8 خرداد 1402
اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه- راهنمای چیدمان

در دنیای مدرن کنونی می توان از آشپزخانه به عنوان قلب یک خانه نام برد. ازآن رو که در طراحی های معماری جدید آشپزخانه با پزیرایی خانه بهم پیوسته و بخشی از فضای اتاق پزیرایی و نشیمن خانه شده است ، طراحی آن از  اهمیبت ویژه ای برخوردار است.لذا به جهت کاربرد خیلی مهمی که آشپزخانه ی هر خانه دارد ، نوع طراحی و چیدمان وسایل در آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در واقع آشپز خانه مکانی است که بخش زیادی از نیاز های اعضای یک خانواده در ان رفع می شود، نظیر پختن غذا ، شست و شو ، نگهداری اشیا و مواد غذایی .بعضا دیده میشود که به دلیل سپری شدن وقت زیادی از اعضای خانواده در این فضا برای ایجاد آسایش بیشتر از تلوزیون هم در آشپزخانه استفاده می شود.

بنابراین به جهت اینکه فضای آشپز خانه در یک خانه بسیار کاربردی است واعضای خانه اوقات زیادی را در آن سپری می کنند این نیاز احساس می شود که بهتر است از یک طراحی و چیدمان اصولی در آشپز خانه استفاده کنیم، تا آسایش و راحتی مناسبی را برای اعضای خانواده فراهم کنیم.

در طراحی مناسب آشپزخانه نیاز نیست که یک متخصص دکوراسیون داخلی باشید. تنها کافی است با مطالعه ی این مطلب  از آراستا با اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه آشنا شوید تا در صورتی که قصد تغییر دکوراسیون آشپزخانه ی خود را دارید با در نظر گرفتن این نکات بتوانید یک محیط کاملا کاربردی و آرامش بخش را برای خود و اعضای خانواده فراهم کنید.

از جمله اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه می توان به نکات زیر اشاره کرد:

توجه نکردن به کاربرد وسایل در چیدمان آشپزخانه

در چیدمان وطراحی کابینت در آشپز خانه باید به کاربرد وسایل اساسی نظیر گاز ،یخچال ، ماشین لباس شویی ، ماشین ظرف شویی و قرار گرفتن سینک ظرفشویی توجه کنید.که در چه جایی ،جانمایی می شوندتا علاوه بر دسترسی آسان و بدون قرار گرفتن بر سر راه شما  و ایجاد مزاحمت در استفاده از هریک از آنها بطور همزمان بتوانید بهترین چیدمان را برای هرچه کاربردی تر کردن فضای آشپزخانه فراهم کنید.

 عدم قرار دادن تعداد مناسب پریز برق

معمولا وسایل برقی زیادی بطور همزمان در اشپزخانه مورد نیاز است که در صورت نبود پریز کافی ،صاحب خانه مجبور به استفاده از چند راهی سیار برق و یا به تعویق انداختن استفاده از ان وسیله مجبور می شود.

 توجه نکردن به نور پردازی مناسب در اشپزخانه

در حالی که وقت زیادی را در آشپزخانه می گذرانید در صورتی که نور مناسبی در آن نباشد نمی توانید در محیطی که نور ضعیفی دارد مثلا غذای با کیفیت و خوش آب و رنگی را فراهم کنید و کارایی فضای شما کم می شود. با خریدفرش کلاسیک و ایجاد نور پردازی کافی محیط دلنشینی را ایجاد کنید.

 توجه نکردن به نور پردازی مناسب در اشپزخانه

 توجه نکردن به سیستم تهویه ی مناسب در آشپزخانه

آشپزخانه محیطی است که در آن پخت وپز زیادی انجام می شود .حال شما تصور کنید که اگر بوی ناشی از این حجم از پخت و پز را نتوانید تخلیه کنید چه بر سر محیط زندگیتان ممکن است بیاید. مثلا رخت خواب خود را با بوی ماهی تصور کنید. بنابراین توجه به تهویه ی مناسب بسیار اهمیت دارد.

 توجه نکردن به اصول چیدمان وسایل

تصور کنید جای ادویه ی شما به جای اینکه در کابینت کنار اجاق گاز باشد در کنار ماشین ظرفشویی قرار داشته باشد و برای هر بار استفاده شما باید به سختی بیافتید. در صورتی که در چیدمان آشپزخانه بهتر است که تمام وسایل در نزدیک ترین مکانی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرند جانمایی شوند.

 توجه نکردن به اصول چیدمان وسایل

توجه نکردن به سبک دکوراسیون آشپزخانه

بهتر است قبل از تهیه ی وسایل آشپز خانه تم خود را انتخاب کنید و براساس سبک مورد پسند خود دست به طراحی و چیدمان آشپزخانه بزنید. زیرا کسانی که بدون در نظر گرفتن یک سبک مشخص آشپزخانه ی خود را چیدمان می کنند ،این فضا را به یک محیط آشفته و درهم ریخته که باعث حس عدم آرامش و دل زدگی می شود ،تبدیل می کنند.

 توجه نکردن به ایجاد فضای دکوراتیو در دکوراسیون آشپزخانه

تمام فضای آشپزخانه را با کابینت پر نکنید. از کابینت ها با در های شیشه ای و قفسه برای چیدن دکوری هم استفاده کنید تا یک فضای روح نواز و آرامش بخش را برای خود واعضای خانواده تان فراهم کنید.

 توجه نکردن به محل قرار گیری سطل زباله در آشپزخانه

قرار دادن سطل زباله در فضای قابل دیدن، در آشپزخانه محیط شما را نازیبا می کند . پیشنهاد ما به شما این است که، نزدیک ترین کابینت به سینک را انتخاب کنید و با قرار دادن یک سطل  زباله داخل کابینت، زباله های نازیبا را دور از چشم قرار دهید و به بالا بردن انرژی آشپز خانه ی خود کمک کنید.

توجه نکردن به نظم و شلوغ کردن روی سطح کابینت ها با وسایل

لطفا از چیدن انواع وسایل برقی و قابلمه ها و سایر وسایل آشپز خانه که باید داخل کابینت قرار بگیرند ،  برای تزیین روی سطح کابینت ها و قفسه ها به عنوان وسایل دکوراتیو استفاده نکنید.

محیط آشپزخانه به خودی خود محیط شلوغی  است. با این کار فقط باعث بهم ریخته و نامنظم نشان دادن این فضا می شوید. همچنین استفاده از عکس ها و اکسسوری ها روی درب کابینت ها و درب یخچال هم چهره ی آشپزخانه را بی نظم و شلوغ می کند.

اشتباه در انتخاب کابینت

در انتخاب کابینت از اندازه ها ی استاندارد و ومتناسب با متراژ فضای خود استفاده کنید. بهتر است کابینت ها تا نزدیک سقف طراحی شوند. ازمتریال و یراق آلات و دستگیره های باکیفیت استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای دکوراسیون کابینت آشپزخانه

اشتباه در انتخاب کابینت

توجه نکردن به کیفیت مصالح بکار رفته در آشپزخانه

سعی کنید در ساختن آشپز خانه از مصالح مرغوب و با کیفیت استفاده کنید که به راحتی قابل شست و شو باشند و بتوانند به سادگی نظافت محیط را تامین کنند.

استفاده از سینک و کفپوش و دیوار پوش و کابینت های با جنس باکیفیت مناسب که قابل نظافت باشند در آشپزخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کلام آخر

در این مطلب به مواردی چند از اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه اشاره کردیم و متوجه شدیم که اگر بخواهیم یک طراحی درست و اصولی داشته باشیم باید، هم به هماهنگی محیط آشپزخانه با سایر فضاهای منزل توجه کنیم و هم نوع چیدمان فضای آشپز خانه را برای به حداکثر رساندن کارایی فضای آشپزخانه در نظر بگیریم.

با خرید فرش مدرن از مجموعه آراستا در کنار رضایت از کیفیت فرش، دکوراسیون زیباتری برای محیط آشپزخانه خود داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *