10 مهر 1402
دلیل تفاوت ضخامت فرش در فرش های مختلف

ضخامت فرش و نقش آن در کیفیت فرش – نکات خریدفرش

برای خرید فرش انتخاب‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. فرش ماشینی، دستباف، ابریشمی، مدرن، کلاسیک و یا انواع دیگری در بازار هستند تا دست شما برای خرید کاملا باز باشد. در این میان فرش‌ها را می‌توان به دسته‌های مختلف تقسیم کرد. اما دسته‌بندی فرش‌ها به فرش نازک و ضخیم هم روش جالبی است که بتوانیم گزینه مناسب برای فضاهای مختلف خانه را انتخاب کنیم. همچنین شاید برای شما هم سوال باشد که بالاخره فرش نازک بهتر است یا ضخیم؟ کیفیت کدام مناسب‌تر است و آیا در هر فضایی می‌توان فرش با هر ضخامتی پهن کرد؟ برای پاسخ این سوالات، نوشتار از آراستا زیر را مطالعه کنید.

فرش نازک بهتره یا ضخیم؟

شاید در هنگام خرید فرش با لمس کردن هرکدام از آن‌ها دچار تردید شوید و ندانید که کدام‌یک مناسب‌تر هستند. به‌صورت کلی هیچ فرشی خوب یا بد نیست و بر اساس فضا و دکوراسیونی که می‌خواهید فرش را پهن کنید، خوبی یا بدی فرش مشخص می‌شود.

به‌طور مثال تصور کنید می‌خواهید برای اتاق کودک فرش یا فرش مدرن مناسب بخرید. در این صورت فرش‌های با ضخامت کم بهتر هستند. اتاق کودک به دلیل تردد زیاد کودکان پاخور بیشتری دارد و به همین دلیل اگر فرش نازک در آن پهن کنید، به سرعت آسیب می‌بیند. اما فرش‌های ضخیم مانند فرش 700 شانه در این فضا عمر طولانی‌تری دارند و به همین دلیل مناسب‌تر هستند.

ازجمله فضاهای دیگری که فرش ضخیم در آن ماندگاری بالاتری دارد، می‌توان به آشپزخانه، ورودی در، راهرو، راه‌پله و یا اتاق نشیمن اشاره کرد. در عین حال فراموش نکنید که هرچه پاخور فرش و استفاده از آن در فضاهای پرترافیک بیشتر باشد، بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد. بنابراین در طول سال نیاز به شستشوی بیشتری دارد و همین مسئله هم می‌تواند روی مقاومت و کیفیت فرش در مدت زمان طولانی اثر منفی داشته باشد.

با توجه به موارد ذکر شده، به خوبی می‌توان متوجه شد که فرش نازک هم برای چه فضایی مناسب است. در حال حاضر فرش‌های نازک ماشینی با تراکم 3600 و 1200 شانه با ظرافتی بی‌نظیر تولید می‌شوند. فرش‌هایی که طرح‌ها و نقش‌های روی آن بسیار زیباتر به چشم می‌آید و دوست داریم آن را در فضاهای مختلف خانه پهن کنیم. اما این فرش هم گزینه مناسبی برای فضاهای خلوت و کم تردد است. بنابراین اگر فرش‌های ماشینی نازک مانند فرش ابریشمی با بلژیکی را برای خرید انتخاب کردید، حتما از آن در قسمت‌های کم ترافیک مثل پذیرایی استفاده کنید. در غیر این صورت باید زودتر از چیزی که تصور می‌کنید، با آن خداحافظی کنید.

نکته دیگر در ضخامت و نازکی فرش، میزان نرمی و لطافت آن است. به‌صورت کلی فرش‌های نازک زیبا و ظریف هستند و طرح‌های روی آن نما و جلوه خاص‌تری دارد؛ اما در عین حال لطافت کمتری دارند. این در حالی است که فرش ضخیم بافت پر و گوشتی دارد. به همین دلیل انتخاب بهتری برای فضاهای پرتردد و یا اتاق کودک است تا در صورت افتادن، آسیب و صدمه‌ای ایجاد نکند.

درنهایت اینکه نخ و الیافی که در بافت فرش به کار می‌رود در ضخیم و نازک بدون یا کیفیت آن تاثیرگذار است. به‌طور مثال فرش شگی بافت و نمایی کاملا ضخیم دارد؛ اما گزینه خوبی برای آشپزخانه نیست. این فرش فانتزی به راحتی آلودگی را جذب می‌کند و به سرعت آلوده می‌شود. به همین دلیل نیاز به شستشوی بیشتری پیدا می‌کند. همچنین اگر بخواهید در طول سال چندین بار آن را بشویید، حتما کیفیت اولیه خود را از دست خواهد داد.

موضوع مهم این است که الیاف فرش از متریال باکیفیت مانند آکریلیک باشد. در این صورت کیفیت فرش نازک و ضخیم در بالاترین حد خود قرار می‌گیرد. همچنین مراقب باشید که هیچ وقت ضخامت بیشتر فرش به معنی کیفیت بیشتر آن نیست. فضای خانه و جایی که قصد دارید فرش را در آن پهن کنید، مهم‌ترین فاکتور برای تعیین خوبی یا بدی فرش ضخیم و نازک است.

فرش نازک بهتره یا ضخیم؟

دلیل تفاوت ضخامت فرش در فرش های مختلف

اما سوال مهم این است که چرا ضخامت فرش‌ها با هم فرق دارد. چیزی که ضخامت و نازکی فرش را تعیین می‌کند، نوع الیافی است که در بافت آن به کار رفته است. این الیاف هم می‌توانند مقدار شانه و تراکم فرش را تعیین کنند. همچنین ارتفاع و بلندی نخ خاب هم در تعیین مقدار ضخامت فرش تاثیرگذار است.

به‌طور مثال در فرش‌ کلاسیک ریزبافت و نازک، ارتفاع نخ خاب کم است؛ اما فرش‌های ضخیم با همان متریال دارای ضخامت دو برابر در نخ خاب هستند. البته نمی‌توان انکار کرد که پایین بودن ارتفاع نخ خاب باعث ظریف نشان دادن نما و طرح فرش می‌شود. این در حالی است که فرش‌های ضخیم در بیشتر موارد ظرافت کمتری در نقوش دارند.

برای مثال فرش 500 شانه دارای نخ خابی با ارتفاع 12.5 میلی‌متر است. در فرش 700 شانه، نخ خاب 10 میلی‌متر ارتفاع دارد. در فرش 1500 شانه نخ خاب فقط 6 میلی‌متر ارتفاع دارد و بنابراین می‌توان گفت که هرچه مقدار شانه فرش افزایش پیدا می‌کند ارتفاع نخ خاب کاهش می‌یابد.

موضوع دیگری که در تعیین ضخامت فرش تاثیرگذار است، مقدار ضخامت نخ خاب است. به‌صورت کلی در فرش‌ها با مقدار شانه متفاوت، نخ خاب هم تغییر می‌کند. همچنین ضخیم و نازک بودن فرش هم در قیمت آن تاثیرگذار است. در حال حاضر فرش‌های آکریلیک به دلیل تراکم و شانه بیشتر قیمت بیشتری دارند؛ اما در صورتی که فرشی با همان الیاف و با ضخامت بیشتر بافته شود، قیمت کمتری دارد.

ضخامت انواع فرش در شانه و تراکم های مختلف

همان‌طور که بیان شد میزان شانه و تراکم فرش، نقش تعیین‌کننده در ضخامت آن دارد. به‌صورت کلی فرش‌های 700 شانه دارای ضخامت زیادی هستند. به عبارتی هرچه تراکم و شانه فرش پایین‌تر باشد، ضخامت آن بیشتر می‌شود. اما در فرش‌های نازک بالاترین تراکم و شانه وجود دارد و به همین دلیل ظرافت و زیبایی بالاتری در نمای طرح‌ها و نقش‌ها دیده می‌شود.

فرش 1000 شانه در رده بهترین نمونه‌های فرش نازک قرار دارد که گره‌ها با فشردگی بسیار زیاد در کنار هم بافته شده و نقش‌ها ریزتر و ظریف‌تر هستند. همچنین این فرش‌ها قدرت و توان کمتری در برابر تردد و

پاخور زیاد دارند و بعد از مدتی دچار سایش می‌شوند. نکته قابل توجه دیگر این است که تراکم بسیار بالا در فرش نازک کمک می‌کند که آلودگی‌ها به بافت آن نفوذ نکند. به همین دلیل شستشوی آن راحت‌تر است و در صورت افتادن لکه روی فرش، در بیشتر موارد با یک دستمال نمدار می‌توان آن را برطرف کرد. اما در عین حال قیمت این فرش هم به نسبت فرش 700 شانه بیشتر است.

ویژگی‌های ممتاز فرش نازک به این معنا نیست که فرش‌های ضخیم و 700 شانه گزینه خوبی برای خرید و استفاده در خانه نباشند. این فرش‌ها هم به دلیل ارتفاع بالای نخ خاب، نرمی و انعطاف بیشتری دارند و با نشستن روی فرش 700 شانه، نرمی، لطافت و گرمای آن را حس می‌کنید. در عین حال بهترین انتخاب برای فضاهای شلوغ خانه محسوب می‌شوند.

در کنار فرش ضخیم و نازک می‌توان به فرش با تراکم متوسط و 1000 شانه اشاره کرد که در دسته فرش‌های نیمه ضخیم است. این نوع فرش هم نرمی خوبی دارد و به دلیل ظرافت بیشتر در نقوش، گزینه خوبی برای فضاهای مختلف خانه مانند اتاق خواب، اتاق نشیمن و حتی پذیرایی محسوب می‌شود.

فرش نازک یا ضخیم ؟ کدام را بخریم؟

برای پاسخ دادن به این سوال نگاهی به رفت و آمد  و میزان تردد در خانه بیاندازید. اگر شما هم فرزندان بازیگوشی دارید که دائما در حال جنب و جوش و بازی هستند، بهتر است برای خرید فرش به سراغ نمونه‌های ضخیم‌تر بروید.

در عین حال اگر نرمی و لطافت فرش برای شما حرف اول را میزند، بازهم فرش ضخیم گزینه مناسب‌تری است تا به راحتی بتوانید یک عصر تابستانه روی آن دراز بکشید و استراحت کنید. اما در صورتی که می‌خواهید فرش جلوه بیشتری در فضاهای خاص خانه مانند پذیرایی داشته باشد، فقط و فقط فرش‌های با تراکم بالا و نازک را انتخاب کنید.

مقاله: انتخاب درست فرش در منزل

نکته پایانی

درنهایت اینکه ضخامت بیشتر در یک فرش به‌هیچ‌وجه به معنای کیفیت بیشتر یا کمتر آن نیست. شما با خرید فرش ضخیم مانند فرش 700 یا فرش 1000 شانه  فقط تصمیم گرفتید که از نرمی و لطافت بیشتر فرش بهره ببرید. اما در صورت خرید فرش نازک با تراکم بالا مانند فرش 1200 و 1500 شانه، جلوه ظاهری فرش اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *