8 خرداد 1402

اصول تمیز نگه داشتن فرش خانه با حضور کودک

از لحظه‌ای که کودک شما توانایی به دست گرفتن وسایل و راه رفتن پیدا کند، یکی از موضوعاتی که ممکن است همه روزه با آن روبرو باشید این است که چه کارهایی می‌توان انجام داد تا فرش خانه شما تمیز بماند. در ادامه راهکارهایی برایتان ارائه می‌دهیم که شاید برای این امر به شما کمک کند. برای تمیز نگه داشتن فرش خانه آن هم با حضور شیرین کودکتان، کارهای ساده‌ای می‌توانید انجام دهید.

پذیرش این نکته که کودک لازم است در محیط امن خانه بازی کند و تا جایی که به خودش آسیب نمی‎‌زند، آزادانه حرکت و کنجکاوی کند، شاید در ابتدای راه برایتان سخت باشد. اما اگر همدل و همبازی او شوید، متوجه می‌شوید که کودک هیچ قصدی برای آزار شما ندارد، او تنها وارد دنیایی شده که فقط معنی بازی و کنجکاوی را به خوبی می‌فهمد.

به یاد داشته باشید که از زمان کثیف شدن فرش خانه، تا تمیز شدن آن، هرچقدر زمان کمتری طی شود، فرآیند پاکسازی و تمیز شدن فرش ساده‌تر است. اما حالا قبل از این که کار به تمیزکاری اساسی برسد، با روش‌هایی می‌توانید از این اتفاق تا حدی جلوگیری کنید.

یک راهکار ساده!

پهن کردن یک روفرشی تمیز که تمامی بخش‌های فرش اتاق کودک یا پذیرایی را پوشش دهد یکی از ساده‌ترین و البته بهترین کارهایی است که می‌توانید برای تمیز نگه داشتن فرش خانه خود انجام دهید. معمولا روفرشی‌ها در سایزهای استانداردی تولید می‌شوند که شما می‌توانید بر اساس متراژ فرش خودتان آن‌ها را خریداری کنید. همچنین برخی از مدل‌های روفرشی هست که توسط کش‌هایی که در جهات مختلف آن وجود دارد می‌تواند به سادگی سر جای خودش ثابت شده و با راه رفتن بر روی آن، جابجا نشود.

علاوه بر این موارد، روفرشی‌ها در طرح‌ها و همچنین رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که می‌توانید با توجه به دکوراسیون خود انتخاب و خریداری کنید.

تمیز نگه داشتن فرش خانه

قصه ی خداحافظی با فرش‌های رنگ روشن

شاید فکر کنید لازم است همین امروز که شاهد قابلیت‌های حرکتی فرزند خود بودید، تمامی فرش‌های رنگ روشن را از خانه خود جمع‌آوری کنید. این مورد هم یک راهکار است؛ اما راهکاری پر هزینه! چرا که باید پس از این در فروشگاه‌های فرش به دنبال طرح و رنگ فرش‌های جدید خود باشید. در صورتی که دلتان هم برای تغییر دکوراسیون خانه غنج برود و مشکلی بابت هزینه‌هایش نداشته باشید، خودتان را برای این تغییر آماده کنید. اما این بار بهتر است رنگ فرش‌ها را به شکل هوشمندانه‌تری انتخاب کنید.

غذا دادن به کودک

برای تمیز نگه داشتن فرش خانه، محیط خاصی را برای غذا خوردن کودک خود انتخاب کنید. یکی از بهترین راه‌ها، این است که فضای آشپزخانه را انتخاب کنید. معمولا برای آشپزخانه، فرش‌هایی انتخاب می‌شود که تمیز کردن آن‌ها ساده‌تر باشد.

خرید صندلی غذای کودک

صندلی غذای کودک کار شما را راحت خواهد کرد. این صندلی را هر کجای خانه که بخواهید می‌توانید قرار دهید تا کودک شما از آن استفاده کند. می‌توانید فضایی را برای این صندلی در نظر بگیرید که زیر آن خالی از فرش باشد تا اگر نیاز به تمیز کردن آن قسمت بود، به راحتی به کمک طی یا دستمال مرطوب بتوانید فضای زیر صندلی کودک را تمیز کنید.

تمیز نگه داشتن فرش خانه

داشتن یک قالیچه مخصوص برای کودک

می‌توانید یک رو فرشی یا قالیچه مخصوص غذا خوردن کودک خود انتخاب و در قسمت مورد نظر در خانه پهن کنید. از همین قالیچه می‌توانید برای فضای بازی کودک خود هم استفاده کنید. قالیچه‌ها چون سایز کوچکتری نسبت به فرش دارند، بنابراین شستشوی آن‌ها هم راحت‌‍تر است.

برای تمیز نگه داشتن فرش خانه به نظافت کودک دقت بیشتری داشته باشید

بعد از هربار غذا خوردن، دست و پای کودک را در صورت نیاز شستشو دهید. چربی غذا روی بدن کودک ممکن است در اثر حرکت او، فرش خانه را لکه‌دار کند.

همیشه چند پیشبند تمیز در خانه داشته باشید و برای غذا خوردن کودک از آن‌ها استفاده کنید. با این کار لباس کودک تمیز بوده و خطری برای کثیف شدن فرش و وسایل خانه ندارد.

لباس‌های کودک را بررسی کنید و در صورتی که لکه مواد غذایی بر روی آن مشاهده کردید، آن را فورا تعویض کنید. بهتر است لباس‌هایی با رنگ‌های نسبتا روشن به تن کودک کنید تا لکه غذا یا هر آلودگی به سادگی بر روی لباس کودک نمایان شود.

بازی‌هایی که خوراک کثیف شدن فرش خانه هستند

خمیربازی، شن بازی و استفاده از رنگ‌های انگشتی از جمله بازی‌هایی هستند که در کمترین زمان ممکن می‌تواند توسط کودک شما یک فاجعه برای فرش خانه ایجاد کند. اما به راحتی می‌توان برای این موضوع راه‌حلی پیاده کرد. یک تکه سفره یکبار مصرف به اندازه مورد نیاز برای بازی کودک قیچی کرده و بر روی فرش یا میز پهن کنید. همچنین می‌توانید از یک سینی بزرگ برای بازی کودک استفاده کنید.

به کودک آموزش دهید

قدرت یادگیری کودک بسیار بالاست. با کمی تمرین و حوصله می‌توانید به او آموزش‌هایی دهید که در حین بازی، مراقب وسایل خانه هم باشد. ابتدا وسایلی که ممکن است باعث کثیف شدن فرش خانه در حین بازی شود را از دسترس کودک دور کنید. شاید بهتر باشد برای مدتی گلدان‌ها را بر روی یک میز بلند قرار دهید تا کودک شما هوس خاک بازی به سرش نزند.

در ادامه آموزش‌های مهربانانه خود با کودک، بهتر است بعد از اتمام بازی، وسایل بازی را با کمک کودک مرتب کنید. با این کار علاوه بر این که مزایای ویژه‌ای برای شخصیت کودک به بار خواهد داشت، به مرور کودک می‌آموزد که از دفعات بعد بیشتر مراقب تمیز نگه داشتن فرش خانه باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *