8 خرداد 1402
رنگ سال 2022 و طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ سال 2022 چه رنگیه؟ تاثیر آن طراحی دکوراسیون داخلی

وقت آن رسیده که کمی هوای تازه تنفس کنیم! کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی، با توجه به رنگ سال 2022 نوید روزهایی همراه با رنگ‌های شاد، سلامتی، آرامش و تمرکز را به ما می‌دهند. آبی شفافی که یادآور آرامش و سلامتی است، حالا با رنگ قرمز پر انرژی و درخشان ترکیب شده است تا بتوانیم دو حس متفاوت و شادی‌بخش را در خانه، دکوراسیون و یا مد و لباس تجربه کنیم و به سمت خوش‌بینی حرکتت کنیم.

با عبور از سال 2021، وارد سومین سالی می‌شویم که ویروس همه‌گیر کرونا همه ما را در جهان خانه‌نشین کرده است. البته به لطف واکسن‌ها، بسیاری از عناصر زندگی در حال بازگشت به حالت اولیه خود هستند. ما جسارت پیدا کردیم و حالا می‌توانیم با خانواده و دوستان دورهمی دلنشینی را تجربه کنیم و یا به سفر برویم. اما نکته جالب این است که سبک زندگی ما با آمدن کرونا تغییر کرده است.

ممکن است شما بگویید که من هیچ تغییری نکردم؛ اما همه در درون خود به‌خوبی میدانیم که کمی منزوی شدیم و خانه را امن‌ترین و بهترین نقطه برای آرامش، استراحت و حفظ سلامتی میدانیم. در این میسان بهتر است کمی دکوراسیون خانه را با رنگ‌های شاد که یادآور سلامتی و آرامش به همراه جنب ‌و جوش هستند، ترکیب کنیم.

اگر شما هم برای سال 1401 دوست دارید تغییری محسوس در دکوراسیون خانه و رنگ تمامی المان‌ها مانند فرش، مبلمان و سایر اکسسوری‌ها ایجاد کنید، در این راهنمای خرید از مجله آراستا 360 همراه ما بمانید. ما در ادامه قصد داریم تمامی راهنمای  استفاده از رنگ آبی بنفش سال 2022 را در دکوراسیون خانه بررسی کنیم. همراه ما بمانید.

رنگ آبی بنفش سال 2022 و موسسه پنتون

مرجع جهانی تعیین رنگ سال، موسسه پنتون است. این موسسه از سال 2000 میلادی رنگ‌های مختلفی را بر اساس شرایط متفاوت سال در پیش رو تعیین کرده است. حلال با رسیدن به سال 2022 شاهد آن هستیم که موسسه پنتون برای اولیه بار رنگی کاملا جدید و نوآورانه را به تمام جهان معرفی کرده است. رنگی پر از جنب‌وجوش، انرژی و درعین حال همراه با آرامش که چند احساس متفاوت را به ما القا می‌کند.

رنگ سال 2022 رنگ آبی بنفش خاصی است که بر طبق تعریف موسسه پنتون به رنگ Very Peri معروف است. تناژ رنگی آبی پویا و درخشنده‌ای که با قرمز پر هیچان و شاداب ترکیب شده است. به عبارت دیگر ترکیبی از آبی است که نماد وفاداری و ثابت است و حالا با قرمز درخشان و هیجان‌انگیزی همراه شده تا پویایی را برای رنگ سال جدید بیشتر کند.

رنگ آبی بنفش سال 2022 و موسسه پنتون

رنگ سال 2022 به این معنی است که کرونا تمام شده؟

کارشناسان موسسه پنتون برای تعیین رنگ هر سال مطالعات مختلفی را انجام می‌دهند و بر اساس جمع اتفاقاتی که در جهان در حال وقوع است، رنگ سال جدید را تعیین می‌کنند. به‌طور مثال سال گذشته رنگ تعیین شده از سوی این موسسه رنگ خاکستری و زرد درخشان بود. علت استفاده از این دو رنگ در کنار هم به دلیل تغییراتی بود که در شیوه  و سبک زندگی مردم بعد از وقوع کرونا ایجاد شده بود.

رنک خاکستری رنگی خنثی است که نشانه دل‌مردگی و افسردگی است و خستگی و افسردگی‌های جمعی را به خاطر خانه‌نشینی بعد از وقوع کرونا نشان می‌داد. حالا در سال 2021 رنگ زرد درخشانی هم به این رنگ اضافه شد و نوید جدیدی بر جنب‌وجوش و پویایی را برای مردم به ارمغان آورد.

به عبارت دیگر رنگ زرد و یا خردلی به کار رفته در ترکیب رنگی سال 2021 نشان دهنده ورود واکسن کرونا بود و به مردم این نوید را می‌داد که با تزریق همگانی واکسن می‌توانند از دل‌مردگی و افسردگی کرونا خارج شوند و دوباره سفرهای با خانواده و دور همی‌های دوستانه را تجربه کنند.

همان‌طور که دیدیم همین اتفاق نیز در سال 2021 به وقوع پیوست و با افزایش تولید انواع واکسن کرونا در جهان، بسیاری از مردم واکسینه شدند و نور امیدی در دل‌ها روشن شد. به‌طوری که غم و خانه‌نشینی‌های کرونایی کاهش یافت و بار روانی این بیماری به میزان زیادی از  بین رفت.

حالا وارد سال 2022 شدیم و اتفاقات سال جدید روی تعیین رنگ سال 2022 تاثیر گذاشته است. بسیاری از عناصر زندگی ما به حالت اولیه خود بازگشته و می‌توانیم از دورهمی با دوستان و خانواده لذت ببریم. تولید واکسن‌های کرونا بیشتر شده و تقریبا همه مردم این واکسن‌ها را تزریق کردند. بنابراین جسارت را آغاز می‌کنیم!

حقیقت این است که کارشناسان پنتون با معرفی رنگ سال 2022 این مسئله را بیان می‌کنند که کرونا مثل روزهای اولی خود نمی‌تواند ترسناک باشد. مردم یاد گرفتند که چطور برخورد کنند. اما رنگ سال جدید نشانه چیست؟

رنگ سال 2022 به چه معناست؟

رنگ آبی بنفش امسال نشانه پیشرفت‌هایی در زندگی دیجیتال و گسترش سبک زندگی فناورانه است. بعد چند سال زندگی مردم با تغییرات زیادی روبرو شده و خریدهای آنلاین، کاربرد اینترنت در زندگی روزمره و مواردی از این دست بسیار زیادی شده است. حالا ترند سال 2022 این مسئله بیان می‌کند که امسال فناوری به شکل شگفت انگیزی در زندگی مردم رسوخ می‌کند و بیشتر از چیزی که تصور می‌شود، مردم دنیا به سمت آن حرکت می‌کنند.

رنگ آبی بنفش سال 2022 در دکوراسیون، صنعت سرگرمی، مد و پوشاک، فیلم‌سازی، مجموعه‌های هنری و هر چیزی که به زندگی ما ربط داشته باشد، استفاده می‌شود. اما در این میان شاید مهم‌ترین چیزی که به‌طور روزانه با آن در تماس هستیم و آن را لمس می‌کنیم پوشاک و دکوراسیون خانه است. به همین دلیل طراحان دکوراسیون داخلی سعی می‌کنند بهترین خلاقیت خودشان را استفاده کنند و زیباترین لوازم و اکسسوری‌ها را برای دکوراسیون داخلی منزل پیاده کنند. اما شاید برای شما هم سوال باشد که چطور از رنگ سال 2022 در دکوراسیون خانه استفاده کنید؟

رنگ سال 2022 به چه معناست؟

آیا سال 2022 همه چیز را آبی بنفش کنم؟

نه واقعا این‌طور نیست! خواهش می‌کنم دست نگه دارید و با عجله تصمیم نگیرید!

حقیقت این است که دلیلی برای تبعیت کامل از رنگ‌های معرفی شده هر سال وجود ندارد. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید دکوراسیون خانه به چه رنگی و با چه لوازمی پر شود. بنابراین قبل از هر چیز به سلیقه و علاقه‌های خودتان نگاه کنید. از سوی دیگر افراط و زیاده‌روی در هیچ چیز خوب نیست؛ حتی اگر بخواهید در خوبی کردن افراط کنید باز هم ضربه خواهید خورد. بنابراین محتاطانه رفتار کنید!

اما در صورتی که دوست دارید رنگ آبی بنفش سال 2022 را به خانه خود دعوت کنید، کاملا سنجیده عمل کنید. در عین حال سعی کنید خلاقیت در استفاده از رنگ‌های همراه آبی بنفش را در خانه رعایت کنید. به عبارت دیگر از رنگ‌های خنثی که تناژ خوبی با آبی امسال برقرار می‌کند، استفاده کنید.

دلیلی وجود ندارد که همه چیز در خانه شما آبی  و یا بنفش باشد. می‌توانید از رنگ‌های سفید، خاکستری استیل و نقره‌ای و یا سایر رنگ‌های خنثی و سرد در کنار آبی بنفش 2022 استفاده کنید. اما تاکید می‌کنم که زیاده‌روی نکنید!

نکته مهم دیگر این است که اگر تمامی رنگ‌های خنثی را در کنار هم به کار ببرید، خانه شما بیشتر دکوری مدرن به خود می‌گیرد و سرد به نظر می‌رسد. بنابراین اگر می‌خواهید از سردی و حس خنثی بودن در آن کم کنید، از رنگ‌های گرم کمک بگیرید.

به‌طور مثال اگر مبلمان راحتی را با رنگ آبی بنفش انتخاب کردید، می‌توانید پرده را به رنگ زرد درخشان انتخاب کنید. همچنین اکسسوری‌های تزئیناتی و کوچکی که در فضای خانه استفاده می‌کنید، می‌توانند در تعدیل رنگ‌ها کمک کننده باشند. یک گلدان کوچک به رنگ سبز درخشان تاثیر زیادی در گرفتن بار خنثی و سرد رنگهای آبی و بنفش دارد. در عین حال کاربرد کوسن‌هایی به رنگ قرمز، نارنجی و یا سبز می‌تواند چاره خوبی برای رهایی از سرمای بیش از حد رنگ آبی و بنفش باشد.

آیا سال 2022 همه چیز را آبی بنفش کنم؟

سردی رنگ آبی بنفش را از بین ببرید

اگرچه در ترکیب رنگی سال 2022 از رنگ بنفش و آبی استفاده شده است، اما همان‌طور که می‌بینید بازهم سردی در روح این رنگ حاکم است. به همین دلیل استفاده از آن برای تمامی لوازم در دکوراسیون خانه چندان خوشایند نیست. اما در صورتی که شما هم علاش این رنگ شدید،ريال می‌توانید سردی آن را کاهش دهید.

برای این کار کافی است از طبیعت کمک بگیرید. استفاده از پارکت چوبی و لمینت، اکسسوری‌های چوبی در خانه و یا قرار دادن چند گلدان گل با گیاهان طبیعی چاره کار است. البته استفاده از گیاهان طبیعی روش ارزان‌تر و سریع‌تر محسوب می‌شود که نشاط را به خانه شما دعوت می‌کند.

سردی رنگ آبی بنفش را از بین ببرید

نکته مهم در چیدمان دکوراسیون به رنگ سال 2022

دلیلی بر تبعیت محض وجود ندارد. تصمیم بگیرید و خلاقیت‌های خودتان را در دکوراسیون استفاده کنید. شاید بخواهید تمامی مبلمان، پرده،  و یا سایر لوازم خانه را به رنگ آبی و بنفش تغییر دهید. اما بهتر است خانه رنگ و بوی نشاط و شادی را به همه شما القا کند. بنابراین تبدیل کردن خانه به پالت رنگ‌های متفاوت می‌تواند هیجان بیشتری برای تمامی اعضای خانواده داشته باشد.

در این صورت اگر دوست دارید رنگ سال 2022 در خانه شما حاکم باشد، حتما از المان‌هایی با رنگ‌های متضاد کمک بگیرید تا بار و فشار رنگ آبی و بنفش کاهش پیدا کند. در این صورت خواهید دید که دکوراسیون خانه شما زیباتر از چیزی است که تصور می‌کردید.

نکته مهم در چیدمان دکوراسیون به رنگ سال 2022

روانشناسی رنگ‌ها و دکوراسیون داخلی

برای خرید فرش و انتخاب رنگ لوازم، مبلمان و سایر موارد در دکوراسیون داخلی می‌توانید از روانشناسی رنگ‌ها کمک بگیرید. به عبارت دیگر روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند بهترین رنگ را برای فضاهای مختلف به ما معرفی کند تا بیشتری بهره‌وری را از حال و هوای یک فضای خاص دریافت کنیم.

انتخاب رنگ در فضاهای مختلف اهمیت زیادی دارد. ممکن است بخواهید از رنگ‌های عجیب و غریب و بدون هارمونی در هر فضایی استفاده کنید. در این صورت خانه شما رنگ آرامش نخواهد داشت و نمی‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید. بنابراین بهتر ایست با توجه به روانشناسی هر رنگ در انتخاب مناسب اقدام کنید.

به‌طور مثال برای فضای ناهارخوری جنب‌وجوش و انرژی حرف اول را میزند. در این فضا انتخاب رنگی مانند آبی و بنفش اصلا خوب نیست و می‌تواند کسالت‌آور باشد. پیشنهاد می‌شود که رنگ قرمز را در تناژ مختلف به کار بگیرید تا سطح آدرنالین و انرژی شما افزایش پیدا کند. همچنین تمامی افرا د خانواده در این فضا علاقه بیشتری به صحبت کردن و خوش‌وبش پیدا می‌کنند.

اگر به دنبال رنگ مناسبی برای فضای آشپزخانه هستید، باز هم باید به سراغ رنگ‌های پر انرژی و شاد بروید. پیشنهاد مناسب برای آشپزخانه، رنگ زرد درخشان است تا انرژی بیشتری به شما القا کند و این فضا را دلپذیر نماید. همچنین می‌توانید از سایه‌های طلایی رنگ کمک بگیرید تا فضایی لوکس در آشپزخانه داشته باشید.

 و اما رنگ آبی سال 2022!

رنگ آبی به رنگ آرامش معروف است و تاثیر زیادی در کاهش فشارخون  و استرس‌های کاری دارد. این رنگ می‌تواند تنفس و ضربان قلب را کاهش دهد. اما در عین حال حس وفاداری، اعتماد، صلح و موفقیت را القا می‌کند. بنابراین رنگ مناسبی برای اتاق خواب، حمام و حتی اتاق نشیمن محسوب می‌شود.

روانشناسی رنگ‌ها ابزاری قدرتمند در چیدمان دکوراسیون خانه به حساب می‌آیند و بیش از هر عامل دیگری می‌تواند در روحیه شما تاثیر بگذارد و علاوه بر آن، هر رنگ احساسات خاصی را برمی‌انگیزد. بنابراین در انتخاب رنگ‌ها کمی محتاط باشید!

رنگ بنفش سال 2022

رنگ آبی بنفش سال 2022 ترکیبی از دو رنگ آبی و بنفش است. بنابراین شناسایی هرکدام از این رنگ‌ها می‌تواند کمک موثری برای ایجاد دکوراسیون مناسب در خانه شما بدهد. رنگ بنفش به‌عنوان یک رنگ سلطنتی و لوکس شناخته می‌شود که احساس خلاقیت را همراه با جنب‌وجوش و البته کمی آرامش انتقال می‌دهد. به همین دلیل گزینه جذابی در فضای پذیرایی خانه محسوب می‌شود تا بتوانید ظرافت، تجمل و آرامش را به‌طور همزمان در این محیط فراهم کنید.

رنگ بنفش سال 2022

کلام پایانی

انتخاب رنگ سال 2022 برای دکوراسیون منزل و یا سایر لوازم و ابزارهای کاربردی می‌تواند هیجان‌انگیز و جذاب باشید. رنگی که از تلفیق آرامش و هیجان در کنار هم ایجاد شده است و حس خوبی از صلح، سلامت، خلاقیت و انرژی را در فضا پراکنده می‌کند.

انتخاب رنگ آبی بنفش برای سال 2022 توسط موسسه معروف پنتون صورت می‌گیرد و این موسسه بر اساس مطالعات مختلفی که درباره وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سلامت انجام داده، درنهایت این رنگ را انتخاب کرده است.

کارشناسان معتقدند که رنگ آبی سال 2022 به معنای سلامتی بیشتر مردم و رهایی آن‌ها از بیماری همه کرونا است. واکسن‌ها بیشتر تولید می‌شوند و در عین حال سبک زندگی مردم با روند دیجیتال و آنلاین تغییر می‌کند. به همین دلیل در کنار بازگشت بیشتر مردم به زندگی معمولی و قبل از کرونا، خواهیم دید که استفاده از فناوری‌های دیجیتال مانند خریدهای آنلاین شدت می‌گیرد و مردم مانند گذشته دوست ندارند همه چیز به‌صورت سنتی پیش برود.

علاوه بر آن، رنگ سال 2022 در دکوراسیون، مد و پوشاک و هر چیزی که به زندگی روزمره مردم مربوط باشد، وارد می‌شود. اما در صورتی که شما هم دوست دارید رنگ سال 2022  را در دکوراسیون استفاده کنید، افراط نکنید. زیاده‌روی در انتخاب رنگ آبی بنفش می‌تواند حال و هوایی خنثی به دکور خانه شما بدهد کمی متعادل رنگ‌ها را انتخاب کنید تا زیبایی تمامی رنگ‌ها دیده شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *