7 خرداد 1402
چیدمان فرش در خانه

نکاتی که برای چیدمان فرش در خانه بدانید!

نکات کاربردی چیدمان فرش در خانه

بسیاری از ما می‌دانیم که در معماری و طراحی داخلی، کفپوش‌ها از مهم‌ترین المان‌ها به شمار می‌روند. بسیاری از مردم تنها به دیوارهای خانه توجه می‌کنند و با تابلوها و انواع و اقسام لوازم تزئینی آن را به زیبایی هر چه تمام‌تر به نمایش می‌گذارند اما از کف خانه غافل می‌شوند. در این مواقع دکوراسیون بسیار زیبا اما بی تعادل به نظر می‌رسد که پس از مدتی سبب ایجاد خستگی شدید می‌شود. در این مقاله به نکاتی درباره چیدمان فرش در خانه اشاره خواهیم کرد که شما را از سردرگمی انتخاب بهترین فرش مناسب با طراحی خانه، در بیاورد.

یکی از مهم‌ترین و اصیل‌ترین کفپوش‌هایی که در طراحی داخلی به کار می‌رود فرش‌ها هستند که به خصوص در خانه‌های ما ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردارند. یکی از دلایل آن می‌تواند این باشد که هر فضایی که در آن فرشی پهن شده باشد بسیار گرم‌تر، راحت‌تر و متعادل‌تر به نظر می‌آید.

یکی دیگر از علل محبوبیت فرش‌ها این است که هنر فرشبافی ایرانیان زبان زد مردم جهان است و یکی از مهمترین اقلام صادراتی ما به حساب می‌رود، بنابراین علاوه بر فواید بی‌شماری که می‌توانیم برای وجود فرش در خانه نام ببریم، زیبایی و ارزش هنری آن از مواردی است که طراحان داخلی برای هر چه زیباتر شدن دکوراسیون آن را پیشنهاد می‌دهند.

ایجاد ارتباط بین المان‌های مختلف دکوراسیون خانه از واجبات طراحی داخلی است. ارتباط بین پرده‌ها و مبلمان و همینطور رنگ دیوارها را می‌توانیم با فرش‌های مناسب از نظر رنگ، طرح و اندازه پر کنیم به نحوی که فضای ما افت کیفیت و ناهماهنگی بصری پیدا نکند.

در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که می‌تواند که در چیدمان فرش در خانه به شما کمک کند.

1- فاصله‌ فرش‌ ها تا دیوارها

با توجه به این که این روزها در فضای مجازی و اینترنت راهکارهای زیادی برای چیدمان مناسب فرش‌ها وجود دارد، بسیاری از افراد می‌توانند دکوراسیون مورد نظرشان را در ذهنشان بسازند و در خانه پیاده سازی کنند اما مشاهده می‌کنیم که در خانه‌های ایرانی باز هم کف خانه را به طور کامل با فرش می‌پوشانند تا هیچ نقطه‌ای را خالی از فرش باقی نگذارند. در واقع قبل از خرید فرش از تصویرسازی، مشورت با طراحان و کارشناسان کاربلد و یا ایده‌های بسیار زیادی که می‌توانند به آسانی به آن دسترسی پیدا کنند کمک نمی‌گیرند و صرفاً با روش آزمون و خطا به دنبال یافتن دکوراسیون مورد نظرشان هستند که این کار به طور قطع وقت و هزینه‌ی زیادی را به آن‌ها تحمیل می‌کند.

کارایی فرش در طراحی داخلی دکوراسیون با انواع کفپوش و موکت متفاوت است و درک این تفاوت به ما کمک می‌کند از آن به طرز خلاقانه‌تری استفاده کنیم.

از مواردی که باید به آن دقت و توجه داشته باشید این است که فرش‌ها تا دیوار فاصله داشته باشد. هنگام خرید فرش به هیچ عنوان به سراغ فرش‌هایی نروید که از دیوار تا دیوار کف خانه شما را می‌پوشاند.

اگر تصمیم دارید که فرش بزرگی تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم به نحوی آن را پهن کنید که از دیوارها 20 تا 50 سانتی متر فاصله داشته باشد تا اتاق دلبازتر به نظر بیاید (البته این اندازه‌ها با توجه به فضایی که در اختیار دارید، متغیر است).

اگر قصد دارید از چند عدد فرش درکنار هم استفاده کنید، آن‌ها را با فاصله کافی از هم پهن کنید. این کار از چند مزیت برخوردار است؛ یکی این که فضای اتاق دلبازتر و زیبایی فرش‌ها بهتر نشان داده می‌شود و دوم اینکه از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

2- چیدمان فرش در پذیرایی

چیدمان فرش در خانه

یک قاعده‌ی کلی که در مورد چیدمان فرش در پذیرایی وجود دارد این است که هنگامی که بر روی مبل و یا کاناپه نشسته‌اید کف پاهایتان فرش را لمس کند. به این ترتیب ما سه انتخاب خواهیم داشت:

  • تمام مبل‌ها بر روی فرش چیده شوند.
  • فقط پایه‌های جلویی مبل‌ها بر روی فرش قرار گرفته و پایه‌های عقبی بیرون از فرش باشد.
  • تمام مبل‌ها دور و اطراف فرش چیده شوند، در این حالت تنها چیزی که بر روی فرش قرار می‌گیرد میز پذیرایی جلوی مبلی است.

اما این حالت‌ها در شرایطی که شکل هندسی اتاق پذیرایی مربعی باشد و یا مستطیلی تغییر می‌کند.

در صورتی که شکل پذیرایی شما مستطیلی باشد چیدمان مبلمان آسان‌تر می‌شود، پذیرایی مستطیلی در واقع به شما این امکان می‌دهد که به کمک فرش‌ها آن را به دو یا سه قسمت تفکیک کنید و از میز ناهارخوری متناسب با فضا در کنار مبلمان استفاده کنید. اگر از دسته‌ی افرادی هستید که به داشتن دو دست مبل برای کاربرد شخصی و مهمانی علاقمندید، پذیرایی مستطیلی به شما امکان اجرای ایده‌هایتان را می‌دهد.

اما اگر پذیرایی شما مربعی شکل باشد چطور؟ خب در این شرایط پیشنهاد ما این است که یک نقطه‌ی کانونی در نظر بگیرید. برای مثال تلویزیون می‌تواند انتخاب مناسبی باشد، بعد از آن مبلمان را به نحوی روبروی آن بچینید که هر کجای آن نشستید بدون زحمت و دردسر بتوانید به تماشای فیلم مورد علاقه تان بپردازید.

اگر دوست دارید که از چیدمان مرکزگرا استفاده کنید، می‌توانید فرشی  که طرح و نقش مرکزگرا دارد انتخاب کنید، آن را در وسط پذیرایی بیاندازید و دور تا دور آن را محل قرارگیری مبلمان در نظر بگیرید. البته اگر کمی متفاوت‌تر فکر کنید می‌توانید از فرش‌های گرد هم کمک بگیرید که در این صورت از فضای موجود استفاده‌ی بهتری می‌شود.

قبل از هر چیزی مشخص کنید که از دکوراسیون سنتی در خانه لذت بیشتری می‌برید و یا با دکوراسیون مدرن میانه‌ی بهتری دارید. در نهایت انتخاب‌هایتان از پاسخ به این سوال حاصل می‌شوند.

3- چیدمان فرش در اتاق خواب

چیدمان فرش در خانه

فرشی که در چیدمان اتاق خواب قرار می‌دهد باید احساس راحتی و گرمای دلچسبی را به ارمغان بیاورد. چیدمان فرش در اتاق خواب هم درست مانند دیگر بخش‌های خانه اهمیت زیادی دارد زیرا انتخابی که در ابتدای کار می‌کنید به نتیجه‌ی نهایی کاملاً وابسته است. به طور قطع انواع مختلفی از دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب را دیده‌اید و ایده‌هایی دارید که می‌خواهید آن را در فضایی که در اختیار دارید پیاده‌سازی کنید.

در صورتی که کفپوش اتاق خواب شما لمینت، سرامیک و یا پارکت است، ما پیشنهاد می‌کنیم که فرش و تخت خواب هر دو را در وسط اتاق قرار دهید و دو طرف آن را خالی بگذارید و یا بنا به سلیقه شخصی‌تان از میز آرایش، کمد، کتابخانه و یا دیگر وسایلی که به کامل‌تر شدن چیدمان شما کمک می‌کنند، استفاده کنید.

اگر این روش را انتخاب کردید به یاد داشته باشید که مناسب‌ترین حالت زمانی است که دو سمت تخت 40 تا 50 سانتی متر تا دیوارها فاصله داشته باشد.

برای استفاده از فرش در اتاق خواب با توجه به اندازه و شکلی که دارد، سه راه بیشتر نداریم که عبارتند از:

  • فرش را تنها در زیر تخت پهن کنید و مقدار بسیاری کمی از آن بیرون از تخت قرار بگیرد.
  • هیچ فرشی در زیر تخت قرار نگیرد و تنها در اطراف آن مورد استفاده قرار بگیرد.
  • در صورت بزرگ بودن اتاق خواب، از چند تکه فرش برای جدا کردن بخش‌های مختلف آن استفاده شود.

البته تصمیم بر انتخاب هر یک از این راه‌ها به خود شما بستگی دارد. در واقع مواردی هستند که می‌توانند اهمیت این انتخاب‌ها را کم یا زیاد کنند. برای مثال اگر سبک زندگی شما به نحوی باشد که بر روی زمین می‌خوابید، شرایط فرق می‌کند و فرشی که انتخاب می‌کنید باید ضدحساسیت، نرم و راحت باشد و برای این منظور فرش‌های ماشینی 700 شانه کاشان می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

در صورتی که در اتاق خواب بیش از یک تخت قرار می‌دهید هم شرایط عوض می‌شود و فرشی که انتخاب می‌کنید می‌تواند فرشی باریک برای فضای خالی میان دو تخت باشد و یا فرشی بزرگ که هر دو تخت را بتوان بر روی آن قرار داد.

4- فرش برای اتاق غذاخوری

اگر چیدمان فرش در خانه برای شما مفهومی کلاسیک دارد پیشنهاد می‌کنیم که برای زیر میز ناهارخوری از فرشی با رنگ و طرح زیبا استفاده کنید تا نمایی جذاب به خانه‌تان بدهد. در صورتی که تصمیم دارید برای این فضا فرشی در نظر بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم که آن را به نحوی قرار دهید که از هر طرف حداقل 60 سانتی‌متر خالی بماند.

می‌دانید که مرکز فرش باید زیر میز ناهارخوری قرار بگیرد و ابعاد فرش به گونه‌ای باشد که از هر طرف که صندلی را به بیرون از میز می‌کشید، باز هم روی فرش قرار بگیرد و از آن بیرون نزند، البته هنگام داخل بردن صندلی هم به لبه‌های فرش گیر نکند. این نوع استفاده از فرش بیشتر برای فضای غذاخوری خانه‌ افرادی مناسب است که روزانه از میز ناهارخوری استفاده می‌کنند اما اگر استفاده از آن به ندرت صورت می‌گیرد، فرشی که تنها زیر میز قرار بگیرد به نظر کافی می‌رسد.

5- چیدمان مناسب فرش در آشپزخانه

چیدمان فرش در خانه

در فضایی مانند آشپزخانه به خاطر رفت و آمد زیادی که وجود دارد و همینطور وجود چربی و آلودگی زیاد، اجبار و لزومی برای استفاده‌ از فرش وجود ندارد اما بسیاری از خانواده‌ها بنا بر علاقه و سلیقه‌ی شخصی فرش‌ و یا گلیمی را برای آن مکان در نظر می‌گیرند که در اکثر اوقات هم زیبایی آشپزخانه را چند برابر می‌کند. خرید و انتخاب فرش برای آشپزخانه نیازمند رعایت نکاتی است که از بروز مشکلات در آینده جلوگیری می‌کند. همانطور که می‌دانیم آشپزخانه‌های ایرانی به نوعی طراحی می‌شوند که وجود یک فرش در آن‌ها به زیبایی هر چه بیشتر کمک می‌کند اما چیزی که اهمیت دارد این است که طرح و رنگ فرشی که انتخاب می‌شود باید با دیگر قسمت‌های دکوراسیون خانه همخوانی داشته باشد تا تعادل کلی موجود در خانه را بر هم نزند.

فرش آشپزخانه از نظر ابعاد باید به دقت خریداری شود، به این معنا که ابعاد آن نباید بزرگتر و کوچکتر از اندازه‌ی آشپزخانه باشد. شکل هندسی فضا را به خوبی در نظر داشته باشید؛ برای مثال اگر آشپزخانه‌ی شما مستطیلی است از فرش باریکی می‌توانید استفاده کنید که از نظر طولی ابعاد بیشتری دارد.

از نظر رنگ هم پیشنهاد ما این است که به دلیل رفت و آمد زیاد، فرش رنگ روشنی انتخاب نکنید که به صورت مداوم نیاز به شستشو داشته باشد. فرش ماشینی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد، چرا که هم شستشوی آسان‌تری دارد و هم نسبت به فرش‌های دستبافت ارزان‌تر است.

فرش و یا گلیمی که برای آشپزخانه تهیه می‌شود باید در کنار رنگ و طرح متناسب، باید از جنس خوبی نیز برخوردار باشد تا در صورت شستشو و جابجایی دوام و ماندگاری خود را از دست ندهد و در مقابل پاخوردگی نیز مقاومت خود را حفظ کند.

اگر فضای آشپزخانه‌ی شما توسط کابینت و یا جزیره از بقیه قسمت‌های خانه جدا نشده است، می‌توانید با یک فرش این کار را انجام دهید. به این صورت که محلی از آشپزخانه را انتخاب کنید، و فرش را در آن قسمت بیاندازید و اگر تمایل دارید بر روی آن میز ناهارخوری قرار دهید تا به عنوان دیواره‌ای کوتاه میان آشپزخانه و پذیرایی عمل کند، و زیبایی منحصربفردی به فضا بدهد.

دقت داشته باشید فرشی که انتخاب می‌کنید تراکم بالایی داشته باشد تا تکه‌های برنج، نان خشک و غیره که بر روی زمین می‌افتند به داخل تار و پودهای فرش فرو نروند، زیرا اگر این اتفاق بیافتد پاک کردن فرش کاری سخت خواهد بود.

توصیه‌ی آخر اینکه، اگر کفپوش آشپزخانه از نوعی بود که فرش از روی آن لیز می‌خورد به دلیل خطرات بسیاری که وجود دارد در اولین فرصت از ترمز فرش و قالب‌های دیگری که در بازار عرضه می‌شود خریداری کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *