9 مهر 1402
فرش برای اتاق خواب

معرفی انواع فرش برای اتاق خواب

انتخاب فرش برای اتاق خواب

ذهن انسان درست از زمانی که از خواب بیدار می‌شود شروع به پردازش می‌کند تا زمانی که به خواب بروند که خود نشان دهنده‌ی زمان طولانی فعالیت آن است. در این شرایط بالطبع با ذهنی خسته و شلوغ طرف هستیم که نیاز به محلی آرام، زیبا و راحت دارد تا بتواند در آرامش باشد و خود را بازسازی و تازه کند. در این صورت اولین انتخاب ما اتاق خواب گرم و راحتی است که می‌توانیم با خیال راحت در آن به گوش دادن به موسیقی و یا به همراه یک فنجان قهوه‌ به خواندن کتاب موردعلاقه مان بپردازیم تا لحظاتی را فارغ از دغدغه‌های بیرون از خانه زندگی کنیم. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع فرش برای اتاق خواب بپردازیم.

تصور اینکه اگر بعد از یک روز کاری سخت به خانه برگردیم و درب اتاق خوابی را باز کنیم که دکوراسیون زیبا و دلچسب آن که رنگ‌های روح‌ بخشی دارد با سلیقه‌ی خودمان چیده شده خیلی لذت بخش است.

حقیقت این است که دکوراسیون داخلی اتاق خواب آن‌قدر اهمیت دارد که بسیاری از افراد هزینه‌های هنگفتی را برای طراحی و اجرای ایده‌هایشان در آن محل متحمل می‌شوند که البته ما این را به هیچ عنوان تایید نمی‌کنیم.

ایده‌های بسیار زیبایی برای دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق خواب وجود دارد، به نحوی که تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد و به شما دو بال برای پرواز در دنیای بی انتهای طراحی و رنگ هدیه می‌دهد، بدون اینکه هزینه‌ی زیادی نیاز داشته باشد.

همان‌طور که می‌دانیم فرش یکی از المان‌های مهم و غیر قابل چشم پوشی در دکوراسیون داخلی خانه‌های ایرانی‌ها و البته بسیاری از مردم جهان است، چرا که بودن فرش مزیت‌های زیادی دارد؛ از جمله ایجاد حس گرما و راحتی، جلوگیری از هدررفت انرژی، مراقبت از افراد در مقابل فشار به مفصل‌ها و جلوگیری از زمین خوردن، ایجاد تعادل رنگی بین دیگر المان‌های دکوراسیون از جمله مبل‌ها و پرده‌ها با رنگ دیوارها، محافظت از کفپوش‌ها و غیره.

در این مقاله سعی داریم چند سبک از طراحی داخلی اتاق خواب را مورد بررسی قرار دهیم و سپس برای آن فرش‌هایی پیشنهاد کنیم که می‌تواند در نوع خودش بهترین باشد.

1- اتاق خواب عروس

به طور معمول رفت و آمد به اتاق خواب کمتر از دیگر قسمت‌های خانه صورت می‌گیرد، اما انتظار می‌رود که اهمیت دکوراسیون آن به اندازه‌ی دیگر نقاط خانه باشد. دکوراسیون داخلی و چیدمان اتاق خواب زوج‌های جوان به این علت که برای اولین بار است که در آن وسایلی چیده می‌شود به احتمال زیاد بسیار منظم و با وسواس زیاد انجام شود.

هر انتخابی که در ارتباط با خریدن فرش و دیگر لوازم داخل اتاق خواب صورت بگیرد، می‌تواند بعدها باعث خوشحالی و رضایت و یا بالعکس سبب نا امیدی و دلزگی شود.

فرشی که برای اتاق خواب عروس انتخاب می‌شود عموماً در رنگ‌های روشنی مانند سفید، کرمی، صورتی کمرنگ، بژ و رنگ‌های مشابه است که نور را پخش کند و اتاق دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر بیاید و حس آرامش و پاکیزگی را منتقل کند، به خصوص اگر اندازه‌ی اتاق 12 متر و یا کمتر باشد.

برای اتاق‌هایی با اندازه‌های بزرگتر استفاده از یک رنگ تیر در کنار رنگ‌های روشن می‌تواند زیبایی خاصی به فضا بدهد.

رنگ فرشی که برای اتاق خواب عروس انتخاب می‌شود باید ترکیب مناسبی با پرده‌ها و سرویس تخت و میز توالت بسازد تا تعادل ایجاد شده آرامش و نشاط به ارمغان بیاورد.

شاید طرفدار دکوراسیون مدرن برای تازه عروس‌ها باشید، اما استفاده از فرش‌های ایرانی، دستبافت و سنتی هم می‌تواند در ترکیب با لوازم مدرن بسیار زیبا و کارآمد باشد. به هرحال حس و حال و طراوتی که فرش‌های ایرانی در فضایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند ایجاد می‌کنند خالی از لطف نیست اما تمام این‌ها به سلیقه‌ی افرادی که قرار است از این اتاق استفاده کنند بستگی دارد.

ممکن است برخی از تازه عروس‌ها به رنگ‌های تیره علاقه داشته باشند و همسرشان هم با این موضوع موافقت کند و دکوراسیونی که بر این اساس چیده می‌شود فوق العاده زیبا به نظر برسد. که در این صورت فرش‌های شنل، ماشینی و طرح‌دار می‌تواند گزینه‌ی مناسب و قابل اجرایی باشد.

2- اتاق خواب کودک

فرش برای اتاق خواب

شاید انتخاب فرش برای اتاق خواب در مجموع کار بسیار آسانی نباشد، اما با وجود طرح‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های مختلف در فرش‌های مدرن و جدیدی که مخصوص اتاق کودکان طراحی و تولید می‌شود، سختی کار تنها به انتخاب از میان صدها طرح و رنگ محدود می‌شود.

در واقع کافی است از کودکتان بپرسید که به چه کارتونی علاقمند است تا فرشی که طرح شخصیت‌های آن کارتون را دارند خریداری کنید. گاهی قبل از به دنیا آمدن فرزندتان برای دکوراسیون اتاق خوابش تصمیم‌ گیری می‌کنید، در این هنگام به طور معمول مردم برای دخترها از طیف رنگی صورتی و برای پسرها از طیف رنگی آبی استفاده می‌کنند که لزوماً نمی‌تواند کار بسیار درستی باشد.

در مورد اتاق خواب کودک یک سری دغدغه‌ها و حساسیت‌ها وجود دارد که البته به جا هستند. کودک شما بر روی آن فرش راه می‌رود، می‌دود، بازی می‌کند و غذا می‌خورد، بنابراین فرشی که انتخاب و خریداری می‌شود باید چند ویژگی را به طور حتم داشته باشد.

ویژگی ها

  • فرش باید نرم و راحت باشد تا کودک در صورت زمین خوردن آسیب جدی نبیند و هنگام راه رفتن احساس خستگی نکند.
  • شستشوی فرش باید آسان و به طور مرتب باشد، زیرا همانطور که می‌دانیم کودکان میانه‌ی خوبی با تمیز نگه داشتن فرش‌ها ندارند. فرشی که تهیه می‌کنید باید جنس و دوام خوبی داشته باشد تا در صورت شسته شدن به صورت مداوم، آسیب جدی نبیند و رنگ و روح خود را از دست ندهد.
  • کف فرش از روی کفپوش‌ها سر نخورد و دارای پرزهای خیلی بلند نباشد، زیرا در این صورت هم حساسیت ایجاد می‌کند و هم هنگام ریخته شدن غذا بر رویش، نمی‌توان به آسانی آن را تمیز کرد. مواد غذایی داخل تار و پودهای آن باقی می‌ماند و باعث خرابی فرش می‌دهد ضمن اینکه ظاهر زیبای آن را هم تا حدی تحت تاثیر منفی خود قرار می‌دهد.
  • رنگی که برای فرش اتاق خواب در نظر گرفته می‌شود بهتر است که رنگی شاد و فرح بخش باشد، زیرا کودک شما ساعت‌های زیادی را در اتاقش و به بازی کردن می‌پردازد.

به عنوان مثال استفاده از رنگ زرد که رنگی شاد است به افزایش حس شادی و نشاط کمک می‌کند اما باید به نوعی از آن استفاده شود که با دیگر اجزای دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک ارتباط کافی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم که هنگام انتخاب رنگ فرش برای اتاق خواب کودک دور رنگ‌های تیره و خالص را خط بکشید و رنگ‌های فانتزی را در لیست خود قرار دهید.

فرش‌های سنتی، دستبافت و زینتی برای اتاق خواب کودک توصیه نمی‌شود. فضایی که در اتاق خواب کودک باید ایجاد شود باید متفاوت از دکوراسیون سایر قسمت‌های خانه باشد اما در عین حال تناسب خود را نیز حفظ کند.

3- اتاق خواب مستر والدین

به طور معمول بزرگترین اتاق خواب که در خانه‌هایی با متراژ بالای صد متر دیده می‌شود، اتاق خواب والدین و یا اتاق خواب مستر است. در این نوع اتاق خواب کمد دیواری بزرگ‌تری وجود دارد، به احتمال زیادی نور پردازی در ابزار سقف آن انجام شود و دارای یک حمام جداگانه است که اندازه و امکانات آن به متراژ اتاق خواب و فضایی که طراح و معمار در اختیار دارد بستگی دارد.

در برخی از خانه‌ها اتاق خواب مستر به اندازه‌ای بزرگ است که امکان استفاده از مبلمان، چند نیمکت و یا میز مطالعه نیز وجود دارد. اینکه کجا از فرش استفاده شود بستگی به محل قرار دادن تخت خواب دارد، برای مثال اگر تصمیم بگیریم که تخت خواب را در وسط اتاق مستر قرار دهیم دو طرف آن خالی باقی می‌ماند.

در این صورت ما سه انتخاب در پیش رو داریم:

  • فرشی انتخاب کنید که تمام اتاق را نپوشاند و کوچک‌تر از سایز اتاق خواب باشد، آن را به صورت کامل زیر تخت خواب قرار دهیم به نوعی که در دو طرف تخت بیرون زدگی داشته باشد تا پس از بیدار شدن از خواب و برداشتن اولین قدم پاهایمان بر روی فرش قرار بگیرد و با کفپوش‌های سرد و سفت اتاق برخورد نکند.
  • فرش را به اندازه و یا کمی بزرگ‌تر از تخت در نظر بگیریم، و در قسمت پایین تخت و عمود بر آن قرار دهیم به نوعی که نصف آن در زیر تخت و نصف دیگر بیرون از تخت باشد که در صورت چیدمانی مدرن خواهیم داشت.
  • روش سوم این است که به صورت سنتی عمل کنیم و تمام اتاق خواب مستر را با فرشی هم سایز اتاق بپوشانیم و تمام المان‌های دیگر دکوراسیون را بر روی فرش قرار دهیم.

البته برخی از مردم هم ترجیح می‌دهند بسیار ساده‌تر عمل کنند و به جای خرید فرش به سراغ موکت‌های مخصوص اتاق خواب می‌روند که آن هم طرفداران مخصوص به خود را دارد.

4- اتاق خواب دانش‌آموز و دانشجو

فرش برای اتاق خواب

اگر هنگام دیدن کردن از خانه‌های مختلف به قصد خرید توجه کرده باشید، در خانه‌هایی که سه خوابه هستند اتاقی هست غیر از اتاق خواب مستر و اتاق خواب کودک که از نظر اندازه حد وسط این دو قرار می‌گیرد و یا حتی می‌تواند هم سایز اتاق خواب کودک باشد که به آن اتاق خواب دانشجو می‌گویند. البته این نوع نام‌گذاری در میان افرادی که به صورت دائم با خرید و فروش خانه‌ و سازندگان آن در ارتباط هستند مرسوم است، به همین دلیل شاید تا به حال به گوش‌تان نخورده باشد.

به خوبی می‌دانیم که در خانه اتاق خواب‌ها بسته به نوع استفاده‌ای که دارند طراحی و آماده‌سازی شود. اتاق دانش‌آموز چند ویژگی اصلی دارد:

  • دارای یک میز مطالعه و نور کافی برای مطالعه در روز داشته باشد.
  • از رنگ‌های متناسب استفاده شود تا ماندن‌های طولانی در اتاق خواب سبب خستگی و بی حوصلگی نشود.
  • از ابزاری استفاده می‌شود که باعث ایجاد تمرکز و آرامش بیشتر می‌شود، برای مثال یک کتابخانه‌ی زیبا و پوسترهای درسی بر روی دیوار.

فرشی که در این اتاق قرار می‌دهید لازم نیست که آن قدر بزرگ باشد که تمام اتاق را بپوشاند، بلکه فرشی کوچک برای فضای جلوی تخت کفایت می‌کند، البته اگر تخت از نوعی است که در قسمت پایینش چند کشو دارد باید فاصله‌ی آن با فرش حفظ شود تا درب کشوها به راحتی باز شوند.

مهم‌ترین مسئله در انتخاب دکوراسیون اتاق دانش‌آموز نور کافی، فضای دل‌باز و ساده‌ای است که رغبت گذراندن وقت و انجام فعالیت‌های مفید و درسی در آن وجود داشته باشد.

یکی از ایده‌هایی که گفته می‌شود به زیبایی هر چه بیشتر اتاق کمک می‌کند، این است که پرده‌ها و یا یکی از دیوارها یک یا دو درجه تیره تر از فرش‌ها و رنگ دیوارهای دیگر باشد.

ایده‌ی دیگر این است که به این علت که دانش‌آموزان و دانشجویان به علت فعالیت ذهنی زیاد در طول روز نیاز به شادابی و نشاط دارند، در نتیجه فاصله داشتن میز و تخت خواب می‌تواند ایده‌ی جالبی باشد، زیرا در غیر این صورت خیلی زود خواب آلودگی به سراغشان می‌آید.

پیشنهاد می‌کنیم از فرش‌های ماشینی با طرح‌های متنوع و مدرن استفاده کنید. خریداری و استفاده از فرش‌های ایرانی دستبافت و سنتی ایده‌ی خوبی نیست چرا که به فضا حال و هوای دکوراسیون سنتی می‌دهد که نمی‌تواند گزینه‌ی خوبی برای دانش‌آموزان و دانشجویان باشد.

سخن آخر

بسیاری از پدر و مادرها از این مسئله غافل هستند که از سلیقه‌ی فرزندانشان کمک بگیرند اما لازم است که در این پروسه حتماً با فرزندتان صحبت و مشورت کنید و تا جایی که برایتان مقدور است نظرات او را در انتخاب آن چیزی که خریداری می‌کنید اعمال کنید تا حس و حال بهتری را از بودن در اتاقی که دکوراسیونش را دوست دارد تجربه کند.

استفاده از یک یا دو گل آپارتمانی همیشه سبز می‌تواند به بیشتر شدن نشاط کمک کند و حس زندگی بیاورد.

به عنوان آخرین نکته این را به یاد داشته باشید که ذهنیت اهمیت پایین اتاق خواب به علت عدم رفت و آمد مهمان به آن، مانع ایجاد و لذت بردن از اتاق خوابی با دکوراسیون خلاقانه و زیباست. بنابراین برای اتاق خواب هم وقت بگذارید، در صورتی که توانایی مالی و زمان کافی دارید به سراغ بهترین طراحی و چیدمان بروید تا روحیه‌ی بهتری داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *