8 خرداد 1402
چگونه رنگ مبل را انتخاب کنیم؟

چگونه رنگ مبل را انتخاب کنیم؟

هنگامی که صاحب یک خانه یا یک اپارتمان یا یک دفتر کار جدید میشویم، نیاز داریم تا مبل مناسب برای اتاق نشیمن،اتاق خواب، اتاق مطالعه، اتاق کودک، اشپزخانه، اتاق جلسات و غیره را انتخاب کنیم. در این راستا نیاز دارید تا به مواردی که درخرید مبلمان موثر هستند توجه کنید. در ادامه این مقاله همراه آراستا باشید تا نکات ضروری قبل از خرید مبل را بررسی کنیم.

نکاتی که قبل از خرید مبلمان باید به ان توجه کنیم

از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-اندازه ی فضای قرار گیری مبلمان

2-سبک ونوع کلی مبلمان به لحاظ مدرن و فانتزی یا کلاسیک و سنتی

3-سلیقه ی خریدارو رنگ وتم مورد علاقه ی او

4-بودجه ی خریدار

در صورتی که قصد خرید مبلمان را دارید بهتر است تا قبل از اقدام به خرید مسائلی را در نظر بگیرید.

در قدم اول در انتخاب مبلمان داشتن یک نقشه یا پلان از محلی که قرار است مبلمان برای ان خریداری شود حائز اهمیت است. داشتن اندازه و مساحت محیط میتواند یک ایده ی کلی را در نظر شما برای انتخاب نوع وابعاد مبلمان ایجاد کند.

انتخاب مبلمان متناسب با فضای موجود میتواند انتخابی پسندیده باشد و کارایی را بالا ببرد و همچنین به ایجاد هماهنگی با فضای در دسترس کمک کند.

در گام های بعدی انتخاب کردن سبک مبلمان مطرح میشود .منظور از سبک مبلمان برمیگردد به یکی از انواع مدرن ،فانتزی، کلاسیک، سنتی و…

گزینه ی بعدی که اهمیت زیادی دارد انتخاب جنس و اجزای تشکیل دهنده ی آن است، زیرا در مورد بعدی هم تاثیر گزار است. جنس مبلمان روی کیفیت تاثیر گزار است و کیفیت روی قیمت اثر زیادی دارد. که براساس اینکه در چه مکانی به چه مدتی قرار است از این وسیله استفاده شود میتوان جنس و به دنبال آن هزینه را تعیین کرد.

نکاتی که قبل از خرید مبلمان باید به ان توجه کنیم

چگونه رنگ مبلمان را انتخاب کنیم

راهنمای چیدمان و انتخاب رنگ مبلمان در کنار یکدیگر، این امکان را برای خریداران و افرادی که تصمیم به تغییر دکوراسیون محیط خود را دارند فراهم می اورد تا یک محیط دل نشین را فراهم بیاورند. در نظر خریداران انتخاب رنگ سخت ترین قسمت خرید است. همین طور که انتخاب رنگ درست میتواند به ایجاد یک محیط ارامش بخش کمک کند به همین میزان از انتخاب رنگ نادرست میتواند محیط ما را طاقت فرسا کند.

با توجه به اینکه مبلمان نقطه ی کانونی محیط ما را تشکیل می دهد بد نیست که در وهله ی اول با نگاهی به فضای مجازی و بررسی رنگ ها و دکوراسیون های ترند و جدید کمی در این امر ایده بگیرید.

ما با اشنایی با رنگ ها میتوانیم رنگ هایی که میتوانند با هم ست شوند یا با هم متضاد باشند را بشناسیم.

زیرا در انتخاب رنگ و شناخت رنگ های مکمل و متضاد بسیار موثر است. مثلا استفاده از یک رنگ متضاد در کوسن میتواند جذابیت را چند برابر کند. و یا در مدل های راحتی میتوان رنگ مبل تک نفره را به صورت متضاد و یا مکمل استفاده کرد.

چگونه رنگ مبلمان را انتخاب کنیم

نکات زیر را در انتخاب رنگ مبلمان در نظر بگیرید

1-در صورتی که کودک یا حیوان در محیط دارید لک شدن مبل میتواند ازار دهنده باشد. بنابراین موضوع نظافت را دست کم نگیریدو سعی کنید در انتخاب خود از رنگ هایی استفاده کنید که کثیفی را نشان ندهد و در عین حال به سادگی قابل تمیز کردن باشند.

2-انتخاب جنس چرمی محیط ما را به یک فضای دلنشین برای مهمان تبدیل میکند اما اگر در معرض مستقیم نور خورشید باشد به زودی کیفیت و کارایی خود را از دست میدهد.

3-در محیط هایی که قصد تغییر دکوراسیون را داریم کارکمی ساده تر به نظر میرسد زیرا وجود سایر اقلام در محیط دایره ی انتخاب رنگ را کمی کوچکتر میکند زیرا یا باید از رنگ های مکمل استفاده کنیم یا متضاد با وسایل محیط.

3-اگر فضای ما مشرف به محیط بیرونی است و رنگهای بیرون هم در فضای ما تاثیر گزار هستندمیتوان بر اساس انها برای تعیین رنگ  تصمیم گیری کرد.

4- توجه به مساحت محل مورد نظر هم موضوع دیگری است که باید در نظرگرفته شود.

5-نوری که فضای ما در اختیار دارد بسیار مهم است زیرا در یک فضا با درصد نور گیری مناسب میتوان تقریبا از تمام رنگ ها استفاده کرد ولی در یک محیط تاریک استفاده از یک مبل با رنگ روشن فضا را بزرگ تر و دل باز تر میکند.

7-سلیقه و شخصیت خریدار هم در انتخاب رنگ مهم است.

8- اگر مبلمان دیگری هم در محیط شما وجود دارد اجباری نیست که همه به شکل هم رنگ باشد. وتنها توجه به همخوانی رنگ مبلها با هم کافی است.

9- براساس نوع و تم و علاقه مندی خریدار به کدام سبک دکوراسیون وتوجه به سایر اقلام دکور مانند رنگ دیوارها ،رنگ پرده ها،رنگ فرش و غیره هم میتوان در انتخاب رنگ مبلمان تصمیم گیری کرد.

نکات زیر را در انتخاب رنگ مبلمان در نظر بگیرید

تاثیر رنگ مبلمان در منزل

اکثر کسانی که در حوزه ی دکوراسیون فعالیت دارند به این امر اعتقاد دارند که تغییراتی که در دکوراسیون یک محیط ایجاد کرده اند در حدود شش ماه تا یک سال  میتواند جذابیت خود را حفظ کند و بعد از ان طراوت و تازگی خود را از دست میدهد . از این روبه نظرآن ها باید هر چند وقت یک بار باجابجایی وسایل کمی تغییر در دکوراسیون ایجاد کرد.ودر این راستا گاهی هم افراد موظف به هزینه می شوند و خرید وسایلی نظیرمبلمان و سرویس خواب و یا تغییر در رنگ پارچه ی مبل تغییری در محیط ایجاد می کنند. باتوجه به اینکه ایجاد تغییر در دکوراسیون هزینه ی بسیاری را بر مصرف کننده تحمیل میکند میتوان با راهکارهایی از قبیل تغییر رنگ این تغییرات را اعمال کرد که البته کم هزینه تر و ساده ترهستند.

تاثیر رنگ مبلمان در منزل

پیشنهاد مطالعه: چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

بهترین رنگ های مبل

موضوعی که در انتخاب رنگ مبل و مدل باید به آن توجه کرد هماهنگی رنگ مبلمان با سایر لوازم محیط است. اگر رنگ های گرم خنثی مثل کرم ،شتری ،بیسکویتی و بژ را با رنگ های مشکی و تناژ های آبی و سبز و سورمه ای و رنگ های پاییزی با هم ادغام شوند بسیار جذاب میشود. جالب است بدانید که ترکیب رنگ قرمز هم با رنگ های گرم خنثی فضای ما را دل انگیز میکند. رنگ مشکی یا زغالی برای مبل دکوراسیون اداری بسیار شیک جلوه میدهد. رنگ مبل مشکی یکی از رنگ هایی است که همیشه ترند است واگردر کناررنگ های سفید و نقره ای و خاکستری قرار گیرد بسیار چشم نواز خواهد شد.رنگ های روشن خنثی مثل شنی،ماسه ای ،قهوه ای ، همیشه طرفداران خود را دارند. زیرا برای ترکیب رنگ و طراحی دکوراسیون دست دکوراتور را بسیار باز میگزارند. انواع قهوه ای های کم رنگ و پر رنگ که طرفداران زیادی هم دارند با رنگ های مسی ،آبی، مشکی، طوسی،سفید، کرم،قرمزانواع رنگ ها قابل ست شدن است. و شاید به همین دلیل است که رنگ قهوه ای همیشه ترند و پر طرفدار است. رنگ های تند و پررنگ مثل سبز و زرد و لیمویی فضای ما را پر  نشاط میکند ولی جسارت افراد برای انتخاب این رنگ ها کم است. انتخاب این رنگ ها برای دکور های مینیمال مناسب است. با رنگ های خاکستری محیط ما را به یک فضای مدرن تبدیل میکند. رنگ سفید فضا را بزرگتر و فرح بخش تر میکند. رنگ آبی روشن در سال های اخیر بسیار طرفدار پیدا کرده است.

پیشنهاد مطالعه: فرش قهوه ای با چه رنگ مبلمانی ست می شود؟ 

جمع بندی

برای داشتن خانه ای زیبا، رعایت نکات دکوراسیون داخلی و ایجاد هماهنگی بین لوازم خانه میتواند تاثیر مثبتی در روحیه و انرژی افراد بگذارد. این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آن ها هم خانه ای زیبا داشته باشند.

با انتخاب انواع فرش کلاسیک و فرش مدرن متناسب با سبک مبلمان منزل میتوانید هارمونی بیشتری را در فضای منزل ایجاد کنید.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *