8 خرداد 1402
نکات چیدمان فرش در پذیرایی مربعی

تاثیر فرش مربع در دکوراسیون داخلی چیست؟مزایا و معایب

زمانی که یک خانه پذیرایی مربع شکلی دارد، فضای بیشتر و مناسب‌تری برای قرار دادن اکسسوری ‌ها، مبلمان، تلویزیون و یا کمد بوفه دارید. اما در عین حال باید به این موضوع هم فکر کنید که چطور فرش در پذیرایی مربعی شکل قرار بگیرد. موضوع این است که در یک پذیرایی مستطیلی به راحتی می‌توان فرش با ابعاد مناسب را پیدا کرد؛ اما در خانه‌ای با طراحی مربع شکل، این کار کمی سخت است.

علاوه بر آن، نباید نقش فرش را در دکوراسیون دست کم گرفت. حقیقت این است که فرش درست شبیه به یک نقطه کانونی بسیار قدرتمند در فضا عمل می‌کند  و در نگاه اول توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند. به همین دلیل انتخاب درست این المان اهمیت زیادی دارد تا سایر اکسسوری‌ها و المان‌ها بهتر و زیباتر دیده شوند. بنابراین بهتر است چند نکته درباره پهن کردن فرش در پذیرایی مربعی بدانیم.

شاید شما هم به تازگی به خانه جدیدی نقل مکان کردید که پذیرایی آن مربع شکل است. در این صورت اولین چیزی که ذهن شما را مشغول می‌کند، روش درست پهن کردن فرش در این فضا است. در نگاه اول چیدمان چنین فضایی کمی سخت است و احتمال دارد چندین بار مجبور شوید، دکور وسایل را تغییر دهید تا به نتیجه مطلوب برسید. اما با کمی هوشمندی و خلاقیت با چاشنی سلیقه به خوبی می‌توانید پذیرایی مربع شکل را تبدیل به فضایی زیبا و منحصر به فرد کنید که تمامی المان‌ها مانند فرش، مبلمان، پرده، وسایل تزئینی و … با هم هارمونی داشته باشند.

بنابراین اگر شما هم دوست دارید با روش پهن گردن فرش در پذیرایی مربعی آشنا شوید، در ادامه این مقاله ما را دنبال کنید. در این نوشتار نکات مهم برای چیدمان در پذیرایی مربعی را بررسی می‌کنیم.

فرش ها را با فاصله از دیوار پهن کنید

قبل از هر چیز ابعاد پذیرایی را در نظر بگیرید. اگر خانه‌ای با پذیرایی کوچک دارید، ابعاد فرش نیز اهمیت زیادی دارد. بهتر است از انداخت فرش‌هایی که تمام کف پذیرایی را احاطه می‌کنند، خودداری کنید. نباید فراموش کنید که با این کار باعث کوچک‌تر نشان دادن فضا می‌شود. بنابراین فرش‌هایی با ابعاد کوچک‌تر از فضای پذیرایی انتخاب کنید که از دیوارها فاصله داشته باشند.

پیشنهاد بهتر این است که فرش در پذیرایی مربعی کوچک حدود 20 سانتیمتر از دیوارها فاصله داشته باشد. اما در صورتی که فضای پذیرایی ابعاد بزرگ‌تری دارد، دست شما باز است تا این فاصله را بیشتر کنید و تا حدود 50 سانتیمتر نیز برسانید.

نکته مهم دیگر در چیدمان پذیرایی با هر ابعادی این ایست که به هیچ وجه خانه را به‌طور کامل با فرش نپوشانید. این کار فضا را سنگین و بسته نشان می‌دهد و در عین حال اگر خانه کوچکی داشته باشید، به کوچک‌تر نشان دادن آن کمک می‌کنید.

درنهایت اینکه اگر قصد دارید در پذیرایی مربعی و یا در هر ابعاد دیگری میز ناهارخوری قرار دهید، حتما به ابعاد فرش دقت کنید. طراحان دکوراسیون پیشنهاد می‌کنند که فرش حدود 50 سانتیمتر بزرگ‌تر از ابعاد میز و صندلی‌ها باشد. به‌طوری که بعد از کشیدن صندلی‌ها به عقب، پایه آن‌ها هنوز هم روی فرش قرار بگیرد. بنابراین در طراحی و قرار دادن فرش در پذیرایی مربعی نیز باید این قانون را رعایت کنید تا جلوه بصری بیشتری داشته باشد.

برای چیدمان فرش لازم است نکات چیدمان فرش را بدانید مقاله نکات چیدمان فرش را مطالعه کنید.

پذیرایی مربعی و استفاده از فرش گرد

اگر پذیرایی خانه ابعاد مربعی شکلی دارد، انتخاب خلاقانه دیگری نیز برای زیباتر کردن این فضا دارید.و روش کار این است که به جای پهن کردن فرش مستطیلی از یک فرش گرد کمک بگیرید. همه ما بیشتر  فرش مستطیلی در چیدمان خانه به کار می‌بریم. البته علت آن هم تنوع بسیار زیاد و مرسوم شدن این نوع فرش است. اما این بار بیایید استفاده از فرش گرد را در پذیرایی مربعی امتحان کنید. مطمئن باشید که از این تصمیمی پشیمان نخواهید شد  و به راحتی با یک تغییر کوچک می‌توانید دکوراسیون فضای پذیرایی را تغییر دهید.

برای این کار نیاز به فرش گردی دارید که ابعاد متناسبی داشته باشد. فراموش نکنید که این فرش نباید بیش از اندازه کوچک باشد؛ به‌طوری که در فضای خانه گم شود. از طرف دیگر حتما فرش گرد را در مرکز پذیرایی پهن کنید تا نقطه کانونی قدرتمندی در مرکز سالن ایجاد شود.

نکته مهم دیگر اینکه برای چیدمان مبلمان در این فضا باید سلیقه بیشتری به خرج دهید و سعی کنید که پایه مبلمان حتما با لبه فرش مماس باشد تا میهمانان بعد از نشستن روی مبل، بتوانند  پای خود را  روی فرش قرار دهند. علاوه بر آن فاصله داشتن فرش از مبلمان نمای زیبایی در دکوراسیون ندارد و نوعی به هم ریختگی در آن ایجاد می‌کند.

موضوع دیگر اینکه اگر دوست دارید در فضای پذیرایی میز ناهارخوری قرار دهید و فرش گرد زیر آن پهن کنید؛ باز هم فاصله فرش از پایه صندلی‌ها را رعایت کنید. علاوه بر آن بهتر است هنگام استفاده از فرش گرد، میز ناهارخوری با ابعاد دایره شکل به کار ببرید تا نمای زیباتری در کنار هم داشته باشند. در عین حال دلیلی وجود ندارد که همه چیز در خانه دارای زاویه باشد. اجازه بدهید که شکل انعطاف‌پذیر فرش گرد و میز ناهارخوری دایره شکل چیدمان خانه را بر عهده بگیرند.

درنهایت اینکه هنگام استفاده از فرش گرد در پذیرایی مربعی بهتر است فضا را خلوت کنید و المان‌ها و اکسسوری‌ های زیاد در فضا به کار نبرید. در این صورت نقطه کانونی قدرتمند و جلوه بصری زیباتری در فضا ایجاد می‌شود تا فرش و سایر لوازم بزرگ مانند مبلمان، میز ناهارخوری و پرده به شکل بهتری دیده شوند.

پذیرایی مربعی و استفاده از فرش گرد

لطفا از فرشهای خیلی کوچک دوری کنید!

فرقی نمی‌کند که ابعاد پذیرایی خانه شما مربعی و یا مستطیلی باشد. حتی ممکن است این فضا دارای زاویه‌های متعددی باشد و انداختن فرش در آن سلیقه  و خلاقیت‌های بیشتری نیاز داشته باشد. به هر حال یک قانون کلی وجود دارد که در تمامی پذیرایی‌های باید رعایت کنید. لطفا از فرشهای خیلی کوچک دوری کنید!

زمانی که فرش کوچکی در پذیرایی و یا اتاق نشیمن پهن می‌کنید، فضای خانه لخت و برهنه دیده می‌شود. علاوه بر آن نوعی احساس ناامنی در خانه ایجاد می‌کند و هرچقدر هم که از سایر المان‌ها به شکل درست استفاده کنید، بی‌فایده است.

به همین دلیل توصیه طراحان دکوراسیون این است که فرشی انتخاب کنید که ابعاد متناسبی در پذیرایی داشته باشد. همچنین باید قسمتی از پایه مبلمان کاملا مماس با فرش باشد و یا اینکه روی فرش قرار بگیرد. در این صورت همه وسایلی که در خانه استفاده می‌کنید، به شکل بهتری دیده می‌شوند و فضای خالی در پذیرایی نخواهید داشت.

لطفا از فرشهای خیلی کوچک دوری کنید!

چرا کف خونه رو با فرش پر می‌کنید؟!

همان‌طور که فاصله بسیار زیاد فرش از دیوارها اصلا روش درستی در چیدمان دکوراسیون نیست؛ پر کردن کف خانه از فرش نیز کاملا اشتباه است. فراموش نکنید که رعایت تعادل در استفاده از المان‌های بزرگ و به خصوص فرش اهمیت بسیار زیادی دارد.

با پر کردن فضای پذیرایی با فرش، نما و جلوه فرش به خوبی دیده نمی‌شود. علاوه بر آن با انجام این کار باعث می‌شود که فضای خانه شلوغ  و کوچک به نظر بیاید. همچنین هرچقدر هم که خانه را مرتب کنید، بازهم نوعی درهم ریختگی و نامرتبی در آن مشاهده می‌شود.

در عین حال به یاد داشته باشید که همه ما با انتخاب لوازم مختلف مانند مبلمان، پرده، فرش و یا اکسسوری‌ های تزئینی قصد  داریم خانه را زیباتر نمایش دهیم. اما با پر کردن کف خانه از فرش، اجازه نمی‌دهید که هر چیزی آن‌طور که زیباتر است دیده شود. پس اگر دوست دارید سلیقه خودتان را به نمایش بگذارید، لطفا کف خونه رو با فرش پر نکنید!

فرش مربعی در پذیرایی مربعی

یکی دیگر از انتخاب‌های جسورانه در پذیرایی مربعی این است که فرشی با ابعاد مربع در آن پهن کنید. اگر فضای پذیرایی کوچک و شلوغ است، فرش کلاسیک مربعی انتخاب خوبی محسوب می‌شود تا از بار شلوغی و درهم ریختگی آن کم کند. در عین حال با انتخاب این فرش می‌توانید فضا را بزرگ‌تر نشان دهید و بقیه وسایل بزرگ نیز بهتر و زیباتر دیده می‌شوند.

فرش مربعی در پذیرایی مربعی

نکته آخر، به رنگ‌ها هم توجه کنید

درنهایت اینکه در هنگان انتخاب فرش برای پذیرایی مربعی  و یا سایر فضاها حتما به رنگ غالب در دکوراسیون دقت کنید. قانون کلی این است که تناژ رنگی حاکم در خانه باید با هم هارمونی داشته باشند. به همین دلیل سعی کنید این قانون را رعایت کنید. به‌طور مثال اگر فرشی با تناژ آبی رنگ انتخاب کردید، سعی کنید فرش هم دارای رنگی ملایم مانند کرمی باشد. حتی می‌توانید دوباره به سراغ رنگ آبی بروید تا هماهنگی بین فرش و مبلمان برقرار کنید.

البته به یاد داشته باشید که در کنار فرشی با طرح‌های درهم پیچیده و سنتی از مبلمانی با طرح ساده استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید دکوراسیون مدرن در خانه ایجاد کنید، بیشتر از المان‌هایی استفاده کنید که طرح‌های ساده و فانتزی دارند.

اگرچه رعایت این موضوع در هر دکوراسیونی اهمیت دارد، اما در هنگام چیدمان فرش در پذیرایی مربعی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا ابعاد مربع شکل پذیرایی نیاز به توجه بیشتری دارد تا همه چیز درست و اصولی سر جای خود قرار بگیرند و هارمونی و تعادل در کنار هم داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: نقش فرش در دکوراسیون و اهمیت آن را بشناسیم

سخن آخر

در این مقاله راه‌ها و نکات مهم برای چیدمان فرش در پذیرایی مربعی بررسی شد. خوشبختانه انتخاب متعددی در این فضا پیش روی شما قرار دارد. می‌توانید از یک فرش مستطیلی در طرح‌های و رنگ‌های مرسوم آن استفاده کنید و یا اینکه کمی جسارت به خرج دهید و  به سراغ فرش گرد و یا مربعی بروید.

در هر صورت سلیقه، علاقه و خلاقیت‌های شما تعیین کننده نهایی در چیدمان دکوراسیون خانه هستند. بنابراین از آن‌ها استفاده کنید و نمایی زیباتر از خانه به نمایش بگذارید تا از دیدن دکور جدید خانه لذت ببرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *