7 خرداد 1402
سایز و رنگ فرش

در انتخاب سایز و رنگ فرش برای خانه چه عواملی موثر است؟

فرش بسته به نوعی که دارد می‌تواند فضای منزل شما را به طرز چشم‌گیری زیبا تر جلوه دهد. زیبایی فرش‌ها می‌تواند متناسب با اندازه، جنس، رنگ و طرح و محلی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند تغییر کند. فرشی که در یک اتاق کوچک‌تر از حد طبیعی به نظر بیاید جلوه‌ی بدی دارد، و بالعکس اگر فرش بیش از حد بزرگ باشد و فاصله‌ی دیوار تا دیوار را جوری پر کند که اطراف آن جای خالی وجود نداشته باشد نمی‌تواند جلوه‌ی خوبی به خانه بدهد. سایز و رنگ فرش که انتخاب می‌کنیم هم تاثیر بسزایی در تغییرات مثبت خانه دارد.

برخی از ما قبل از جستجو برای خرید فرش، ایده‌ای از ترکیب رنگی درست و مناسب خانه‌مان را نداریم و هنگام خرید اولین فرشی را که به چشممان زیبا آمد خریداری می‌کنیم. آن را وسط اتاق نشیمن پهن می‌کنیم، اما هنگامی که بر روی مبل نشسته‌ایم و چای می‌نوشیم متوجه می‌شویم که از نحوه چیدمان دکوراسیون و ترکیب رنگی آن آرامش کافی را دریافت نمی‌کنیم.

گاهی خانه مرتب است اما بی نظم به نظر می‌آید و تمرکز را برایمان غیرممکن می‌کند که علت تمام این‌ها نداشتن دقت در انتخاب و نیز عدم رعایت تناسب میان رنگ‌ها و اجزای دکوراسیون خانه است.

در این مقاله از آراستا تلاش کردیم عوامل موثر بر انتخاب سایز و رنگ فرش برای خانه را به همراه نکات بسیار مفید و کاربردی عنوان کنیم.

سایز فرش

به عنوان اولین قدم، اندازه‌های دقیق هر اتاق و چیدمان مبلمان را در نظر بگیرید.

رایج ترین اشتباهی که مردم هنگام خرید فرش مرتکب می‌شوند، انتخاب سایز بسیار کوچک فرش برای فضایی است که در اختیار دارند. علت آن است آن‌ها صرفاً مقدار زیادی پول صرف یک کف‌پوش جدید با دوام از جنس چوب سخت یا موارد مشابه پارکت کرده‌اند بنابراین نمی‌خواهند که مقدار زیادی از آن را بپوشانند. البته که این نگرانی قابل درک است اما اگر فرش متناسب و زیبا باشد، به جای پنهان کردن کف پوش‌ها، از آن مراقبت کرده و زیبایی آن را افزایش می‌دهد.

اغلب توصیه می‌شود که بر اساس چیدمان مبلمان، برای اندازه مناسب فرش تصمیم‌گیری کنید نه براساس اندازه اتاق مورد نظرتان. چیدمان مبلمان در برخی از دکوراسیون‌ها به صورتی است که امکان خالی گذاشتن مقداری از اطراف فرش امکان‌پذیر و البته زیباست. بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم مقداری فضای خالی اطراف فرش در نظر بگیرید چرا که این سبک به ویژه برای قرار دادن فرش در اتاق نشیمن، اتاق ناهار خوری یا اتاق خواب کاربردی و جالب است. به طور معمول، سازنده فرش را در سه یا چهار اندازه استاندارد ارائه می‌دهد. اندازه‌های موجود را هنگام جستجوی فرش حتماً بررسی کنید تا مطمئن شوید فرشی که دوست دارید در اندازه دلخواه شما موجود است. اگر فرش را شخصاً سفارش داده باشید، شانس اینکه اندازه دلخواهتان را بدست آورده باشید زیاد است.

می‌دانیم که این اندازه‌ها برای هر قسمت از خانه متفاوت خواهد بود، در زیر به بررسی برخی از این قسمت‌ها می‌پردازیم:

اتاق نشیمن

سایز و رنگ فرش

شکل اتاق نشیمن شما، نه فقط مبلمان، باید اندازه و جهت فرش را تعیین کند تا فضا بزرگ‌تر از چیزی که هست به نظر برسد.

  • اتاق نشیمن با اندازه کوچک تا متوسط

اتاق‌های نشیمن که با دیوارها احاطه می‌شوند و به نظر کوچک می‌آیند انتخابی به جز یک فرش تقریباً بزرگ جلوی پای ما نمی‌گذارند. اگر قرار است در یک فضا از تنها یک فرش استفاده شود، بهتر است که در اندازه‌ی بزرگ و البته متناسب با دیگر اجزای دکوراسیون باشد.

فرش‌های دایره‌ای شکل برای فضاهای کوچک‌تر و نیز فضاهایی که می‌خواهید اندکی زیبایی بیشتر و حس و حالی ناب داشته باشند، ایده آل است. فرش‌های دایره‌ای را با مبلمان یا لوازم روشنایی که شکلی مشابه با فرش دارند (برای مثال همه دایره‌ای هستند) ست کنید.

  • اتاق نشیمن بزرگ

بسیاری از افراد در سالن‌ها و اتاق‌های نشیمن بزرگ که هر قسمت ممکن است برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد، از چند فرش با اندازه‌های مختلف استفاده می‌کنند. در واقع ما زمانی نیاز به استفاده از بیش از یک فرش پیدا می‌کنیم، که اندازه‌ی فضایی که در اختیار داریم به طول قابل توجهی بیشتر از اندازه فرشی باشد که در اختیار داریم، بنابراین نیاز داریم تعدادی فرش دیگر به آن اضافه کنیم. با این کار می‌توانند گروه‌های مختلفی از مبلمان و فضای گفتگو و نشیمن ایجاد کنند و هر قسمت را از بقیه قسمت‌ها جدا کنند. برای مثال در یک سالن پذیرایی بزرگ، با استفاده از دو تخته فرش و مبلمان مختص به هر یک می‌توان فضای ناهارخوری را از اتاق تلویزیون مشخص و جدا کرد.

نوع چیدمان مبلمان به صورت زیر می‌تواند بر ابعاد فرش تأثیر گذار باشد:

1- هر چهار پایه‌ی مبل‌ها بر روی فرش باشند

این نوع چیدمان مبلمان که به بزرگترین فرش نیاز دارد، بهترین گزینه برای ایجاد یک اتاق نشیمن دل باز است به تحوی که هیچ کدام از مبل‌ها به دیوار تکیه داده نشوند. قرار دادن کلیه مبلمان روی فرش باعث یکپارچه سازی اجزای دکوراسیون خانه و ایجاد فضایی مشخص برای نشستن می‌شود.

2- تنها پایه‌های جلویی مبل‌ها بر روی فرش باشند

این نوع از چیدمان در خانه‌های ایرانی بسیار پر کاربرد است، به ویژه هنگامی که گروهی از مبل‌ها رو به دیوار قرار گرفته باشند. برای پوشاندن نقطه‌ای که کسی نمی‌بیند نیازی به پرداخت یک فرش ندارید! برای ایجاد یک ظاهر منسجم، اندازه فرش را به نحوی انتخاب کنید که اجازه دهد فقط پایه‌های جلویی یک ردیف از مبل‌ها بر روی فرش قرار بگیرد.

3- تنها میز جلو مبلی بر روی فرش قرار بگیرد

این طرح برای فضاهای کوچک یا باریک مورد استفاده قرار می‌گیرد تا اتاق را بزرگ‌تر نشان دهد. برای انتخاب درست‌ترین نسبت‌ها، اندازه فرش را بر اساس ابعاد داخلی محل نشستن خود قرار دهید نه فقط میز جلوی مبلی. در صورت استفاده از این روش، فضای باقی مانده توسط مبل‌ها پر می‌شود و چیدمانی شیک خواهیم داشت، البته این مورد بسته به تناسب رنگ و طرح فرش‌ با مبلمان نیز هست.

اتاق خواب مستر

اگر تمایلی ندارید که اتاق خواب شما فرش دیوار به دیوار داشته باشد یا می‌خواهید یک تکه رنگی روی فرش‌های موجود خود اضافه کنید، بدانید که وجود فرش در اتاق خواب یک امر ضروری است. فرش مناسب نه تنها می‌تواند به کف اتاق خواب شما حس راحتی و دنجی بدهد، بلکه به آن گرما، رنگ و لطافت نیز هدیه می‌دهد.

فرش‌های دستبافت به ویژه با ابعاد بزرگ، برای قرار دادن زیر یک تخت دو نفره بزرگ می‌تواند یک سرمایه گذاری مالی خوب در بلندمدت باشد. شما می‌توانید سایز این فرش را به نحوی که در اطراف آن فضای خالی وجود داشته باشد انتخاب کنید، و آن را به طور کامل زیر تخت پهن کنید. اگر کمی جستجو کنید و به صفحات مختلفی در اینترنت سر بزنید سایز و رنگ فرش مناسب برای اتاق خوابتان را می‌یابید.

اتاق خواب کودک

فرش‌های گرد به دلیل طبیعت جالب و بازی‌گوشانه‌ای که دارند برای مهد کودک‌ها و اتاق بچه‌ها انتخابی کاملاً ایده آل هستند. جای تعجب نیست که در میان محبوب‌ترین فرش‌ها برای اتاق خواب کودک قرار دارند و بیشتر افراد به سراغ این گونه فرش‌ها می‌روند. به این علت که شور و نشاط جالب و طراحی‌های عالی آنها پر از رنگ و لعاب و الگو های زیبا است که به راحتی افراد را به سمت خود جذب می‌کند. حتی یک فرش دایره‌ای شکل ساده نیز می‌تواند اتاق کودک را تا حد زیادی تغییر دهد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید و نباید فرش‌های مستطیلی و یا حتی مربعی شکل را انتخاب کنید.

برخی ممکن است طرح‌های خال خالی و یا راه راه را برای فرش‌ها انتخاب کنند. برخی از افراد به دلیل علاقه‌ی فرزاندانشان به شخصیت‌های کارتونی با توجه به علاقمندی آن‌ها تصمیم‌گیری کرده و سپس اقدام به خریداری فرش می‌کنند.

اتاق غذا خوری

انتخاب فرش برای اتاق غذاخوری به خودی خود یک چالش است. سایز و رنگ فرشی که برای اتاق ناهار خوری در نظر گرفته‌اید باید با میز مورد نظر شما هماهنگی داشته باشد. از این گذشته، فرش‌های بسیار کم حجم و نازک برای اتاق‌های ناهار خوری مناسب هستند زیرا امکان استفاده آسان از صندلی‌ها را فراهم می‌کنند، زیرا بر حسب تجربه می‌دانیم که ضخامت زیاد فرش‌ها در بیرون آوردن صندلی‌ها از زیر میز مشکل ایجاد می‌کند. صندلی‌ها باید به راحتی تکان بخورند و هنگام بیرون کشیدن از لبه فرش خارج نشوند تا احساس کنید فضای کافی برای استراحت و نشستن دارید.

حالا، اگر می‌خواهید دو فرش را در اتاق ناهار خوری خود قرار دهید، باید سایز و رنگ فرش یکسان باشد. با کمی دقت و جستجوی بیشتر طرح‌، رنگ و سایز فرش هایی را می‌یابید که از زیبایی آن‌ها متعجب خواهید شد.

در کنار تنوع اندازه‌ای که برای فرش‌ها وجود دارد، رنگ‌ها و طرح‌های زیادی نیز هست که خرید فرش را به کاری کاملاً دشوار تبدیل کند. رنگی که برای فرش انتخاب می‌کنیم تحت تاثیر عوامل زیادی است که در زیر به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

طرح و رنگ فرش

سایز و رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش برای خانه اغلب سخت ترین تصمیم برای مشتریان است. تجسم رنگ در یک فضای بزرگ با قضاوت و تصمیم‌گیری از روی یک نمونه کوچک که فروشنده به شما نشان می‌دهد، بسیار سخت است. تغییر رنگ می‌تواند تغییرات چشمگیری ایجاد کند و حتی گاهی اوقات اگرچه تنها ایجاد یک تغییر مورد نظر است، اما همان یک تغییر هم می‌تواند کمی ترسناک باشد. در ابتدای امر برای شما پیشنهادی داریم؛ و آن این که وقتی نوبت به انتخاب فرش می‌رسد، مطمئن شوید که زمانی کافی به رنگ و الگوی فرشی که می‌خواهید خریداری کنید اختصاص داده‌اید.

انتخاب فرش طرح‌دار می‌تواند راهی عالی برای افزودن رنگ و زیبایی به اتاقی با مبلمان و دیوارهای خنثی باشد. به همین ترتیب، یک فرش با رنگ‌های خالص و یا حتی رنگ‌های خنثی مانند کرمی می‌تواند انتخابی مناسب برای اتاق‌هایی باشد که به نظر بسیار استرس‌زا و بی نظم هستند. به خاطر داشته باشید که فرش طرح دار برای پنهان کردن گرد و خاک و لکه‌های احتمالی فرش بهتر است، و این در حالی است که لکه‌ها بر روی فرش‌هایی با رنگ‌های خالص بهتر نمایان می‌شود.

اگر یک اتاق رنگارنگ دارید، و تصمیم دارید فرشی که تهیه می‌کنید هم رنگارنگ باشد، سعی کنید چیزی پیدا کنید که تمام رنگ‌ها را به زیبایی هر چه تمام‌تر به هم ارتباط و پیوند می‌دهد. منظور این است که نباید اجازه دهید رنگ‌ها با هم در تضاد باشند، در غیر این صورت، با فضایی آشفته و استرس زا مواجه خواهید شد. فرشی که با آن کف اتاق‌هایتان را می‌پوشانید تأثیر بسزایی در نمای کلی اتاق ‌دارد، بنابراین چیزی را انتخاب کنید که بتوانید با آن زندگی کنید و زود خسته نشوید.

در زیر به چند نکته‌ی مفید اشاره می‌کنیم:

1- از فرش‌هایی با رنگ‌های مکمل استفاده کنید

رنگی را برای فرش‌ها انتخاب کنید که ترکیب رنگی مبلمان و طراحی دکوراسیون خانه شما را تکمیل می‌کند. استفاده از ویژگی‌های موجود در اتاق شما یک روش عالی برای محدود کردن انتخاب رنگ است. به رنگ، طرح و سبک مبلمان، معماری خانه، رنگ دیوارها و تزئینات موجود در اتاق فکر کنید. رنگی را انتخاب کنید که سایه‌ای از رنگ‌های دیگر باشد تا همه چیز منظم و منسجم به نظر برسد.

به عنوان مثال، اگر مبل راحتی دارید که می‌خواهید آن را به نمایش بگذارید، با یک فرش خنثی آن را تکمیل کنید تا عدم تمرکز ایجاد نکند. اگر مبل شما قرمز است، دیوارها خاکستری است و مبلمان تیره یا مشکی دارید، یک فرش ذغالی انتخاب کنید.

با این حال، اگر از دسته افرادی هستید که فرش را سالانه عوض می‌کنید یا قصد دارید به زودی آن را تغییر دهید، فقط بر اساس دکوراسیون انتخاب نکنید. در تغییر سایز و رنگ فرش جدید کاملاً فکر شده عمل کنید تا از پشیمانی در آینده جلوگیری کنید.

2- طرح‌ها و رنگ‌های تیره‌تر برای نواحی پر تردد

سایز و رنگ فرش

اگر از اتاق غالباً استفاده نشود، فرش برای مدت طولانی‌تری سالم خواهد ماند و در این شرایط یک رنگ روشن ممکن است به خوبی دوام بیاورد. با این حال، اگر قرار است اتاق شما رفت و آمد و پاخور زیادی را به خود ببیند، بهتر است یک رنگ تیره و یا طرحی را انتخاب کنید که خاک و ساییدگی بر روی آن به راحتی نشان داده نشود.

رنگ سفید خالص ممکن است در یک اتاق نشیمن رسمی که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد عالی به نظر برسد. اما اگر بچه یا حیوانات خانگی داشته باشید، دیگر انتخاب مناسبی نخواهد بود.

3- رنگ‌های روشن‌تر برای اتاق‌های تاریک‌تر

شما می‌توانید رنگ‌ها و سایه‌های روشن‌تر را برای اتاق‌هایی که نور طبیعی زیادی دریافت نمی‌کنند انتخاب کنید. در صورتی که برای یک اتاق پر از نور فرش رنگ روشن انتخاب کنید، آن اتاق روشن‌تر از حالت عادی به نظر می‌آید و بالعکس انتخاب فرشی با رنگ تیره برای اتاقی که نور کافی دریافت نمی‌کند باعث می‌شود که آن اتاق تیره‌تر و کم نورتر از حالت عادی به نظر بیاید. به عنوان مثال، اگر در اتاق خواب خود چند پنجره داشته باشید، ممکن است فرش کرم رنگ روشن‌تر و یا حتی کاملاً بی رنگ و رو به نظر برسد.

4- فرش‌های چند رنگ پوشاننده‌های بهتری هستند

اگر می‌خواهید خاک و لکه‌ها را پنهان کنید، یک فرش چند رنگ انتخاب کنید. اگر فرزند یا حیوانات خانگی دارید، ممکن است نگران کثیف شدن فرش‌ها با انواع لکه و موی حیوانات خانگی باشید. در این حالت، موکت‌هایی را انتخاب کنید که دارای دو یا سه تن رنگی متفاوت باشد تا لکه‌ها یا علائم کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، با مخلوط می‌توانید با فرش‌هایی به رنگ‌های قهوه‌ای تیره، قهوه ای ساده ​​و برنزه، کف اتاق نشیمن خود را بپوشانید.

عوامل دیگری برای سایز و رنگ فرش نیز وجود دارند که به سلیقه شما بستگی دارند. به طور حتم ترجیحات افراد با یکدیگر متفاوت است، اما در نهایت بهترین انتخاب شما چیزی خواهد بود که از دیدن آن احساس آرامش و راحتی می‌کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *