15 بهمن 1401
فرش دکوراسیون مینیمال

چگونه برای دکوراسیون مینیمال، فرش مینیمال انتخاب کنیم؟

آشنایی با سبک مینیمال

نگاهی دقیق به اطراف خود بیاندازید. با دقت به مبلمان هر اتاق نگاه کنید تا جزئیات ریزی که هیچ‌وقت به آن دقت نمی‌کردید تا پیدا کنید. سر خود را به سمت تابلوهای آویزان به دیوار و اشیایی که روی میزهایتان قرار دارند برگردانید. آیا همه چیز همان جایی قرار دارد که باید یا می‌توانید به راحتی آن را از دکوراسیون خانه‌ی خود حذف کنید؟ سبک مینیمالیسم در طراحی داخل همین است. امروزه در بسیاری از خانه‌ها دکوراسیون سنتی و معمولی در حال تبدیل شدن به دکوراسیون مینیمالیستی است تا به عنوان یک روش تازه برای زندگی فضای اتاق‌ها را منظم، مرتب و بدون سر و صدا نشان دهد و آرامش روان بیشتری در فضا ایجاد کند. بیایید اول با سبک مینیمال آشنایی اندکی پیدا کنیم سپس به بررسی فرش مینیمال بپردازیم.

سبک چیدمان مینیمالیستی تمرین و روشی است برای محدود کردن. و در این میان فضا، نور و اشیا در تعیین میزان موفقیت این چیدمان نقش‌های مهم و انکار ناپذیری دارند. این سبک شما را ملزم می‌کند تعداد وسایل غیر ضروری خود را به حداقل برسانید. و همچنین از لوازم ضروری که غیر قابل حذف شدن هستند استفاده کنید. این سبک علاوه بر اینکه به هیچ عنوان حس کسل کننده بودن نمی‌دهد بلکه بسیار هم جسورانه، کاربردی و چش‌نواز است.

در این مقاله قصد داریم با فرش مینیمال ارتباط بیشتری بر قرار کنیم. با ما همراه باشید.

برای داشتن دکوراسیون مینیمال باید چه کرد؟

در تعاریف این طور آمده است که مینیمالیسم به معنای ساده‌گرایی است. برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل به نوع مینیمال، باید موارد زیر را رعایت کرد:

  • داشتن پالت رنگی محدود

استفاده از رنگ‌های روشن و به خصوص سفید از مهم‌ترین نمایه‌های اصلی مینیمالیست‌ها است. رنگ‌های روشن مانند سفید همراه با رنگ‌های خنثی و کم رنگ و کمی تا قسمتی وجود رگه‌هایی از خاکستری، رنگ‌های ذاتی و تغییرناپذیر در خانه‌های مینیمال هستند.

اگرچه می‌توانید رنگ‌های روشن‌تری هم به آن بیفزایید، اما پیشنهاد می‌کنیم به یکی دو مورد بسنده کنید و مقدار مصرف رنگ‌های متعدد را محدود کنید. برای مثال می‌توانید از سایه‌های بژ و سفید برای ایجاد یک اتاق با نور مناسب استفاده کنید و یا حتی میز شام که با طرح مرمر ساخته شده را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید تا به سبک مینیمالیستی نزدیک‌تر شوید.

  • فضاها و نقاط کانونی خالی

فضا با اشیا در تعامل است و خوب یا بد بد بودن ظاهر را مشخص می‌کند. بنابر این فضای خالی یک عنصر مهم در دکورهای مینیمالیستی محسوب می‌شود. تعادل بین چیزهایی که مشاهده می‌کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است. ما با داشتن یک نقطه کانونی مشخص و یک فضا که به صورت ارادی آن را خالی گذاشته‌ایم می‌توانیم به آن برسیم.

توجه داشته باشید که چگونه قسمت‌هایی از اتاق نشیمن دارای فضای خالی زیادی است. تا حواس پرتی ناخواسته نداشته باشد. اگر قسمتی از دیوار را خالی بگذارید، برخی از تزئینات اساسی خانواده مانند قاب‌های عکس بر روی دیوارها جای خود را پیدا می‌کنند.

به همین ترتیب هم پوشاندن تمام فضای خالی کف با فرش‌ها ایده‌ی مناسبی به نظر نمی‌رسد. گاهی لازم است که برخی از نقاط رنگ فرشی که پهن می‌کنیم در ترکیب با رنگ کف‌ پوش‌ها در نظر گرفته شود و قسمتی از زیباسازی دکوراسیون را به فضای خالی بسپاریم.

  • خطوط صاف و سطوح صیقلی

مبلمان و اشیا در یک خانه با دکوراسیون مینیمالیستی دارای خطوط و منحنی‌ها‌ی تمیز، مشخص و همچنین سطوح صاف هستند. برای مثال یک آشپزخانه دارای کابینت‌ها، کشوها و پنجره‌های کاملاً مشخص و سطوح صاف زیادی است.

در این سبک از برجستگی‌های بی مورد مانند تابلوهای پر تعداد بر روی دیوارها پرهیز می‌شود. برای روح دادن به فضا، از گل‌های طبیعی استفاده کنید، البته که رنگ سبز به علت ربطی که به طبیعت دارد می‌تواند اثر روح بخشی داشته باشد.

  • نور به میزان کافی

پنجره‌های بدون پرده در این نوع دکوراسیون نقش بسیار مهمی دارند البته اگر خانه‌ی شما پنجره‌های بزرگ و زیبایی دارد. در سبک مینیمال نور اهمیت زیادی دارد، اجازه دهید نور وارد خانه شود. اگر می‌خواهید داخل خانه دیده از بیرون دیده نشود می‌توانید از نازک‌ترین پرده‌ای که هست استفاده کنید تا نور خورشید را عبور دهند و همه چیز را در مسیر خود روشن کنند.

اما کف‌پوش‌ها و فرش‌هایی که در دکوراسیون مینیمال مورد استفاده قرار می‌دهیم هم باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند تا به زیبایی هر چه بیشتر خانه کمک کنند.

ویژگی های فرش مینیمال

همه‌ی ما می‌توانیم با داشتن فرش‌های مینیمالیستی، زیر بنایی مناسب را برای هر فضایی در خانه خود ایجاد کنیم. قالیچه‌های مینیمالیستی، از ورودی‌ها گرفته تا اتاق‌های نشیمن و اتاق خواب، تنوع کاملی از سبک را ارائه می‌دهند.

آیا می‌خواهید دکوراسیون برجسته و پررنگ تری داشته باشید؟ یک فرش مینیمالیستی انتزاعی با الگوهای هندسی و زنده را انتخاب کنید. پس زمینه آرام‌تر را ترجیح می‌دهید؟ نگاهی به فرش‌های با طرح و ظرافت بیشتری را که دارای رنگ‌های تونال یا خالص هستند، بیاندازید. این که سبک خاصی داشته باشد مهم نیست، فرش‌های مینیمالیستی ما فضاها را جذاب‌تر می‌کنند و شخصیت شما را با سهولت بیشتری تعریف می‌کنند و با بافتی که دارند به اتاق عمق می‌دهند.

درست از زمانی که در یک اتاقی فرش پهن می‌شود تاثیر و زیبایی‌اش قابل مشاهده است، اهمیت ندارد که چه طرحی داشته باشد. می‌تواند تلفیق ساده در طراحی مینیمالیستی برای زیبا و ظریف‌تر شدن باشد، و یا طرحی بدون محدودیت که الگویی عجیب و پر انرژی ارائه می‌دهد تا به جذابیت‌های بصری دکوراسیون کمک کند.

جمع بندی ویژگی ها

در مجموع، طراحی داخلی به سبک مینیمالیستی، پالت‌های رنگی پر از رنگ‌های تند و خشن را حذف می‌کند. اشکال خطی که در مبلمان کلاسیک و ساده به نمایش گذاشته می‌شوند، حس زیبایی را به یک اتاق می‌بخشند و تقریباً خانه را شبیه یک موزه می‌سازند.

در طراحی مینیمالیستی، هر وسیله از اهمیت بالایی برخوردار است و انتخاب دکوراسیون شما اگر به بهترین وجه آن انجام شود اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

برای شروع، داشتن یک تصمیم‌گیری درست در مورد اینکه می‌خواهید فرش و یا قالیچه مینیمالیستی شما به عنوان زمینه‌ای آرام برای اتاق باشد و یا بالعکس کانون توجه در نظر گرفته شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به علاوه، چند مولفه‌ی اصلی دیگر وجود دارد. که در نظر گرفتن آدم قبل از انتخاب فرش برای ساختن دکوراسیون مینیمال خارج از لطف نیست. این مولفه‌ها می‌توانند اندازه، جنس، طرح و رنگ، و غیره باشند.

معرفی فرش مینیمال

فرش دکوراسیون مینیمال

1- فرش‌های پرز بلند

اگر به دنبال ساختن سبک‌های تازه و راحت هستید فرش‌های مخمل پرز بلند و خز مانند انتخاب فانتزی و جذابی به نظر می‌آید. این نوع فرش به نوعی بافته می‌شود که به خوبی می‌تواند دکوراسیون خانه را جذابیت فرهنگ معاصر تلفیق کند.

فرش‌های فانتزی پرز بلند در رنگ‌های مختلفی وجود دارند. برای مثال خاکستری روشن و کرمی. اما اگر خاص‌ترین آن توجه شما را بهتر به خود جلب می‌کند، ما دو رنگ سفید و مشکی را به شما توصیه می‌کنیم. این دو رنگ به راحتی با رنگ‌های دیگر که در دکوراسیون شما موجود هستند ترکیب می‌شوند و از رنگ‌های شیک به شمار می‌روند.

2- فرش سبک وینتیج

فرش‌هایی شبیه به راشل که الهام گرفته از فرش‌های موجود در بوتیک‌هاست به نوعی طراحی می‌شوند که در آن‌ها رنگ خاکستری در ترکیب با دیگر رنگ‌ها کم کم محو می‌شود و با هر طرح رنگی که در فضای خانه‌ی شما باشد به خوبی جفت می‌شود. این گونه فرش‌ها به طور معمول ماشینی هستند . از پلی پروپیلن فوق العاده با دوام برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود. تا در اشکال و سبک‌های مختلفی از جمله مربع، مستطیل، گرد و غیره تولید شود.

3- فرش پشمی بافت مسطح

اگر می‌خواهید مهمانان با ورود به فضای خانه‌ی شما بیشتر از همیشه احساسات مثبت دریافت کنند، از فرش‌های پشمی که دارای بافت لطیف و نرم هستند استفاده کنید. بعضی از فرش‌های پشمی از سبک پیروی می‌کنند که حال و هوایی جالب به اتاق نشیمن، اتاق خواب و یا آشپزخانه شما اضافه می‌کنند. ار قصد خرید دارید بدانید که این دسته از فرش‌ها در اندازه‌های متفاوتی ارائه می‌شود اما اصولاً چهار سایز اصلی دارند و هر یک ساختاری موجی اما مسطح دارند که سبب می‌شود ظاهرشان ساده به نظر بیاید.

4- طرح ناواهو (ناواجو)

ناواهو (ناواجو) نام قبیله‌ای سرخ ‌پوست می‌باشد. فرش‌هایی که با این طرخ بافته می‌شوند منسوجاتی هستند که توسط مردم ناواهو در چهار گوشه از ایالات متحده تولید می‌شود. منسوجات ناواهو بسیار مورد توجه هستند. و بیش از 150 سال است که به عنوان اقلام تجاری مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند. تولید تجاری پتو و فرش دستبافت از عناصر مهم اقتصاد ناواهو بوده است.

تارهایی که در قرن نوزدهم مورد استفاده قرار می‌گرفت از جنس پشم یا نخ پنبه‌ی دستباف رنگی بود. پس از آن در دهه اول قرن بیستم به جنسی از پشم‌های دستباف سفید تبدیل شد. این فرش‌ها بسیار گران قیمت هستند. به این دلیل که فرایند بافت آن‌ها بسیار زمان‌بر است! فردی که به بافت مشغول می‌شود از دو ماه تا چند سال طول می‌کشد تا یک قطعه را به طور کامل تمام کند.

5- فرش‌های با طرح و اندازه مناسب

فرش دکوراسیون مینیمال

فرش‌های طرح‌دار می‌توانند روشی موثر برای به چشم آمدن یک اتاق کوچک یا یک راهرو یا اتاق مطالعه باشند. فرش‌ها قابلیت این را دارند که همراه با دکوراسیون خانه شخصیت و سبک فکر کردن صاحب خانه را معرفی کند.

یک اتاق کوچک باید فرشی با الگوی تکرارهای کوچک داشته باشد زیرا باعث بزرگ‌تر نشان دادن اتاق می‌شود. پیشنهاد ما به شما این است که به دنبال یک فرش مینیمال مستطیل شکل باشید .تا با چیدن مبلمان در اطراف آن به طوری که فرش نیز از دیوارها فاصله‌ی کافی داشته باشد، فضای نشیمن را بزرگ‌تر نشان دهید.

فرش‌هایی با بهترین کیفیت به طور کلی طرح‌های دستبافت ساخته شده از صد در صد پشم هستند. این فرش‌ها گران قیمت‌تر از فرش‌هایی با ترکیبات پنبه‌ای یا پنبه‌ای پشمی هستند. اما تنها در صورتی تا سال‌های سال دوام خواهند داشت که ما بتوانیم به درستی از آنها مراقبت کنیم.

شرکت سوئدی Nordic Knots که طیف خارق العاده‌ای از طرح‌های مینیمالیستی دارد، علاوه بر این محصولات آن همه دارای گواهینامه Goodweave هستند. به این معنی که فرش‌ها توسط صنعت‌گرانی که در شرایط خوب کار می‌کنند، بدون نیاز به کار کودکان تولید شده‌اند.

و در آخر اگر برای دکوراسیون مینیمال خود به دنیا فرشی هستی که سال‌های سال مهان خانه‌ی شما باشد. و با هر طرح جدیدی که برای ایجاد تغییرات در چیدمان و دکور خانه در نظر گرفتید هم‌خوانی و هماهنگی داشته باشد. به دنبال فرش‌های بافته شده از الیاف حاصل از بطری‌های پلاستیکی بازیافت شده باشید.

این محصولات را به این علت پیشنهاد می‌کنیم که برای استفاده در فضای باز و بیرون از خانه نیز مناسب‌اند. زیرا کاملاً ضدآب هستند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *