9 مهر 1402
رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی منزل

انتخاب درست فرش در منزل

یکی از المان‌های مهم و اساسی تمامی در خانه‌های ایرانی، فرش است. هیچ چیز را نمی‌توان  با حس نرم فرش زیر پا، قیاس کرد. با انتخاب فرش مناسب مکانی امن و راحت برای بازی خردسالان ایجاد می شود و همچنین باعث کاهش خطر آسیب‌دیدگی در زمان سقوط اجسام می‌شود.

شاید اگر بگوییم که در میان تمنامی کف‌پو از لحاظ جذب صدا، گرما و راحتی، جایگزینی برای فرش وجود ندارد، سخن گرافی نباشد. لعاوه بر آنف انواع فرش بهترین پوششی هستند که به کنترل دمای محیط کمک می‌کنند. فرش مناسب حتی از حریم خصوصی شما محافظت می‌کند و به عنوان یک عایق صوتی و جذب‌کننده صدا عمل می‌کند. با توجه به این مطالب می‌توان گفت که انتخاب درست فرش در منزل چقدر حائز اهمیت است.

فقط باید به این مسئله توجه کرد که انتخاب درست فرش شگردهای خاصی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان فرشی تهیه کرد که از هر لحاظ با مکان مورد نظر ما هماهنگی داشته باشد. در این صورت و با رعایت نکات طلایی انتخاب فرش درست،  می‌توانید بهترین و زیباترین دکوراسیون داخلی را برای خانه خود خلق کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

انتخاب بهترین فرش برای مکان‌های مختلف خانه دشوار است و برای انتخاب درست فرش باید به نکات زیادی دقت کرد از جمله این موارد رنگ، سایز، طرح، جنس، تراکم، شانه، ماشینی یا دستبافت بودن آن است. با توجه به اینکه انتخاب فرش بقه فاکتورهای مختلفی در نوع دکوراسیون بستگی دارد، ما در این مقاله از آراستا قصد داریم شما را برای خرید فرش مناسب راهنمایی کنیم تا با بررسی نکات لازم و مفید، تا حد امکان بهترین فرش را برای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید.

نکات طلایی انتخاب درست فرش در منزل

مدل انداختن فرش در منزل 

با توجه به اینکه قصد داشته باشید فرش را در چه قسمتی از فضای خانه پهن کنید، باید فاکتورهای مختلفی را در انتخاب آن در نظر داشته باشید. به عبارت بهتر نوع فضا و ابعاد آن در انتخاب فرش مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه فضاهای مختلف خانه را از نظر ابعاد بررسی می‌کنیم و فرش مناسب آن بیان می‌شود.

انتخاب فرش مناسب برای فضای بزرگ

اگر شما هم به دنبال فرشی برای فضای بزرگ پذیرایی و یا اتاق نشیمن هستید، حتما فرشی انتخاب کنید که کاملا این فضا را پوشش بدهد. البته فرش‌های دستباف و بزرگ ایرانی با گره‌های دست‌ساز ماهرانه و طرح‌های تک، برای استفاده در منزل بی‌نظیر هستند و تنها نقطه ضعف این قالی‌های بزرگ این است که باید مراقب باشیم تا در جای درست پهن شوند. زیرا اگر در یک مکان خیلی کوچک، یک فرش بزرگ را به صورت فشرده پهن کنیم، فرش بزرگ بر فضای کوچک اتاق غلبه می‌کند و دیگر کاری برای بهبود بخشیدن به آن محیط نمی‌توان انجام داد.

بنابراین دقت کنید که فرش ماشینی و یا دستبافی که برای یک فضای بزرگ در نظر می‌گیرید، دقیقا به اندازه فضای مورد نظر نباشد و کمی کوچک‌تر از ابعاد محیط باشد. در ضمن باید به مبلمانی که در آن مکان قرار دارد نیز توجه کرد که فرش حداقل به‌اندازه‌ای باشد که زیر پایه اول مبلمان را پوشش دهد. نکته مهم این است که وقتی روی مبل می‌نشینید، پاها باید روی فرش قرار  بگیرد و احساس راحتی داشته باشید.

انتخاب فرش مناسب هر فضا

فراموش نکنید که تمامی لوازمی که در دکوراسیون خانه به کار می‌بریم مانند مبلمان، فرش، پرده  و یا سایر اکسسوری‌های تزیینی، قبل از آنکه دارای فاکتور زیبایی باشند، باید به ما احساس آرامش را القا کنند. هیچ چیزی ارزش از بین بردن آزادی عمل و احساس آرامش را ندارند. حتی اگر تمامی لوام و اکسسوری‌های موجود در یک فضا دارای زیبایی بصری شگفت انگیزی باشند، باز هم فاکتور اول و مهم، داشتن حس خوب از کنار هم قرار گرفتن آنها است.

انتخاب فرش مناسب برای فضای کوچک

اگر برای فضای کوچکی مانند راهرو یا فضای کوچک ورودی منزل، می‌خواهید فرش انتخاب کنید، حتما به این موضوع دقت کنید که چون این مکان‌ها به‌طور معمول پر رفت‌وآمد هستند، باید به جنس فرش دقت کنید تا جنس آن دوام خوبی داشته باشد. فرش‌های پرتراکم و محکم و فرش‌هایی از جنس پنبه یا پشم برای این منظور مناسب‌تر هستند؛ زیرا فرش‌های ابریشمی و گران‌قیمت، الیاف ظریفی دارند که به‌سادگی آسیب می‌بینند و بنابراین فرش‌های ابریشمی برای مکان‌های پر رفت‌وآمد نامناسب هستند.

به این موضوع دقت داشته باشید که شما قصد دارید در کنار انتخاب فرش مناسب برای فضاهای مختلف، گزینه ‌ای انتخاب کنید که مقرون به صرفه باشد و در عین حال کارایی کاملی را به شما ارائه دهد. بنابراین در قسمت‌های ورودی خانه، نزدیک سرویس بهداشتی و یا راهروها، فرشی پهن کنید که قیمت پایین‌تری داشته بشد و ضخامت آن بیشتر باشد.

در ضمن از فرشی با رنگ روشن در مکان‌های پر رفت‌وآمد استفاده نکنید تا زود کثیف و لک‌دار نشود. بهتر است فرشی انتخاب کنید که شلوغ و پرنقش و نگار باشند تا لکه و آلودگی را کمتر نشان دهند. علاوه بر آن توجه داشته باشید که به‌طور معمول در فضای کوچک معمولا بین فرش با دیوار یا فرش‌های دیگر فاصله می‌دهند تا فضا بزرگ‌تر نشان داده شود.

نحوه انتخاب فرش در منزل 

این روزها یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در انتخاب فرش وجود دارد، خرید فرش‌های خیلی کوچک برای فضاهای مختلف در خانه است. البته پیدا کردن فرش برای منزل می‌تواند کمی سخت و تقریبا مهم باشد. بسیاری از فرش‌هایی که در بازار وجود دارند، واقعا گزینه مناسب برای خانه ما و مقرون ‌به‌صرفه نیستند و به‌طور قطع بازگرداندن آن‌ها بدون دردسر نخواهد بود. بنابراین خوب است که قوانین لازم برای خرید درست فرش در منزل را به خاطر بسپارید.

بهتر است برای برای اتاق نشیمن و فضای متوسط، سایز متوسط فرش را انتخاب کنید. نکته دیگر اینکه فرش شما حداقل باید 15 تا 20 سانتیمتر از طول مبلمان موجود در اتاق بیشتر باشد. این کار به شما کمک می‌کند تا سایز فرش را مشخص کنید. اجازه ندهید که فاصله مبل تا فرش، بیش از 12 سانتی‌متر شود. چون در این صورت فرش خیلی کوچک به نظر می‌رسد و زیبا به نظر نمی‌رسد. در عین حال در نظر داشته باشید که زمان نشستن روی مبلمان، بهتر است فرش زیر پا حس شود.

نکته دیگر اینکه میان مبل‌ها و کاناپه‌ها نباید فرش‌های کوچک یا قالیچه پهن کرد. چون به فضا، ظاهری آشفته  و نامنظم می‌دهد. علاوه بر آن، تمامی هزینه‌ای که برای خرید فرش، مبلمان و یا سایر لوازم موجود در دکوراسیون انجام دادید، به هدر خواهد رفت و زیبایی نخواهند داشت.

به همین دلیل سایز انتخابی فرش خیلی مهم است؛ چون اگر ابعاد آن متناسب با فضای محیط نباشد، مشکلاتی به همراه خواهد داشت که ناگزیر به پس دادن آن خواهید شد که به‌طورقطع خوشایند هیچ‌کس نخواهد بود. پس با انتخاب درست از ابتدا، خود را از این مشکلات رهایی بخشید.

انتخاب فرش براساس اندازه میز ناهار خوری

فرش مناسب برای قرار گرفتن زیر میز ناهار خوری باید ابعاد بزرگ‌تری نسبت به میز ناهار خوری شما داشته باشد، تا در هنگام بیرون کشیدن صندلی‌های ناهار خوری، تمام مساحت میز را در بربگیرد و به خوبی پوشش دهد. در حالت ایده آل باید حدود 90 تا 100 سانتی‌متر به طول و عرض میز ناهار خوری اضافه کنید تا وقتی صندلی‌ها عقب کشیده می‌شوند، تمام پایه‌هایشان بر روی فرش جای داشته باشند. توجه کنید که از فرش باریک یا کناره، برای این منظور استفاده نکنید؛ زیرا فرش به لبه‌های صندلی برخورد می‌کند و ممکن است به فرش آسیب وارد کند.

انتخاب درست فرش براساس اندازه میز ناهار خوری

انتخاب فرش اتاق خواب

برای انتخاب فرش مناسب اتاق خواب باید به این نکته توجه کنید که فرش مورد نظر بایستی در حالت نرمال  بین 45 تا 60 سانتیمتر از دو طرف تخت، بیرون باشد. به همین دلیل انتخاب اندازه فرش بسیار مهم است. اندازه فرش اتاق خواب را طوری انتخاب کنید که حداقل قسمت کمی از آن زیر تخت قرار بگیرد تا وقتی که از خواب بلند می‌شوید و پاها را روی زمین می‌گذارید، نرمی فرش را زیر پاهای خود احساس کنید و نه اینکه روز خود را با یک زمین سرد و خشن آغاز کنید. پس با توجه به ابعاد تخت، می‌توانید ابعاد فرش مناسب را به دست آورید.

انتخاب فرش مناسب برای اتاق خواب

در ضمن اگر پاف یا مبلمانی در پایین تخت دارید، باید به‌طور کامل از اینکه هر چهار پایه مبلمان بر روی فرش یا خارج از آن قرار گرفته، اطمینان حاصل کنید. شما حتی می‌توانید به جای اینکه فرش بزرگی برای اتاق خواب استفاده کنید، از چند قالیچه کوچک مدد بگیرید. اتاق خواب فضایی دنج برای استراحت است و با وجود اینکه باید دکوراسیونی داشته باشد تا آرامش را انتقال دهد؛ اما در هر صورت حساسیت‌های دکوراسیون فضای پذیرایی و اتاق نشیمن را ندارد.

سخن آخر

فرش‌های مختلف با طراحی و ترکیب رنگ فوق‌العاده‌ای که دارند یک اثر هنری هستند که به علت تنوع زیاد در سبک و نوع، باعث سردرگمی شما در هنگام خرید می‌شوند. به همین خاطر برای انتخاب درست فرش در منزل و جلوگیری از خرید فرش نامناسب, سعی کردیم که روش‌ها و نکات طلایی لازم در این زمینه را در اختیارتان بگذاریم تا شما را در خرید خوب و بی‌نقص فرش مناسب برای منزل یاری کنیم. فراموش نکنید که مهم‌ترین فاکتور در انتخاب فرش مناسب در هر فضایی، رعایت آرامش و آزادی عمل است. در کنار آن خرید فرشی که قیمت مناسب و مقرون به صرفه داشته باشد، بسیار مهم است. همچنین توجه به میزان رفت و آمد در هر فضا، می‌تواند ما را در انتخاب فرش مناسب هر فضایی کمک کند.

آن چه که در این مطلب از آراستا به بیان آن پرداختیم، نکاتی برای انتخاب فرش مناسب می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

5 یک پینگ

  1. پینگ بک: راهنمای خرید فرش ماشینی و دستبافت از بازار - پارسی زی

  2. پینگ بک: سایت آموزش آشپزی آسان

  3. پینگ بک: آموزش نکات و مراحل ساخت دار قالی بافی

  4. پینگ بک: آموزش نکات و مراحل ساخت دار قالی بافی - سایت تفریحی و تاریخی کوروش بزرگ

  5. پینگ بک: آموزش نکات و مراحل ساخت دار قالی بافی – Akhbariha.ir – اخباریها مرجع جدیدترین خبرهای ایران و جهان

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *