8 خرداد 1402
رنگ فرش چگونه را انتخاب کنیم

راهنمای انتخاب رنگ فرش

فرش می تواند یکی از سخت ترین اجزای دکوراسیون باشد زیرا عوامل زیادی مانند سبک فرش، نوع الیاف،نقش،کیفیت و در نهایت رنگ فرش در تصمیم گیری و انتخاب فرش مناسب وجود دارد.

انتخاب رنگ مناسب اغلب سخت ترین تصمیم برای مشتریان است. اگر مطمئن نیستید که چه رنگ فرشی را برای اتاق خواب، اتاق نشیمن یا راهرو انتخاب کنید، یا اینکه نمی دانید هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ فرش از کجا شروع کنید نگران نباشید!

انتخاب انواع رنگ فرش

ابتدا رنگ مبل را انتخاب کنید برای فضاهای اصلی مانند اتاق نشیمن خانه، ابتدا رنگ مبل را انتخاب کنید.

بسیاری از مدل‌های مبل تنها در چهار یا پنج رنگ (یا کمتر) ارائه می‌شوند، مگر اینکه مبل سفارشی ساخته شود.بنابراین،اگر ابتدا انتخاب نشود، پیدا کردن مبل به سبکی که دوست دارید، که با فرشی که قبلا انتخاب کرده اید مطابقت داشته باشد، دشوار است.

رنگ فرشی را انتخاب کنید که مکمل مبلمان و طرح موجود شما باشد.

استفاده از ویژگی های موجود در اتاق شما یک راه عالی برای محدود کردن انتخاب رنگ است. به رنگ، مبلمان، هنر، پرده ها و دکوراسیون اتاق فکر کنید. سایه ای را انتخاب کنید که در خانواده رنگی مشابه سایر موارد موجود در اتاق باشد تا همه چیز منسجم به نظر برسد

به عنوان مثال، اگر یک مبل دارید که می‌خواهید آن را به نمایش بگذارید، از یک فرش خنثی استفاده کنید که حواس‌تان را از مبل منحرف نکند. اگر مبل شما قرمز، دیوارها خاکستری است و مبلمان تیره یا مشکی دارید، فرش زغالی انتخاب کنید.

6نکته برای انتخاب رنگ فرش مناسب

روانشناسی رنگ فرش را فراموش نکنید

گردش رنگ در فضای خانه یکی از اصول اساسی طراحی دکوراسیون داخلی است.

اگر تعداد رنگ ها در انتخاب فرش برای منزل زیاد است و این مسئله شما را سردرگم کرده، از قانون طلایی سه گانه استفاده کنید. طبق قانون طلایی سه گانه ، باید ابتدا سه رنگ انتخاب کنید. سپس از تنالیته های این سه رنگ برای جاهای مختلف خانه استفاده نمایید.

برای انتخاب رنگ فرش از نسبت ۱۰-۳۰-۶۰ هم می توانید استفاده کنید؛ یعنی 60درصد خانه را به رنگ اصلی درآورید ، ۳۰درصد را به رنگ ثانویه و ۱۰درصد بقیه را به رنگ سوم درآورید. برای نمونه رنگ اصلی را هنگام انتخاب مبل و فرش در نظر بگیرید.

از رنگ های خنثی برای انتخاب رنگ فرش استفاده کنید

دلیلی وجود دارد که رنگ های خنثی بیشترین فروش را در فرش دارند. فرش تاثیر زیادی در یک اتاق دارد و رنگ‌های روشن در فضای بزرگ می‌توانند غلبه کنند. همچنین تعویض فرش هزینه بر است.

میتوانید از رنگ های گرم و بژ استفاده کنید. برای اینکه مطمئن شوید فرش شما با وجود رنگ خنثی هنوز شخصیت دارد، بافت فرش را انتخاب کنید.

از رنگ های خنثی برای انتخاب رنگ فرش استفاده کنید

فرش جدید رنگ روشن

رنگ فرش می تواند کل حس یک اتاق را تغییر دهد، بنابراین مطمئن شوید که رنگ خود را با دقت و عاقلانه انتخاب کنید. به این فکر کنید که چگونه روندها ممکن است در طول سال ها تغییر کند و مطمئن باشید که رنگی که امروز دوست دارید همچنان برای شما جذاب خواهد بود. هنگامی که انتخاب رنگ را محدود کردید، وقت آن است که نمونه ها را بررسی کنید.

الگوها یا رنگ های تیره تر را برای مناطق پرتردد انتخاب کنید.

اگر اتاق اغلب استفاده نشود، رنگ فرش برای مدت طولانی دست نخورده باقی می ماند و فرش رنگ روشن ممکن است به خوبی کار کند. با این حال، اگر اتاق پر رفت و آمدی دارید، بهتر است رنگ یا طرحی تیره‌تر انتخاب کنید تا کثیفی و فرسودگی به این راحتی نمایان نشود.

یک رنگ سفید بکر ممکن است در یک محل نشیمن رسمی که زیاد استفاده نمی شود عالی به نظر برسد. اما، اگر بچه یا حیوان خانگی دارید، انتخاب خوبی برای اتاق نشیمن شما نخواهد بود.

هماهنگ کردن رنگ ها:

رنگ ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

بلوک های ساختمان برای همه رنگ ها – قرمز، زرد، آبی

نتیجه ترکیب رنگ های اصلی – سبز، نارنجی، بنفش.

سایه هایی که هنگام ترکیب رنگ های اولیه و ثانویه ایجاد می شوند.

رنگ های سرد و گرم

هنگام انتخاب رنگ فرش، در نظر داشته باشید که می خواهید اتاق شما چه حسی داشته باشد و چه حسی ایجاد می کند. رنگ‌های آبی روشن تا نارنجی روشن در نمودار زیر، رنگ‌های سردتر محسوب می‌شوند. رنگ‌های آبی تیره تا نارنجی تیره رنگ‌های گرم‌تر هستند. رنگ های متضاد روی چرخ مکمل یکدیگر هستند.

به فضای خود توجه کنید

برای اتاق هایی که نور طبیعی زیادی ندارند، سایه های روشن تر انتخاب کنید.

اگر اتاق شما نور طبیعی زیاد دارد، فرش بیشتر شبیه نمونه به رنگ می رسد. با این حال، اگر فرش را به یک اتاق تاریک اضافه کنید، ممکن است چند درجه تیره‌تر از نمونه به نظر برسد.

به عنوان مثال، اگر چندین پنجره در اتاق خواب خود داشته باشید، یک فرش کرم ممکن است سبک تر به نظر برسد. اگر یک پنجره دارید، رنگ کرم ممکن است بیشتر شبیه به رنگ خاکی باشد.

به فضای خود توجه کنید

با فرشی بروید که مطابق با سلیقه و سبک شخصی شما باشد.

از آنجایی که خرید فرش یک سرمایه گذاری است، رنگی را انتخاب کنید که واقعاً دوست دارید نه رنگی که به سادگی با فضای شما مطابقت داشته باشد. انتخاب رنگ فرش خود را به 3-5 گزینه محدود کنید و سپس بر اساس ترجیح شخصی تصمیم خود را بگیرید.

به عنوان مثال، اگر بین خاکستری روشن، زغالی یا خاکستری مایل به تخته سنگ شک دارید، یکی را انتخاب کنید که بیشتر به سمت آن جذب می شوید.

یا اگر فرش برنزه در سالن خانه شما عالی به نظر می رسد اما رنگ آن را دوست ندارید، به جای آن از رنگ بژ یا خاکی استفاده کنید.

 رنگ فرش تیره انتخاب کنید تا اتاق مدرن و راحت به نظر برسد

به طور کلی، فرش‌های تیره اتاق‌ها را کوچک‌تر و دنج‌تر نشان می‌دهند. اگر سبک مدرن را ترجیح می دهید و می خواهید فضای شما گرم و جذاب به نظر برسد، این یک ایده عالی است.

به عنوان مثال، فرش زغالی، قهوه ای تیره یا خاکستری را برای رنگ فرش اتاق خواب یا اتاق نشیمن مد روز انتخاب کنید.

برای ایجاد فضای شخصی، رنگ فرش روشن انتخاب کنید.

در حالی که فرش های رنگارنگ برای همه مناسب نیست، اما راهی عالی برای افزودن رنگی منحصر به فرد به فضای شماست. اگر می‌خواهید اتاق خواب، استودیو، اتاق کودکان، اتاق بازی یا اتاقک خود را سفارشی کنید، یک فرش آبی، سبز، صورتی یا قرمز انتخاب کنید.

چند نکته و پیشنهاد برای برای اینکه فرآیند انتخاب شما کمی آسان‌تر شود، در این مقاله در سایت آراستا در دسترس شما گذاشته شد،برای  انتخاب رنگ فرش گردآوری کرده‌ایم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *