9 مهر 1402
5 روش دکوراسیون برای خونه های بدون اتاق خواب

چطوری خونه های بدون اتاق خواب را چیدمان کنیم؟

شاید شما هم در یک خانه کوچک زندگی می‌کنید که تغییر در آن بسیار  سخت و گاهی اوقات غیرممکن است. در بیشتر موارد هم خانه‌های کوچک بدون اتاق خواب طراحی می‌شوند و کار را سخت‌تر می‌کنند. آپارتمانهایی به صورت فِلَت که بیشتر از اینکه شبیه یک خانه باشند، یک محیط چهارگوشه بدون تفکیک فضا در اختیار شما قرار می‌دهند.

خوب در این شرایط برای چیدمان وسایل مختلف خانه که هرکدام هم برای فضای خاصی در نظر گرفته شدند، کار کمی سخت خواهد شد. چطور همزمان مبلمان را برای فضای نشیمن و پذیرایی بچینیم و در عین حال تخت خواب را برای اتاق خواب قرار دهیم؛ به‌طوری که جلوی چشم نباشد و نمای بدی در خانه نداشته باشد؟ برای آشپزخانه چه تدبیری باید داشته باشیم؟!

برای تفکیک فضا در خانه‌های بودن اتاق خواب هم می‌توان چاره‌ای اندیشید؛ بنابراین نگران نباشید. در ادامه این صفحه قصد دارم راه‌های مختلفی که با کمک آن‌ها می‌توان تغییر دکوراسیونی جذاب در این مدل خانه‌ها ایجاد کرد، بررسی کنم. اگر شما هم دغدغه نداشتن اتاق خواب دارید، تا پایان این مقاله از آراستا مطالعه کنید.

جداکننده‌های فضای چوبی

اولین و سریع‌ترین راهکار برای تقسیم و تفکیک فضا و درست کردن یک اتاق خواب استفاده از پارتیشن های چوبی است. روشی مقرون به‌صرفه و اقتصادی که نیازی به بنایی و گرد و خاک‌های آن را ندارد و در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توانید یک تغییر دکوراسیون جدید را مشاهده کنید.

در این میان اگر کمی خلاق باشید، می‌توانید از جداکننده‌هایی استفاده کنید که زیبای هنری بیشتری دارند. به‌طور مثال برای خانه‌ای با دکوراسیون و المان‌های سنتی و کلاسیک، پارتیشن های گره چینی شده واقعا زیبا و منحصر به فرد است. در عین حال اگر در کنار آن از المان‌های سنتی دیگر هم استفاده کنید تا این فضا را تقویت کنید، خواهید دید که تغییر دکوراسیون  برای چنین فضایی آن‌قدرها هم که تصور می‌کردید، سخت نیست. یک گلدان شیشه‌ای سبز رنگ با گل‌های پتوس در کنار پارتیشن چوبی با طرح‌های گره چینی قرار دهید و فضا را کاملا سنتی و شاد کنید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی ایده های جذاب برای چیدن اتاق خواب

جداکننده‌های فضای چوبی

پارتیشن شیشه‌ای در خانه بدون اتاق خواب

به غیر از پارتیشن و جداکننده‌های چوبی، می‌توان از پارتیشن های شیشه‌ای هم استفاده کرد. این جداکننده‌ها هم فضای بسیار ناچیزی از سطح زمین را اشغال می‌کنند و در عین حال گزینه خوبی برای عبور نور به سایر فضاها هستند. اما با توجه به اینکه فضای اتاق خوب به‌نوعی خصوصی محسوب می‌شود، کاربرد پارتیشن شیشه‌ای ساده روش چندان مناسبی نیست و باید برای رهایی از این مشکل هم راه چاره‌ای اندیشید.

بهترین روش این است که از پارتیشن‌هایی استفاده کنید که دارای شیشه‌های رنگی هستند. در این صورت علاوه بر مخفی کردن فضای اتاق خواب، می‌توانید از زیبایی درخشش نور در شیشه‌های رنگی هم استفاده کنید. درخشش نور در ساعاتی از روز که خورشید به فضای داخلی خانه می‌تابد، به‌راحتی رنگ‌های زیبای کاشی‌های شیشه‌ای پارتیشن را در کف خانه پهن می‌کند و زیبایی بی‌نظیری را شاهد خواهید بود.

در عین حال می‌توانید با توجه به نوع دکوراسیون خانه پارتیشن شیشه‌ای را انتخاب کنید. برای فضایی کلاسیک، از طرح‌های سنتی کمک بگیرید و در فضایی مدرن هم پارتیشن های شیشه‌ای به کار ببرید که دارای شیشه‌هایی با طرح‌های مدرن و فانتزی هستند.

پارتیشن شیشه‌ای در خانه بدون اتاق خواب

دست سازه‌های چوبی

راهکار دیگری که می‌تواند دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب شما را زیبا و در عین حال کاربردی کند، دست سازه‌های چوبی هستند. بیشترین کاربرد این دست سازه‌ها نیز به‌عنوان پارتیشن در خانه است تا بتوان فضاهای مختلف را از هم جدا کرد و برای هرکدام از آن‌ها حد و مرزی مشخص نمود. ساخت این المان‌ها نیز کاملا به خلاقیت‌های شما و یا سازنده بستگی دارد. شاید قصد داشته باشید این کار را به یک نجار و یا کابینت ساز ماهر بسپارید تا با توجه به ابعاد فضایی که در نظر گرفتید، دست به کار شود و یک جداکننده مناسب چوبی بسازد.

به هر صورت با استفاده از دست سازه‌های چوبی علاوه بر تقسیم‌بندی فضاها می‌توان جایی برای قرار دادن تابلوها، وسایل تزئینی و یا گلدان‌های کوچک تعبیه کرد تا علاوه بر کاربردی بودن، جنبه زیبایی هم داشته باشد.

دست سازه‌های چوبی

استفاده از پرده

روش ساده، سریع و ارزان دیگری که می‌تواند تفکیک فضاها را در خانه بدون اتاق خواب ایجاد کند، استفاده از پرده است. البته این روش در گذشته‌های دور هم در خانه‌های بزرگ‌ترهای ما مرسوم بود و از آن به‌عنوان عامل جداکننده فضاها استفاده می‌کردند.

این روش هم در صورتی زیباست که با دقت زیاد انجام شود وگرنه ممکن است دکور خانه را به دوره های قدیم ببرد و نمای زشتی داشته باشد. بنابراین واقعا و بهطور کامل نمی‌توان از آن به‌عنوان روشی زیبا و جالب یاد کرد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کند که برای زیباتر شدن فضای خانه با خیال راحت از روش پارتیشن بندی و سازه‌های چوبی کمک بگیرید.

استفاده از پرده

دیوارهای کشویی

درها و دیوارهای کشویی هم روش دیگری هستند تا بدون اشغال کردن جای زیادی از سطح زمین، تقسیم فضاهای مختلف خانه را به انجام برسانید. این دیوارها در بیشتر موارد با استفاده از متریال ام دی اف ساخته می‌شوند با چند باکس ریلی باریک که در آن‌ها نصب شده، امکان باز و بسته شدن درب کشویی را فراهم می‌کنند.

این روش هم هزینه زیادی روی دست شما نمی‌گذارد و در با استفاده از آن می‌توانید در و دیوار کشویی برای اتاق خواب طراحی کنید و به‌راحتی و در صورت لزوم آن را باز و بسته کنید.

البته همه چیز را به همین تغییرات کوچک ختم نکنید. کمی هوشمندی و خلاقیت را باید چاشنی کار خود کنید و چند نکته مهم را رعایت کنید تا همه چیز به‌خوبی پیش برود. در ادامه این نکات را بررسی می‌کنم.

  • قبل از هر چیز جای اتاق خواب را در محوطه خانه مشخص کنید و بعد دست به کار شوید. فراموش نکنید که این فضا باید دور از لوله‌کشی‌های آشپزخانه باشد تا تداخلی در آن فضا ایجاد نکند.
  • سعی کنید رنگ پارتیشن‌های چوبی و یا شیشه‌ای با رنگ غالب در فضا هماهنگی داشته باشد.
  • در خانه نورپردازی کنید. خانه‌هایی که بدون اتاق خواب طراحی می‌شوند، همگی ابعاد کوچکی دارند. بنابراین سعی کنید بیشتر از همیشه از نور در خانه استفاده کنید تا آن را بزرگ و دل‌باز به نمایش بگذارید. اگر پنجره‌ها اجازه ورود نور را به خانه می‌دهند، کار شما راحت‌تر است؛ اما در غیر این صورت به سراغ نور مصنوعی بروید و قسمت‌های تاریک خانه را پرنور کنید.
  • علاوه بر نورپردازی مناسب، سعی کنید از المان‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که رنگ‌های تیره به‌اندازه کافی در کوچک نشان دادن فضا قدرتمند هستند. بنابراین باید روش معکوس آن را امتحان کنید و با کاربرد رنگ‌های روشن، فضا را روشن و بزرگ‌تر نشان دهید.
  • سعی کنید تمام فضاهای خانه را به کار ببرید. گاهی اوقات ممکن است محیط خانه شما دقیقا یک مربع و یا مستطیل کامل نباشد و فضاهای مرده‌ای در آن وجود داشته باشد. به‌طور مثال کنج ستون‌ها جزء این موارد است. برای این مدل فضاها می‌توانید جایی برای نگهداری گل‌ها و یا یک کتابخانه کوچک طراحی کنید تا علاوه بر کاربردی کردن فضا، بیهوده بودن آن را از بین ببرید.
  • برای یک خانه کوچک بدون اتاق خواب، دست شما برای انتخاب هر نوع وسیله‌ای باز نیست. شما نمی‌توانید سرویس خواب و یا مبلمان بزرگی بخرید و یا اینکه هزاران مدل اکسسوری و وسایل تزئینی در قسمت‌های مختلف آن قرار دهید. بهتر است برای این فضا تمام هوشمندی خود را به کار ببرید و وسایلی انتخاب کنید که جای کمی اشغال می‌کنند. همچنین دلیلی وجود ندارد که چندین مدل وسیله تزئینی در آن استفاده کنید. در این فضا ابتدا باید به سراغ اولویت‌ها و وسایل ضروری بروید و همه آن‌ها را هم کم‌حجم و با ابعاد کوچک انتخاب کنید.
  • به‌جای خرید مبلمان استیل با حجم زیاد، به سراغ مبلمان ال بروید و یا اینکه به‌جای سرویس خواب بزرگ، از تخت‌های تاشو کمک بگیرید. بهتر است تا زمانی که در این خانه زندگی می‌کنید، فکر خرید تخت خواب‌های بزرگ با کتیبه‌های مجلل را فراموش کنید. همچنین پرده‌ها نباید پرحجم و با والانهای پر زرق و برق باشند. بهتر است از متریال حریر برای پوشاندن پنجره‌ها استفاده کنید تا حس سبکی و خلوتی فضا را تداعی کند.
  • از آینه‌ها بیشتر از همیشه کمک بگیرید. شما خانه‌ای کوچک دارید که باید برای بزرگ‌تر نشان دادن آن تلاش کنید. کاربرد آینه‌ها گزینه خوبی است که در دل‌باز، روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دادن هر محیطی مناسب است.
  • سعی کنید وسایل و المان‌هایی بخرید که به‌جای یک کاربرد، چند استفاده مختلف را در اختیار شما قرار دهند. به‌طور مثال به‌جای خرید میز ناهارخوری، از کانتر آشپزخانه کمک بگیرید و صندلی‌های جمع و جوری اطراف آن بچینید تا علاوه بر نقش جداکنندگی فضای آشپزخانه از پذیرایی، نقش میز ناهارخوری را هم بازی کند.
  • درنهایت اینکه بهترین سبک دکوراسیون در خانه‌های بدون اتاق خواب، سبک مینیمالیستی و مدرن است که وسایل دارای حجم و ابعاد کمی هستند و رنگ‌های روشن در آن‌ها حرف اول را میزند.

دیوارهای کشویی

سخن آخر

تمام موارد ذکر شده روش‌های مناسبی هستند که با کمک آن‌ها می‌توانید یک خانه کوچک و بدون اتاق خواب را سروسامان دهید و فضاهای مختلف را برای آن تعریف کنید. در این میان مهم‌ترین روش استفاده از پارتیشن‌های چوبی و شیشه‌ای است که علاوه بر سبکی و قابل حمل بودن، هزینه بسیار کمی دارند و تا مدتی که در این خانه کوچک زندگی می‌کنید، روش مناسب تفکیک فضا خواهند بود.

به نظر شما چه روش‌های دیگری وجود دارند که در کنار اقتصادی و مقرون به‌صرفه بودن، می‌توانند نقش تفکیک فضا را برای خانه‌های کوچک و بدون اتاق خواب بازی کنند؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *