8 خرداد 1402

دکوراسیون رنگ روشن منزل

منزل شما در واقع مهم‌ترین مکان در زندگی شما است. چرا که ساعت‌های زیادی را در آن سپری می‌کنید و می‌تواند بر خل‌وخوی شما تاثیر مستقیم داشته باشد. از همین روی دکوراسیون منزل شما موضوعی است که باید برای آن اهمیت ویژه‌ای قائل شوید. افراد با سلایق مختلف دکوراسیون و چیدمان خانه‌ی خود را طراحی می‌کنند. در این راه نیز ممکن است از طراحان باتجربه و خوش‌ذوق کمک بگیرند. رنگ‌هایی که در دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنید بسیار اهمیت دارند؛ از این رو توصیه می‌شود تا دکوراسیون رنگ روشن منزل را از یاد نبرید.

استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون منزل چه فوایدی دارد؟

رنگ‌های روشن در دکوراسیون منزل

رنگ‌های روشن در دکوراسیون منزل کاربرد فراوانی دارد.

یکی از مهم‌ترین مزایایی که رنگ‌های روشن دارند، این است که می‌توان آن‌ها را به‌خوبی با رنگ‌های دیگر ترکیب کرد و دکوراسیون خانه را به بهترین شکل طراحی نمود. رنگ‌های روشن خنثی در خانه این امکان را فراهم می‌آورند تا با به‌وجود آوردن تضادها بتوانید جلوه‌ی خاصی به منزل خود بدهید. به‌همین دلیل توصیه می‌شود تا از کف‌پوش‌ها و دیوارهای روشن خنثی استفاده کنید.

علاوه بر جنبه‌های ظاهری دکوراسیون روشن، این رنگ‌ها می‌توانند روی روحیه و حالات روحی فرد نیز تاثیر بگذارند. عموماً رنگ‌های روشن دارای جنبه‌های مثبتی هستند که می‌توانند باعث کاهش افسردگی و دل‌مردگی در افراد شوند. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که یکنواختی و یکسانی تمام اجزای خانه نیز ممکن است حوصله‌سربر و کسل‌کننده باشد. از این رو تلاش کنید تا در کنار استفاده از رنگ‌های روشن، اصل تنوع را نیز رعایت نمایید.

از دیگر نکات مهم و مثبتی که در ارتباط با رنگ‌های روشن در دکوراسیون منزل وجود دارد، استفاده از آن‌ها در خانه‌های تاریک است. معماری بسیاری از خانه‌ها به‌گونه‌ای است که فضای خانه نور کمی دارد. این مسئله در خانه‌هایی که پنجره ندارند، بیش‌تر به‌چشم می‌خورد. از این رو استفاده از رنگ‌های روشن در این خانه‌ها می‌تواند به روشن‌تر شدن آن کمک کند. از طرفی نیز این رنگ‌ها می‌توانند خانه را دل‌بازتر و بزرگ‌تر نشان دهند که نکته‌ی مثبتی برای خانه‌های کوچک به‌شمار می‌آید.

چه نکاتی را باید در هنگام استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون منزل رعایت نمود؟

در انتخاب رنگ‌های روشن برای دکوراسیون منزل باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. از این نکات می‌توان به مکمل بودن رنگ، خنثی‌کنندگی آن و میزان تشابه دقت نمایید. این که رنگ روشن شما مکمل چه رنگی است و آیا امکان استفاده از آن در دکوراسیون خانه وجود دارد یا نه، بسیار اهمیت دارد.

در دکوراسیون منزل برآیند رنگ‌های استفاده‌شده باید خنثی باشد و نتیجه‌ی نهایی خوبی داشته باشد. از همین رو انتخاب صحیح رنگ‌های روشن مهم است. نکات کاربردی در ارتباط با رنگ‌های روشن در ارتباط با انتخاب فرش، مبلمان، پرده و… نیز اهمیت دارد.

استفاده از رنگ‌های روشن در اتاق نشیمن

رنگ‌های روشن در اتاق نشیمن

رنگ‌های روشن در اتاق نشیمن نشاط را به همراه دارند.

اتاق نشیمن یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های هر خانه است. این بخش از خانه محل گردهمایی و پذیرایی از مهمان‌ها است. استفاده از رنگ‌های روشن در این قسمت می‌تواند حس مثبت و نشاط را در خانه افزایس دهد. معمولاً توصیه می‌شود در این مکان از مبلمان روشن استفاده کنید. برای آن که تشابه و تناسب در رنگ‌بندی اجزای خانه رعایت شود، می‌توانید از کوسن‌های رنگی استفاده کنید. حتی می‌تواند با استفاده از رنگ‌های گرم و پررنگ برای آن‌ها تضاد زیبایی را به‌وجود آورید.

نکته مهم دیگر در ارتباط با اتاق نشیمن این است که نباید رنگ‌های روشن موجب شوند که حس یکنواختی و کسالت برای افراد به‌وجود آید. از همین رو در صورتی که رنگ دیوار، کفپوش و مبلمان روشن است، پیشنهاد می‌شود تا برای رعایت اصل تناسب و زیبایی در خانه از لوسترها و مبل‌های تک‌نفره با رنگ‌های نسبتا تیره یا پررنگ استفاده نمایید. این مسئله می‌تواند به شما کمک کند تا میزان رنگ‌های روشن در اتاق نشیمن شما تعدیل شود و دچار یکنواختی نشوید.

استفاده از رنگ‌های روشن در آشپزخانه

آشپزخانه نیز مانند اتاق نشیمن از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه است. در آشپرخانه فرآیند پخت‌وپز و خوردن غذا انجام می‌شود. به‌همین دلیل افراد زمان زیادی را در روز در آن جا سپری می‌کنند. رنگ‌های روشن می‌توانند بر روی اشتهای افراد، خصوصا کودکان تاثیر مثبتی بگذارد. از همین رو مهم است که چه وسایلی را برای آشپزخانه‌ی خود انتخاب می‌کنید.

در آشپزخانه نیز مانند اتاق نشیمن باید تضاد و تناسب رنگ‌ها رعایت شود. در ارتباط با وسایل موجود در آشپزخانه آسان‌تر می‌توانید این تناسب و تضاد را ایجاد کنید. به‌عنوان مثال در صورتی که رنگ‌های روشن در آشپزخانه شما به‌میزان زیادی به‌کار رفته‌اند، می‌توانید از گلدان یا ظروف گرم و تیره استفاده کنید. این تضاد جلوه‌ی خاصی را به آشپزخانه شما می‌بخشد.

استفاده از رنگ‌های روشن در اتاق خواب

خواب و مسائل مربوط به آن جایگاه ویژه‌ای در زندگی هر کسی دارد. از همین رو مکانی که در آن به خواب و استرات می‌پردازد نیز باید شرایط مناسبی داشته باشد. رنگ‌های روشن می‌توانند آرامش بیش‌تری را برای فرد به‌وجود آورند و موجب خواب عمیق‌تر و بهتری شوند. در نقطه‌ی مقابل رنگ‌های تیره ممکن است حس افسردگی را به فرد القا کنند و این مسئله روی کیفیت خواب او نیز تاثیر بگذارد.

در کنار استفاده از رنگ‌های روشن می‌توانید برای تنوع از رنگ‌های گرم نیز استفاده کنید. رنگ‌هایی مثل قرمز، زرد، نارنجی و… در بعضی از اجزای اتاق خواب می‌تواند شور و نشاط به فرد بدهد. برای این کار می‌توانید از تابلوها، پرده‌ها، فرش‌هایی استفاده کنید که در کنار تناسبی که با رنگ‌های روشن دارند، بتوانند تضاد مناسبی را نیز در اتاق خواب شما ایجاد بکنند.

کلام آخر در ارتباط با دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل و رنگ‌هایی که در آن به‌کار می‌رود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رنگ‌های روشن می‌توانند علاوه بر جلوه‌ی زیبایی که دارند، مزایای دیگری نیز داشته باشند. به‌عنوان مثال خانه‌هایی که اندازه‌ی کوچکی دارند، یا به سبب نداشتن نور کافی، تاریک به‌نظر می‌رسند را، روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دهند و باعث شوند خانه از نظر ظاهری جلوه‌ی بهتری داشته باشد.

در انتخاب رنگ‌های روشن در دکوراسیون منزل باید به این نکته توجه داشت که در کنار رنگ‌های روشن نیاز است تا رنگ‌های گرم و تیره نیز مورداستفاده قرار گیرند. از همین رو توصیه می‌شود تا در کنار دیوارها، کفپوش‌ها و مبلمان روشن، از گلدان‌ها، تابلوها، فرش‌ها و کوسن‌هایی استفاده شود تا بتواند در کنار این رنگ‌های روشن، تضاد خوبی برقرار شود و در نهایت خانه در کنار تناسب، زیبایی نیز داشته باشد. در این مقاله از آراستا سعی کردیم به نکات کاربردی در حوزه دکوراسیون داخلی بپردازیم، این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *