8 خرداد 1402
دکوراتیو

نقش دکوراتیو در طراحی داخلی خانه و محل کار

دکوراسیون خانه اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا نحوه چیدمان دکوراسیون و استفاده از دکوراتیوها در خانه می‌تواند بر همه جنبه‌های زندگی ما تأثیر بگذارد. زیبایی و دکوراسیون داخلی خانه‌ی ما نشان می‌دهد که ما چه نوع شخصیتی داریم و چه چیزهایی برای ما مهم‌تر است. دکوراسیون خانه همچنین می‌تواند بر سلامت جسمی و روحی ما تأثیر بگذارد. علاوه بر این، تنها ما نیستیم که از فضای خانه استفاده می‌کنیم، بلکه دوستان و عزیزان ما هم در خانه ما گرد هم می‌آیند و از زیبایی آن بهره می‌برند. البته اهمیت دکوراسیون داخلی و استفاده از دکوراتیو های زیبا و خلاقانه به همین‌ جا ختم نمی‌شود. دکوراسیون داخلی خانه بخشی از هویت و شخصیت ما می‌شود و در بلندمدت تاثیرات خود را بر روی ذهن و حافظه‌ی ما نشان می‌دهد. به دلیل اینکه خانه بخشی از تعریف و هویت ما به حساب می‌آید، وقت و هزینه‌ی زیادی را به آن اختصاص می‌دهیم. در این مقاله از آراستا به نقش دکوراتیو در طراحی داخلی خانه و محل کار می‌پردازیم.

اکسسوری و دکوراتیو در خانه

هنگامی که در مورد اکسسوری خانه صحبتی به میان می‌آید منظور فقط کوسن‌های روی مبل و تابلوهای روی دیوارها نیست. بلکه موارد دیگری مانند لامپ، فرش، پرده، دکور دیوار، قاب عکس، کتاب، گلدان، گل و غیره نیز موضوع صحبت ما هست. از مجموعه‌های هنری گرفته تا قوری‌های چینی و هر چیزی که ما بین آن‌ها وجود دارد، همه لوازمی هستند که به عنوان دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود هر یک از این موارد مفهوم و معنایی جدید به فضا اضافه می‌کند و اساساً فضای زندگی شما را کامل می‌کند.

شخصیت شما به راحتی با دکوراتیوهایی که مورد استفاده قرار می‌دهید، قابل شناخت است. برای مثال، این که آیا شما با افتخار ظروف چینی مادربزرگ خود را در اتاق غذاخوری خود به نمایش می‌گذارید و یا عکس خانوادگی مورد علاقه خود را روی شومینه قرار می‌دهید. هر یک از این موارد سبب تمایز خانه‌ی شما با خانه‌های دیگر می‌شود و نیز نشان می‌دهد که شما واقعاً به چه چیزهایی اهمیت می‌دهید.

دلایل بسیاری برای استفاده از دکوراتیوها و اکسسوری‌های مخصوص برای خانه وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

1- دکوراتیو ها تغییر ایجاد می‌کنند

شگفت انگیز است که چگونه دکوراتیوها می‌توانند خانه را به سطح جدیدی از زیبایی برسانند. مثلاً کاناپه‌ای با رنگ بژ و صندلی سبز زمردی را در نظر بگیرید. ترکیب این دو به طور قطع عالی است اما کافی نیست. اما وقتی یک کوسن زیبا و متناسب، لوازم تزئینی برای دیوار، لامپ و یک میز قهوه کوچک به دکوراسیون اضافه کنید خانه‌ی شما زیر و رو می‌شود.

در برخی از سبک‌های دکوراسیون از شال‌های بافته شده از کامواهای غول پیکر و چانکی بر روی مبل و یا تخت استفاده می‌کنند و با این کار هم به زیبایی و هم به یکدست شدن فضا کمک می‌کنند. از این نوع کامواها به علت تنوع رنگی که دارند، می‌توان برای بافت فرش فانتزی و سایز کوچک نیز استفاده کرد.

2- دکوراتیو ها به خانه هویت می دهند

همان طور که پیش‌تر ذکر کردیم دکوراسیون داخلی خانه بازتابی از شخصیت شما خواهد بود. به همین جهت از دکوراتیوهایی استفاده می‌کنیم که به خوبی شخصیت و طرز تفکر ما را منعکس کنند. به عنوان مثال، استفاده از مبل و فرش فانتزی و یا استفاده از عکس‌های خانوادگی بر روی یک دیوار، نشان‌ دهنده‌ی شخصیت است. از انواع ظروف و گلدان‌های سفالی و چینی گرفته تا دکورهای دیواری، آینه‌های دیواری و قدی، نگهدارنده و پایه شمع، انواع ساعت، میز و صندلی، لوازم روشنایی و غیره همگی انواعی از دکوراتیو به حساب می‌آیند که هر یک می‌توانند نقشی مهم در زیبایی خانه ایفا کنند.

3- دکوراتیو ها جای رنگ‌ها را پر می کنند

تصور کنید که در خانه‌ای زندگی می‌کنید که متعلق به شما نیست و یا در آن مستأجر هستید. در این صورت نمی‌توانید رنگ دلخواهتان را بر روی دیوارها بزنید. به همین جهت لازم است که با چند کار ساده تنوع ایجاد کنید. استفاده از دکوراتیو و اکسسوری‌های جذاب به جای استفاده از رنگ می‌تواند حس و حالی جالب به فضا بدهد. برای بسیاری از ما دکوراسیون داخلی کافه‌ها به نظر جالب می‌آید. علت استفاده از کلکسیون‌های کمیاب، دکوراتیوهای خلاقانه و نورپردازی دلچسب است.

4- صرفه جویی در هزینه و زمان

بسیاری از ما پس از مدتی زندگی در یک محیط، به ایجاد تنوع نیاز پیدا می‌کنیم. به همین دلیل به فکر خرید مبلمان جدید، رنگ کردن دیوارها به رنگی متفاوت و یا هزینه‌های دیگر می‌افتیم. دکوراتیوها به ما کمک می‌کنند که تغییراتی چشمگیر به وجود بیاوریم در عین حال که در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنیم.

به طور قطع هزینه‌ای که برای خرید یک گلدان و یا چند تابلوی دیواری می‌کنید بسیار کمتر از تعویض کامل مبلمان، رنگ و کاغذ دیواری دیوارها هزینه

بهترین دکوراتیو ها در طراحی داخلی خانه

دکوراتیو

به خوبی می‌دانیم که استفاده از دکوراتیوها برای زیبا سازی یک فضا اهمیت ویژه‌ای دارد. اما سوال این است که چه چیزهایی اصولاً دکوراتیو محسوب می‌شوند و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها به چه صورت است؟ در ادامه به بررسی برخی از پرطرفدارترین دکوراتیوها می‌پردازیم.

1- آینه های دکوراتیو

به دلایل بی شماری آینه‌ها از محبوب‌ترین دکوراتیوها به شمار می‌روند. به عنوان مثال، آینه‌ها نور را منعکس می‌کنند، فضاها را بازتر نشان می‌دهند و به طور کلی فضاها را بهتر جلوه می‌دهند. در ارتباط با استفاده از آینه‌ها نکاتی وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • آینه قرار است چه تصاویری را منعکس کند؟

ما به طور کلی بر اساس متراژ و فضای خالی دیواری که در اختیار داریم تصمیم‌گیری می‌کنیم که آینه‌ای را بر روی آن قرار دهیم یا خیر، در حالی که مهم‌تر از آن تصویری است که قرار است آینه منعکس کند. اگر آینه‌ها در مقابل عناصر مهم معماری، نقاشی، یا چند مبل تزئینی و زیبا قرار بگیرند، ارزش بیشتری به آن‌ها می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم که آینه را روبروی پنجره‌ها قرار دهید تا میزان نور اتاق را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 • آینه‌های چندتکه و فانتزی

داشتن دیواری که بر روی آن از آینه‌های متعددی استفاده می‌کنید می‌تواند بسیار جالب باشد. در کنار این آینه‌ها می‌توانیم دیواری از عکس‌های متناسب داشته باشیم که زیبایی چند برابر شود. شکل آینه‌هایی که در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند اهمیت ویژه‌ای دارند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از یک آینه‌ که با خطوطی سطحی به چند قسمت تقسیم می‌شود در دیوار پشتی بزرگ‌ترین مبل استفاده کنند.

در اتاق خواب نیز از آینه‌های قدی بر روی زمین و یا در کنار تخت استفاده می‌کنند. البته که آینه‌ها می‌توانند در قاب‌های مختلفی قرار بگیرند و در انواع سبک دکوراسیون از نوع سنتی آن گرفته تا دکوراسیون مدرن و مینیمال مورد استفاده قرار بگیرند.

2- گلدان های فانتزی

استفاده از یک گلدان هر چند کوچک به طور حتم یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که به افراد عاشق دکوراتیوها کمک می‌کند فضایی زیبا در خانه بسازند. زیبایی که گلدان‌های حاوی گل‌های طبیعی به خانه هدیه می‌دهند از نوع طبیعی و بی بدیل است. گلدانی که در آن دسته گلی زیبا قرار دارد انرژی‌های مثبتی را در فضا پراکنده می‌کند. به عنوان مثال، گلدانی با دسته گل فصلی تازه دکوراسیونی در سبک روستیک پدید می‌آورد. برای اینکه گلدان‌هایی که انتخاب می‌کنید جلوه‌ی بیشتری به محیط بدهند، لازم است که نکاتی را مورد توجه قرار دهید:

 • به دنبال گلدان‌های خاص و کم نظیر باشید.
 • گلدان‌های مینیاتوری از انواع جذاب گلدان هستند که به تنهایی ارزش بالایی دارند.
 • از گلدان‌هایی با اندازه‌های بزرگ استفاده کنید.
 • گلدان‌های کریستالی در دکوراسیون‌های شیک پرکاربرد هستند.
 • گلدان‌هایی با رنگ‌های فانتزی در همه دکوراسیون‌ها قابل استفاده هستند.
 • استفاده از بیش از یک گلدان کار درستی به نظر می‌رسد.

استفاده از گلدان مانند گذشته دیگر محدود به نگهداری گل و گیاه نیست. یکی از جذاب‌ترین چیزهایی که می‌توانیم با آن گلدان‌های شیشه‌ای را پر کنیم تیله‌های شیشه‌ای است که حس و حالی نوستالژیک و جذاب ایجاد می‌کند. در بسیاری از منازل از گلدان‌های باریک و شیشه‌ای بلندی برای نگهداری از گیاه بامبو استفاده می‌شود که در آب و خاک‌های ژله‌ای قرار داده می‌شود.

افراد زیادی در سراسر دنیا هستند که علاقمند به جمع‌آوری و ایجاد کلکسیونی از سنگ‌های ریز و رنگی، صدف، گل‌های خشک، سکه‌های قدیمی، تمبر و غیره هستند. گلدان‌های شفاف می‌توانند محل مناسبی برای نگهداری اشیا جمع‌آوری شده باشند، چرا که به خوبی حس و حال آن‌ها را انتقال می‌دهد.

3- شمع و پایه های نگهدارنده

شمع‌ها از دسته دکوراتیوهای محبوبی هستند که علاوه بر بو و رایحه‌ی محبوبی که در فضا پخش می‌کنند، به عنوان قطعات تزئینی در هر نقطه‌ای از خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنوع در طرح، رنگ و رایحه‌ی شمع‌ها آن قدر زیاد است که ترکیبات بسیار جذابی از آن را می‌توان به کار برد.

 • استفاده از شمع در آشپزخانه

اگر به استفاده از شمع‌ در آشپزخانه علاقه دارید، بهتر است که آن را با رنگ بندی و سبک دکوراسیون منزل مطابقت دهید. به عنوان مثال، اگر آشپزخانه‌ای به سبک روستیک دارید، شمع‌ها را داخل فانوس بگذارید و آن را روی میز یا جزیره آشپزخانه قرار دهید.

از جا شمعی تزئینی برای هماهنگی با رنگ زمینه‌ی آشپزخانه خود استفاده کنید. حتی می‌توانید از یک چراغ شمع آویزان در آشپزخانه خود استفاده کنید و یا بر روی فضای پیشخوان تعدادی شمع قرار دهید تا فضا را روشن کند.

 • استفاده از شمع در اتاق پذیرایی

اتاق نشیمن باید حسی ترکیبی از آرامش، جذابیت و صمیمت را داشته باشد. به همین جهت استفاده از شمع‌های معطر در طول روز می‌تواند انرژی مثبتی را در فضا به جریان بیاندازد و در طول شب محیطی گرم و دنج ایجاد کند.

اگر در سالن پذیرایی خود میز قهوه دارید، می‌توانید چند جمع را در یک سینی تزئینی بر روی آن میز قرار دهید. در این صورت افرادی که بر روی مبل کنار آن میز می‌نشینند احساس گرما و راحتی می‌کنند. اگر از دسته‌ی افرادی هستید که از کتابخانه برای زیبایی سالن پذیرایی بهره می‌برند، می‌توانید چند شمع زیبا را در قفسه‌های کتابخانه قرار دهید تا جلوه‌ی آن را بیشتر کند و از طرف دیگر نشان دهنده‌ی علاقه‌ی شما به مطالعه باشد.

اگر می‌خواهید با روشن کردن شمع جذابیت بیشتری به اتاق نشیمن بدهید، آن را به جای چراغ مورد استفاده قرار دهید. اگر در خانه شومینه دارید و به طور معمول از آن استفاده نمی‌کنید می‌توانید با قرار دادن چند شمع درون آن زیبایی و گرمای آتش را به فضا هدیه بدهید. در این صورت فضایی خیره‌کننده آماده کرده‌اید که بسیار چشم‌نواز و جذاب است.

 • استفاده از شمع در اتاق غذاخوری

چه اتاق غذاخوری شما بسیار زیبا باشد و چه معمولی، شمع‌ها می‌توانند میز را دلپذیرتر و کامل‌تر جلوه دهند. شمع‌های بدون بو بهترین چیزهایی هستند که می‌توانید روی میز ناهار خوری بگذارید؛ زیرا بسیاری از افراد تمایلی به استشمام دائمی بوی شمع به خصوص هنگام غذا خوردن ندارند. به علاوه اینکه گاهی بو و دود برخی از شمع‌ها برای افراد به شدت آزاردهنده و حساسیت‌زا است.

برای داشتن ظاهری شیک‌تر، از شمعدان بلند یا جا شمعی‌های بلند استفاده کنید. البته این نوع استفاده از شمع در دکوراسیون‌های لوکس که به  سبک دکوراسیون فرانسوی شباهت دارند بیشتر به کار می‌روند. اگر به سادگی و معمولی بودن علاقه‌ی بیشتری دارید، پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ شمع‌های استوانه‌ای و کوتاه بروید و تعدادی از آن‌ها را بر روی میز قرار دهید.

سخن آخر

در دکوراسیون داخلی خانه آیتم‌های متنوعی را به عنوان دکوراتیو به کار می‌برند اما این که به طور دقیق چه مواردی برای شما بهترین است، کاملاً به نظر و سلیقه‌ی شخصی خودتان بستگی دارد. به طور پیشنهاد می‌کنیم که از هر عنصری متناسب با لوازم دیگر استفاده کنید تا تعادل رعایت شود و زیبایی آن به چشم بیاید. دکوراتیوها با وجود نکات مثبت زیادی که دارند، در صورت استفاده‌ی بیش از حد اثری معکوس دارند و فضا را شلوغ و ناآرام جلوه می‌دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *