید کاسه‌ای پر از سکه در گوشه‌ی سفره هفت سین قرار دهید. این موضوع به علاقه شما بستگی دارد و می‌تواند سفره را زیباتر و درخشان‌تر به نمایش بگذارد. اما حتما سعی کنید که خوراکی‌های اصلی این سفره فراموش نشوند و چیزی جایگزین آن‌ها نگذارید.

ویژگی‌های هفت سین سنتی

حالا بیایید سفره هفت سین چوبی بچینیم

برای چیدن سفره هفت سین چوبی و خاص می‌توانید از المان‌های دیگری مانند سکه، آینه، قرآن، گل سنبل، شمع و نبات شیرینی هم استفاده کنید. هرکدام از این موارد نمادی از یک موضوع خاص هستند و با گذاشتن آن‌ها روی سفره هفت سین چوبی، به دنبال دعوت کردن آن نماد به خانه هستیم.

آیینه نمادی از شفافیت و صداقت است و سکه نماد افزایش دارایی و برکت است. با قرار دادن گل سنبل به دنبال نشاط بهاری هستیم و شمع نمادی از روشنایی و فروغ است. قرآن تمام برکت‌ها را به خانه ما دعوت می‌کند و به همین دلیل آن را با احترام در قسمت بالای سفره هفت سین چوبی قرار می‌دهیم. درنهایت نبات و شیرینی ما را به شادکامی و روزهای خوش دعوت می‌کنند.

بهترین سفره هفت سین

برای داشتن بهترین سفره هفت سین نیازی به گران‌ترین وسایل و یا زیباترین سفره‌ها ندارید. فقط کافی است کمی خلاقیت داشته باشید و با توجه به علاقه‌های خودتان المان‌های این سفره را در کنار هم بچینید. علاوه بر آن، دلیلی وجود ندارد که رنگ سفره و ظروف روی آن دقیقا شبیه به رنگ دکوراسیون خانه باشد.

اجازه بدهید که این سفره متفاوت از همه چیزهایی باشد که در خانه دارید و هر روز با آن سروکار دارید. به‌طور مثال از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید. تلالو نور شمع در ظروف شیشه‌ای زیبایی خاصی ایجاد می‌کند و سادگی و درخشندگی را باهم به ارمغان می‌آورد.

پیشنهاد مطالعه: مقاله نکات فضای مثبت و منفی دکوراسیون

سفره هفت سین لاکچری

شاید شما هم دویست داشته باشید که این سفره خاص و منحصر به فرد را در زیباترین شکل خود به نمایش بگذارید. برای این کار انتخاب‌های متعددی پیش روی شما قرار دارد و البته ممکن است هزینه زیادی روی دست شما بگذارد.

به‌طور مثال انتخاب و خرید ظروف ملیله کاری اصفهان و استفاده از آن‌ها در سفره هفت سین لاکچری، روشی جذاب برای داشتن یک سفره لوکس است. اما می‌توانید با هزینه‌های کمتر و ظروف ارزان‌تر نیز یک سفره هفت سین لاکچری داشته باشید. پیشنهاد جذاب، کاربرد ظروف مسی روی این سفره خاص و جذاب است.

در این تصویر، سفره‌ای منحصر به فرد می‌بینید که با استفاده از ظروف مسی زیبا تزیین شده است. همچنین بهتر است سفره‌ای از پارچه ترمه تهیه کنید تا زیبایی آن دوچندان شود. کاربرد شمع‌های طلایی رنگ، تلفیق زیبایی از درخشش نور شمع  و انعکاس آن روی ظروف مسی نشان می‌دهد.

یک نکته مهم: حتی در صورتی که قصد دارید سفره هفت سین لاکچری و لوکسی پهن کنید، بازهم سادگی را فراموش نکنید. شاید به نظر شما ترکیب سادگی و لوکس بودن سخت باشد؛ اما اینطور نیست. فقط سعی کنید در کاربرد خوراکی‌ها زیاده‌روی نکنید. هرکدام به مقدار محدود و کم در یک ظرف کوچک باشند تا جلوه زیبایی از آغاز بهار را در دکوراسیون خانه به نمایش بگذارند.

سفره هفت سین لاکچری

سفره هفت سین سفالی

ظروف سفالی همیشه زیبایی خود را حفظ می‌کنند. رنگ لعابی سفال، در کنار المان‌های سفره هفت سین، ترکیبی زیبا از باورهای قدیمی و سنتی را به نمایش می‌گذارند. برای داشتن چنین سفره‌ای نیاز به ظروف خاص ندارید.

سادگی سفال گویای همه چیز است و می‌تواند جلوه منحصر به فردی داشته باشد. برای سفره هم می‌توانید از خلاقیت‌های خودتان کمک بگیرید. کاربرد یک سفره ترمه زیباست؛ اما یک پارچه حریر هم این قدرت را دارد که در سفره هفت سین خودنمایی کند و حرفی برای گفتن داشته باشد.

اگرچه سفره هفت سین را با خوراکی‌های متفاوت پر می‌کنیم و یا اینکه کتاب قرآن به‌عنوان نمادی از باورهای اسلامی و اعتقادی ما سر سفره قرار می‌گیرند؛ اما می‌توانید دیوان حافظ را هم به این سفره جذاب دعوت کنید. در آغاز سال نو فال حافظی بگیرید و نوید روزهای شاد آینده را از زبان حافظ شیرازی بشنوید.

شاید این غزل تقدیر سال نو را برای شما به ارمغان آورده باشد و کام شما را برای روزهای خوش سال جدید شیرین کند!

کلام پایانی

همین امروز دست به کار شوید و وسایل سفره هفت سین را آماده کنید. پیشنهاد می‌کنم خودتان سبزه بکارید تا انرژی و طراوت آن را زودتر از شروع سال جدید به خانه دعوت کنید. چیزی به بهار نمانده، دست به کار شوید!

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *