8 خرداد 1402
چگونه مبلمان رو تمیز کنیم

چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

تمیز کردن مبلمان در خانه، دغدغه همه خانمها است. اینکه چگونه مبلمان را تمیز کنیم، سؤالی است که اغلب در ذهن خانم‌ها تکرار می‌شود. اگر جزء خانواده‌های پرجمعیت هستید یا در خانه فرزند کوچک دارید، به‌طورقطع هرروز با لکه‌های مختلفی سروکار خواهید داشت که جلوگیری از آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است و از طرفی نمی‌توان به‌طور دائم هزینه‌های گران‌قیمت مبل شویی را تقبل کرد. بنابراین بهتر است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید تا از شر این مشکل همیشگی آسوده شوید. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله از آراستا با ما همراه باشید تا با نکات لازم و راه‌حل‌های مؤثر برای تمیز کردن مبلمان آشنا شوید.

9 روش‌ بی نظیر برای تمیز کردن مبلمان در خانه

1_ برس کشیدن مبلمان 

اولین  و سرعترین راهکار برای تمیز کردن مبلمان در خانه، استفاده از برس است. برای حذف خرده آشغال‌ها و ذرات کوچک کثیف، می‌توانید از یک برس خشک مدد بگیرید. البته در نظر داشته باشید برسی که دارای موهای طبیعی باشد، عملکرد بهتری دارد.

برای این کار، برس را محکم روی مبل میکشید تا گردوغبار فرورفته در تاروپود پارچه مبل نمایان شود و از بین برود. اگر در حین برس کشیدن از جوش‌شیرین هم استفاده کنید، نتیجه شگفت‌انگیز خواهد بود. به‌این‌ترتیب که جوش‌شیرین و آب را به مقدار مساوی باهم مخلوط‌کنید و بعد بگذارید به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی لکه‌های مبل بماند تا حسابی لکه و آلودگی را جذب کند. بعد از سپری شدن این زمان، به‌وسیله برس به‌خوبی مبل را تمیز کنید و اجازه دهید تا خشک شود. این کار برای رفع بوی بد و از بین رفتن لکه‌های عمیق بسیار کارساز است.

برس کشیدن مبلمان

2_ برداشتن پرزها و موهای چسبیده به مبلمان 

به‌غیراز جاروبرقی کشیدن، یک راه دیگر برای این مشکل وجود دارد؛ در این روش مایع نرم‌کننده پارچه را با نسبت مساوی با آب حل و ترکیب کنید و به‌خوبی تکان دهید. بعد از آن، محلول ترکیب شده را بر روی مبل اسپری کنید. با استفاده از یک پارچه، می‌توانید موهای شل شده و باقیمانده را از روی مبل بردارید.

3_ نحوه ضدعفونی کردن مبلمان

تمیز کردن با استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده، روشی مناسب برای رهایی از میکروبها و ویروسهایی است که در هواس خانه پشه هستند. این روزها به دلیل شیوع بیماری کرونا این روش خیلی به کار می‌آید. برای این منظور کمی الکل را با یک اسانس مایع رقیق‌شده ترکیب کنید و بر روی پارچه مبل، اسپری کنید. این محلول به دلیل داشتن خواص باکتریایی که دارد ، به‌طور کامل مبلمان را ضدعفونی می‌کند. مراقب باشید که برای ضد عفونی کردن مبلمات از محلول‍های سفیدکننده استفاده نکنید؛ زیرا احتمال کمرنگ شدن رنگ مبلمان در آن قسمت بسیار زیاد است.

4_ پاکسازی مبلمان چوبی

مبلمان چوبی در دسته سطوح غیر پارچه ای قرار دارند و روش تمیز کردن مبلمان کاملا متفاوت خواهد بود. دستمال کشیدن مبلمان چوبی، فقط به‌صورت مقطعی، ظاهر مبل را تمیز می‌کند؛ زیرا باگذشت زمان، گردوغبار با ذرات معلق در هوا ترکیب می‌شوند و یک لایه تیره ایجاد می‌کنند. به همین خاطر باید به‌صورت دوره‌ای نظافت عمیق را انجام دهید. برای این منظور اول مبلمان را گردگیری کنید. حالا برای حذف آلودگی‌ها بهتراست از پاک‌کننده‌های ملایم کمک بگیریم و اگر نتیجه‌ بخش نبود به سراغ پاک‌کننده‌ای قوی خواهیم رفت.

برای شروع محلول آب و صابون ظرف‌شویی را مخلوط‌کنید. سپس یک پارچه نرم را با این محلول، مرطوب کنید و بر روی مبلمان بکشید. بعد از این مرحله، با پارچه دیگری همان قسمت‌ها را به‌طور کامل خشک‌کنید.

5_ پاکسازی مبلمان چوبی قدیمی و عتیقه

تمیز  کردن مبلمان چوبی و عتیقه به شما کمک میکند که در احیاء مبلمان چوبی دوست‌داشتنی قدیمی و آنتیک موثر باشید. برای این کار با نهایت دقت و ظرافت عمل کنید. همچنین از مواد شیمیایی بسیار قوی استفاده نکنید. بهتر است محلولهای پاک کننده ملایم را انتخاب کنید و با یک دستمال نرم و بدون پرز، به آرامی لکه ها برطرف کنید.

6_ روش پاک کردن لکه‌های ساده مبلمان چوبی

برای تمیز کردن مبلمان چوبی که دارای لکه های کم و ساده هستند، راه کار متفاوتی وجود دارد. بهتر است مقداری چای را در آبجوش بریزید و بگذارید تا در دمای اتاق خنک شود. حالا با یک پارچه که به این محلول آغشته شده است، چوب را تمیز کنید. بعد از اینکه این محلول کاملا طبیعی را با کمک یک دستمال مرطوب و نمدار روی مبلمان چوبی بکشید، درخشش چوب شما را شگفت‌زده خواهد کرد. علت این مسئله اسید تانیک موجود در چای است که یک عنصر عالی برای نگهداری از چوب محسوب میشود.

7_ روش پاک کردن لکه‌های سخت مانند لکه جوهر

برای تمیز کردن مبلمان که لکه های سخت و مقاومی دارند، یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک قاشق چای‌خوری آب ترکیب کنید تا خمیر نازکی به دست آید. حالا آن را بر روی محل موردنظر قرار دهید و به‌آرامی با یک پارچه یا حوله نرم بمالید تا جایی که لکه کاملا برطرف شود. همچنین می‌توانید با مقدار کمی خمیردندان، لکه را از بین ببرید و روی آن را با پارچه خشک‌کنید.

بعدازاینکه مبلمان چوبی شما تمیز شد، می‌توانید با لاک چوب، یک لایه محافظتی روی آن درست کنید و از درخشش مبلمان چوبی خود لذت ببرید.

8_ جارو کردن مبلمان

یکی از نکات مهم برای تمیز کردن این است که با توجه به نوع لکه و مقاومت و یا کم بودن آن، سعی در از بین بردن لکه کنید. همچنین پیش از آن که کار شستشو و نظافت مبل پارچه‌ای را آغاز کنید، برای از بین بردن خرده‌ها و هرگونه ذرات، روی مبل را با جاروبرقی تمیز کنید. این کار باعث می‌شود تا بهتر لکه‌ها را تشخیص داد.

جارو کردن مبلمان

9_ لکه ها را سریع پاک کنید.

به‌محض اینکه لکه‌ای بر روی پارچه‌ای ایجاد شد، فوری برای از بین بردن آن لکه اقدام کنید؛ زیرا هرگونه تعللی باعث می‌شود که لکه نشت کند و بزرگ‌تر شود یا تبدیل به لکه‌ای سرسخت شود. همچنین قبل از نظافت لازم است که دستورالعمل‌هایی که سازنده مبلمان پارچه‌ای در برچسب مبل،

 

لحاظ کرده به‌خوبی بررسی کنید. این بررسی به شما کمک می‌کند تا بفهمید از کدام حلال‌ها یا پاک‌کننده‌ها مجاز به استفاده هستید تا در حین نظافت مبلمان، آسیبی به متریال مبل و پارچه آن وارد نشود.

روش‌های پاکسازی انواع لکه بر روی مبلمان با روکش پارچه‌ ای

  • روش پاکسازی خاک مبلمان: برای پاک کردن پارچه‌ای از خاک و غبار، چند قطره سرکه را به نصف فنجان آب اضافه کنید و داخل یک بطری اسپری بریزید و روی پارچه مبل اسپری کنید. در مرحله بعد با کمک یک حوله، ناحیه موردنظر را بدون اینکه مالش دهید، به‌آرامی خشک‌کنید.
  • روش پاکسازی لکه‌های چرب و روغنی: برای از بین بردن چربی‌ها بایستی بر روی آن نمک بپاشید و بعد محل لکه را با آب و صابون مالش دهید. در آخر با دستمال آن را خشک‌کنید.
  • روش پاکسازی لکه خون: برای زدودن لکه‌های خون باید از پر اکسید هیدروژن استفاده کنید. در مرحله بعد، آن را با آب پاک‌کنید.
  • روش پاکسازی لکه قهوه : سرکه و آب را به مقدار مساوی باهم مخلوط‌کنید و کمی مایع ظرف‌شویی به آن بیفزایید و بر روی لکه قهوه با یک پارچه بکشید. سپس آن را با آب شستشو دهید.
  • روش پاکسازی لکه‌های مداد رنگی مبلمان: روی محل موردنظر را مقداری خمیردندان بدون ژل بکشید و با آب بشویید.

یک روش دیگر برای نظافت، استفاده از بخارشوی است. در این روش باید طبق معمول اول روی آن جاروبرقی بکشید تا تمام گردوخاک و ذرات مزاحم برطرف شوند. یک نکته خیلی مهم که حتما باید به آن توجه کنید این است که بخارشوی را ابتدا بر روی نقطه مخفی کوچکی مانند پشت یا داخل دامن مبل امتحان کنید تا میزان مقاومت آن در برابر حرارت مشخص شود و اگر مشکل‌ساز نشد، تمام پارچه مبلمان را با بخارشوی پاک‌کنید. برای این کار از درجه پایین بخارشوی استفاده کنید تا لطمه‌ای به پارچه مبل وارد نشود. و از بالا تا پایین سطح مبل را بخارشوی بکشید.

استفاده از بخار شوی

در حین انجام این کار باید هوا در گردش باشد. برای این منظور پنکه را روشن کنید و تمام پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد و از تجمع رطوبت و بقایای آن جلوگیری کند. همچنین به دیا داشته باشید که بعد از انجام این کار تا چند ساعت روی مبل ننشینید و اجازه دهید تا مبل خشک شود. ممکن است این زمان یک شب طول بکشد تا به‌طور کامل خشک شود. بعدازاینکه مبل کامل خشک شد، مجددا روی آن را جاروبرقی بکشید تا آلودگی و جرم‌هایی که با بخارشوی شل شده‌اند، برطرف شوند.

کلام آخر

حتی اگر شما و خانواده‌تان بسیار مراقب باشید، باز هم به وجود آمدن لکه و نشت آن بر روی مبلمان منزل اجتناب‌ناپذیر است. به‌جای اینکه دائم استرس کثیف شدن مبلمان را داشته باشید، فقط کافی است محلول‌های خانگی نظافت مبلمان  و فرش را بشناسید و به‌موقع از آن‌ها استفاده کنید. در این مقاله سعی کردیم شما را با این راه‌حل‌های جادویی آشنا کنیم.

به‌این‌ترتیب قادر خواهید بود حوادث را مدیریت کنید و حتی سرسخت‌ترین لکه‌ها را هم به‌راحتی از بین ببرید، بدون اینکه کوچک‌ترین آسیبی به روکش و متریال مبلمان وارد شود. همچنین تمیز کردن مبلمان در خانه برای شما کاری راحت، سریع و بدون دردسر خواهد بود. همین حالا شروع کنید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *