10 مهر 1402
مزایای فرش ماشینی در قابلیت لکه بری آسان

بهترین رنگ فرش برای دکوراسیون کدام است؟

اگر شما هم مطمئن نیستید چه رنگی برای فرش اتاق خواب، اتاق نشیمن و یا پذیرایی انتخاب کنید؛ ناراحت نشوید! انتخاب رنگ فرش برای دکوراسیون کاری کاملا ساده و راحت است و قبل از هر چیزی به سلیقه و علاقه‌های شخصی شما بستگی دارد. اما در ادامه بهتر است برخی تکنیک‌های کلیدی را اجرا کنید تا جذابیت‌های بیشتری به دکوراسیون خانه خود بدهید. در این صورت می‌توانید تمامی هزینه‌هایی که برای داشتن یک دکوراسیون عالی انجام دادید، به بهترین شکل ممکن  پیش ببرید.

برای رسیدن به این هدف، در این صفحه از آراستا قصد داریم نکات مهم برای انتخاب رنگ فرش برای دکوراسیون‌های مختلف را بررسی کنیم. همچنین تاثیر و مزایای کفپوش فرش در دکوراسیون بیان می‌شود. همراه ما بمانید.

بهترین رنگ فرش

 12 نکته کاربردی انتخاب رنگ فرش برای دکوراسیون

 • قبل از هر چیز به نحوه استفاده از فضای موردنظر و میران نورپردازی آن دقت کنید.
 • برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق پذیرایی و نشیمن از فرش‌های با رنگ روشن استفاده کنید.
 • برای ایجاد یک اتاق دنج و گرم، رنگ فرش را در تناژ سایه تیره انتخاب کنید.
 • در انتخاب رنگ فرش برای دکوراسیون، به طرح و رنگ مبلمان، پرده و سایر اکسسوری‌ها و ابزارهای تزیینی دقت کنید و به دنبال رنگی برای فرش باشید که این مجموعه را کامل کند.
 • اگر دوست دارید مبلمان بیش از هر چیز دیگری خود را به نمایش بگذار، باید رنگ فرش را در تناژ خنثی انتخاب کنید تا توجه به سمت کاناپه و مبلمان معطوف شود.
 • اگر اتاق نشیمن و یا سایر فضاهای خانه بیشتر در معرض رفت‌وآمد افراد خانواده قرار دارد، رنگ تیره برای فرش انتخاب کنید تا آلودگی‌ها و ساییدگی فرش کمتر نشان داده شود.
 • انتخاب رنگ سفید و بسیار روشن برای فرش، جذابیت‌های زیادی دارد و می‌توان از آن برای یک اتاق پذیرایی و نشیمن رسمی استفاده کنید. اما اگر کودکانی شلوغ و بازیگوش دارید، رنگ سفید و روشن، انتخاب خوبی برای این فضا نیست.
 • برای اتاق‌هایی که نور طبیعی خوبی ندارد، به دنبال فرش‌هایی با رنگ سایه‌روشن باشید.
 • اگر اتاق خواب و یا نشیمن دارای نورپردازی طبیعی خوبی باشد و چند پنجره داشته باشد، رنگ فرش روشن‌تر از حالت معمول نشان داده می‌شود. در این حالت اگر رنگ فرش، کرمی باشد، روشن‌تر نشان داده می‌شود. اما در اتاقی با نور کمتر، فرش کرمی رنگ، متمایل به خاکی نشان داده می‌شود.
 • خرید فرش نوعی سرمایه‌گذاری در دکوراسیون خانه محسوب می‌شود؛ بنابراین به دنبال فرشی باشد که رنگ آن را دوست دارید و سادگی و زیبایی را به‌طور همزمان به دکوراسیون ارائه دهد و با فضای موردنظر شما همخوانی داشته باشد.
 • برای مدرن نشان دادن اتاق پذیرایی و نشیمن، رنگ فرش را در تناژ تیره مانند زغالی، قهوه‌ای تیره، خاکستری و تخته سنگی انتخاب کنید. در این صورت، فضا کوچک‌تر و درعین‌حال دنج و گرم نشان داده می‌شود.

و مورد آخر اگرچه انتخاب فرش رنگارنگ، گزینه مناسبی برای همه فضاهای خانه محسوب نمی‌شود؛ اما روشی جذاب و عالی برای ایجاد جلوه‌ای منحصربه‌فرد در فضای خانه است. به‌طور مثال رنگ آبی، سبز، قرمز و صورتی، انتخابی جسورانه و متفاوت برای اتاق خواب و اتاق کودکان محسوب می‌شود.

12 نکته کاربردی در انتخاب فرش

تاثیر رنگ فرش بر دکوراسیون داخلی

یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون داخلی، رنگ‌هایی هستند که استفاده می‌شود. در حالت کلی رنگ فرش، مبلمان و سایر ابزارها و اکسسوری‌های موجود در فضا باید با توجه به نور طبیعی محیط و نورپردازی‌های مصنوعی انتخاب شود.

یکی از رازهای مهم برای ایجاد ترکیبی جذاب در دکوراسیون، تلفیق درست رنگ‌های تیره و روشن با هم است. به‌صورت کلی رنگ‌های روشن در مقابل رنگ‌های تیره استفاده می‌شوند. همچنین رنگ روشن می‌تواند دکوراسیون و فضا را بزرگ‌تر نشان دهد.

با توجه به این فاکتور مهم، در نظر داشته باشید که برای فضاهای کوچک از رنگ‌های تیره استفاده نکنید؛ زیرا اتاق را کوچک‌تر نشان می‌دهد. علاوه بر آن، رنگ فرش فقط روی دکوراسیون تاثیر ندارد. مهم‌ترین تاثیر رنگ فرش و سایر ابزارها و اکسسوری‌های موجود در فضای خانه، روی روحیه شما است.

به‌طور مثال رنگ‌های آبی و سبز روشن، باعث ایجاد آرامش می‌شود و رنگ‌های تیره باعث افسردگی خواهد شد. علاوه بر آن، انتخاب مناسبی برای پذیرایی از میهمانان نیست و انرژی مورد نیاز برای پذیرایی از میهمانان در این فضا را فراهم نمی‌کند.

 فرش‌های زمینه قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز به‌عنوان رنگی قدرتمند در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود و همچنین رنگ‌هایی که در خانواده قرمز قرار دارد، دارای ویژگی‌های مشابه آن هستند. بنابراین رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی که در دسته رنگ‌های گرم قرار دارند، به‌خوبی می‌توانند شادی، اشتیاق، هیجان و انرژی را به خانه دعوت کند.

فرش‌های زمینه کرم در دکوراسیون

فرش کرمی رنگ با توجه به میزان نورپردازی محیط، نمای متفاوتی دارد. به عبارت بهتر اگر نور طبیعی و مصنوعی محیط زیاد باشد، روشنایی بیشتری دارد؛ اما در اتاق‌های بدون نور طبیعی، تناژ رنگ به شمت خاکی حرکت می‌کند.

تاثیر کفپوش در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ فرش بر دکوراسیون

در حال حاضر انواع کفپوش با متریال مختلف برای ایجاد یک طراحی زیبا و جذاب در دکوراسیون وجود دارد. البته هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب متفاوتی دارند. اما در یک حالت کلی می‌توان گفت که کفپوش‌ها سطح بزرگی از کف خانه و سایر اماکن را می‌پوشانند و روی چشم‌انداز بصری آن فضا تاثیر می‌گذارند.

انواع کفپوش را می‌توان در یک دسته‌بندی کلی شامل کاشی و سرامیک، سنگ‌فرش، چوب و پارکت و فرش تقسیم‌بندی کرد. هرکدام از این موارد خصوصیات متفاوتی دارند. به‌طور مثال چوب طبیعی زیبایی و جذابیت زیادی دارد؛ اما درعین‌حال نصب آن کمی زمان‌بر است و باید عوارض مختلفی مانند بید و حشرات دیگر را در نظر داشت.

اما کفپوش‌های مصنوعی مشابه چوب مانند پارکت و لمینت، گزینه‌های بهتر و اقتصادی‌تری نسبت به چوب محسوب می‌شوند و نیاز به مراقبت کمتری دارند . همچنین استحکام بیشتر و تنوع در تناژ رنگی آن‌ها باعث می‌شود که کاربردهای بیشتری نسبت به چوب داشته باشند.

سنگ‌فرش طبیعی که با استفاده از متریال طبیعی مانند سنگ مرمر تهیه می‌شود، مقاومت ظاهر زیبایی دارد و در مقایسه با انواع کفپوش‌های سنگ‌فرش مصنوعی مانند سرامیک و کاشی، استحکام بیشتری دارد. همچنین فضایی روستایی و نوستالژیک در دکوراسیون ایجاد می‌کند و گزینه‌ای کاملا سازگار با محیط زیست محسوب می‌شود. البته در کنار این مزایا، باید معایب مختلف آن مانند قیمت زیاد، زمان‌بر بودن نصب و سرمای طبیعی سنگ را در نظر گرفت

مزایای کفپوش فرش در دکوراسیون داخلی

در این میان فرش یکی از گزینه‌های جذاب به‌عنوان کفپوش در فضاهای داخلی است. با یک بودجه محدود می‌توان این کفپوش را در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تهیه نمود. علاوه بر آن، کاربردی بودن و سهولت در استفاده، از مزایای این کفپوش محسوب می‌شود. همچنین سهولت در تمیز کردن نسبت به سایر کفپوش‌ها و ویژگی ضد حساسیت آن باعث می‌شود که بهترین گزینه برای فضای داخلی منزل، هتل و سایر اماکن باشد.

کفپوش فرش گزینه‌ای جذاب برای جلوه دادن به خانه و دکوراسیون داخلی است. در حال حاضر طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی از فرش در بازار وجود دارد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود، گزینه بهتر را انتخاب کنید. همچنین این کفپوش نسبت به سایر کفپوش‌ها امنیتی کامل به شما ارائه می‌دهد و از سرخوردن افراد جلوگیری می‌کند و احتمال آسیب وارد کردن به بدن، در آن کمتر است. علاوه بر آن، راحتی و آسایش، عایق گرما و صدا بودن و سلامت را باید به ویژگی‌های ممتاز فرش نسبت به سایر کفپوش‌ها اضافه کرد.

کلام پایانی

در این صفحه از آراستا، تاثیر رنگ فرش در دکوراسیون داخلی را بررسی کردیم. به‌طورکلی می‌توان گفت که فرش‌های با زمینه روشن، راهکار مناسبی برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا هستند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که نمی‌توان این فرش‌ها را در قسمت‌های پرترافیک خانه مانند ورودی، اتاق نشیمن و یا اتاق کودکان پهن کر.

از سوی دیگر در میان انواع کف‌پوش‌هایی که برای سطوح کف فضاهای داخلی و خارجی استفاده می‌شود، فرش‌ها گزینه کاربردی‌تری برای دکوراسیون داخلی هستند. فرش به‌عنوان یک کفپوش کاربردی، ظریف، سلامت و راحت، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار موجود است و دست شما را در انتخاب گزینه بهتر باز می‌گذارد.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *