8 خرداد 1402
انواع دکوراسیون پذیرایی

انواع دکوراسیون پذیرایی

پذیرایی و اتاق نشیمن یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در هر خانه است. این قسمت چه در حضور مهمان و چه زمانی که اعضای خانواده در خانه دور هم هستند، می‌تواند مکان مناسبی به‌شمار آید. از این رو دکوراسیون این بخش از منزل شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دکوراسیون پذیرایی مانند سایر بخش‌های خانه می‌تواند برحسب سلیقه هر فرد متفاوت باشد؛ اما معمولاً رعایت کردن یک سری نکات می‌تواند بر زیباتر شدن آن اثر بگذارد. فراموش نکنید در طراحی این دکوراسیون‌ها مهم‌ترین نکته لذت بردن و رضایت اعضای خانواده از محل سکونت‌شان است.

چه المان‌هایی را می‌توان در دکوراسیون پذیرایی به‌کار برد؟

در ابتدا باید به این نکته توجه کنید که در دکوراسیون پذیرایی و هر قسمت دیگری از خانه، مهم‌ترین نکته تناسب و هم‌خوانی اجزا با یک‌دیگر است. از همین رو پیش از هر چیزی باید تم اصلی خانه و وسایل بزرگ آن را در نظر بگیرید. به‌طور معمول خانه‌ها می‌توانند به سبک مدرن، سنتی، مینیمال و… طراحی و چیده شوند و زیبایی خاصی را به‌وجود آورند.

در دکوراسیون پذیرایی متناسب با سایر قسمت‌های خانه، می‌توان از المان‌ها و وسایل کوچک و بزرگ زیادی استفاده کرد. گلدان‌ها، تابلوها، میزهای کوچک و… در کنار این که جای کمی را اشغال می‌کنند، می‌تواند جلوه‌ی زیبایی به خانه و پذیرایی شما بخشند. به‌عنوان مثال اگر در پذیرایی از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنید، می‌تواند با استفاده از تابلوهای گرم و حتی تیره، از این تضاد به‌وجود آمده استفاده کنید.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی

 

انواع دکوراسیون پذیرایی

نور یکی از نکاتی است که در هر بخش خانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فضای خانه باید به‌گونه‌ای باشد که نور به قسم‌های مختلف آن برسد. پذیرایی به‌دلیل دورهمی‌ها و معاشرت‌ها نیاز به نور و روشنایی بیش‌تری نسبه به سایر نقاط خانه دارد. با این حال بسیاری از خانه‌ها نور کافی از طریق پنجره‌ها به آن وارد نمی‌شود که با استفاده از طراحی مناسب دکوراسیون، می‌توان تا حدود زیادی این مشکل را برطرف نمود.

در خانه‌های تاریک بهتر است که بیش‌تر از رنگ‌های روشن استفاده کنید. این رنگ‌ها به شما کمک می‌کند تا حدودی جای خالی نور و روشنایی را پر کنید. باید توجه کنید که هیچ چیز نمی‌تواند جای نور را بگیرد، اما این مسئله می‌تواند با استفاده از چراغ‌هایی که نور روشن دارند، جبران شود. نورپردازی خانه، خصوصا پذیرایی، توسط چراغ‌های کوچک و بزرگ اهمیت ویژه‌ای دارد. توجه داشته باشید که در این کار افراط نکنید و ظاهر طبیعی و زیبای خانه را حفظ نمایید.

دکوراسیون پذیرایی خانه‌های کوچک

امروزه بسیاری از خانه‌ها در اندازه‌های کوچک ساخته می‌شوند و با این که ممکن است وسایل کمتری در آن جا بگیرد، طراحی و چیدمان این وسایل بسیار اهمیت دارد. استفاده از رنگ‌های روشن می‌تواند خانه را بزرگ‌تر و دل‌بازتر نشان دهد.

یکی از وسایلی که می‌تواند نقش پررنگی در این مسئله داشته باشد، مبلمان پذیرایی شما است. مبلمان به‌دلیل این که فضای زیادی را در پذیرایی شما اشغال می‌کنند، تاثیر بسزایی در تم و رنگ کلی خانه می‌گذارد. هم‌چنین می‌توانید برای این که جای کمتری در پذیرایی شما گرفته شود، از مبل‌های کوچک و کم‌جا مثل مبل‌های ال استفاده کنید. این مسئله علاوه بر زیبایی، می‌تواند به بزرگ‌تر نشان دادن پذیرایی و خانه‌ی شما کمک نماید.

دکوراسیون پذیرایی خانه‌های بزرگ

بسیاری از مردم فکر می‌کنند زمانی که خانه‌ی آن‌ها به میزان کافی جا دارد، به این معنی است که می‌توانند وسایل زیادی را در آن قرار دهد. واقعیت این است که مهم‌تر از هر چیز در دکوراسیون، نتیجه‌ی نهایی آن است. وسایل متعدد و بزرگ علاوه بر این که فضای زیادی را اشغال می‌کنند، ظاهر خوبی به پذیرایی نمی‌دهد. از این رو نیاز است تا در انتخاب وسایل دقت بیش‌تری داشته باشید.

معمولاً بعضی از افراد ترجیح می‌دهند بیش از یک دست مبل در پذیرایی استفاده کنند یا فضای پذیرایی را با میزها و وسایل مختلف پر می‌کنند. فارغ از این که دکوراسیون خانه یک امر سلیقه‌ای است، باید این نکته را در نظر گرفت که در نهایت باید فضای کافی برای عبور و مرور در خانه وجود داشته باشد و در نگاه کلی خانه خلوت و زیبا به‌نظر برسد.

راه‌کارهای کم‌هزینه برای دکوراسیون پذیرایی

 

انواع دکوراسیون پذیرایی

تغییر دکوراسیون پذیرایی و به‌طور کلی تغییر دکوراسیون خانه، ممکن است هزینه‌ی بالایی داشته باشد. این مسئله زمانی که بخواهید کل وسایل را تعویض نمایید، پرهزینه است. از همین رو معمولاً توصیه می‌شود این کار را به‌مرور زمان انجام دهید تا شرایط دشواری برای شما به‌وجود نیاید. علاوه بر این راه‌کارهای دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

یکی از راه‌های اقتصادی در تغییر دکوراسیون خانه، تعویض روکش‌ها مبلمان و صندلی‌هاست. چرا که تعویض مبلمان می‌تواند هزینه‌ی بالایی را برای شما رقم بزند اما تعویض روکش‌ها هزینه‌ی بسیار کمتری دارد. فرش نیز یکی از وسایل گران‌قیمت خانه محسوب می‌شود. به‌همین دلیل می‌تواند به جای خرید فرش‌های جدید از قالیچه‌های تزیینی استفاده کنید. سعی کنید فرش‌های خود را در روزهای پایانی سال بشویید تا تمیز و مرتب باقی بماند.

دکوراسیون پذیرایی مدرن

یکی از انواع دکوراسیون‌های پذیرایی، دکوراسیون مدرن است. در این سبک چیدمان باید از استفاده از وسایل اضافی بپرهیزید. در دکوراسیون مدرن معمولاً از انحنا استفاده نمی‌شود و بیش‌تر خطوط صاف و زاویه‌ها موردتوجه قرار می‌گیرند. از فلزات زیاد استفاده می‌شود و خانه بسیار منظم و بادقت چیده شده است.

دکوراسیون پذیرایی سنتی

بسیاری از مردم سعی دارد تا منزل و پذیرایی خود را به سبک سنتی بچینند. در این سبک که قرن‌های هجدهم و نوزدهم را یادآوری می‌کنند، بیش‌تر از رنگ‌های گرم و تیره استفاده می‌شود. در دکوراسیون سنتی باید از آثار هنری کلاسیک استفاده نمود و آثار هنری مدرن در آن جایی ندارند. طرح‌ها و رنگ‌ها جایگاه ویژه‌ای در این سبک دارند؛ به‌عنوان مثال می‌توانید از کف‌پوش‌های چوبی، ستون‌های زیبا و کاشی‌های رنگی استفاده نمایید.

کلام آخر

دکوراسیون منزل و پذیرایی از اهمیت زیادی برخوردار است. پذیرایی منزل شما مکانی است که بیش‌تر معاشرت‌ها و دورهمی‌ها در آن شکل می‌گیرد و زمان زیادی را در آن جا  سپری می‌کنید. از همین رو مهم است که هنگام خرید فرش و وسایل دیگر منزل  مثل وسایل دکوراتیو به‌ خوبی چیده شده باشد. نورپردازی و روشنایی خانه نقش پررنگی را در دکوراسیون پذیرایی و منزل شما ایفا می‌کند. در این راستا می‌توانید از رنگ‌های روشن استفاده نمایید. به‌طور کلی در دکوراسیون منزل و پذیرایی سبک‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید برحسب سلیقه‌ی خودتان و با رعایت نکات، به بهترین شکل چیدمان آن را انجام دهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *