8 خرداد 1402
عکس شاخص

فنگشویی چیست؟ و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

فنگشویی یکی از پنج هنر متافیزیک چینی محسوب می‌شود که تحت عنوان فیزیو گرافی طبقه‌بندی‌شده است. یعنی مشاهده ظاهر به روش محاسبات و فرمول‌ها.

در فنگ شویی بنا بر این است که نحوه بکار گیری درست رنگ، نور، فضا و قرار دادن اجسام یا مبلمان به شکلی هماهنگ پیش برود؛ به‌طوری‌که به جریان انرژی کمک شایانی ‌کند. چینی‌های باستان معتقد هستند که اجرای اصول طراحی داخلی فنگشویی به بهبود زندگی شما کمک می‌کند. این فلسفه باستانی چینی به افراد کمک می‌کند تا با هماهنگ کردن فضای زندگی خود با طبیعت به توازن برسند.

همچنین فنگشویی اجازه می‌دهد که انرژی افراد بدون محدودیت در خانه پخش شود و کیفیت کلی زندگی را افزایش می‌دهد. البته در همین ابتدا بیان این نکته لازم است که تمامی موارد ذکر شده فقط بر مبنای یک اعتقاد باستانی چینی است و نمی‌توان به یقین گفت که حتما کارایی کامل را در همه‌جا دارد.

با توجه به اینکه چین طی چند سال گذشته تا به امروز توانسته موقعیت اقتصادی خوبی در جهان کسب کند و به یکی از قدرت‌های اقتصادی مطرح در جهان تبدیل شده است، سعی در انتقال باورها و آداب و روسم خود نیز کرده‌اند. این موضوع موجب شده است که از سال 2020 تزئینات داخلی بر اساس اصول فنگشویی رواج پیدا کند. شاید به این دلیل که عده‌ای معتقد بودند که نحوه طراحی و مسائل رفاهی آن، برای بهبود رفاه زندگی روزمره مؤثر است. ما در این زمینه تحقیق کردیم و نکات لازم برای تزئین خانه طبق اصول فنگشویی را در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت.

فنگشویی چیست

معنی لغوی فنگشویی چیست؟

فنگشویی (Feng shui) به معنای واقعی کلمه تحت عنوان (باد آب) در زبان انگلیسی ترجمه‌شده است. فنگ به معنی باد و شویی به معنی آب است. عبارت فنگشویی از یک شعر کهن درباره ارتباط زندگی انسان و محیط، گرفته‌شده است.

تعریف مفهوم فنگشویی

فنگشویی یک طریق شبه‌علمی است و سرچشمه آن چین کهن است. فنگشویی بر این ادعا است که برای هماهنگ‌سازی افراد با محیط پیرامون خود از نوعی انرژی استفاده می‌کند. در فنگشویی، معماری را از جهت نیروهای نامرئی که جهان، زمین و بشریت را به هم وصل می‌کند، مورد توجه قرار می‌دهد.

یین و یانگ در آموزه‌های فنگشویی

در فلسفه چینی، یین و ینگ از نیروهای اصلی هستند که در تمام زندگی جریان دارند. زندگی را شکل می‌دهند و تعادل را در آن برقرار می‌کنند. بنابراین شناخت این نیروها مهم است؛ زیرا این شناخت منجر  به کسب اطلاعات مفید درباره محیط زندگی و نحوه اثرگذاری آن می‌شود.

در اعتقادات و آداب و روسم چینی باستان، نماد یین و ینگ همان ماه و خورشید هستند که بر جهان هستی تأثیرگذار هستند. این دو کاملا نسبی هستند و هیچ‌چیز در دنیا به‌طور مطلق یین یا ینگ نیست. به‌عنوان‌مثال انسان در روز در حالت ینگ قرار می‌گیرد و در شب یا روزهای ابری، در حالت یین قرار می‌گیرد چون خورشید بااهمیت‌ترین منبع انرژی ینگ است.

بر اساس این آموزه، برای کار و فعالیت روزانه، قسمت جنوبی خانه گزینه مناسب است و برعکس؛ برای استراحت، بخش شمالی منزل مناسب است. البته این قوانین مطلق نیست؛ چون امکان دارد فردی خودش ینگ باشد، پس می‌تواند در قسمت شمالی که انرژی سردتری دارد، راندمان بهتری در کار داشته باشد.

اصول ثروت و عشق در فنگشویی

باگوآ به‌عنوان یک نقشه انرژی و به معنی (هشت منطقه) در فنگشویی شناخته می‌شود. این نماد، یک شبکه سه در سه با هشت خانه که هرکدام نشان‌دهنده طبقه‌بندی متفاوتی از زندگی اشخاص است. باگوآ نمایانگر ثروت، شهرت، شغل، عشق، خانواده، فرزندان، دانش و افراد مفید است. کارشناسان فنگشویی بر این باورند که چنانچه هرکدام از این موارد در زندگی شما نیاز به بهبود دارد، می‌بایست اصول فنگشویی مناسب در محیط خانه خود به کار ببرید.

اصول ثروت و عشق در فنگشویی

دکوراسیون بر اساس فنگشویی

فلسفه فنگشویی نوعی تمرین در نحوه چیدمان قطعات در محیط زندگی برای ایجاد تعادل با جهان طبیعی است. در بیان ساده‌تر می‌توان گفت که هدف فنگشویی استفاده از قدرت انرژی و هماهنگ کردن افراد با محیط است. فنگشویی روشی برای یافتن چیدمان درست اشیاء در بناهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره است. چینی‌های باستان معتقد هستند که فنگشویی یک روش تأثیرگذار بر سلامتی، شادی، موفقیت و به‌طورکلی انرژی خوب است.

در این آموزه مهم‌ترین کار برای ایجاد تعادل در محیط زندگی، رعایت چند نکته مهم است.

  • پرهیز از به‌هم‌ریختگی و هرگونه انباشتگی
  • به کار بردن رنگ‌های مناسب
  • استفاده از خطوط منحنی در دکوراسیون
  • در نظر گرفتن جهات درست

اصول مهم در فنگشویی

در مفهوم فنگشویی اولین اصل این است که دنیا دارای 5 عنصر است: آب، آتش، چوب، خاک و فلز. این عناصر هرکدام روحیه متفاوتی را شکل می‌دهند و اگر بین این عناصر تعادل برقرار باشد، منجر به شادی و حس خوب در محیط خواهد شد. هر عنصر دارای رنگ‌های مطلوب مختص به خود هست:

  • رنگ‌های مطلوب عنصر آب: آبی، مشکی
  • رنگ‌های مطلوب عنصر چوب: سبز، قهوه‌ای
  • رنگ‌های مطلوب عنصر آتش: قرمز، زرد پررنگ، نارنجی، بنفش، صورتی
  • رنگ‌های مطلوب عنصر خاک: زرد روشن، ماسه‌ای/ خاکی، قهوه‌ای

و رنگ‌های مطلوب عنصر فلز: سفید، خاکستری

 

فنگشویی ازنظر تاریخی

جالب است بدانید که چینی‌های باستان از اصول فنگشویی به‌طور وسیعی برای جهت‌دهی به ساختمان‌ها استفاده می‌کردند. بیشتر بناهای بااهمیت معنوی مثل مقبره‌های پادشاهان بر اساس اصول این آموزه طراحی می‌شد. البته سایر سازه‌ها هم با وابستگی به‌نوعی خاص از فنگشویی و ویژگی‌های محلی مانند آب، ستاره، یا قطب‌نما طراحی و آرایش می‌شده است.

نخستین شواهد نشان‌دهنده استفاده از فنگشویی این موضوع را روشن می‌کند که  اصول فنگشویی در 2000 سال قبل از میلاد کارایی داشتند. همچنین دو فرهنگ یانگشاو و هونگشان از این آموزه‌ها برای طراحی مقابر، خانه و سایر موارد استفاده می‌کردند.. تا قبل از اختراع قطب‌نمای مغناطیسی، فنگشویی برای ارتباط گرفتن بین انسان و جهان از نجوم بهره می‌برد. جالب است بدانید که تاریخچه آن افزون بر 3500 سال قبل از اختراع قطب‌نمای مغناطیسی را در برمی‌گیرد و ریشه در نجوم چینی دارد. به عبارت دیگر چینی‌های باستان از این آموزه به‌عنوان راهکاری برای پی بردن به نجوم و اصول آن استفاده می‌کردند.

اصول فنگشویی و نابود کردن انرژی‌های بد

استفاده از فنگشویی برای ایجاد یک‌خانه شاد باهدف جذب و هدایت انرژی خوب است. بنابراین لازم است که هر آنچه انرژی را نابود می‌کند، از محیط حذف کنید. به‌عنوان‌مثال اجسام شکسته، اشیاء پراکنده و نامنظم در اطراف، گیاهان پژمرده و در حال مرگ همگی حس بدی را القا می‌کنند و جزء فنگشویی بد محسوب می‌شوند که باید از شر آن‌ها خلاص شد.

در گام بعدی باید به جریان دریافت انرژی مثبت در اطراف خانه خود کمک کنید. برای این منظور به خاطر ایجاد حس دوستانه، مبلمان را طوری در منزل قرار دهید که به پشت آن‌ها برخورد نکنید. همچنین صندلی‌ها را نزدیک به هم قرار دهید.

به نورپردازی توجه کنید و دقت کنید که تمام فضای منزل به نور دسترسی داشته باشند. اگر لازم بود می‌توانید برای روشنایی بهتر، از لامپ‌های کف نیز مدد بگیرید. همچنین بهتر است دکوراسیون مردانه و زنانه را در هم بیامیزید. مواظب باشید که تعادل برقرار باشد و اجسام سنگین با اقلام ملایم و نرم‌تر ترکیب شوند. یک دکوراسیون خوب باید در حفظ نظم مفید باشد.

اصول فنگشویی و نابود کردن انرژی‌های بد

دکوراسیون دفتر کار بر اساس فنگشویی

برای دکوراسیون داخلی دفتر کار خانگی، میز کار خود را در مکانی بگذارید که بتوانید درب ورودی را رؤیت کنید تا احساس مسئولیت بیشتری القاء شود. اما مراقب باشید که آن را مقابل پنجره قرار ندهید؛ زیرا کارشناسان فنگشویی اعتقاد دارند که این کار باعث می‌شود که انرژی خلاق شما از پنجره خارج شود!

برای اینکه دید خوبی داشته باشید، میز را به شکلی قرار دهید که قسمت کوتاه آن با پنجره هماهنگ باشد. اگر میز را در گوشه اتاق بگذارید، برای کمک به جریان انرژی باید یک عنصر مدور مانند ستون گرد یا یک قفسه کتاب مدور هم در کنارش بگذارید.

مرحله بعدی استفاده از گیاهان است که سالم و با طراوت هستند،. این گیاهان سبز، یک انرژی پر جنب‌وجوش را به ارمغان می‌آورند و انرژی ازدست‌رفته را به محیط بازمی‌گردانند. برای این منظور یک گیاه گلدانی را در مجاورت پنجره بزرگ قرار دهید.

استفاده از آینه در فنگشویی

آینه‌ها به عنصر آب متعلق هستند و استفاده هوشمندانه از آن‌ها در دکور منزل، باعث می‌شود که مجددا انرژی را به نحو مطلوب به اطراف هدایت کند. در فنگشویی آینه‌ها به‌صورت مدور یا هشت‌ضلعی است و بکار گرفتن آن‌ها با چوب و یا سرامیک که عنصر خاک است، گزینه خوبی است. آینه‌ها و سطوح شفاف و انعکاس‌دهنده را نزدیک یا رو به روی درب ورودی نگذارید تا انرژی درون خانه به بیرون راه پیدا نکند.

رنگ‌ها در اصول فنگشویی

در طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس فنگشویی، از تاثیر رنگ‌ها نمی‌توان غافل شد. رنگ‌ها تاثیر فراوانی بر افراد و عملکرد مغز آن‌ها دارد. رنگ قرمز برای خوش‌شانسی است و برای ورودی منزل مورداستفاده قرار می‌گیرد و رنگ‌های زرد و بنفش تاثیر مطلوبی بر روحیه می‌گذارند. رنگ سبز برای القاء رشد و تازگی است و نارنجی و قهوه‌ای نشانه سلامتی و علم هستند. رنگ‌های تیره آرامش بخشند و رنگ‌های روشن انرژی را افزایش می‌دهند.

در ضمن برای ایجاد فضاهای علمی از رنگ‌های زرد و بژ استفاده می‌شود و کاربرد رنگ سفید در خانه برای استحکام پیوند خانوادگی است. نکته آخر اینکه برای پیشرفت شغلی اتاق کار را در بخش شمالی خانه قرار می‌دهند.

رنگ‌ها در اصول فنگشویی

فنگشویی و طالع بینی چینی

تعدادی از تکنیک‌های فعلی فنگشویی در تاریخ چین نوسنگی ریشه دارد و برخی دیگر از این اصول نیز، بعدها به آن اضافه‌شده است. تاریخ نجومی فنگشویی در توسعه ابزارها و تکنیک‌ها نقش عمده‌ای بر عهده داشت است. طی 30 سال گذشته، استفاده از اصول فنگشویی در طراحی داخلی طرفداران بسیاری پیداکرده است. جالب است بدانید که این اصول برگرفته از طالع بینی چینی است. در فرهنگ باستانی چین این طراحی از اجرام آسمانی و ستاره‌ها الهام گرفته‌شده است.

فنگ شویی و پرستش نیاکان!

نکته جالب‌ توجه این است که فنگشویی سنتی، درواقع نوعی پرستش نیاکان است که قرن‌ها در نزد کشاورزان محبوب بوده است. آن‌ها اعتقاد داشتند که روح اجداد و ارواح  نیروهای مستقل و نامشهود، بر دنیای مادی اثرگذار هستند. مردمان آن عصر فکر می‌کردند با پرداخت مبلغی پول و از طریق آیین‌ها و مکان‌های دفن مناسب، می‌توانند این ارواح را آرام کنند!

فنگشویی یک خرافه دوست داشتنی

تمامی مواردی که درباره اصول و آموزه‌های فنگشویی بیان می‌شود، تنها بر پایه اعتقادات، آداب و روسم چینی‌های باستان است و می‌توان گفت که به‌هیچ‌وجه مبنای علمی ندارد. اما به علت جذابیت‌هایی که در آن وجود دارد، بسیاری از مردم به سمت آن تمایل دارند. اما نکته قابل توجه این است که امروزه تمامی طراحان دکوراسیون داخلی، باستان شناسان و افرادی مانند استوارت وایس، بر این عقیده  هستند که فنگشویی فقط یک خرافه بسیار محبوب است!

کلام آخر

چینی‌ها معتقد هستند که فنگشویی یک هنر باستانی چینی است و می‌توان از این هنر برای تزئین خانه استفاده کرد تا در آن انرژی‌های مثبت جریان پیدا کند و خانه را تبدیل به یک زیستگاه راحت و متعادل کرد. اگرچه تمامی باورهای علمی، اصول و آموزه‌های فنگشویی را رد می‌کنند؛ اما استفاده از آن برای طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند گزینه‌ای جذاب، مفرح و لذت‌بخش باشد.

بنابراین اگر شما هم به دنبال تنوع و راهی برای بالا بردن انرژی محیط اطراف خود هستید، زمان آن فرارسیده که با انجام تغییرات کوچک و پیاده کردن اصول فنگشویی که در این مقاله در سایت آراستا در دسترس شما گذاشته شد، به این مهم دست پیدا کنید.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *