8 خرداد 1402
از بین بردن لکه فرش

صفر تا صد از بین بردن لکه ‌های فرش دستبافت

آیا شما هم از پاک کردن مداوم و بی‌نتیجه لکه ‌های فرش خسته شده‌اید؟ هر شخصی دوست دارد در مکانی تمیز و به‌دوراز هر آلودگی باشد. به‌خصوص بانوان باسلیقه ایرانی که مایل هستند تمام جای خانه از تمیزی برق بزند. بنابراین فرش هم از این قاعده مستثنا نیست؛ زیرا مدت‌هاست که تاروپود فرش دستبافت با هنر مردمان ایران‌زمین، گره‌خورده است.

لکه‌ها و آلودگی‌ها ناگزیر بخشی از زندگی هستند ولی به‌طورقطع برای هر لکه‌ای، راه‌حلی وجود دارد. شاید جاروبرقی به‌طور منظم از ظاهر کثیف فرش شما جلوگیری کند اما حتی بهترین جاروبرقی‌ها هم حریف پاک کردن لکه‌های سخت نیستند.

متخصصین نظافت بر این باور هستند که برای هر لکه‌ای، محلول تمیزکننده خاصی وجود دارد که ما در این راهنمای فرش قصد داریم شما را با این محلول‌های جادویی آشنا کنیم تا برای همیشه از شر این لکه‌های مزاحم بر روی فرش راحت شوید. پس برای تمیز کردن فرش خود، راهکارهای زیر را دنبال کنید.

از بین بردن لکه ‌های فرش دستبافت: لکه چای و قهوه

اگر به‌طور ناگهانی بر روی فرش چای بریزد و بلافاصله اقدام به پاکسازی نشود، لکه چای بزرگ می‌شود و بعد از مدتی پاک کردن آن سخت و گاهی غیرممکن می‌شود. زیرا عنصری به نام Tannin  در گیاهان مختلف ازجمله چای، موجود است که باعث می‌شود چای خیلی زود در فرش نفوذ کند و ته‌نشین شود.

بنابراین باید برای لکه چای، سریع اقدام کرد و  فرقی ندارد که چای سبز، سیاه یا گیاهی باشد. ما برای شما دوستداران چای، بهترین روش‌های پاکسازی لکه چای از فرش دستبافت را ارائه می‌دهیم:

  • برای پاکسازی لکه چای بر روی فرش دستبافت باید قبل از هر چیزی سرعت عمل داشته باشید. بعدازآن و برای شروع باید یک فنجان جوش‌شیرین، یک پارچه نم‌دار و یک کاسه آماده کنید. سپس جوش‌شیرین را در یک کاسه بریزید و پارچه مرطوب را در آن فروبرده و با قدرت در محل لکه فشار دهید. حالا با آب سرد، به‌خوبی بشویید و بعد با یک پارچه یا حوله تمیز خشک کنید. برای نتیجه بهتر، می‌توانید این عمل را چند بار تکرار کنید.

و اگر قصد دارید لکه چای بر روی فرش دستبافت را از بین ببرید؛ چاره کار شما نمک است. در این روش به یک فنجان نمک، یک لیوان نوشابه و یک حوله جاذب نیاز دارید. ابتدا تا جایی که امکان دارد مایع را با حوله جذب کنید. بعد با نمک به‌طور کامل روی لکه چای را بپوشانید. حالا کمی نوشابه روی آن بریزید و مواظب باشید که فرش بیش‌ازحد اشباع نشود. در صورت نیاز می‌توانید این کار را دوباره تکرار کنید. در پایان محل را با آب سرد بشویید و اجازه دهید تا خشک شود.

لکه چای و قهوه

نحوه پاک کردن لکه قهوه بر روی فرش دستبافت

ریخته شدن قهوه بر روی فرش، یکی از اتفاقات ناگوار شمرده می‌شود و شما باید به‌سرعت عمل کنید چون این لکه‌ها سرسخت هستند. اگر محل موردنظر هنوز مرطوب است و به‌تازگی قهوه ریخته شده است، فوری با حوله کاغذی یا پارچه میکرو فایبر ، قهوه باقی‌مانده روی فرش را جذب کنید. برای این کار حوله را محکم فشار ندهید چون امکان دارد لکه پخش شود.

برای از بین بردن لکه قهوه به‌عنوان یکی از سرسخت‌ترین لکه های فرش دستبافت،  اول جلو و پشت فرش را با آب سرد آبکشی کنید و اگر این کار نتیجه‌بخش نبود، یک‌چهارم آب‌لیمو یا سرکه سفید را با دو فنجان آب ولرم ترکیب کنید و بر روی لکه اسپری کنید. سپس آرام‌آرام روی لکه قهوه را به کمک یکپارچه تمیز، مالش دهید. در صورت لزوم می‌توانید این کار را تکرار کنید تا لکه به‌طور کامل برطرف شود. در مرحله آخر، آن تکه از فرش را با آب سرد شستشو دهید.

پاک کردن لکه قهوه بر روی فرش دستبافت

از بین بردن لکه ‌های فرش دستبافت: لکه انواع سس و رب گوجه‌فرنگی

برای اینکه از شر این‌جور لکه‌ها بر روی فرش دستبافت خلاص شویم باید اول مقدار سس یا رب گوجه‌فرنگی باقیمانده بر روی فرش را با یک حوله پنبه‌ای تمیز بردارید. حالا یک فنجان آب را با یک قاشق چای‌خوری از مواد شوینده ظرف‌شویی مخلوط می‌کنیم و این محلول را با کمک حوله پنبه‌ای از لبه بیرونی فرش به طرف داخل می‌کشیم. در انتها هم آن را با آب آبکشی می‌کنیم و می‌گذاریم تا خشک شود.

اگر لکه باز همچنان بر جای خود باقی ماند، آن را با محلول پراکسید هیدروژن 3% پاکسازی کنید.

توجه به این نکته ضروری است که این محلول را نخست بر روی قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید و درصورتی‌که تغییر رنگ نداد، بکار بردن آن بدون خطر است. بعد از استفاده از محلول آن را آبکشی کنید و بگذارید بماند تا خشک شود.

از بین بردن لکه ‌های فرش دستبافت: لکه روغن، کره، مداد شمعی، رژ لب، لاک و لوسیون

  • برای مقابله با لکه‌های چرب و روغنی بر روی فرش دستبافت در مرحله اول بایستی تا جایی که مقدور است روغن را با یک حوله یا پارچه جاذب، پاک و لکه‌گیری کنید. در مرحله بعدی باید به مدت 2 ساعت تا یک روز، محل لکه را با یک پودر جاذب مانند جوش‌شیرین یا نشاسته ذرت بپوشانید. بعد از سپری شدن این مدت روی آن را با جاروبرقی تمیز کنید. اگر لکه همچنان باقی‌مانده بود از صابون یا پودر ظرف‌شویی مدد بگیرید و کمی با آب مخلوط کرده و روی لکه را با آن مالش دهید و بگذارید 2 دقیقه بماند. زیرا این شوینده‌های ظرف‌شویی فوری چربی را حل می‌کنند و می‌برند.

در انتها روی لکه را با پارچه مناسب پاک‌کنید و با آب بشویید. شاید نیاز باشد این کار را چند بار انجام دهید تا همه مواد شوینده ظرف‌شویی از روی فرش پاک شوند.

  • برای رها شدن از لکه رژلب یا لاک از روی فرش دستبافت هرچقدر زودتر اقدام کنید، شانس بیشتری برای برطرف کردن لکه خواهید داشت. اول تکه‌های اضافی باقیمانده را با چاقو بردارید. این کار را ب آرامی انجام دهید تا تکه‌های باقیمانده رژلب پخش نشوند. حالا می‌توانید برای پاک کردن از آستون خالص یا همان لاک پاک‌کن استفاده کنید.

فقط مراقب باشید که به‌صورت دایره‌وار این کار را انجام ندهید چون ممکن است الیاف فرش آسیب ببیند. در ضمن اگر آستون در دسترس شما نبود می‌توانید از سرکه نیز استفاده کنید. و در پایان موضع موردنظر را با آب بشویید.

  • برای پاکسازی لکه لوسیون از روی فرش دستبافت نخست لوسیون اضافی را بردارید و بعدازآن، جوش‌شیرین یا نشاسته ذرت را به مدت 15 دقیقه روی لکه قرار دهید و بعد جارو بکشید. در مرحله بعد با حوله تمیز، روی لکه را پاک‌کنید و این عمل را تا پاک شدن کامل لکه ادامه دهید. اگر همچنان لکه مقاومت کرد، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی و دو فنجان آب گرم را ترکیب کنید و با اسفنج روی محل لکه بکشید. در آخر آن را با آب سرد شستشو داده و اجازه دهید تا خشک شود.

پاک کردن لکه رژ لب، لاک و لوسیون

سخن آخر:

فرش دستبافت یکی از انواع وسایل ارزشمند و گران‌قیمت در خانه همه ما محسوب می‌شود. به همین دلیل نگهداری و مراقبت از آن، اهمیت بیشتری دارد. در این میان از بین بردن لکه های فرش دستبافت درجه اول اهمیت را دارد و نباید نسبت به آن بی‌اعتنا باشد و تمیز شدن فرش را به شب عید بسپارید. بنابراین سرعت عمل داشته باشید.!

هر لکه‌ای بر روی فرش دستبافت می‌تواند باعث ایجاد آلودگی و تجمع باکتری یا حشرات ریز شود که به‌طورقطع برای هیچ‌کس خوشایند نخواهد بود. برای رفع این مشکل آراستا در این مقاله سعی کردیم نکات لازم برای رفع این مشکل را با شما به اشتراک بگذاریم تا بتوانید به‌راحتی با مواد قابل‌دسترس در هر خانه، از شر لکه‌های فرش راحت شوید و دیگر نیازمند خدمات شستشوی گران‌قیمت برای فرش دستبافت نباشید. پس با کمک این محلول‌های خانگی به جنگ لکه‌ها بروید و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *