9 مهر 1402
رنگ فرش

رواشناسی رنگ فرش چه نقشی در زیبایی خانه دارد؟

شاید باورتان نشود اما در خرید یک فرش جدید برای خانه بیشتر از آن چیزی که تصورش را می‌کنید، مسائل و فاکتورهای مختلف دخیل است. به این دلیل که فرش نه تنها باید به طور کامل با دکوراسیون موجود در خانه شما متناسب باشد و تمام عناصر اتاق را به هم گره بزند، بلکه باید سبک فردی و شخصیتی شما را نیز به درستی بیان کند و به محیط اطرافتان معنا بدهد. رنگ‌ در خانه شما یک شکل بسیار مهم از ارتباط غیرکلامی است که انرژی و احساس محیطی را که در آن است تعریف می‌کند. پس بررسی رنگ فرش از عنصرهای مهم هر خانه است.

در انتخاب رنگ فرش، حواستان باشد فرشی را بررسی کنید که دارای طرح و رنگی باشد که به طور موثر سبک و انرژی را که می خواهید در اتاق خود پیاده سازی کنید ایجاد کند، به طوری که وقتی به اطرافتان نگاه می‌کنید احساس راحتی و آرامش کنید. ارتباط روانشناختی یک رنگ اغلب از تجربه بصری معنادارتر است.

رنگی که انتخاب می‌کنید توانایی این را دارد که تعیین کند اتاق نشیمن شما چقدر روشن و جادار به نظر برسد، اتاق خواب چقدر گرم و دنج باشد و یا دفتر کارتان چقدر حرفه‌ای به نظر بیاید و به تمرکز فکرتان کمک کند. روانشناسان می‌گویند رنگ فرشی که انتخاب می‌کنید بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد.

معرفی انواع رنگ‌ها برای انتخاب فرش

1- رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد

همان‌طور که از نام رنگ‌های گرم پیداست، این ها رنگ‌هایی هستند که گرما را به اتاق‌ها می‌آورند. با استفاده از این طرح‌های رنگی، یعنی نارنجی، زرد و قرمز، می‌توانید به اتاق‌های خود احساس سرد و گرم دهید. این رنگ‌ها مناسب مناطقی هستند که می‌خواهید درخشان و دنج باشد.

رنگ‌های خنک اثر آرامش بخشی دارند که این باعث می‌شود که این رنگ‌ها برای اتاق خواب ایده آل باشند. آبی و سبز دو عدد از مشهورترین رنگ‌های خنک هستند.

2- رنگ آبی

رنگ فرش

از رنگ آبی عموماً به عنوان رنگی خنک یاد می‌شود و اغلب برای ایجاد تعادل و آرامش در فضاهای روشن استفاده می‌شود. رنگ آبی همچنین یادآور آب و اقیانوس است، بنابراین بسیاری از سازندگان از این رنگ برای درخشش حمام‌ها و هر اتاقی که می‌خواهند در آن احساس دریا تداعی شود استفاده می‌کنند.

طی تحقیقاتی که صورت گرفته است محبوب‌ترین رنگی که اکثر مردم دنیا آن را رنگ مورد علاقه خود می‌نامند. دلیل محبوبیت این رنگ این است که سرعت ضربان قلب و درجه حرارت بدن را کاهش داده و به شما احساس آرامش و راحتی می‌دهد. آبی روشن باعث ترمیم اعصاب، آرامش و درک می‌شود. آبی تیره بیانگر دانش، قدرت و یکپارچگی است.

در هر اتاقی که می‌خواهید آرامش بیشتری داشته باشید از فرشی با رنگ آبی استفاده کنید. اما از این کار در اتاق‌های ناهار خوری و آشپزخانه خودداری کنید، مگر اینکه بخواهید اشتهای خود را کور کنید.

3- رنگ فرش زرد / طلایی

زرد رنگ به خوش بینی معروف است. یک فرش زرد رنگ هر جا که باشد ممکن است مغز ما را به تولید سروتونین بیشتر وادار کند تا احساس نشاط بیشتری داشته باشیم. رنگ زرد همچنین نور را منعکس می‌کند که باعث می‌شود فضا های کوچک بزرگ‌تر و نشاط آورتر باشند. این رنگ اثرات مثبتی بر روی مغز ما دارد، برای مثال استرس را کاهش می‌دهد و اثر متعادل کننده دارد. فرش‌ها و کف پوش‌های زرد حس شادابی و خوشبختی را به خانه شما می‌آورد.

اما درست مانند هر چیز دیگری، استفاده‌ی بی رویه و نادرست از این رنگ می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد، به این صورت که ممکن است سبب استرس و اضطراب شود. این رنگ برای فضاهایی مانند آشپزخانه و حمام انتخاب بسیار خوبی خواهد بود.

4- رنگ قرمز

قرمز از رنگ‌های روشن و تند است که به طور معمول با عشق، اشتیاق و انرژی بالایی همراه است. یک اتاق بزرگ که به طور کامل با فرش قرمز رنگ پوشیده شده به نظر کمی استرس زا و آزار دهنده می‌آید، فرش‌های قرمز برای اتاق‌های کوچک‌تر مهمان، حمام یا راهرو می‌تواند مناسب باشد. قرمز اولین رنگ اصلی است که ما هنگام نوزادی تشخیص می‌دهیم، بنابراین جای تعجب نیست که به آسانی به آن جذب شویم.

مطالعات نشان می‌دهد افراد با دیدن رنگ قرمز نه تنها احساس تحریک عصبی می‌کنند بلکه علائم فیزیکی تحریک را با کمی افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس نشان می‌دهند. احساسات متداول ناشی از نگاه کردن به رنگ قرمز عشق، جنگ و گرسنگی است. این امر باعث می‌شود که برای آشپزخانه، اتاق خواب‌های بزرگ و اتاق ناهار خوری رنگی عالی باشد. فرش و مبلمان قرمز به خوبی نشان دهنده اعتماد به نفس شما است و استفاده از این رنگ در دکوراسیون خانه زیبایی دکوراسیون و نیز شخصیت شما را پر رنگ‌تر نشان می‌دهد.

5- رنگ قهوه‌ای

رنگ فرش

رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، کرم و قهوه‌ای با هر چیزی سازگار هستند و در واقع یک بوم خالی به شما می‌دهند تا اجرای ایده‌های نابتان شخصیت خود را بر روی آن نشان دهید. قهوه ای یک رنگ خنثی بوده و در تضاد با رنگ‌های روشن پررنگ و روشن تر است. روش دیگر برای اضافه کردن سایه‌های طبیعی به خانه، نصب کف پوش‌های چوبی با کیفیت مانند جنس چوب بلوطی است. در روانشناسی رنگ، قهوه ای خالص، خاکی و قابل اعتماد است، درست مثل شما.

قهوه‌ای حس دنجی و صمیمیت را ایجاد می‌کند، بنابراین رنگی ایده آل برای اتاق‌ها و سالن‌های اجتماعی است.

6- رنگ فرش سبز

سبز رنگ زندگی است، برخی معتقدند سبز رنگ ثروت است. در روانشناسی، رنگ‌های سبز طبیعی که به واقعیت نزدیک‌تر هستند و نیز سبز روشن نمادی از طبیعت، تجدید حیات و سلامتی است. سبزهای تیره نماد پول و احتمالاً حرص و طمع هستند و سبزهای متمایل به زرد نشان دهنده ارتباطات منفی، بیماری و حسادت هستند. از رنگ سبز روشن و چشم‌نواز در هر مکانی که می‌خواهید حالتی طبیعی و با طراوت داشته باشد، استفاده کنید.

از ترکیبات مختلف سبز برای تقسیم انرژی‌ در سراسر خانه خود استفاده کنید: سبز زیتونی نشان دهنده صلح و آرامش است و سبز تیره نشان دهنده جاه طلبی و رشد است. به هر حال استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون به شدت توصیه می‌شود چرا که این رنگ بیشترین اثر تسکین دهنده را روی چشم دارد. در صورتی که از فرش‌های سبز برای سالن پذیرایی استفاده می‌کنید بهتر است که دیوار تا دیوار نباشد و تنها در وسط پهن شود و مبلمان دور تا دور آن چیده شوند. رنگ سبز یک انتخاب خارق العاده برای اتاق‌هایی است که می‌خواهید در آن‌ها استراحت کنید، آرام بگیرید و کتاب بخوانید.

7- رنگ فرش مشکی

رنگ فرش

مشکی یک رنگ رسمی است که نشان دهنده قدرت، رمز و راز و اندکی شرارت است. به طور معمول رنگ سیاه احساساتی منفی من جمله تاریکی و پوچی را نشان می‌دهد. با این حال، اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند ظرافت ایجاد کند اما توصیه می‌کنیم که در مورد نحوه استفاده از رنگ سیاه محتاط باشید.

در مقابل این رنگ نشان دهنده اقتدار و استقلال نیز هست است. به این دلیل که رنگی است با خاصیت عمق بخشی، انرژی‌های منفی را جذب میکند. و از شما در برابر فشارهای روحی که از اطراف نشأت می‌گیرند، محافظت می‌کند.

یک فرش مشکی ظریف به خانه شما ظرافت و رسمیت می‌بخشد. برای رسیدن به تعادل و داشتن دکوراسیونی مدرن، از رنگ سفید و یا رنگ‌های کمرنگ و خنثی در کنار مشکی استفاده کنید تا اندکی از خشونت رنگ مشکی بکاهید.

8- رنگ فرش سفید

به طور کلی رنگ سفید را نماد پاکی، سادگی و معصومیت می‌دانند. رنگ سفید به تنهایی جلب توجه زیادی نمی‌کند. اما اگر در کنار رنگ‌های دیگر قرار بگیرد این خاصیت را دارد که آن رنگ‌ها را پررنگ‌تر و برجسته‌تر از حالت واقعیشان نشان دهد.

اگر بتوانیم به خوبی از این رنگ در برابر کثیف و کدر شدن محافظت کنیم، رنگی عالی برای خانه است. اما به خاطر داشته باشید، تمیز کردن آن کاری بسیار دشوار است . و متاسفانه فرش سفید کثیف احساس ناب خود را از دست می‌دهد.

اتاق های سفید به احساس باز بودن و هوایی اتاق کمک می کنند . که این توانایی را دارد که فضاهای کوچک بسیار بزرگتر به نظر برسند. اما رنگ سفید به تنهایی نمی‌تواند دکوراسیونی چشم‌نواز برای شما بسازد. ترجیحاً آن را بنا به سلیقه‌ی خودتان و دیگر اعضای خانواده با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید. پیشنهاد می‌کنیم از گل‌های رونده برگ قلبی نیز در کنار مبلمان و یا گوشه‌های اتاق استفاده کنید تا زیبایی اتاق را کامل کند.

9- رنگ فرش نارنجی

نارنجی رنگی شبیه به رنگ قرمز است که باعث ایجاد نشاط، گرما، انرژی و حال خوب می‌شود. رنگ‌های موجود در طیف رنگی نارنجی می‌توانند معنی‌های مختلفی داشته باشند. دیدن یک نارنجی پر رنگ در فرش غیرمعمول است. اما می‌تواند برای اتاق کودک یک رنگ سرگرم کننده و نشاط آور باشد.

رنگ نارنجی در واقع رنگ الهام و خوش بینی است و به ایجاد انرژی عاطفی و دیدگاه مثبت کمک می‌کند. نارنجی همچنین می‌تواند اکسیژن رسانی به مغز را افزایش دهد و به تحریک اشتها کمک کند. این رنگ همچنین به دلیل انرژی بخش بودن، رنگی مناسب برای اتاق‌های تمرین است.

رنگ‌ها سایز اتاق را تغییر می‌دهند؟!

به طور قطع رنگ‌ها نمی‌توانند در واقعیت حتی یک سانتی‌متر هم به فضای یک اتاق اضافه و یا از آن کم کنند. اما می‌توانند کاری کنند که یک اتاق از حالت معمولی‌اش بزرگتر به نظر بیاید . و یا بالعکس آن را کوچک‌تر جلوه دهند.

رنگ‌های تیره باعث می‌شوند فضای اتاق کوچک‌تر و صمیمانه‌تر شود، در حالی که رنگ‌های روشن‌تر فضای اتاق را پر از هوا می‌کنند و آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

نمی‌دانید چه رنگی برایتان مناسب‌تر است؟

اگر به سادگی نمی‌توانید تصمیم بگیرید که فرش شما چه رنگی باشد، هرگز نمی‌توانید با انتخاب چیزی که با دکوراسیون موجود شما تضاد دارد، هزینه‌ی بی حاصل کنید. اگر وسایل چوبی تیره و گران قیمت دارید که با کیفیت زیادی تودوزی شده‌اند، فرش تیره از فرش رنگ روشن بهتر به نظر می‌رسد. اما اگر فضای شما ساده و سبک است، چیزی مانند سفید یا بژ کمرنگ انتخاب کنید. تا احساس باز و بزرگ بودن فضا حفظ شود.

روش دیگر این است که درباره‌ی ترکیب رنگ‌ها اطلاعات کسب کنید. تا فرشی تهیه کنید که با رنگ‌های موجود در دکوراسیون خانه شما ترکیب زیبایی بسازد. برای مثال اگه مبلمان و پرده‌ها از دسته رنگ آبی هستند، می‌توانید با خرید یک فرش نارنجی زیبا و متناسب، ترکیبی شیک و دلنواز بسازید.

نکته‌ای که باید همواره مورد توجه قرار بگیرد این است که اگر فرش خود را در فضایی قرار می‌دهید که رفت و آمد زیادی داشته باشد و یا ممکن است توسط غذا، کودکان یا حیوانات خانگی لکه بردارد، از فرش‌هایی با رنگ‌های تیره استفاده کنید. این فرش‌ها به مخفی کردن لکه‌ها کمک کند.

گزینه دیگر برای فضاهای مشابه، فرش طرح دار است که دارای رنگ‌های زیادی است. زیرا لکه‌ها در لا به لای طرح‌های فرش گم می‌شوند و دیگر به چشم نمی‌آیند. البته که برای مراقبت از فرش لازم است که سالی یک بار شسته شود. تا لکه‌ها آنقدری خشک نشوند که جزئی از تار و پود فرش شوند و ماهیت آن را برای همیشه تغییر دهند.

نتیجه‌گیری:

رنگ می‌تواند تأثیر مهمی بر سلامت روان ما بگذارد و فرش شما نیز به خوبی این کار را انجام می‌دهد. برای مثال:

  • رنگ های روشن مانند نارنجی و زرد پررنگ باعث احساس انرژی می‌شوند.
  • تن‌های خاموش مانند کرمی و شنی باعث می‌شود که در آرامش باشید.
  • رنگ‌های عمیق و غنی مانند شرابی و قهوه‌ای به شما احساس صمیمیت می‌دهند.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *