7 خرداد 1402
چه فرشی برای پذیرایی مناسب است؟

فرش پذیرایی چه ویژگی هایی دارد؟ نکات مهم خرید آن

پذیرایی یک خانه، را میتوان یک محیط تاثیر گذار بر روی افراد دانست.هرچه این محیط و عناصر دکوراسیون آن زیباتر باشد، در ایجاد احساس خوشایند رضایت تاثیر بیشتری می گزارد. پذیرایی یک خانه اولین فضایی است، که افراد وارد آن می شوند. بنابراین هر چه، برای این قسمت از خانه، از فرش های زیباتر و با کیفیت تر استفاده کنید، متوجه تاثیر دکوراسیون پذیرایی در برخورد متفاوت افرادی که وارد این فضا می شوند خواهید شد.

فرش را می توان از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی دانست. در بیان ضرورت واهمیت فرش همین بس که، در صورتی که بخواهیم دکوراسیون یک خانه را از صفر طراحی کنیم، می توانیم در مرحله ی اول فرش را انتخاب کنیم و سپس سایر اجزای دکوراسیون را بر مبنای آن و در هماهنگی با فرش مورد نظر انتخاب کنیم.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نکات مهمی که در انتخاب فرش پذیرایی موثر است بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید و با مطالعه ی نکات خرید انواع فرش مانند خرید فرش کلاسیک در این مقاله، فرش مناسب برای پذیرایی خود را انتخاب و خریداری کنید.

نکات مهم در انتخاب فرش پذیرایی

نحوه ی پهن کردن فرش در پذیرایی

فرش یکی از عناصر اصلی و کاربردی در دکوراسیون خانه های ایرانی است. براین اساس می توان از فرش به عنوان یک کفپوش، یک نظم دهنده، یک عنصر تزیینی وزیبایی بخش به محیط و حتی یک وسیله برای تعیین نقطه ی کانونی در محیط خانه نام برد.

از این رو آشنایی با اصول درست  پهن کردن فرش در منزل می تواند به کارایی و احساس خوشایند فضای شما بیافزاید.

فضای مناسب برای قرار دادن فرش

بسیاری از افراد بر اساس تفکرات قدیمی تصور می کنند که باید کل فضای خود را فرش کنند در صورتی که این چنین نیست و شما می توانید بسته به نیاز محیطتان برای بخشی از پذیرایی فرش تهیه کنید و بخشی را خالی بگذارید و البته که این خود بر ایجاد زیبایی بصری و آرامش در فضای شما کمک می کند.

نکاتی که در اینجا مطرح می کنیم بر مبنای اصول طراحی دکوراسیون داخلی است. در واقع افراد می توانند بنابر سلیقه ی شخصی خود اقدام به چیدمان منزل خود کنند.

فضای مناسب برای قرار دادن فرش

انتخاب فرش برای پذیرایی بر اساس اندازه

گاها در برخی خانه ها می بینیم، که محیط خانه دچار یک شلوغی و بهم ریختگی شده و هر گونه تغییری در دکوراسیون ایجاد می کنیم ، این بی نظمی که در محیط به چشم می خورد را نمی توانیم اصلاح کنیم.دلیل این موضوع، توجه نکردن به اندازه ی فرش هایی است که در این محیط پهن شده است.

براساس اصول چیدمان در دکوراسیون بهتر است، اندازه ی فرش را برای پذیرایی منزل طوری انتخاب کنیم که وقتی مبل را روی آن قرار می دهیم، تنها دو پایه ی جلویی مبل بر روی آن قرار بگیرد و پایه های عقب بر روی زمین باشد.

پهن کردن فرش پذیرایی در شرایطی که مبل ها ست نیستند

در خانه هایی که مبل ها با هم ست نیستند، فرش را به گونه ای پهن می کنیم که مبل هایی که رنگ متفاوت دارند، به طور کامل روی فرش قرار بگیرند و کاناپه ها به صورتی باشند که فقط پایه های جلویی آنها روی فرش قرار بگیرد. با این کار می توانید یک اتاق پذیرایی با دکوراسیون مدرن را ایجاد کنید.

 استفاده از قالیچه های کوچک در پذیرایی

اگر دوست دارید قالیچه های کوچک دستباف در کف پذیرایی شما چشم نوازی کند، بهتر است که، هیچ یک از پایه های مبل بر روی فرش قرار نگیرد.

فرش های دستباف به لحاظ داشتن طرح های خاص و بی نظیر، زیبایی منحصر به فردی در محیط ایجاد می کنند. در اصل به فرش های دستباف می توان به چشم یک اثر هنری نگریست.

فرشهای دستباف به دلیل اینکه ازدسته کالاهای های نفیس به حساب می آید از قیمت بالایی برخوردار است. به این جهت نگهداری آن از اهمیت زیادی برخوردار است . پس بهتر است در صورت قرار گرفتن در پذیرایی هیچ وسیله ای روی آن قرار نگیرد و مبل ها در دور آن چیده شود.

 استفاده از قالیچه های کوچک در پذیرایی

فرش مناسب برای زیر میز غذاخوری

میز غذاخوری معمولا در فضای پذیرایی خانه ها و آپارتمان ها قرار می گیرد. برای پهن کردن فرش برای قسمت غذا خوری اتاق پذیرایی بهتر است از یک فرش بزرگ استفاده کنید. به طوری که کل میز غذاخوری روی فرش قرار بگیرد و در صورت عقب و جلو کردن صندلی، صندلی ها روی فرش جابه جا شوند، به صورتی که پایه های آن روی زمین نباشد.

 اصول انتخاب فرش برای راهرو

انتخاب فرش برای پهن کردن در راهروها به این شکل است که، بهتر است فرش از قسمت عرض از دیوار ها فاصله داشته باشد. ولی طول راهرو را کاملا بپوشاند. برای این منظور می توانید از فرش های برشی و متری موجود در سایت زیلوکس و سایت آراستا که در طرحای گسترده ارایه شده اند تهیه کنید.

 تمام قسمت های پذیرایی را فرش نکنید

بسیاری از ایرانی ها این ذهنیت قدیمی را دارند که، باید کل فضای پذیرایی را فرش کنند.

حال آنکه اصول طراحی دکوراسیون داخلی مدرن این دیدگاه را قبول ندارد. زیرا معتقد است که هزینه های زیادی که برای ساختن کف پوش خانه ها پرداخت می شود، خود بخشی از زیبایی خانه را تامین می کند و نباید با خرید فرش هزینه های زیادی را به خانواده تحمیل کرد.

 تمام قسمت های پذیرایی را فرش نکنید

فرش را با فاصله از دیوار ها پهن کنید

پهن کردن فرش ها در پذیرایی با فاصله از دیوارها یک زیبایی چشم نوازی را در دکوراسیون شما ایجاد می کند.

به این صورت که در خانه های با متراژ بالا فرش را با فاصله ی 30 تا 45 سانتی متر از دیوار ها پهن می کنند. و در خانه های کوچک بهتر است فرش ها را با فاصله ی 20 سانتی متری از دیوارها پهن کنید.

 توجه به ست کردن عناصر موجود درفضای پذیرایی

در انتخاب فرش های پذیرایی سبک دکوراسیون مورد علاقه ی خود را در نظر بگیرید.

در صورتی که از فرش های مدرن برای پذیرایی خود استفاده می کنید، سایر اجزای دکوراسیون نظیر مبل و پرده را با فرش خود ست کنید تا محیط هماهنگی را ایجاد کنید.

در صورتی که فرش کلاسیک را برگزیده اید، سایر عناصر دکوراسیون را هم از سبک کلاسیک انتخاب کنید تا در فضای خود هارمونی و هماهنگی ایجاد کنید.

بهترین رنگ برای فرش پذیرایی

از آنجایی که فضای پذیرایی در خانه، یک محیط عمومی و با ترفیک بالا است، انتخاب رنگ فرش برای این فضا از حساسیت و اهمیت ویزه ای برخوردار است.

در عصر حاضر وجود فرش ها با تنوع رنگ و طرح گسترده در بازار ها دست شمارا برای انتخاب مناسب ترین رنگ و طرح فرش که در هماهنگی با دکوراسیون شما باشد باز می گذارد.

اگر در دکوراسیون پذیرایی شما از رنگ های خنثی مثل خاکستری، طوسی، دودی، شیری، کرم، بژ، نقره ای استفاده شده، شما می توانید از هر رنگی برای فرش پذیرایی خود استفاده کنید.

در دکوراسیون های با رنگ خنثی استفاده از چند اکسسوری مطابق رنگ فرش بسیار تاثیر گذار است.

از یک رنگ یکنواخت برای کل دکوراسیون و فرش پذیرایی استفاده نکنید زیزا باعث ایجاد دل زدگی و کسل کنندگی محیط شما می شود.

در صورتی که از رنگ های تند برای فرش پذیرایی انتخاب می کنید، بهتر است مبلمان ودیوارها و پرده ها و سایر عناصر دکوراسیون را بارنگ های روشن انتخاب کنید.

در پذیرایی های بزرگ از فرش های با رنگ تیره استفاده کنید.این کار باعث می شود محیط شما گرم و صمیمی به نظر برسد و لکه ها و آلودگی ها را کمتر نمایش دهد.

بهترین رنگ برای فرش پذیرایی

پیشنهاد مطالعه: فرش سورمه ای چه تاثیری در دکوراسیون دارد؟

کلام آخر

محیط اتاق پذیرایی به لحاظ تردد بالایی که دارد در دکوراسیون بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین دانستن نکاتی در خصوص اصول چیدمان و انتخاب فرش برای این فضا میتواند در بوجود آوردن یک محیط سالم و تمیز که احساس خوشایندی را به اعضای خانواده هدیه کند خالی از لطف نیست. با خرید فرش مدرن از فروشگاه آراستا، از مزایایی مانند پرو آنلاین و رایگان فرش و شرایط اقساط برخوردار شوید.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *