8 خرداد 1402
7 ایده برای دکوراسیون اتاق کار

7 ایده برای دکوراسیون اتاق کار – نکات آن

تفاوتی نمی‌کند که اتاق کار شما در خانه باشد و یا اینکه به دفتر کار خود در یک شرکت اداری بروید. درهرصورت شما نیاز به محیطی آرام، دنج و مناسب برای کار دارید. تزئین فضای کار به شکل درست و اصولی، راهکاری سریع و مناسب برای انگیزه بیشتر است. علاوه بر آن در نظر داشته باشید که حداقل حدود 40 تا 50 ساعت از وقت خود را در طول هفته در این فضا سپری می‌کنید. بنابراین دلیلی وجود ندارد که این فضا را به حال خود رها کنید و محیطی خسته‌کننده و بی‌انگیزه ایجاد نمایید.

به عبارت بهتر میز  و محیط کاری شبیه به خانه دوم شماست و رونق دادن به آن کمک می‌کند از این فضا بیشتر لذت ببرید و انگیزه بیشتری برای کار داشته باشید. روش‌های متفاوتی برای تزئین دکوراسیون وجود دارد و بر اساس سلیقه خود می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه  این مقاله از آراستا قصد دارم 7 ایده برای دکوراسیون اتاق کار را بررسی کنم که به‌سرعت شکل و طرحی نو به دکور این فضا اضافه می‌کند.

  • از نور طبیعی در دکوراسیون اتاق کار استفاده کنید

اولین و موثرترین راهکار در طراحی دکوراسیون هر فضایی، توجه به نور مناسب آن است. هرچند این روش بسیار آسان و ابتدایی است، اما به‌خوبی می‌تواند تمام تلاش شما برای زیباتر نشان دادن فضا را به نتیجه برساند. برای استفاده از این ترفند، توصیه می‌شود که میز کار خود را در قسمتی از اتاق قرار دهید که نور کافی و مناسب طبیعی را دریافت می‌کند. نزدیک‌ترین فضا به پنجره بهترین گزینه برای دریافت نور طبیعی است.

نور بیشتر از چیزی که تصور می‌کنید در خلق‌وخو و رفتار ما تأثیر دارد و درصورتی‌که نور کافی در محیط باشد، احساس شادی، سرزندگی و رضایت بیشتری ایجاد می‌کند. البته ممکن است اتاق کار شما نور طبیعی خوبی نداشته باشد. در این صورتی می‌توانید به سراغ نورهای مصنوعی بروید  و با استفاده از سیستم نورپردازی مناسب، روشنایی آن را تامین کنید.

نکته مهم دیگر در انتخاب نورهای مصنوعی، توجه به رنگ نور است. درصورتی‌که فقط نور سفید لامپ‌های فلورسنت را برای تامین روشنایی محیط کار انتخاب کنید، به‌مرور باعث خستگی چشم خواهد شد. همین مسئله نیز می‌تواند روی بازدهی کاری و سلامت چشم تأثیر منفی داشته باشد. پیشنهاد بهتر این است که برای استفاده از نور در دکوراسیون اتاق کار نور زرد هم به کار ببرید. این نور به دلیل گرمای بیشتر، مانع خستگی چشم می‌شود.

برای کاربرد همزمان نور سفید و زرد در اتاق کار می‌توانید نور اتاق را از لامپ‌های فلورسنت سفید رنگ انتخاب کنید. همچنین در کنار آن یک آباژور و چراغ مطالعه با نور زرد داشته باشید تا ترکیب مناسب هر دو رنگ در فضای کار حاکم باشد.

از نور طبیعی در دکوراسیون اتاق کار استفاده کنید

  • جمع و جور طراحی کنید

برای داشتن اتاق کاری ایده آل در فضای خانه، نیازی به فضای کل اتاق ندارید. شما می‌توانید با یک طراحی جمع و جور و اصولی، فقط قسمت کوچکی از اتاق را به محیط کار اختصاص دهید. علاوه بر آن نیازی به یک میز بزرگ و یا صندلی حجیم ندارید. فقط کافی است که نشستن در این محیط خسته‌کننده نباشد. بنابراین یک صفحه کوچک را به‌عنوان میز کار خود در نظر بگیرید و قفسه‌هایی برای قرار دادن کتاب و سایر مدارک و اسناد در بالای آن طراحی کنید.

  • از صندلی مناسب استفاده کنید

اگر تصمیم دارید اتاق کار خودتان را در خانه بچینید، حتما به راحتی صندلی دقت کنید. استاندارد بودن فرم صندلی اهمیت زیادی در بهبود کیفیت کار شما دارد. علاوه بر آن گذراندن وقتی حدود 50 ساعت در هفته روی این صندلی نباید تأثیر بدی روی کیفیت کار شما ایجاد کند.

برای انتخاب صندلی مناسب چند فاکتور مختلف شامل راحتی، حرفه‌ای و کم جا بودن صندلی اهمیت پیدا می‌کند. در کنار این فاکتورهای مهم، رنگ صندلی هم مهم است. به‌طور مثال برای ایجاد فضایی خلاقانه بهتر است به سراغ رنگ‌های روشن و شاد بروید تا تنوع را دکوراسیون اتاق کار ایجاد کند. اما در صوتی که به فضایی کلاسیک علاقه دارید، می‌توانید از صندلی‌هایی با یک رنگ استفاده کنید تا هارمونی بیشتری با سایر المان‌های در محیط داشته باشد.

از صندلی مناسب استفاده کنید

  • فضا را ساده بچینید

شما قرار است در اتاق کار، به تمام امور شغلی خود بپردازید و با تمرکز مناسب روی آن‌ها، کیفیت و بازدهی کار خود را افزایش دهید. بنابراین دلیلی برای ایجاد طرح‌های عجیب و غریب یا شلوغی بیش‌ازحد آن وجود ندارد.

پیشنهاد مناسب این است که تا جای ممکن است فضا را ساده بچینید تا مانع حواس‌پرتی شما از تمرکز روی کار شود. بهترین روش برای چیدمان ساده اتاق کار، حذف کردن وسایل اضافی و غیر لازم است. علاوه بر آن به رنگ این فضا هم توجه کنید. گزینه مناسب انتخاب رنگ‌های خنثی و تک‌رنگ است تا سادگی این فضا را بیشتر کند. نکته مهم‌تر اینکه هرچه اتاق کار را ساده‌تر چیدمان کنید، بازدهی کاری شما افزایش پیدا می‌کند و ساعات بیشتری بدون احساس خستگی به کار می‌پردازید. برای زیبایی دو چندان فضای اتاق کار فرش مدرن انتخاب بسیار مناسبی نیز می باشد.

فضا را ساده بچینید

  • وسایل را دسته‌بندی کنید

زمانی که از اتاق کار حرف می‌زنیم، شاید تصور شود که فقط یک کار اداری و دفتری مدنظر است؛ درحالی‌که این‌طور نیست. ممکن است شما یک خیاط باشید و بخشی از فضای خانه را به اتاق کار اختصاص دهید. بنابراین درصورتی‌که شغل شما نیاز به ابزار و جزئیات متعدد دارد، حتما در طراحی دکوراسیون اتاق کار باید به دسته‌بندی مناسب فضا توجه داشته باشید.

به‌طور مثال اگر شما یک خیاط باشید، انبوهی از نخ، سوزن، انوار نوارهای تزئینی و هزار ابزار خرد و ریز برای کار نیاز دارید. دسته‌بندی درست و اصولی این ابزار کمک می‌کند که تسلط بیشتری روی کار و فضای اتاق داشته باشید بنابراین حتما از قفسه‌هایی برای مرتب کردن و نظم دهی به آن‌ها استفاده کنید.

خوشبختانه امروزه ابزارهای مختلفی برای نظم دهی به وسایل کوچک و بزرگ طراحی شده است. به‌طور مثال می‌توانید از انواع شلف دیواری برای این کار کمک بگیرید. قفسه‌های چوبی و فلزی هم ابزارهای خوبی هستند تا دکوراسیون اتاق کار را بهبود بدهند و نظم و ترتیب در این فضا ایجاد کنند. همچنین می‌توانید از کشوهای پلاستیکی برای نظم دادن به تمام ابزارهای خرد کمک بگیرید.

وسایل را دسته‌بندی کنید

  • یک گیاه سبز به اتاق کار اضافه کنید

اضافه کردن یک گیاه کوچک و طبیعی به دکوراسیون اتاق کار، راهکاری سریع برای ایجاد شادابی در آن است. البته می‌توانید به جای گل‌های طبیعی از گیاهان سبز و یا گل‌های مصنوعی استفاده کنید و همه این موارد راهی برای ایجاد گرما در اتاق کار هستند. فقط درصورتی‌که از گیاهان سبز و طبیعی استفاده می‌کنید، آبیاری هفتگی و به موقع آن‌ها فراموش نشود!

یک گیاه سبز به اتاق کار اضافه کنید

  • یک تابلوی زیبا روی دیوار قرار دهید

یکی دیگر از روش‌های موثر برای طراحی دکوراسیون اتاق کار، استفاده از تابلوهای هنری و زیبا برای تزئین دیوار روبروی میز کار است. انتخاب تصاویر این تابلوها به سلیقه و علاقه‌های شما بستگی دارد. برای این کار می‌توانید از عکس‌های خانوادگی کمک بگیرید و یا اینکه به سراغ تصاویر طبیعت بروید.

علاوه بر آن چسباندن نقل‌قول‌های الهام‌بخش، روشی عالی برای انگیزه پیدا کردن در محیط کار است. به‌طور مثال« هرگز تسلیم نشو»

علاوه بر تابلوهای زیبا از تصاویر طبیعی و خانواده یا مطالب انگیزشی، می‌توانید یک تابلوی اعلانات هم در دکوراسیون اتاق کار داشته باشید. با کمک این تابلو می‌توانید فعالیت‌های مهم هرروز را ثبت کنید و در مسیر آن پیش بروید. همچنین برای داشتن این تابلو نیاز به هزینه زیادی نیست. خودتان می‌توانید دست به کار شوید و یک تابلوی چوبی ساده بسازید تا نکات مهم و کارهای روزمره را در آن ثبت کنید.

یک تابلوی زیبا روی دیوار قرار دهید

درنهایت اینکه به سلیقه خود احترام بگذارید!

شما قرار است زمان زیادی از طول هفته را در اتاق کار سپری کنید. نظر و سلیقه شما در چیدمان و دکوراسیون این اتاق در درجه اول اهمیت قرار دارد. به همین دلیل در طراحی فضای کار ایده آل فاکتورهایی در نظر بگیرید که مطابق سلیقه شما است و در آن احساس راحتی بیشتری می‌کنید. به‌طور مثال میز کار را در جایی قرار دهید که احساس بهتری در آن دارید. فرشی پهن کنید که رنگ و طرح روی آن برای شما جذاب‌تر است. تابلوهای مورد علاقه خود را روی دیوار نصب کنید و درنهایت نور محیط را بر اساس نیاز خود تامین کنید.

مقاله پیشنهادی: فنگشویی چیست و چه تاثیری در دکوراسیون دارد؟

کلام آخر

در این مقاله نکات مهم برای طراحی دکوراسیون اتاق کار بررسی شد. اگرچه مهم‌ترین نکته در چیدمان این اتاق سلیقه و علاقه‌های شخصی هر فرد است، اما رعایت برخی فاکتورها می‌تواند تأثیر مثبتی روی بازدهی کاری و احساس خوشایند در اتاق کار داشته باشد. بنابراین با انتخاب نور طبیعی و مصنوعی مناسب، استفاده از گل‌ها و گیاهان طبیعی، نظم و دسته‌بندی اصولی وسایل و مواردی ازاین‌دست، راندمان کاری بهتری خواهید داشت.

منبع

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *