8 خرداد 1402
معرفی انواع چمن مصنوعی

معرفی انواع چمن مصنوعی

با چمن مصنوعی، طراوت را به خانه خود دعوت کنید! چمن مصنوعی ترکیبی از مواد و متریال مصنوعی و ساخته دست بشر است که به‌عنوان جایگزین چمن طبیعی کاربرد دارد. اگرچه زیبایی‌ها و طراوت چمن طبیعی چندین برابر بیشتر از چمن مصنوعی است؛ اما باید به این نکته توجه کرد که دردسرهای نگهداری زیادتری نیز دارد و البته همیشه سبز و شاد نیست. بنابراین استفاده از چمن مصنوعی راهکاری جذاب و ماندگار برای زیبا کردن فضاهای موردنظر است. در ادامه این نوشتار از آراستا، بیشتر با کاربردها، انواع، مزایا و معایب این نوع چمن آشنا می‌شویم.

انواع چمن مصنوعی

در حالت کلی چمن مصنوعی از دو قسمت کلی رویه و قسمت پشتی تولید می‌شود. قسمت رویی چمن، قسمت قابل مشاهده آن است که تیغه‌های چمن هستند. اما پشت چمن، قسمتی است که تیغه‌های چمن را به هم متصل می‌کند تا استحکام کافی داشته باشد.

هر دو قسمت چمن مصنوعی در رویه و پشت، از الیاف مصنوعی نایلون، پلی پروپیلین، پلی اتیلن و مواردی از این دست ساخته می‌شود. همچنین اگر به شکل مناسبی از چمن‌های مصنوعی محافظت شود، 15تا 20 سال عمر مفید دارد.

انواع چمن مصنوعی در یک دسته‌بندی کلی شامل چمن‌های با ارتفاع زیاد، متوسط و کم است و هرکدام از آن‌ها کارکرد خاصی دارند. این موارد شامل:

 • چمن مصنوعی با ارتفاع زیاد: این نوع چمن به‌عنوان کف‌پوش در زمین‌های فوتبال، باز، زمین‌های بازی، استخر و مواردی از این دست کاربرد دارد. علت این مسئله، مقاومت بسیار بالای این چمن مصنوعی در برابر ضربه و دویدن افراد است. همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارد.
 • چمن مصنوعی با ارتفاع متوسط: این چمن، گزینه خوبی برای تزیین فضاهای مختلف مانند زمین بازی کودکان، مهدکودک‌ها و… است.
 • چمن مصنوعی با ارتفاع کم: این چمن گزینه مناسبی برای فضاهایی مانند بهارخواب و تراس، قسمت‌های داخلی دکوراسیون منزل و تمامی جاهایی است که  رفت‌وآمد در آن‌ها کم است.

مزایای چمن مصنوعی

 مزایای چمن مصنوعی

جدای از زیبایی ظاهری که در این  نوع چمن وجود دارد، مزایای چمن مصنوعی در موارد مختلفی مانند فواید زیست محیطی، عمر مفید بیشتر و جایگزین مقرون به‌صرفه چمن طبیعی قابل بیان است. این مزایا شامل:

 • چمن مصنوعی نیاز به مراقبت و نگهداری بسیار کمی دارد.
 • مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی و جغرافیایی مختلف
 • کاهش مصرف آب
 • مکانی امن برای بازی کودکان
 • چمن مصنوعی در طول سال، فقط نیاز به دو بار شستشوی عمیق دارد و این اصلا قابل مقایسه با چمن طبیعی نیست که همیشه باید در ارتباط با آب باشد.
 • چمن‌های طبیعی در صورت کمبود آب، دچار خمودگی و حالت خواب می‌شوند و بعد از مدتی لکه‌های قهوه‌ای روی آن ظاهر می‌شود. اما چمن مصنوعی به هیچ وجه با این مشکلات روبرو نمی‌شود.
 • این چمن‌ها نیازی به باغبانی، نگهداری‌های خسته کننده، استفاده از آفت‌کش‌ها و… ندارد و در تمام طول سال، ظاهر زیبا و بانشاط خود را حفظ می‌کند. از سوی دیگر در نظر داشته باشید که استفاده از آفت‌کش‌ها باعث برهم زدن تعادل PH طبیعی شده و 100 اثر تخریبی روی برای محیط زیست دارد. اما چمن مصنوعی درمان این مشکل است!
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های باغبانی، رهایی از مواردی مانند زه کشی، کاشت مجدد، آبپاشی، وجین کردن، چنگک، هرس و …
 • مقاومت بسیار زیاد در برابر اشعه ماوراء خورشید؛ به‌طوری که در تمام طول سال شادابی و سرسبزی خود را حفظ می‌کند.
 • لباس سفید به تن کنید و به چمن مصنوعی لگد بزنید و نگران گل‌آلود شدن لباس خود نباشید! الیاف این چمن از متریال pp و pe تهیه شده و  تاثیر سبزی چمن روی لباس شما نمی‌نشیند.
 • ازجمله مزایای چمن مصنوعی، عدم ایجاد آلرژی و حساسیت برای افراد مختلف است؛ این در حالی است که بسیار از افراد به بوی چمن طبیعی آلرژی دارند.

 

معایب چمن مصنوعی

اگرچه این نوع چمن مزایای متعددی دارد؛ اما درصورتی‌که معایب چمن مصنوعی را نیز در نظر نگیریم، ارزیابی منصفانه‌ای نخواهد بود! این موارد شامل:

 • هزینه اولیه برای خرید و تهیه چمن مصنوعی بسیار بیشتر از چمن طبیعی است.

و با داشتن متریال مصنوعی چمن، نمی‌توانید از مواردی مانند بوی چمن لذت ببرید.

کاربرد چمن مصنوعی

چمن مصنوعی کاربردهای متفاوتی دارد. فقط کافی است تصمیم بگرید و مطابق با دکوراسیون داخلی و فضای مدنظر خودتان چمن مصنوعی را انتخاب کنید. در ادامه چند نمونه از کاربردهای چمن مصنوعی را بیان می‌کنیم:

 • اگر صاحبخانه و یا مستاجر پرمشغله‌ای هستید و دوست دارید که محیط تراس و بهارخواب خانه را زیباتر کنید، بدون اینکه نیازی به نگهداری و باغداری داشته باشید، چمن مصنوعی گزینه مناسب شماست. درعین‌حال نگرانی بایت رشد علف‌های هرز و رسیدگی روزانه و هفتگی به چمن ندارید.
 • زمین‌های بازی، ورزشی، زمین گلف، روف گاردن به‌راحتی می‌توانند از این گزینه جذاب استفاده کنند؛ بدون اینکه نیازی به تعمیر و نگهداری چمن داشته باشند.
 • تکه‌های کوچکی از چمن مصنوعی را به‌عنوان کف‌پوش صندلی مبلمان و میزهای پیک‌نیک برش بزنید و استفاده کنید. این چمن کاملا بادوام است و نیازی به برس کشیدن و رسیدگی ندارد.
 • ازجمله کاربردهای چمن مصنوعی استفاده از آن برای مرزبندی بین محیط‌های مختلف در باغ و فضاهای باز است.
 • طعم جذاب فضای باز و نشاط آ را به دکوراسیون داخلی خانه بکشید. گوشه‌ای از اتاق‌خواب را با چمن مصنوعی بپوشانید تا ظاهری طبیعی و سبز به خود بگیرد.
 • چمن را به‌صورت یک مسیر خطی و یا منحنی برش بزنید و به‌عنوان کف‌پوش پله‌ها استفاده کنید.
 • برای کف‌پوش قفس پرندگان، جذاب‌ترین گزینه، استفاده از چمن مصنوعی است که به‌راحتی شسته شده و کهنه نمی‌شود.
 • در فضای استخر و جکوزی، این چمن‌ها را پهن کنید و تا مانع از لغزش، افتادن و خطرات احتمالی دیگر شوید.
 • محیط پاسیو و بهارخواب را با چمن مصنوعی بپوشانید. همچنین برای زیباتر شدن این فضا، از قفسه‌های عمودی نگه‌دارنده گلدان استفاده کنتید و با کمی خلاقیت، آن را از سادگی و رنگ و روی خنثی خارج کنید.
 • کاربردهای چمن مصنوعی بسیار زیاد و فقط به خلاقیت و ذوق شما بستگی دارد تا بتوانید از این متریال جذاب، در جای مناسب استفاده کنید. بنابراین خلاق باشید!

کاربرد چمن مصنوعی

قیمت چمن مصنوعی

متریال کاربردی چمن مصنوعی در انواع مختلف و با درجه کیفیت مختلفی تولید می‌شود و به همین دلیل قیمت‌های متفاوتی دارد. اگر قصد دارید برای فضاهای کم رفت‌وآمد مانند بهارخواب خانه و یا تزیین قسمت‌هایی از فضای داخلی خانه از چمن مصنوعی استفاده کنید؛ نیازی به انواع گران قیمت آن ندارید. اما برای مواردی مانند روف گاردن، زمین بازی، زمین فوتبال یا گلف، نیاز به چمن مصنوعی با مقاومت بسیار بالا و ارتفاع زیاد دارید؛ بنابراین باید قیمت بیشتری پرداخت کنید.

شاید در نگاه اول هزینه‌ها و قیمت چمن مصنوعی بیشتر از چمن طبیعی به نظر برسد؛ اما با توجه به اینکه این متریال نیاز به نگهداری، آب‌پاشی، زه کشی و… ندارد، در عمل هزینه کمتری روی دست شما می‌گذارد و مقرون به‌صرفه و اقتصادی تمام می‌شود.

کلام پایانی

چمن‌های طبیعی در ابتدا زیبا و بانشاط هستند؛ اما زمانی که به حال و هوای خود رها می‌شوند، به‌سرعت تبدیل به یک مشکل بزرگ می‌شوند. درنتیجه برای سرزنده نگه‌داشتن چمن طبیعی، همیشه نیاز به یک باغبان با هزینه‌های مختلف  برای مراقبت دارید. این در حالی است که چمن مصنوعی با کاربردها و مزایای متعدد خود، از هزینه‌های مختلف جلوگیری می‌کند.

در این صفحه از آراستا، تاثیر استفاده از چمن مصنوعی را در دکوراسیون داخلی بررسی کردیم. باید قبول کرد که چمن مصنوعی لطافت چمن طبیعی را ندارد؛ اما از بین بردن هزینه‌ها، نصب بسیار آسان، عدم نیاز به نگهداری و مواردی از این دست موجب می‌شود که گزینه بسیار مناسبی برای تزیین دکوراسیون بیرونی خانه، زمین‌های بازی و حتی زیباسازی فضاهایی خاص از منزل باشد. یک چمن بکر که در تمام طول سال شاداب و سرسبز است و هیچ چیز روی آن تاثیر منفی نمی‌گذارد.

همه‌چیز برای یک تغییر عالی آماده است؛ دست‌به‌کار شوید و لذت ببرید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *