7 خرداد 1402
دکوراسیون هنری منزل

چند اصل ساده و مهم برای دکوراسیون هنری منزل

خانه مکانی است که بعد از یک روز کاری طولانی به آن پناه می‌بریم، بنابراین بهتر است آن را طوری بچینیم که تک تک المان‌هایش مورد علاقه‌مان باشد. هنر یکی از بخش‌هایی است که بیشتر ما به آن علاقه داریم‌؛ چه می‌شود اگر بتوان هنر و خانه خود را با هم تلفیق کنیم؟ دکوراسیون هنری منازل انتخابی است که علاقه‌مندان به هنر خواهان آن خواهند بود. برای این که یک خانه هنری داشته باشید، می‌توانید از چند ایده ساده و جذاب کمک بگیرید. در این مطلب از آراستا به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید دکوراسیون داخلی خانه خود را به سبک و سیاق هنری بچینید.

هنر از دیوارها شروع می‌شود

دکوراسیون هنری مدرن

بدون شک زمانی که بحث دکوراسیون هنری منازل به میان می‌آید، شما به یاد تابلوهای جذاب هنری می‌افتدید، چرا که نقاشی‌ها بار سنگین یک دکوراسیون هنری را بر دوش می‌کشند. تابلوهای بزرگ و کوچکی که با مهارت خاص باید آن‌ها را در کنار هم قرار دهید و یک جذابیت بصری ایجاد کنید. بهتر است بگویم هنر از دیوارهای یک خانه شروع می‌شود. جایی که با جرات و جسارت تابلوها نوشته‌ها و عکس‌ها را به نمایش می‌گذارند. اولین قدم برای داشتن یک دکوراسیون هنری در منازل خود جرات و جسارت به کار بردن رنگ‌ها است. چه چیزی بهتر است تابلوهای نقاشی.

لازم نیست از تابلوهای گران قیمت استفاده کنید. قرار نیست آثار فاخر هنری دنیا را نیز در خانه خود داشته باشید. مجموعه‌ عکس‌های خانوادگی با لبخند و خاطرات زیبا می‌تواند بهترین بخش از دکوراسیون جذاب منزل باشد. اگر یک عکس جذاب دارید که کوچک است؛ آن را درون یک قاب بزرگتر قرار دهید. تاثیر چشم نوازی آن را خواهید دید. سعی کنید از قاب‌هایی با اندازه‌ها و عکس‌های متفاوت استفاده کنید. به فضای خالی بین عکس‌ها از یک دیگر و از بالا و پایین دیوار نیز دقت کنید. هرچه فاصله‌ها دقیق‌تر باشند، شکل بصری که ایجاد می‌شود جذاب‌تر است.

قرار نیست از وسایل گران قیمت استفاده کنید

دچار این اشتباه نشوید که در دکوراسیون هنری منازل باید از وسایل گران قیمت استفاده کرد. برعکس هنر خالی از تجمل و چیزهای گران قیمت است. می‌توانید از المان‌های کلاسیک و دوست داشتنی در کنار هم استفاده کنید. برخی از آن‌ها ارزان قیمت بوده و هزینه زیادی برای شما نخواهند داشت.

سعی کنید هنر را در گوشه گوشه خانه دخیل کنید

اگرچه درست نیست که در استفاده از هیچ چیز در دکوراسیون داخلی زیاده روی کنید؛ اما می‌توانید هنر را در گوشه گوشه خانه خود دخیل کنید. می‌توانید از رنگ‌ها شروع کنید. هنر مدرن را انتخاب می‌کنید یا کلاسیک؟ بدون شک المان‌هایی که برای هرکدام استفاده می‌شوند، کاملا متفاوت هستند. در دکوراسیون هنری مدرن از رنگ‌های جیغ و روشن استفاده می‌شود. دیوارهای زرد و گل‌های آفتابگردان بخشی از هنر مدرن هستند. همچین رنگ‌های خنثی که با رنگ‌های تیره به خوبی ترکیب می‌شوند. رنگ نارنجی و قرمز نیز نقش زیادی در تداعی کردن هنر جدید در دکوراسیون داخلی منازل دارند.

در خصوص هنر کلاسیک از المان‌های متفاوتی استفاده می‌شود. قرار نیست از دکوراسیون رنگ روشن یا خیلی تیره استفاده شود. رنگ‌هایی مانند سبز پر رنگ و قهوه‌ای بخش‌های جدا نشدنی از یک دکوراسیون هنری به سبک کلاسیک هستند. قهوه‌ای نقش پر رنگی در این دکوراسیون ایفا می‌کند. گلدان‌های گل و سبدهای میوه فصل،‌ نقاشی‌های دوره رنسانس از زنان و مردانی که لباسان عهد ویکتوریایی به تن دارند همگی یک دکوراسیون کلاسیک را تشکیل می‌دهند.

اما می‌توانید به سادگی این المان‌ها را در اتاق کار، نشیمن، آشپزخانه و حتی تراس خود پیاده کنید. اما یادتان باشد نه تنها در چیدمان و دکوراسیون هنری منزل، بلکه در هر چیدمان دیگری نباید زیاده رویی کنید. در هر بخش تنها یک یا دو المان کافی خواهد بود.

دکوراسیون هنری مینیمال یا ماکسیمال؟

دکوراسیون اتاق هنری

در کنار استفاده از دکوراسیون کلاسیک یا مدرن نوع دیگری از چیدمان وجود دارد که به صورت ماکسیمال یا غلو و مینیمال یا ساده انگاری استفاده می‌شود. هرکدام از این دو سبک را نیز می‌توانید با آثار هنری ترکیب کنید.

در دکوراسیون‌ مینیمال رنگ‌های صورتی، آبی با طرح‌های ساده و نقاشی‌های آبرنگی که از یک یا نهایتا سه جز ساخته شده‌اند، تشکیل می‌شوند. اما در دکوراسیون هنری ماکسیمال در هرچیزی غلو می‌شود. به عنوان مثال استفاده از شومینه‌های قدیمی که بالای آن پر از عکس‌ها و تابلوهای شلوغ است. مبلمان بزرگ که کوسن‌های رنگارنگ و زیاد بر روی آن قرار گرفته اند، در طراحی‌های ماکسیمال بیشتر دیده می‌‌شود.

سخن پایانی

در نهایت می‌توانید با توجه به علاقه و سلیقه خود طرحی را که دوست دارید، انتخاب کنید. روح یک خانه به سلیقه و هنری که صاحبان آن به خرج می‌دهند بر می‌گردد، بنابراین شما می‌توانید با راهکارهایی ساده و رعایت اصول کلی، دکوراسیون هنری مورد علاقه خود را برای منزل خویش پیاده‌سازی کنید. در این راه می‌توانید از کمک کسانی که در زمینه طراحی داخلی منازل مهارت دارند نیز کمک بگیرید. می‌توانید آنچه را در ذهن دارید به آن‌ها بگویید و کار پیاده سازی و ست کردن حرفه‌ای المان‌ها را به آن‌ها بسپارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *