8 خرداد 1402
دکوراسیون پذیرایی کوچک

بررسی 10 مورد از اهمیت فرش در دکوراسیون خانه

اهمیت و نقش فرش در دکوراسیون خانه

با شرایطی که امروز در دنیا حاکم است مردم زیادی در سراسر جهان دچار اضطراب می‌شوند زیرا بیرون از خانه با مسائل و مشکلات بی شماری روبرو هستند. طبیعتاً چیزی که انتظار دارند این است که وقتی به خانه برمی‌گردند حس راحتی و رهایی از دغدغه‌ داشته باشند. در این مقاله قرار است به 10 مورد از اهمیت فرش در دکوراسیون خانه بپردازیم.

غیر از شادی افراد خانه، دکوراسیونی چشم نواز می‌تواند نقشی مهم در ایجاد نظم فکری و حس آرامش ایفا کند. هر یک از لوازمی که در چیدمان یک دکوراسیون زیبا به کار می‌بریم می‌تواند جزئی از یک تصویر کامل باشد. در این میان اهمیت فرش در دکوراسیون خانه مطرح می‌شود که علل متعددی دارد. برای مثال می‌توانیم به پوشاندن کف اتاق‌ها اشاره کرد که در زمستان اهمیت بیشتری دارد چرا که می‌تواند گرمای بیشتری را در خانه نگه دارد و از ورود سرما از کف به فضای خانه جلوگیری کند.

در ادامه به بررسی ده مورد از این علل می‌پردازیم که ممکن است به کارتان بیاید:

1- فرش برای اتاق‌هایی با رنگ‌های تیره

در خانه‌های امروزی کف بسیاری از اتاق‌ها را از پارکت و لمینت‌های تیره رنگ می‌سازند که اکثراً طرح چوب داشته و بسیار محبوب است اما نکته منفی که در این مورد وجود دارد این است که تمام نوری که در فضا وجود دارد به خصوص راهروهای بدون پنجره توسط این رنگ‌های تیره تخلیه می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله می‌توانیم از فرش‌های سبکی استفاده کنیم که تاثیرات منفی حاصل از رنگ تیره‌ی کفپوش‌ها را خنثی کند و ترکیب مناسبی از رنگ و نور به وجود بیاورد.

در اتاقی با دیوارها و مبلمان تیره رنگ، استفاده از یک فرش بزرگ با رنگ روشن و دل باز می‌تواند انتخابی عالی باشد. برای مثال استفاده از یک نارنجی شاد با الگوهای هندسی ساده، بسته به سلایق افراد مختلف می‌تواند بسیار جذاب باشد. هدف این است که فرش روشن را روی کفپوش‌های تیره بندازیم تا به زیبایی دکوراسیون اتاق نشیمن شما کمک کند.

یکی از نکاتی که اهمیت فرش در دکوراسیون خانه را خاطر نشان می‌کند همه کاره بودن آن است! یک فرش را می‌توانیم تقریباً در هر نقطه‌ای از خانه و یا محل کار مورد استفاده قرار دهیم.

2- تنوع بخشی به دکوراسیون خانه

اهمیت فرش در دکوراسیون خانه

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که اهمیت فرش در دکوراسیون خانه را نشان می‌دهد این است که می‌توان به کمک آن‌ها دکوراسیون منزل را به طور کامل از سبکی به سبک دیگر تغییر داد، ترکیبات جدیدی از طرح و رنگ به وجود آورد و زیبایی خانه را دو چندان کرد. یکی از نکات جالب توجه این است که می‌توانیم از فرش مورد علاقه خودمان به عنوان پایه رنگ در یک اتاق استفاده کنیم. از طرف دیگر، اگر در کنار مبلمان مناسب از آن استفاده کنید، می‌تواند رنگ‌ها را به هم پیوند دهد.

رنگ یک فرش آن قدر اهمیت دارد که با تعویض آن متوجه خواهید شد که چقدر حال و هوای اتاق تغییر می‌کند. برخی از مردم که هر از چند گاهی دکوراسیون خانه‌ی خود را عوض می‌کنند برای تابستان و زمستان فرش‌های متفاوتی در نظر می‌گیرند، فرشی با رنگ روشن برای تابستان و رنگ‌های تیره برای فصل زمستان.

3- محافظت بالا

آیا هر وقت کوچولوی گران‌بهایتان هنگام تمرین مهارت‌های جدید و راه رفتن زمین می‌خورد نگران می‌شوید؟ پوشاندن کف‌ اتاق با فرش می‌تواند مانند یک تشک فرود عمل کرده و از سر، زانوها و دست‌های ظریف بچه‌ها محافظت کند.

فرش‌ها علاوه بر زیبایی که به خانه ما هدیه می‌دهند، قدم‌های ما را محکم نگه می‌دارند، مانع لغزش و افتادن می‌شوند و همینطور آسیب‌های ناشی از افتادن را به حداقل می‌رسانند. برای مثال اگر بعد از تمیز کردن متوجه شدید بخشی از کف زمین لغزنده است، می‌توانید فرش را روی آن قسمت قرار دهید تا از خطرات لیز خوردن جلوگیری کند. در صورت لزوم حتماً به تعداد ترمز فرش زیر آن قرار دهید تا محکم در جای خود قرار بگیرد.

حالا تصور کنید که کفپوش‌های خانه‌ی شما چوبی و از جنس بسیار مرغوب آن هستند. به طور قطع باید برای جلوگیری از هر گونه آسیبی به آن ایده‌هایی داشته باشیم، زیرا ترمیم و یا تعویض آن بسیار هزینه‌بر است. این نوع کفپوش‌ها با وجود قیمت بالایی که دارند بسیار محبوب و موردپسند هستند اما در مکان‌های پرتردد مانند ورودی‌ها، آشپزخانه، ناهاخوری و اتاق کودک در معرض آسیب‌های بیشتری هستند. فرشی که بر روی آن پهن می‌کنیم صرف نظر از این که چه قطر و اندازه‌ای دارد، می‌تواند به خوبی از کفپوش‌ها مراقبت و در برابر لکه‌ها، خراش و یا هرگونه اتفاق ناگهانی به عنوان یک سد محکم عمل کند.

4- پوشاندن ایرادات احتمالی

اگر کفپوش‌ها (پارکت، سرامیک، لمینت و غیره) مشکل خاصی داشته باشند برای مثال ترک خورده باشند، لکه‌ی چربی و یا جوهری افتاده باشد که قابل پاک شدن نباشد پنهان کردن آن با استفاده از یک فرش یک راه حل سریع است. فرش‌های سایز بزرگ و دیوار تا دیوار هم برای زمانی که کفپوش منزل را نمی‌پسندید گزینه‌ای مناسب به نظر می‌رسد اما توجه داشته باشید که در این صورت باید پایه‌های مبل‌ها به طور کامل بر روی فرش‌ها قرار بگیرد که قبل از آن باید فکری برای مراقبت از فرش در مقابل افتادن رد مبلمان باشید، به خصوص اگر فرش‌ها دستبافت و گران قیمت باشند.

توجه کنید که شکل فرش‌هایی که قرار است خودشان پوشاننده‌ی ایراد باشند مهم است؛ به این معنی که اگر شکل و اندازه‌ی آن متناسب با فضا نباشد و چیزی اضافه به نظر بیاید خودش سبب بروز اشکال و به چشم آمدن ایراد می‌شود.

5- قسمت بندی و جداسازی فضاهای مختلف اتاق

بسیاری از مردم اهمیت فرش در دکوراسیون خانه را به خوبی می‌دانند اما بسیاری به طرز افراطی فرش را تمام آن چیزی که دکوراسیون نامیده می‌شود می‌دانند اما در واقع باید شروع تزئینات خانه در نظر گرفته شود، زیرا می‌تواند یک پالت رنگی خوب برای شروع برایتان فراهم کند. در صورتی که چیدمان فرش‌ها به درستی انجام شود، می‌توانید قسمتی از اتاق را برای مثال مخصوص دور همی و نشیمن در نظر بگیرید و چیدمان را به نوعی انجام دهید که از دیگر نقاط اتاق جدا شود. فرش بسته به نوع استفاده می‌تواند در محل کار، غذاخوری و آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد و طرحی مربوط به آن مکان داشته باشد به نوعی که با دیگر قسمت‌ها متفاوت باشد.

در ضمن می‌توانید فضاهایی را که دیواره مشخصی ندارند جدا کنید، برای مثال اگر در یک سالن پذیرایی مستطیل شکل دو عدد فرش هم اندازه پهن کنید که با یکدیگر اندکی فاصله دارند، و بر روی هر یک از فرش‌ها مبلمان و یا صندلی‌های متمایزی قرار بدهید افراد به محض ورودشان به اتاق متوجه تفاوت استفاده از این دو فضا می‌شوند و به طور قطع هنگام انتخاب جای مناسب برای نشستن از شما کمک می‌گیرند. این کار از این جهت خوب است که اگر مهمانانی داشته باشید می‌توانید آن‌ها را به صرف چای و تماشای تلویزیون به یک سمت اتاق دعوت کنید در حالی که سمت دیگر مرتب باقی می‌ماند.

6- سر و صدای کمتر

بسیاری از ما تجربه ناخوشایند شنیدن سر و صداهای حاصل از راه رفتن، دویدن و افتادن اجسام سنگین را از طبقات بالا داریم. این سر و صداها وقتی زیادتر می‌شوند که کفپوش‌ها از چوب و یا لمینت‌های طرح چوب باشند اما خوشبختانه، راه حلی وجود دارد و آن هم استفاده از فرش است که بسته به قطری که دارد می‌تواند صداها را تا حد زیادی از بین ببرد. در واقع هر چه فرشی که پهن می‌کنید ضخیم‌تر باشد میزان صدایی که به طبقه پایین منتقل می‌شود کمتر می‌شود.

جذب سر و صدا به مقدار زیاد می‌تواند فضای خانه را آرام‌تر کند و حس آرامش لازم را به شما هدیه دهد، به این ترتیب همسایگان هم حال بهتری دارند.

7- اثری هنری و ارزشمند در دکوراسیون خانه

اهمیت فرش در دکوراسیون خانه

فرش‌هایی که در بازارها موجود هستند، بیش از هر زمان دیگری از نظر طرح و رنگ و الگویی که دارند شباهت بیشتری به نقاشی دارند، در واقع کارهایی که یک طراح ماهر می‌تواند انجام دهد محدودیتی ندارد.

فرش‌ها به معنای واقعی کلمه یک اثر هنری هستند. اگر از فرشی با طرح برجسته استفاده شود، یک نقطه کانونی برای دکوراسیون اتاق ایجاد می‌کند و اگر طرح و رنگ آن به گونه‌ای انتخاب شود که سایه‌ای از رنگ‌های موجود در دکوراسیون باشد، می‌تواند بین پرده‌ها و مبلمان ارتباط جذابی برقرار کند به نوعی که چیدمان یکدست و منظم باشد.

فرش‌هایی که با کمک طراحی دقیق و رنگ‌های متنوع با گرافیک بالا تولید می‌شوند، آن قدر زیبا هستند که به شدت وسوسه می‌شویم آن‌ها را به دیوار آویزان کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببریم. حالا تصور کنید که رنگی متضاد با دیوار انتخاب کنید تا وسایل و یا رنگ دیوار شما به اصطلاح پاپ شود.

8- گرما و راحتی

با پهن کردن یک فرش بر روی کفپوش‌های سخت اتاق به سرعت متوجه گرمایی که در محیط پخش می‌کند، می‌شوید. حتی اگر این کفپوش‌های چوبی در زمستان سرد نشوند، گرمایی هم به محیط نمی‌دهند که با داشتن یک فرش می‌توانید فضای اتاق را گرم نگه دارید و از هدر رفت انرژی جلوگیری کنید.

علاوه بر این، اگر عادت دارید که در خانه با جوراب راه بروید و امکان سر خوردن از روی کف‌پوش‌ها وجود دارد، باز هم فرش به شما کمک می‌کند که از این اتفاق جلوگیری کنید. به خوبی‌ می‌دانیم که فرش‌ها به هر حال از کف‌پوش‌ها نرم‌تر هستند، اگر بدون دمپایی‌ راه می‌روید انعطاف و لطافت فرش فشاری که به کف پاهایتان وارد می‌شود را کنترل می‌کند.

مسئله‌ی دیگری که وجود دارد این است که اگر فرشی نباشد، تمیز کردن فضا به کاری دشوار تبدیل می‌شود. فرش به خودی خود بسیاری از آلودگی‌ها را جمع می‌کند و از حرکت کردن و انتقالشان از یک جا به جایی دیگر جلوگیری می‌کند. در نهایت سالی یک یا دو بار به شستشو احتیاج پیدا می‌کند و غیر از آن هفته ای دو یا سه بار و یا حتی کمتر می‌توانید با جارو برقی گرد و غبارهای آن را بگیرید. در واقع فرش دردسر کمتری هنگام نظافت به شما تحمیل می‌کند، البته به غیر از مواردی که باید آن را بلند کنید تا فضای زیرش را تمیز کنید!

9- فرضیه‌ای جالب

تا به حال هنگامی که فرش‌ها را قبل از شستشو می‌تکانند ملاحظه کرده‌اید که چقدر گرد و غبار و آلودگی از آن جدا شده و در هوا پخش می‌شود؟ گفته می‌شود که وجود فرش در خانه می‌تواند میزان مواد حساسیت‌زایی که در هوا وجود دارد را کم کند، مطالعاتی هم نشان داده است که فرش‌ها می‌توانند آلرژن‌ها را درست مانند ذرات گرد و غبار لا به لای الیاف خود به دام بیاندازند تا در نهایت چیزی در هوا باقی نمی‌مانند. نتیجه این مطالعات می‌تواند برای افراد مبتلا به آلرژی خبری خوشحال کننده باشد. بسیار جذاب است که فرش‌هایی که برای پوشاندن زمین و زیباتر شدن دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می‌گرفتند به عنوان فیلترکننده هوا نیز شناخته شده باشند.

10- استایل و تم دکوراسیون شما

به محض این که فرشی در یک اتاق پهن می‌شود، رنگ و رو و جلوه‌ی بهتری پیدا می‌کند و با خود احساس راحتی و تغییر مثبت می‌آورد زیرا رنگ و بافت و الگویی که زمانی موجود نبود توسط فرش به اتاق هدیه می‌شود. فرشی که در هر قسمت از خانه‌ی شما قرار می‌گیرد تعریف کننده‌ی شخصیت، سلیقه و روحیه شماست.گاهی نیاز داریم تغییراتی ایجاد کنیم تا روحیه بهتری داشته باشیم اما همیشه امکان رنگ آمیزی دیوارها و یا تعویض تک تک لوازم منزل وجود ندارد، در نتیجه با تعویض یک فرش می‌توانیم فضا را تازه کنیم.

فقط به یاد داشته باشید که مهمترین قانون در طراحی و چیدمان منزل ایجاد تعادل در رنگ و چیدمان است به نحوی که نگاه کردن به آن لذت بخش باشد. بنابراین، اگر مبلمان و دکوراسیون رنگی خنثی دارید استفاده از یک فرش چاپی پررنگ گزینه‌ای مناسب است و بالعکس در دکوراسیونی با رنگ‌های تیره یک فرش روشن‌تر می‌تواند به متعادل سازی کمک کند.

سخن آخر

با وجود تمام نکات مثبتی که ذکر کردیم، استفاده و نیز اهمیت فرش در دکوراسیون خانه کاملاً بسته به نظر و سلیقه شخص شماست؛ در نهایت چیزی را انتخاب کنید که با آن خوشحال‌تر هستید و بر احوالات شما اثرات مثبت‌تری دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *