8 خرداد 1402
ترکیب رنگ

آشنایی با انواع ترکیب رنگ متناسب با فضای خانه

انتخاب ترکیب رنگ متناسب با فضای خانه

همه‌ی ما می‌دانیم که رنگ چیست و چه کاربردهایی دارد. تاریخچه‌ی شناخت و اهمیت یافتن رنگ‌ها به زمانی برمی‌گردد که اسحاق نیوتن با عبور دادن نور سفید از یک منشور، تجزیه‌ی آن به رنگ‌های قابل رؤیت را مشاهده کرد. هیچ کدام از این رنگ‌ها اما قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نبودند اما می‌توانستند با یکدیگر ترکیب شوند و رنگ جدید را بسازند. برای مثال به خوبی می‌دانیم که با ترکیب رنگ آبی و زرد، رنگ سبز بدست می‌آوریم که رنگی ترکیبی به حساب می‌آید. رنگ‌ها به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

  • رنگ‌های اصلی که از ترکیب هیچ رنگ دیگری بدست نیامده‌اند اما با ترکیب این‌ها رنگ‌های دیگر حاصل می‌شوند، مثل قرمز، زرد و آبی.
  • رنگ‌های فرعی که از توناژهای مختلف آن‌ها رنگ‌های مختلف و جذابی حاصل می‌شود، مانند بنفش، سبز و نارنجی.
  • رنگ‌های ترکیبی که حاصل ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی هستند.

البته رنگ‌ها را از جنبه‌ای دیگر در سه دسته‌ی سرد، گرم و خنثی قرار می‌دهند. رنگ‌های گرم سبب بالا رفتن آدرنالین خون و به دنبال آن بالا رفتن سطح هیجان و حرارت می‌شوند. اما رنگ‌های سرد باعث ایجاد حس آرامش و سرما در درون ما می‌شوند. سردترین رنگی که می‌توانیم مثال بزنیم آبی کمرنگ و سبز است. رنگ‌های سرد سرعت ضربان قلب را کاهش می‌دهند و در نتیجه حرارت بدن را کاهش می‌دهند. به افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند پیشنهاد می‌شود که در بشقاب‌های آبی رنگ غذا بخورند، زیرا این رنگ می‌تواند اشتهای افراد را تا حد زیادی کاهش دهد.

روانشناسی رنگ

روانشناسان و متخصصین سراسر جهان بر این عقیده هستند که رنگ‌های تاثیر عمیقی بر سلامت روان افراد می‌گذارند. این مسئله‌ای ذهنی است و شاید در مورد همه‌ی افراد یکسان عمل نکند. چیزی که قابل استناد است این است که برخی از رنگ‌ها در همه‌ی جای جهان دارای یک معنی مشخص است. برای مثال، رنگ قرمز نشان دهنده‌ی خشم، اضطراب و هیجان است، رنگ نارنجی پر از انرژی و شادی و رنگ آبی آرامش و تسکین درد و البته گاهی افسردگی است. هر چند که برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که در کاربرد و تاثیر رنگ‌ها زیادی اغراق شده و تاثیرات حاصل از آن با شدت بسیار کم‌تر و البته زودگذر و موقتی است.

کدام ترکیب رنگ را انتخاب کنیم؟

دغدغه‌ی انتخاب بهترین ترکیب رنگ همیشه وجود داشته است. انتخاب رنگ وقتی از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود که در ارتباط با خانه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کنیم، فضایی باشد که بیشتر وقتمان را در آن سپری می‌کنیم، لباس‌هایی باشد که می‌پوشیم، اشیایی باشد که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم و به طور خلاصه هر آن چیزی باشد که با آن سر و کار داریم.

رنگ‌ می‌تواند ظاهر خانه را به کلی تغییر دهد، آن را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر، مدرن و یا کلاسیک نشان دهد و در واقع در نگاه اول توجه را به خود جلب می‌کند. بنابراین دغدغه‌ای که اغلب افراد هنگام انتخاب رنگ مناسب برای خانه دارند بسیار معقول و منطقی به نظر می‌رسد. منظور ما از ترکیب رنگ همان انتخاب مناسب رنگ میز و صندلی‌ها، پرده‌های نصب شده بر روی پنجره‌های هر یک از اتاق‌ها، مبلمان، فرش و به خصوص دیوارها است. در ادامه به بررسی برخی از ترکیب‌های رنگی کاربردی و جذاب برای خانه می‌پردازیم.

1- ترکیب رنگی مناسب برای رنگ سفید

رنگ سفید از رنگ‌هایی پر طرفداری است که به طور حتمی در دکوراسیون خانه‌ وجود دارد. شاید عجیب به نظر برسد اما رنگ سفیدی که در دکوراسیون خانه به کار برده می‌شود، بیش از یک نوع است. برای مثال رنگ سفید ساده، سفید گچی، سفید استخوانی، سفید عاجی، سفید صدفی، سفید مرمری و نیز رنگ‌های سفیدی که سایه‌های خیلی کمرنگی از رنگ‌های دیگر را دارند مانند سفید یاسی، سفید-سبز و غیره. یکی از ویژگی‌های مثبت رنگ سفید علاوه بر روشن و بزرگ نشان دادن فضا، این است که می‌توان آن را تقریباً با هر رنگی ترکیب کرد و نتیجه‌ی جذابی به دست آورد.

اگر در خانه‌ای از رنگ سفید زیاد‌تر از دیگر رنگ‌ها استفاده شود، به طور قطع انرژی مثبت و آرامش بیشتری نیز وجود خواهد داشت. برای افراد علاقمند به سبک دکوراسیون مینیمال، رنگ سفید همیشه بهترین گزینه است، چرا که نشان دهنده‌ی پاکی و سادگی است.

استفاده از رنگ سفید در اتاق نشیمن و سالن‌های پذیرایی به علت تطبیق‌پذیری بالا که ویژگی خالص این رنگ است، انتخابی مناسب به نظر می‌رسد. زیرا به شما این امکان را می‌دهند تا از المان‌های دیگر دکوراسیون داخلی مثل مبلمان، گل و یا حتی از رنگ‌های تیره در کنار آن استفاده کنید.

در آشپزخانه‌هایی که به صورت عمده از کابینت‌های سفید رنگ استفاده می‌شود رنگ‌های دیگر هم اضافه می‌کنند تا به زیبایی هر چه بیشتر محیط اضافه کنند. برای مثال در آشپزخانه‌ای با کابینت‌ها و دیوارهای سفید، اضافه کردن هر یک از رنگ‌های طوسی، آبی، سبز، طلایی و مشکی سبک و به طور کلی حال و هوای فضا را تغییر می‌دهد.

پیشنهاد ما به شما ترکیب سیاه و سفید است. این دو رنگ با وجود این که متضاد هم هستند در عین حال بهترین ترکیب‌ به حساب می‌آیند و در سبک دکوراسیون مدرن کاربرد گسترده‌ای دارند.

2- ترکیب رنگی مناسب برای رنگ آبی

ترکیب رنگ

اگر برای زیبایی هر چه بیشتر دکوراسیون داخلی خانه‌تان به دنبال یک ترکیب رنگی مکمل هستید، زرد و آبی را در لیست خود قرار دهید. آرامش و خنکی رنگ آبی در کنار شور و نشاط رنگ زرد می‌تواند به بهتر شدن حال و هوای خانه کمک کند. وجود این دو رنگ متضاد را در کنار هم می‌توانیم به آسمان و خورشید تشبیه کنیم. ترکیب زرد و آبی فضایی کاملاً صمیمانه و گرم می‌سازد و برای محیط‌هایی که قرار است در آن زمان زیادی را سپری کنید می‌تواند انتخابی فوق العاده باشد. به عنوان مثال، یک ایده‌ی خوب می‌تواند استفاده از مبلمان آبی تیره با کوسن‌های زردرنگ باشد، در حالی که رنگ دیوارهای پشت مبل‌ها هم رنگی در طیف آبی اما از نوع کمرنگ آن باشد.

اگر علاقمند هستید که از این رنگ‌های زیبا داخل اتاق خوابتان هم داشته باشید، می‌توانید رنگ یک یا دو دیوار را به رنگ آبی در بیاورید و سپس با حروف انگلیسی زرد رنگ عبارتی را که دوست دارید و یا به شما انرژی می‌دهد بنویسید. البته که به غیر از دیوار می‌توانید در مورد سرویس خواب، روتختی و تابلوهایی که بر روی دیوارها قرار می‌دهید هم ترکیب رنگ زرد و آبی را داشته باشید.

انتخاب ترکیب رنگ برای آشپزخانه کار دشوار نیست، زیرا هر چه رنگ‌های انتخابی پویاتر و پر هیجان‌تر باشند آشپزخانه جذابیت بیشتری خواهد داشت. بسیاری از افراد از یک یا دو رنگ تیره برای آشپزخانه و کابینت‌های آن استفاده می‌کنند و به این ترتیب زیبایی و دلچسبی زیادی به آن هدیه می‌دهند. ترکیب رنگ زرد و آبی برای آشپزخانه شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر طرفدار دنیای رنگ‌ها و محیط شاد هستید پیشنهاد می‌کنیم این گزینه را هم در نظر داشته باشید.

رنگ سفید هم مکمل بسیار خوبی برای رنگ آبی است. تصور کنید که از کابینت‌های سفید و آبی استفاده می‌کنید. می‌توان در اتاق خوابی با دیوارهای سفید رنگ از پرده‌های حریر آبی رنگ استفاده و برای روتختی و ملحفه‌های تخت خواب از طیف رنگی آبی پررنگ تا کمرنگ استفاده کرد.

3- ترکیب رنگی مناسب با رنگ سبز

رنگ سبز، طبق تحقیقاتی که در سال 2013 توسط شرکت پانتون انجام شد، یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های مردم سراسر جهان است. به همین جهت هم در همان سال این رنگ را به عنوان رنگ سال انتخاب کردند. رنگ سبز با یادآوری فصل بهار به عنوان رنگی شاد و در عین حال آرامش‌بخش شناخته می‌شود و اگر در قسمتی از خانه از این رنگ استفاده کنید متوجه تغییرات مثبت اتمسفر آن ناحیه می‌شوید.

به طور قطع یکی از رنگ‌های مهم در دکوراسیون رنگ سبز است، به همین دلیل افراد از گیاهان آپارتمانی در کنار مبلمان و در گوشه‌ی دیوارها استفاده می‌کنند. استفاده از رنگ سبز در عین حال که جذاب و جسورانه است، کاری بسیار سخت است چرا که باید کاملاً به محیط و رنگ‌های موجود در آن اشراف داشته باشید. برای مثال، می‌توانید از مبلمان سبز رنگ استفاده کنید که اگر با رنگ قهوه‌ای پارکت‌ها و یا چارچوب پنجره‌ها ترکیب شود ترکیبی فوق‌العاده بدست می‌آید.

در آشپزخانه می‌توانیداز کابینت‌ها سبز استفاده کنید. راه دوم این است که کاشی‌های فضای بین گاز و کابینت‌ها را با کاشی‌های آجرمانند سبز براق بپوشانید، و به جای کابینت از شلف‌های دیواری چوبی قهوه‌ای رنگ استفاده کنید و ظرف‌های شکستنی و چند گلدان که گل‌های رونده دارند قرار دهید تا زیبایی چشم‌نوازی بسازید. در این صورت بهتر است که کابینت‌های پایین سفید رنگ باشند تا با سبز ترکیبی شگفت انگیز ایجاد کنند. رنگ طوسی هم در کنار سبز یکی از شیک‌‌ترین انتخاب‌ها به حساب می‌آید پس آن را از دست ندهید.

4- ترکیب رنگی مناسب با رنگ قرمز

ترکیب رنگ

رنگ قرمز رنگی پر از حرارت و هیجان است. این رنگ به راحتی به برخی افراد قدرت و انرژی می‌دهد و به برخی دیگر اضطراب و حس خشم منتقل می‌کند. اگر از اصول فنگ شویی مطلع باشید، رنگ قرمز یکی از رنگ‌هایی است که شادی و انرژی فراوانی به همراه دارد اما این تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که شما قرمز و ترکیبات ساخته شده با آن را دوست داشته و حس خوبی از آن بگیرید.

اگر کمی جسورانه عمل کنید می‌توانید حتی یک یا دو دیوار را به رنگ قرمز در بیاورید. می‌توانید از فرش قرمز در وسط سالن پذیرایی استفاده کنید و یا مبلمان قرمز را به کار ببرید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که از آن جایی که قرمز رنگ حساسی است، ترکیب مناسب آن باید با دقت زیادی انتخاب و اجرا شود. بهترین رنگ‌های مکمل آن در دکوراسیون داخلی خانه سفید، مشکی، آبی روشن، سبز میانه و بژ هستند که اگر به درستی در کنار هم قرار بگیرند، بی شک یکی از دل انگیزترین اتفاقات را در خانه شما رقم زده‌اند. توجه کنید که به هیچ عنوان از رنگ‌های شاد و پر انرژی دیگر در کنار قرمر استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شود که فضا بسیار شلوغ و استرس‌زا به نظر برسد و تمرکز شما را تا حد زیادی از بین ببرد.

اگر قرمز رنگ مورد علاقه شماست اما تمایلی به استفاده از آن در دکوراسیون به عنوان رنگ غالب ندارید، می‌توانید تنها در برخی از لوازم منزل از آن استفاده کنید. برای مثال، از پرده‌های قرمز، فرش و یا برخی دکوراتیوهای قرمز استفاده کنید و حتماً گیاهان آپارتمانی را در این صورت لحاظ کنید چرا که حس و حال خانه‌های قدیمی و باصفا را با خود به خانه‌ی شما می‌آورند.

رنگ طوسی، سفید، آبی، مشکی و سبز از جمله رنگ‌هایی هستند که در ترکیب با رنگ قرمز بهترین ترکیب را می‌سازند.

5- ترکیب رنگی مناسب با رنگ قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای را در دسته‌ی رنگ‌های خنثی و گرم قرار می‌دهند. در هر دکوراسیونی از سنتی گرفته تا مدرن، می‌توان از این رنگ استفاده کرد چرا که تقریباً با هر رنگی قابل ترکیب است. به عنوان مثال ترکیب رنگی قهوه‌ای و کرم که یکی از محبوبیت‌ترین ست‌های این رنگ است. در این صورت رنگ کرم به عنوان رنگی مکمل برای قهوه‌ای در نظر گرفته می‌شود و از تیره شدن فضای اتاق جلوگیری کرده و نور را در فضا پخش می‌کند.

رنگ دیگری که ترکیب جالبی با قهوه‌ای می‌سازد، رنگ سفید است. رنگ سفید در کنار رنگ قهوه‌ای متضاد به نظر می‌رسد و همین عامل جذابیت فضا را افزایش می‌دهد. البته اگر بیشتر به دکوراسیونی یکدست و منظم علاقه دارید پیشنهاد ما به کار گرفتن رنگ مسی در کنار رنگ قهوه‌ای است اما فقط در حد یک سایه. با این ترکیب رنگی، علاوه بر این که نیازی به اختصاص دادن وقت و انرژی زیادی ندارید، فضایی که در اختیار دارید نیز بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

رنگ سبز در کنار رنگ قهوه‌ای یادآور آن تصویری است که در طبیعت به وفور مشاهده کرده‌ایم. کنتراست بالایی که وجود این دو رنگ در کنار هم ایجاد می‌کند باعث ایجاد جلوه‌ی بصری در فضای خانه می‌شود.

برخی از افراد تصور می‌کنند که رنگ قهوه‌ای رنگ تاریک و خسته‌کننده‌ای است. شاید این ایده تا حدی درست باشد اما با اضافه کردن رنگ زرد تعادلی دل چسب ایجاد می‌شود، اما توجه داشته باشید که بیش از حد از این رنگ استفاده نکنید.

سخن آخر

در اینترنت با یک جستجوی ساده می‌توانید به هزاران هزار ایده برای ترکیب رنگ مناسب برای خانه دست پیدا کنید. اما بهترین انتخاب شما به طور قطع همان ترکیب رنگی است که حس و حالی بهتر و نیز تناسب بیشتری با سلیقه‌ی شما داشته باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *