8 خرداد 1402
دکوراسیون خونه با رنگ سبز و زرد

دکوراسیون خونه با رنگ سبز و زرد

هیچ کدام از ما نمی‌توانیم تأثیر انواع رنگ‌های مختلف در دکوراسیون، مد، استایل و روانشناسی نادیده بگیریم. در عین حال رنگ‌ها به‌خوبی می‌توانند نمای دکوراسیون داخلی را به سمت حال و هوای جدیدی تغییر دهند و برخی از المان‌ها را بزرگ‌تر و بیشتر به نمایش بگذارند. نکته دیگر این است که باکمی خلاقیت به‌راحتی می‌توان با رنگ‌ها بازی کرد و با هزینه بسیار کمتر دکوراسیون خانه را به سمت فضای مورد علاقه تغییر داد. علاوه بر آنکه رنگ‌های مختلف به‌تنهایی در چیدمان تأثیر دارند، ترکیب آن‌ها با رنگ‌های دیگر هم می‌تواند دکور را به سمت شادابی، غم و یا تیره نشان دادن فضای خانه تغییر دهد. ترکیب دور رنگ سبز و زرد نیز طبیعی بهاری و شاداب را به خانه دعوت می‌کند.

شاید شما هم دوست داشته باشید در این فصل گرم و دلچسب تغییری جدید به دکور و چیدمان خانه بدهید و حال و  هوای آن را تازه‌تر و شاداب‌تر کنید. برای این کار استفاده از دو رنگ زرد و سبز را پیشنهاد می‌کنم و در ادامه درباره دکوراسیون خانه با زرد و سبز اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهم.

تأثیر رنگ سبز و زرد در دکوراسیون

زرد به‌عنوان رنگی جذاب و منحصر به فرد شناخته می‌شود که استفاده درست و اصولی از آن در قسمت‌های مختلف خانه به‌سرعت می‌تواند جلوه جدیدی در فضا ایجاد کند. علاوه بر آن اگر با اصول رنگ‌شناسی آشنا باشید با کمترین هزینه می‌توانید دکور خانه را تغییر دهید. تمام المان‌هایی که با این رنگ انتخاب می‌شوند، قدرت تبدیل شدن به نقطه کانونی در منزل را دارند.؛ البته این در صورتی است که در استفاده از زرد اغراق نکرده باشید و تعادل را رعایت کنید.

تأثیر رنگ سبز و زرد در دکوراسیون

نکته قابل توجه دیگر این است که رنگ زرد بیشتر در دکوراسیون مدرن کاربرد دارد و می‌تواند انرژی و شادابی را در فضا پراکنده کند. این رنگ نشانه سلامت و نشاط است  و انرژی زیادی با خود منتقل می‌کند. همچنین نمادی از صمیمیت و دوستی شناخته می‌شود. بنابراین کاربرد آن در فضا هم همین احساسات را منتقل می‌کند. البته این به شرطی است که تعادل را رعایت کرده باشید و اصولی آن را به کار ببرید. رنگ سبز هم نمادی از طبیعت زنده و پویا است و از طیف رنگی گسترده‌ای تشکیل شده است. با استفاده از این رنگ هم می‌توانید صمیمیت بیشتر را به فضا تزریق کنید و به استقبال تابستانی گرم بروید.

تأثیر رنگ سبز و زرد در دکوراسیون

با رنگ زرد به فضا عمق می‌بخشید

لطفاً برای کاربرد رنگ زرد در دکوراسیون عجله نکنید. قبل از هر چیز باید با اصول استفاده این رنگ آشنا باشید و به میزان محدود و مدیریت شده از آن استفاده کنید؛ در غیر این صورت نمای دکور چیزی نخواهد شد که انتظار داشتید. رنگ زرد به دلیل نور و انرژی مضاعف خود، به فضا روشنایی می‌بخشد و از طیف‌های متفاوتی تشکیل شده است. بنابراین در دکورهای مختلف نمی‌توانید هر رنگ زردی را به کار ببرید. برای مثال زرد لیمویی انتخاب بسیار خوبی برای اتاق‌خواب کودک محسوب می‌شود. اما برای فضای پذیرایی باید از زرد پررنگ و به میزان محدود استفاده کنید تا چشم‌ها را خسته نکند.

به‌طور مثال چند کوسن زرد رنگ، اکسسوری های تزئینی، چند قاب عکس و تابلو و گل‌های طبیعی و مصنوعی با این رنگ در فضا کافی هستند. اما در صورتی که می‌خواهید با وسعت بیشتری از رنگ زرد استفاده کنید، باید رنگ ملایم‌تر آن را برای دیوارها انتخاب کنید. برای این کار کاغذدیواری‌هایی با رنگ زرد ملایم و در طرح‌های داماسک یا گل آبرنگی بهترین گزینه هستند.

کاربرد انواع رنگ زرد باعث می‌شود که به‌راحتی بتوانید بنفش، سبز، آبی، سفید  و یا سایر رنگ‌های روشن و خنثی را در دکوراسیون استفاده کنید. به عبارت دیگر رنگ زرد با هیچ رنگی دشمنی ندارد و با همه دوست است.

با رنگ زرد به فضا عمق می‌بخشید

سبز آرامشی از جنس طبیعت

حالا نوبت به رنگ سبز میرید. رنگی محبوب، دوست‌داشتنی و خوشایند که طرفداران زیادی دارد. اگرچه این رنگ در دسته رنگ‌های سرد قرار دارد؛ اما شادی، نشاط و گرما را به خانه می‌آورد. علاوه بر آن در روانشناسی هم از این رنگ برای بهبود روابط اجتماعی  و شکل‌گیری ارتباط‌های بهتر و موثر تر استفاده می‌شود.

این رنگ خاص و منحصر به فرد یادآور سبزی طبیعت و پویایی آن است. همچنین به‌سرعت می‌تواند تعادل، ایمنی، نشاط، آرامش و آشتی را به فضای خانه انتقال دهد. شما برای کاربرد این رنگ در قسمت‌های مختلف خانه انتخاب‌های متعددی دارید. می‌توانید از طیف‌های مختلف آن استفاده کنید و هر فضایی را با تناژی از سبز به نمایش بگذارید. در عین حال در نظر داشته باشید که رنگ سبز تیره بیشتر مناسب دکوراسیونی کلاسیک و سنتی است. بنابراین اگر می‌خواهید فضای پذیرایی چیدمانی با سبک مدرن داشته باشد به سراغ تناژ روشن و ملایم این رنگ بروید و آن را با سیار رنگ‌های خنثی و روشن ترکیب کنید.می توانید از فرش مدرن به این رنگ یا مبلمان سبز در چیدمان خونه استفاده کنید.

نکته مهم بعدی درباره این رنگ جذاب این است که کاربرد آن به معنای ممنوعیت استفاده از گیاهان سبز در خانه نیست. حتی در صورتی که تمام خانه را با المان‌های سبزرنگ پوشانده باشید، بازهم گل‌ها می‌توانند نمایی جدید و خاص به آن اضافه کنند. علاوه بر آن شما می‌توانید رنگ سبز را در المان‌های بزرگ مانند مبلمان، فرش مدرن، رنگ کاغذدیواری‌ها و یا پرده به نمایش بگذارید.

همچنین طیف گسترده سبز از رنگ‌هایی مانند سبز زیتونی، سبز یشمی، سبز متمایل به زرد و … تشکیل شده است. بنابراین در هنگام کاربرد آن در فضای خانه باید به سراغ گزینه‌ای بروید که با سایر رنگ‌ها تناسب بیشتری دارد. برای مثال برای دکوراسیونی از رنگ زرد و سبز باید سبزی انتخاب کنید که ملایم و دارای تناژی نزدیک به زرد و لیمویی باشد.

رنگ سبز به‌خوبی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود و در این میان ترکیب آن با طلایی ایده‌ای درخشان و خاص محسوب می‌شود که رنگ و بوی لوکس و لاکچری در فضا ایجاد می‌کند. در عین حال طلایی و سبز انعکاسی از طبیعت و نور درخشان خورشید هستند و زیبایی بیشتری به دکوراسیون می‌دهد.

رنگ طلایی به‌عنوان رنگی قدرتمند و تأثیرگذار در دکوراسیون شناخته می‌شود و بیشتر در چیدمان سنتی و کلاسیک کاربرد دارد. علاوه بر آن شما می‌توانید از المان‌های طلایی‌رنگ در فضاهای مختلف استفاده کنید. به عبارت دیگر ترکیب این رنگ با طوسی، آبی، سورمه‌ای، سبز و بسیاری از رنگ‌های دیگر امکان‌پذیر است. اما شرط اصلی این است که تنوع رنگی زیادی در فضا حاکم نباشد. به‌طور مثال اگر می‌خواهید دکوراسیونی با سبک ویکتوریایی ایجاد کنید، رنگ غالب آن را سبز، قرمز و یا زرد قرار دهید و از ترکیب رنگ‌های متعدد خودداری کنید.

نکته دیگر اینکه طلایی نمادی از ثروت و تجمل در خانه است و در کاربرد آن هم باید محدود عمل کنید. به‌طور مثال پایه مبلمان، چند وسیله دکوراتیو، گلدانی طلایی‌رنگ و یا جلو مبلی با این رنگ در تمام فضای پذیرایی کافی است تا نمایی لوکس و درخشان ایجاد کند.

رنگ طلایی هم مانند سایر رنگ‌ها دارای تناژ روشن تا تیره است و ترکیب آن با سبز، گزینه‌ای منحصر به فرد برای دکوری کلاسیک و شیک محسوب می‌شود. البته به یاد داشته باشید که از رنگ سبز تیره بیشت استفاده کنید تا اصالت بیشتری به نمایش بگذارد. برای این کار می‌توانید از منسوجات پارچه‌ای با متریال مخمل کمک بگیرید. یک رومیزی مخمل سبزرنگ کارشده و مبلمانی با روکش مخمل سبز یا پرده‌هایی با والان سبز و پرحجم بهترین انتخاب هستند. همچنین برای دیوارها به سراغ کاغذدیواری‌هایی با طرح داماسک در رنگ سبز و طلایی بروید. تمام این موارد در کنار هم زیبایی لوکسی به خانه شما می‌آورد.

سبز آرامشی از جنس طبیعت

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با ترکیب انواع رنگ متناسب با فضای خانه 

جمع‌بندی

برای استفاده از رنگ زرد و سبز در چیدمان خانه، انتخاب‌های متعددی پیش روی شما قرار دارد. فقط کافی است به تناژ رنگ‌ها دقت کنید و با توجه به قسمت‌های مختلف خانه، گزینه بهتر را انتخاب کنید. همچنین سبز به‌عنوان رنگی طبیعی و سرزنده به‌خوبی می‌تواند انرژی مضاعف را در فضای خانه پراکنده کند. ترکیب این رنگ با طلایی هم نمایی لوکس و لاکچری ایجاد می‌کند و بهترین گزینه برای دکوراسیون با سبک کلاسیک محسوب می‌شود. 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *