8 خرداد 1402
نکات کاربردی که هنگام خرید لوستر باید دانست

نکات کاربردی که هنگام خرید لوستر باید دانست – انواع آن

روشنایی و نورپردازی در فضای خانه اهمیت زیادی دارد؛ اما به این معنا نیست که فقط به یک لامپ پرنور برای خرید خانه خلاصه شود. نوع طراحی و سبک دکوراسیونی که برای نورپردازی انتخاب می‌کنیم، تاثیر زیادی در زیبا و یا زشت نشان دادن نمای کلی دکوراسیون دارد. به همین دلیل با انتخاب یک لوستر مناسب می‌توان فضایی دلنشین و شیک همراه با نورپردازی در خانه ایجاد کرد.

علاوه بر آن، هرچقدر شکل، طرح و سبک با فضای کلی خانه هارمونی داشته باشد، فضای خانه درخشان‌تر، باشکوه‌تر دیده می‌شود. درعین‌حال مطمئن باشید که نوع انتخاب لوستر سلیقه شما را در دکوراسیون خانه به نمایش می‌گذارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم که به این موضوع اهمیت دهید و فقط یک وسیله نخرید. شما باید به دنبال لوستری باشید که تمام فاکتورهای زیبایی و هماهنگی با دکوراسیون را همزمان داشته باشد. در غیر این صورت به بدسلیقگی هم متهم خواهید شد.

البته ممکن است با دانستن اهمیت این المان تزئینی و کاربردی، دچار سردرگمی شده باشید. به همین دلیل در ادامه این نوشتار قصد دارم تمام فاکتورهای مختلف مانند سایز، جنس، سبک و مدل برای خرید و انتخاب آن را بررسی کنیم.

انواع لوستر

برای شروع بهتر است با انواع این وسیله آشنا شویم. با توجه به سبک، مدل، طراحی و متریالی که در ساخت آن‌ها به کار رفته، به انواع مختلفی قابل تقسیم هستند. برخی از مدل ها با نمای خاص و سنتی خود، حال و هوای روزهای کودکی و خاطرات نوستالژیک را برای ما یادآوری می‌کنند. بعضی از لوسترها نمایی کاملاً شیک، امروزی و مدرن دارند و مناسب هر فضایی نیستند.

درعین‌حال لوسترهای مجلل و باشکوه با حجم زیاد خود، نمای دکوراسیون خانه را به‌سرعت به سمت دکوری کلاسیک و لوکس می‌برند. مسلما هرکدام از این لوسترها مناسب فضای مختص به خود هستند. نمی‌توانید صرف زیبا بودن، آن‌ها را برای خانه خود انتخاب کنید. مانند لوستر مدرن که در کنار فرش مدرن زیبایی دو چندان دارد. در ادامه گزینه‌های مناسب هر فضا را بررسی می‌کنیم.

انواع لوستر

در این راهنمای خرید لوستر ابتدا انواع آن را معرفی و طبقه‌بندی کرده، سپس رایج‌ترین مدل‌ها را معرفی خواهیم کرد. همچنین مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان خرید مورد توجه قرار دهید را برایتان شرح خواهیم داد.

انواع لوستر بر اساس جنس بدنه

دومین فاکتوری که در انتخاب و دسته‌بندی موثر است، تقسیم آن‌ها از نظر متریال ساخت است. در حال حاضر انواع آن بر اساس جنس بدنه به چوبی، فلزی، کریستالی، شیشه‌ای، پلاستیکی، پارچه‌ای، لوستر LED و ترکیبی قابل تقسیم است. البته نمونه های فلزی با توجه به متریال فلز به لوستر برنجی، نقره‌ای، آهنی، آلومینیومی، برنزی، استیل و … تقسیم می‌شوند. همچنین مدل ترکیبی هم با ترکیب چند جنس مختلف تولید می‌شود.

بهتر است بدانید که متریال و جنسی که برای ساخت به کار رفته در کاربرد آن‌ها در فضاهای مختلف هم تاثیر گذار است. به‌طور مثال یک سبک فلزی پرحجم و باشکوه بهترین انتخاب برای فضای پذیرایی در خانه‌ای با سبک دکوراسیون کلاسیک است. اما همین گزینه را نمی‌توان در اتاق خواب، نشیمن و یا خانه‌ای با سبک مدرن قرار دارد.

نمونه های پارچه‌ای، پلاستیکی و شیشه‌ای بهترین گزینه برای فضاهای مخفی مانند اتاق خواب هستند. همچنین سبک چوبی بر اساس طراحی روی آن و ابعاد آن برای فضاهای متفاوت مانند آشپزخانه، پذیرایی، اتاق خواب و .. کاربرد دارد.

حقیقت این است که جنس و متریال بدنه آن تاثیر زیادی در سبک و جلوه ظاهری آن و فضای خانه دارد. همچنین انتخاب اشتباه آن می‌تواند روی تمام اجزای المان‌های موجود در دکوراسیون تاثیر منفی بگذارد. اما شما می‌توانید با انتخاب هوشمندانه و مناسب جلوه ظاهری محیط را تقویت کنید و یک چیدمان بی‌نقص در فضای خانه فراهم کنید.

انواع لوستر بر اساس جنس بدنه

انواع لوستر بر اساس سبک

حالا که تصمیم به تغییر دکوراسیون دارید و می‌خواهید نورپردازی خانه را زیباتر کنید، حتما به انتخاب لوستر بر اساس سبک آن هم توجه کنید. این وسیله بر اساس سبک به انواع مختلف شامل سنتی، کلاسیک، مدرن، آنتیک، فانتزی و مینیمال قابل تقسیم است. هرکدام از موارد ذکر شده به خودی خود زیبا و یا زشت نیستند؛ بلکه نوع و سبک دکوراسیونی که در خانه حاکم است، در انتخاب لوستر هم تاثیر می‌گذارد. اگر خانه شما بر اساس سبک مدرن چیده شده، حتما به سراغ لوستری بروید که این حال و هوا را بیشتر به نمایش بگذارد.

نکته مهم دیگر اینکه ممکن است با ورود به یک فروشگاه ، با مجموعه گسترده‌ای از انواع درخشان و زیبا در سبک‌های مختلف روبرو شوید. لطفا با صبر و حوصله تصمیم بگیرید تا بهترین گزینه را برای خانه خرید کنید. فراموش نکنید که هر لوستری مناسب خانه شما نیست.

انواع لوستر بر اساس سبک

انواع لوستر بر اساس روش نصب

فاکتور مهم بعدی در انتخاب و خرید این وسیله، توجه به روش نصب آن است. به‌صورت کلی لوسترها در سه نوع دیواری، سقفی و آویزی در بازار عرضه می‌شوند. همچنین میزان ارتفاع سقف تعیین‌کننده لوستر مناسب است. برای مثال اگر خانه‌ای با سقف کوتاه دارید، بهتر است به سراغ لوستر سقفی بروید که هم‌سطح با سقف نصب می‌شود. برای خانه‌های با سقف بلند، بهترین انتخاب یک لوستر آویزی است. همچنین درصورتی‌که می‌خواهید در کنار لوستر اصلی، نورپردازی بیشتری در خانه ایجاد کنید، باید از لوسترهای دیواری کمک بگیرید.

سبک و مدل لوستر چگونه باشد؟

در حال حاضر لوسترها در مدل و سبک‌های مختلف در بازار هستند تا بر اساس سلیقه و چیدمانی که در خانه حاکم است، بهترین گزینه را انتخاب کنید. در یک دسته‌بندی کلی لوسترها به انواع لوستر شاخه‌ای، شمعی، کاسه‌ای، آویزی، ریسه‌ای، حلقه‌ای، حبابی، طبلی، سایه‌دار، شعله‌ای، لوستر LED و لوستر SMD تقسیم می‌شود.

شاید باوجود مجموعه گسترده‌ای از انواع آن ، انتخاب گزینه مناسب برای خانه ما کمی سخت  و دشوار باشد. اما به یاد داشته باشید که مهم‌ترین فاکتور قبل از هر چیز سلیقه  و علاقه‌های شما در انتخاب المان‌های کاربردی و تزئینی خانه است. بعد از آن باید نگاهی کلی به سبک دکور و چیدمان خانه، رنگ‌های غالب و مواردی از این دست بیاندازید تا انتخاب لوستر مناسب برای شما راحت‌تر باشد.

به‌طور مثال اگر خانه‌ای با ابعاد کوچک دارید و به دنبال آن هستید که با نورپردازی مناسب آن را درخشان‌تر و بزرگ‌تر به نمایش بگذارید، به‌هیچ‌وجه به سراغ مدلی با ابعاد بزرگ نروید. برای این فضا بهترین گزینه، لوستر کریستالی است که به دلیل شکست نور در قطعات کریستال، نور را با شدت بیشتری در فضا بازتاب می‌دهد. همچنین نمای ظریف و رویایی کریستالی برای هر خانه‌ای مناسب است و جلوه‌ای باشکوه، ظریف و زیبا از آن به نمایش می‌گذارد. تنها نکته مهم اینکه اگر فضای پذیرایی خانه شما کوچک  و جمع‌وجور است، مدل کریستالی با ابعاد کوچک‌تر بخرید. اما برای خانه‌ای با سقف بلند و ابعاد بزرگ می‌توانید به سراغ گزینه‌های بزرگ‌تر و مجلل‌تر بروید.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با سبک دکوراسیون مینیمال

سبک و مدل لوستر چگونه باشد؟

اندازه لوستر مناسب فضا چقدر است؟

توجه به اندازه و هماهنگی آن با ابعاد فضای خانه بسیار مهم است. به‌طور مثال یک مدل مناسب برای پذیرایی بزرگ، اصلا گزینه خوبی برای یک پذیرایی کوچک نیست. علاوه بر آن تنها با یک انتخاب اشتباه ممکن است تمام تلاش شما برای نورپردازی خانه و هزینه کردن برای خرید لوستر از بین برود. با توجه به این موضوع پیشنهاد می‌کنم که فقط و صرفه به افزایش نور خانه نگاه نکنید. شما در حال خرید یک المان کاربردی و تزئینی هستید که باید خانه را زیباتر و پرنورتر کند. بنابراین قبل از رفتن به فروشگاه برای خرید لوستر، به نمای کلی چیدمان خانه هم نگاه کنید.

اندازه لوستر مناسب فضا چقدر است؟

هدف از خرید لوستر؟

چه هدفی مهم‌تر از اینکه شما می‌خواهید خانه را زیباتر کنید تا نور بیشتری در آن منتشر شود؟!

البته که هدف همه ما از خرید  ایجاد جلوه‌ای زیباتر در نمای دکوراسیون است. اما حقیقت این است که با نگاهی به مدل‌های مختلف، ممکن است کمی سردرگم شویدم و انتخاب گزینه بهتر سخت شود. علاوه بر آن لوستر تنها یک وسیله کاربردی برای بیشتر کردن نور خانه نیست. این المان کاربردی تاثیر زیادی در تزئین فضای کلی دکوراسیون دارد  و حتما میهمانان بعد از ورود به خانه شما نیم‌نگاهی به سقف می‌اندازند!

در کنار اهمیت زیبایی دکوراسیون و بیشتر شدن نور آن، باید به این موضوع هم دقت داشته باشید که تا چه مدت می‌توانید از زیبایی و ظرافت این لوستر در خانه بهره ببرید. به عبارت دیگر تا چند سال دیگر تصمیمی برای تغییر دکوراسیون یا خرید لوستر جدیدی ندارید؟

اگر هنوز مستاجر هستید، پیشنهاد می‌کنم به سراغ گزینه‌های گران‌قیمت و بسیار ظریف نروید. به یاد داشته باشید که اسباب‌کشی و جابجایی آسیب‌هایی هرچند کوچک به شکل و بافت لوستر وارد می‌کند. به همین دلیل به سراغ لوسترهایی بروید که سبک‌تر، با قابلیت نصب راحت‌تر و ارزان‌تر هستند. همچنین درصورتی‌که یک لوستر حبابی انتخاب کردید، بهتر است حباب‌های آن از نوع معمولی باشند تا در صورت صدمه و آسیب بتوانید حباب مناسب برای جایگزینی آن پیدا کنید.

هدف از خرید لوستر؟

پیشنهاد مطالعه: نقش دکوراتیو در طراحی خانه و محل کار

کلام پایانی

در این مقاله نکات مهم برای خرید یک لوستر مناسب برای بررسی کردیم. خانه هیچ‌کدام از ما از نظر چیدمان، سبک دکوراسیون، ابعاد و میزان نور شبیه به هم نیست. بنابراین هر لوستری هم مناسب فضای خانه همه ما نیست. با توجه به تنوع گسترده انواع لوستر در بازار حتما در هنگام خرید به ابعاد فضای خانه، ابعاد لوستر، سبک  و چیدمان فضای خانه، رنگ‌ها و مواردی از این دست توجه کنید تا بهترین گزینه را به خانه ببرید.

به نظر شما چه عوامل دیگری می‌تواند در خرید لوستر مهم باشد؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *