8 خرداد 1402
عوامل و عناصر موثر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

عوامل و عناصر موثر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

امروزه به دلیل اهمیت جایگاه طراحی دکوراسیون داخلی در زندگی افراد این موضوع به یک حرفه وشغل جدی تبدیل شده است. به دلیل توجه و استقبال افراد از این موضوع،  علاقه مندان می توانند این حرفه را به صورت علمی وآکادمیک دنبال می باشد.

ما در این مطلب از آراستا قصد داریم تا به بررسی تعدادی از عوامل تاثیر گذار در دکوراسیون منزل بپردازیم.

تعریف طراحی دکوراسیون داخلی

تعریف طراحی دکوراسیون داخلی

مجموعه اقداماتی که در جهت ایجاد هماهنگی، میان ویژگی های عناصر موجود در یک دکوراسیون، به لحاظ عملکردی و کاربردی و بصری انجام می شود را به زبان علمی طراحی دکوراسیون داخلی می گویند.

در طراحی دکوراسیون داخلی المان های گوناگونی نقش دارند. در نظر گرفتن این المان ها و بکار بردن آن ها در مکان مناسب و در تناسب با سایر عناصر در یک دکوراسیون می تواند، شرایطی را فراهم کند که، اعضای منزل در شرایط روانی مناسبی قرار بگیرند.

بنابراین بطور خلاصه و به زبان فارسی در تعریف دکوراسیون داخلی می توان گفت:استفاده از فضا ورنگ ها و وسایل با در نظر گرفتن سلیقه ی صاحب منزل به گونه ای که علارغم تامین زیبایی بصری، احساس آرامش را به افراد هدیه دهد. همچنین کاربری فضا نیز به حداکثر خود برسد.

عوامل و المان های موثر در طراحی دکوراسیون داخلی

برای موفقیت در طراحی دکوراسیون داخلی،به بررسی یک سری عوامل که در زیر به تفصیل به شرح آن می پردازیم، نیاز خواهیم داشت.

عوامل و المان های موثر در طراحی دکوراسیون داخلی

  • نقشه در دکوراسیون داخلی

اصولا تهیه ی نقشه ی فضایی که قصد طراحی دکوراسیون آن را داریم، در اولویت قرار دارد. نقشه این امکان را فراهم می کند تا درک درستی از فضا بدست آورده و با ظرفیت های فضا و همینطور محدودیت های فضا آشنا شویم.

همچنین با داشتن نقشه به راحتی می توان فضا ها را به لحاظ کاربرد مورد انتظار تفکیک نمود و وسایل را با توجه به متراژ و سایر امکانات موجود در ان فضا تهیه کرد.

  • نور در دکوراسیون داخلی

نور یکی از المان های جذاب و بسیار موثر در دکوراسیون می باشد. وجود نور طبیعی به نوبه ی خود یک امتیاز ویزه در هر فضایی به حساب می آید.

وجود نور باعث می شود که به فضا زندگی و روح بخشیده شود . از تاثیرات دیگر نور این است که با نور پردازی مناسب چه با نور طبیعی و چا با نور مصنوعی می توانیم فضا را کوچکتر یا بزرگتر از اندازه ی واقعی به نظر برسانیم.

نور می تواند اهمیت فضا ها را پر رنگ و یا کم رنگ کند . می تواند فضا ها را در منزل تفکیک کند. الته در صورتی که بدرستی بکار برده شود.

  • رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ نیز یکی دیگر از المان های پرکاربرد و بسیار موثر در طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می آید. تاثیر روانشناسی رنگ بر روح و روان انسان ، بر کسی پوشیده نیست. لذا  آشنایی با رنگ ها  و تاثیر آن ها در قسمت های  گونا گون یک دکوراسیون با ارزش است.

استفاده ی نا مناسب از رنگ، در فضای نا مناسب می تواند، بجای ایجاد احساس آرامش، که همانا قصد ما از طراحی دکوراسیون منزل است، تاثیر عکس بر جای بگذارد؛ و وحشت و اضطراب را برای اعضای خانواده به همراه بیاورد.

از این رو، وجود رنگ های گرم در یک دکوراسیون، باعث افزایش آدرنالین و بالارفتن درجه حرارت بدن و احساس گرما در منزل می شود. در مقابل استفاده از رنگ های سرد، باعث افزایش ضربان قلب و کاهش دمای بدن و ایجاد احساس سرما و خنکی می شود.

ایجاد تعادل در استفاده از هر دو گروه رنگ ها می تواند، هارمونی و هماهنگی فضا و همینطور کاربری و حس بصری فضا را افزایش دهد.

  • تفکیک فضا در دکوراسیون داخلی

در تفکیک فضا در طراحی دکوراسیون داخلی ازابزار ها و وسایل گوناگونی استفاده می شود. تفکیک مناسب فضا های منزل به تناسب کاربرد آن فضا بسیار اهمیت دارد.

تفکیک فضا

  • پوشش سقف و کف و دیوار ها در دکوراسیون داخلی

انتخاب نوع پوشش سقف و کف و دیوار ها و متریال مورد استفاده در فضا برای این قسمت ها معمولا متناسب با میزان بودجه و سلیقه ی کار فرما تایین می شود. همینطور توجه به تناسب متریال استفاده شده برای این فضا ها ازتفکیک فضا ها نیز متاثر میباشد.

بطور مثال دیوار پوش آشپزخانه اصولا باید متفاوت از اتاق خواب باشد.

  • فرش ، مبلمان، پرده و سایر عناصر موجود و تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی

انتخاب وسایل، جزو آخرین مرحله از کار های طراحی دکوراسیون داخلی منزل می باشد.

اصولا، برای تهیه ی وسایل و مایحتاج یک دکوراسیون، دانستن سبک دکوراسیون ،که از طرف کارفرما انتخاب می شود و متناسب با سلیقه ی اوست، بسیار حائز اهمیت می باشد.

به دلیل تنوع گسترده در حوزه ی وسایل و لوازم منزل و همچنین بوجود آمدن انواع سبک ها در طراحی دکوراسیون ،دانستن سبک مورد نظرکارفرما، جهت تهیه ی وسایل بسیار کمک کننده است.

بهتر است، در تهیه وسایل بزرگ و مهم و تاثیر گذار دکوراسیون در منزلف نسبت به وجود هماهنگی و هارمونی، میان این وسایل توجه ویژه ای اعمال شود.

فرش ، مبلمان، پرده و سایر عناصر موجود و تاثیر گذار در منزل

بطور مثال، در صورت خرید فرش ماشینی کلاسیک بهتر است، از مبلمان و پرده های کلاسیک نیز بهره ببریم. در این صورت یک دکوراسیون هماهنگ و آرامش بخش را خواهیم داشت.

نکته مهم: شما با دانلود رایگان اپلیکیشن آراستا  و نصب بر روی گوشی های همراه خود می توانید، انواع فرش های ماشینی را در فضای خود پرو کنید و بعد از اینکه مورد پسند، شما واقع شد از سایت آراستا فرش خود را تهیه کنید.

پیشنهاد مقاله: 9 ترفند روشنایی دکوراسیون سالن پذیرایی بدون پنجره

کلام پایانی

بطور خلاصه، در طول این مطلب به بیان این موضوع پرداختیم که، یک طراح دکوراسیون خوب کسی است که، با در نظر گرفتن مجموعه امکانات موجود و سلیقه ی کارفرما و با استفاده از خلاقیت و قوه ی تخیل و تجسم خود بتواند، با هدف بهبود شرایط فضای دکوراسیون و کمک به ارتقای سطح روحی و ایجاد احساس آرامش مضاعف برای اعضای خانواده یک دکور منحصر به فرد و مناسب را طراحی کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *