8 خرداد 1402
طرح آشپزخانه

معرفی 6 تا از جدیدترین انواع طرح آشپزخانه

انواع طرح آشپزخانه

در طراحی داخلی دکوراسیون خانه، آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها به حساب می‌آید. زیرا مفهوم آشپزخانه چیزی که در گذشته وجود داشت نیست و کاربردهای بسیاری پیدا کرده است. هر فرد در خانه به منظور صرف غذا، آشپزی و یا نشستن در کنار اعضای دیگر خانه زمان زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کند. حضور طولانی مدت در یک مکان ایجاب می‌کند که به زیبایی و راحتی آن محل اهمیت داده شود. با پیشرفت سریع تکنولوژی دیگر مثل گذشته نگران پیدا کردن طرح و نقشه‌ی مناسب برای طراحی داخلی خانه و اداره نیستیم و تنها با یک جستجوی ساده دراینترنت به هزاران طرح و ایده دست پیدا می‌کنیم. در این مقاله با انواع طرح آشپزخانه آشنا می‌شویم.

چیزی که انتخاب و اجرای هر طرحی برای آشپزخانه از اهمیت بالایی برخودار است، توجه به مثلثی است که فاصله‌ی بین اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی می‌سازد، چرا که به دسترسی آسان به قسمت‌هایی که استفاده‌ی بیشتری از آن می‌کنیم کمک می‌کند.

اگر به دنبال طرح‌های جذاب برای آشپزخانه‌ی خانه هستید، ما در این مقاله جدیدترین‌ها را برای شما جمع‌آوری و معرفی کرده‌ایم تا تصمیم‌گیری راحت‌تری داشته باشید.

1- آشپزخانه‌ جزیره‌دار:

طرح آشپزخانه

یکی از طرح‌های رایجی که معماران و طراحان داخلی برای طراحی داخلی آشپزخانه‌ها در نظر می‌گیرند، آشپزخانه‌های جزیره‌دار است. طرح آشپزخانه‌ی جزیره‌دار را با توجه به متراژ خانه و بزرگی و کوچکی فضای در نظر گرفته شده برای آشپزخانه اجرا می‌کنند. طبیعتاً اگر فضایی که در اختیار دارید، فضای کوچکی باشد این طرح توصیه نمی‌شود، زیرا در آشپزخانه‌های بزرگ امکان استفاده از یک جزیره در وسط و یا گوشه‌ای از آن وجود دارد. جزیره‌ای که در این طرح مورد استفاده قرار می‌دهند می‌تواند کاربردهای متنوعی داشته باشد، برای مثال می‌توان از آن به عنوان چند کابینت اضافه برای قرار دادن وسایل آشپزخانه استفاده کرد، و یا می‌توان بر روی آن اجاق گاز را قرار داد و یا حتی به عنوان یک پیشخوان بزرگ آن را مورد استفاده قرار داد.

به طور حتم در بسیاری خانه‌هایی که آشپزخانه‌هایی با متراژ بالا دارند دیده‌اید که جزیره‌ای را درست در وسط آشپزخانه قرار می‌دهند و سینک ظرفشویی نیز بر روی آن قرار می‌گیرد. در صورتی که امکانات کافی در اختیار دارید، این طرح می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آشپزخانه‌ی خانه شما باشد.

در برخی از آشپزخانه‌های جزیره‌دار از کابینت‌های های گلاس استفاده می‌شود که نمای بی نهایت چشم نوازی به خانه می‌دهد. های گلاس بر خلاف نامش که از واژه‌ی Glass به معنای شیشه گرفته شده است، اصلاً از جنس شیشه نیست و در واقع نوعی روکش شبیه به ام دی اف است که حالت پلاستیک براق دارد. اگر بر روی کابینت‌ها و جزیره از های گلاس استفاده شود، ظاهری بسیار شیک و لاکچری می‌سازد که دیدن آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

2- آشپزخانه U شکل

گفته می‌شود که پلان آشپزخانه U شکل یکی از بهترین‌هاست که البته بی دلیل نیست. طرح U شکل آشپزخانه برای فضاهایی مناسب است که در آن امکان استفاده از سه دیوار وجود دارد. اگر فضایی که در اختیار دارید بزرگ و یا نسبتاً بزرگ است این طرح می‌تواند به زیبایی هر چه تمام‌تر اجرا شود. اگر آشپزخانه‌ی بزرگی ندارید اما تمایل دارید که کابینت‌های بیشتری در اختیار داشته باشید هم این طرح می‌تواند انتخابی مناسب باشد اما حواستان باشد که هنگام اجرای طرح از هدررفت فضا جلوگیری کنید. اگر تمام آشپزخانه با کابینت پر شود فضایی ناکافی برای انجام فعالیت باقی می‌ماند، به همین جهت لازم است که اندازه‌ای در حدود دو متر برای فضای میانی آشپزخانه در نظر گرفته شود.

در برخی از آشپزخانه‌های U شکل در صورتی که فضای کافی وجود داشته باشد، برای اضافه کردن فضای بیشتری برای پیشخوان از یک جزیره استفاده می‌کند که اگر در محل درستی قرار بگیرد طرح جالبی از آب در می‌آید. یکی از نکات مثبتی که اجرای طرح U شکل آشپزخانه می‌تواند داشته باشد این است که به علت انعطافی این طرح دارد دست شما برای جابجا کردن المان‌ها باز است.

3- آشپزخانه L شکل:

طرح آشپزخانه

همان طور که می‌دانید معیار نام گذاری طرح‌های مختلف در آشپزخانه، نوع چیدمان کابینت‌ها و استفاده از فضایی است که در اختیار داریم. در صورتی که از دو ضلع آشپزخانه استفاده شود شکلی مانند حرف L ایجاد می‌شود که علت این نام گذاری است. طرح آشپزخانه L شکل هم برای فضاهای بزرگ و هم برای فضاهای کوچک کاملاً مناسب است.

این سبک را در خانه‌هایی اجرا می‌کنند که بتوانند آشپزخانه را به فضایی بزرگ‌تر مثل فضای نشیمن و پذیرایی متصل کنند، زیرا در این صورت دسترسی راحت‌تری وجود خواهد داشت. اگر فضای بازتری در اختیار دارید می‌توانید از قسمتی از آشپزخانه برای قرار دادن میز ناهار خوری استفاده کنید. در غیر این صورت با قرار دادن جزیره و یا چند کابینت دیگر به عنوان کانتر در گوشه‌ای از این طراحی در فضای خالی استفاده می‌کنید و اگر از چند صندلی پایه بلند در کنار آن‌‌ استفاده کنید دیگر نیازی به میز ناهار خوری نیست، البته که ظاهر مدرن و زیبایی هم خواهد داشت.

در جدیدترین طرح‌‌های آشپزخانه L شکل، توجه به محلی که پنجره‌ی آشپزخانه قرار دارد امری ضروری است. به طور معمول نحوه‌ی چیدمان را در این نوع آشپزخانه‌ها به نحوی در نظر می‌گیرند که یکی از ردیف‌ها پنجره باشد و اگر قرار است کابینتی در جلوی آن قرار بگیرد ارتفاعی تا زیر پنجره داشته باشد. به این ترتیب نور طبیعی که در طراحی داخلی اهمیت ویژه‌ای دارد، وارد فضا می‌شود و آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

4- آشپزخانه‌های باریک و طویل

طراحان دکوراسیون داخلی سال‌های سال است که طرح آشپزخانه‌ی باریک و طویل (به انگلیسی Galley) را انتخاب و به اجرا در می‌آورند. این طرح چنان کاربردی و مطرح است که هنوز هم در دنیا طرفداران زیادی دارد و اگر انتخاب طرح آن به درستی صورت بگیرد می‌تواند در آشپزخانه‌های مدرن نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

اجرای طرح آشپزخانه باریک و طویل به این صورت است که دو پیشخوان یا دیوار بلند در موازات هم قرار دارند. در هر دو ردیف از فضای پیشخوان یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی را به صورت موازی با هم قرار می‌دهند. فضایی بین پیشخوان‌ها را در اندازه‌ای در نظر می‌گیرند که رفت و آمد و دسترسی به همه وسایل آشپزخانه کاری آسان باشد.

اگر طراحی این آشپزخانه برای شما کمی خسته کننده است، لازم است بدانید که داشتن ایده‌های خلاقانه برای دیزان داخلی و اجرای آن تا حد زیادی آشپزخانه را منظم و جذاب نشان می‌دهد. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این نوع طراحی آشپزخانه دلگیر است، اما اگر از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده شود فضا حال و هوای بسیار بهتری به خود می‌گیرد.

از آن جایی که کارایی آشپزخانه مهم‌ترین مسئله به شمار می‌رود، در طرح‌های جدید به طور عمده از نورپردازی‌های جذاب و نیز کفپوش‌های مناسب استفاده می‌شود تا علاوه بر زیبایی دو چندان، ایرادات احتمالی را نیز بر طرف کند.

5- آشپزخانه تک دیوار:

آشپزخانه تک دیوار در طراحی داخلی دکوراسیون، طرحی مدرن محسوب می‌شود. در بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها این طرح را می‌‌بینم، زیرا علاوه بر ظاهر مدرن و به روزی که دارد فضای کمتری را نیز اشغال می‌کند. اما رنگی که برای آن انتخاب می‌شود اهمیت زیادی دارد زیرا این نوع آشپزخانه توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

در صورتی که به این طرح علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده کنید. استفاده‌ از رنگ‌های خاصی که به تنهایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد انتخابی عاقلانه به شمار می‌رود. رنگ‌های پاستلی که از رنگ‌های محبوب فصل تابستان هستند، تناژ رنگ‌های واقعی را دارند با این تفاوت که بسیار روشن‌تر و نزدیک به رنگ‌های خنثی هستند و از رنگ‌های کاربردی و ترند به حساب می‌آیند. اگر نمی‌خواهید که آشپزخانه بیش از حد ساده به نظر برسد، می‌توانید از دو رنگ متضاد استفاده کنید تا جلوه‌ی بیشتری داشته باشد.

با انتخاب طرح آشپزخانه تک دیوار در واقع می‌پذیریم که تنها یک دیوار در اختیار داریم تا تمام کابینت‌ها و وسایل آشپزخانه را بر روی آن نصب کنیم. به همین جهت لازم است که از تجهیزات و وسایل غیر ضروری چشم پوشی شود، زیرا در حالت عادی دسترسی به تمام وسایل به خاطر عدم استفاده از فضای مثلثی سخت است.

6- آشپزخانه های ایرانی

در ایران خانه‌ها را در اندازه‌های متنوعی می‌سازند، به همین جهت تنوع در طراحی دکوراسیون داخلی به کرات دیده می‌شود. آشپزخانه‌هایی که دارای فضای پیشخوانی شبیه به جزیره که به آن اوپن می‌گویند، بسیار کاربردی و محبوب هستند. این آشپزخانه‌ها به خصوص برای فضاهایی با متراژ پایین انتخابی مناسب هستند زیرا در صورت اجرای این طرح، فضاسازی به خوبی صورت می‌گیرد.

در طرح آشپزخانه شبه جزیره، اوپن فضای کافی برای انجام کارها و همینطور قرار دادن وسایل بیشتر در اختیار ما قرار می‌دهد. در این آشپزخانه‌ها دیگر نیازی به استفاده از میز ناهارخوری نیست، بلکه با اضافه کردن چند صندلی پایه بلند در کنار پیشخوان در استفاده از فضا صرفه‌جویی می‌شود.

در خانه‌هایی با طراحی مدرن، به طور معمول از رنگ‌های تیره و نیز رنگ‌های دیگری مانند خاکستری، طوسی و یا سفید استفاده می‌شود.

در برخی از خانه‌ها بنا بر سلیقه‌ی طراح آشپزخانه‌ها را با دو اوپن در دو طرف می‌سازند. این طرح می‌تواند جالب باشد اگر به درستی و با کمک گرفتن از ایده‌های موجود در اینترنت و خلاقیت شخصی شما اجرا شود.

نکات مهم در انتخاب جدیدترین طرح‌ آشپزخانه

همیشه بهترین طرح‌ها از اصول و قواعدی درست پیروی می‌کنند. حتی بر هم زدن عادات و اجرای ایده‌های خلاقانه و جدید هم نیازمند شرایط و رعایت نکاتی است که در صورت چشم‌پوشی می‌تواند نتیجه‌ی رضایت بخشی نداشته باشد. در ادامه چند توصیه داریم که می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک کند:

  • هنگام انتخاب رنگ برای دیوار آشپزخانه‌ها در طرح‌های جدید از رنگ‌های گرم و شاد استفاده می‌کنند. رنگ‌های ترند شده در سال‌های اخیر به سادگی گرایش پیدا کرده و نیز استفاده از دو رنگ متضاد در کنار هم جذابیت زیادی دارد.
  • در جدیدترین‌ طرح‌های آشپزخانه نورپردازی اهمیت ویژه‌ای دارد که اگر درست و به جا از آن استفاده شود می‌تواند فضا را زیر و رو کند. استفاده از نورهای رنگی می‌تواند سایه‌ای از رنگ‌های مورد علاقه‌تان را به فضا اضافه کند.
  • در هیچ کدام از طر‌ح‌های جدید آشپزخانه شلوغی و بی نظمی جایی ندارد. حتی دستگیره‌های روی کابینت‌ها حفظ شده و سطوح صاف، صیقلی و براق جای آن را گرفته است. البته در برخی از دکوراسیون‌های آشپزخانه که به سبک‌های روستیک و سنتی گرایش دارد، به علت استفاده از گل‌های رونده، لوازم و تجهیزات آنتیک و قدیمی کمی شلوغی دیده می‌شود اما آن هم زیبایی منحصر به فرد خود را دارد.
  • استفاده از دستگیره، سطوح شیاردار، تورفتگی و برآمدگی در طرح‌های جدید آشپزخانه کمتر دیده می‌شود. به این علت که چربی‌ و آلودگی‌های کمتری جمع شود و سطوح براق و پاکیزه باقی بمانند. حتی گاز، یخچال، لباس‌شویی و دیگر لوازم آشپزخانه نیز توکار و داخل دکوراسیون کار می‌شوند تا جایی برای ورود آلودگی نماند.
  • استفاده از رنگ‌ها بسیار جسورانه صورت می‌گیرد. شاید هیچ‌وقت به استفاده از رنگ مشکی به خاطر ذهنیتی که اکثریت مردم دارند فکر نمی‌کردیم، اما این روزها این رنگ زیبایی بسیاری به دکوراسیون داخلی می‌دهد به خصوص که اگر با رنگ‌های متضاد و نورپردازی جذاب مزین شود.
  • الگوهای ترکیبی در آشپزخانه و ایجاد آشپزخانه از مواردی است که حتماً باید به آن توجه داشته باشیم.

سخن آخر

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که فضای آشپزخانه را به نحوی از سالن پذیرایی جدا کنند. به همین منظور در روبروی تک دیوار میز ناهار خوری قرار می‌دهند و یا با قرار دادن جزیره به عنوان پیشخوان مانعی ایجاد می‌کنند که فضای آشپزخانه را جدا کنند.

بهترین طرحی که مناسب آشپزخانه‌ی خانه‌ی شما باشد کاملاً به سلیقه شخصی شما و نیز بودجه‌ای که در اختیار دارید بستگی دارد. چیزی که اهمیت دارد این است که فضا به بهترین شکل ممکن در آورده شود تا زیبایی را به خانه‌ی شما هدیه دهد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *