10 مهر 1402
سبک دکوراسیون بوهو

چگونه می‌توان خانه را به سبک دکوراسیون بوهو تزئین کرد؟

دکوراسیون بوهو برای کسانی است که می‌خواهند خانه‌هایشان پر از زندگی، فرهنگ و وسایل جالب باشد. زیبایی سبک دکوراسیون خانه بوهو در مقابل حساسیت‌های دکوراسیون مدرن، هنجارشکنی کرده و بی‌خیال و آرام تزئینات غیر معمول را به نمایش می‌گذارد. اغلب دکوراسیون‌های بوهو مشابه با یکدیگراند. چراکه شما در تمام آن‌ها سبکی الحاقی و غیرمتعارف را مشاهده می‌کنید که ویژگی‌های یکسانی دارند اما هیچگاه دو اتاق کاملا مشابه هم نمی‌شوند. با آراستا همراه باشید

دکوراسیون بوهو چیست؟

بوهو چیست؟

دکوراسیون بوهو ترکیبی از عناصر جدید و قدیمی است.

بوهو یا سبک بوهمیایی حدود 40 الی50 سال پیش ایجاد شده است اما هنوز هم در خانه‌های امروزی شاهد آن هستیم. طراحی و دکوراسیون بوهو ترکیبی از عناصر جدید و قدیمی، رنگ‌های تند و ناپسند، گیاهان، عتیقه‌جات و عناصر چوبی و حصیری است. گاهی اوقات می‌توان تمامی این موارد را در یک اتاق مشاهده کرد. این سبک اغلب برای جلب توجه و منتقل کردن شور زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی اگر برخی اصول اولیه طراحی داخلی را رعایت کنید، روش اشتباهی برای انجام دکوراسیون بوهو وجود ندارد. این سبک بسیار انعطاف‌پذیر، آرام، گرم و رنگارنگ است.

با استفاده از سبک بوهو در خانه، این طور به نظر می‌رسد که در آن خانه حیات جریان دارد. دیگر همه چیز مدرن، منظم و مرتب نیست. شما می‌توانید حتی از یک گهواره چوبی قدیمی در گوشه‌ای از خانه‌تان برای تزئین استفاده کنید.

چند روش برای ترکیب سبک دکوراسیون بوهو وجود دارد. با ترکیب و تطبیق الگوها، رنگ، بافت، کاغذ دیواری، انواع فرش و مبلمان می‌توانید یک ترکیب آشفته و عجیب‌و‌غریب برای خانه خود ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که بهتر است قبل از تغییر دکوراسیون به سبک بوهو، اتاق یا خانه را یک تعمیر اساسی کنید که دیوارها، سقف و کف ظاهری زیبا و سالم داشته باشند. پس از آن دکوراسیون بوهو را با روش‌های مختلفی به دکوراسیون خانه خود وارد کنید. توجه داشته باشید که تمامی ایده‌ها متناسب با سبک خانه شما نیستند و باید سبک مناسب خانه خود را استفاده کنید. در حقیقت در این انتخاب شخصیت شما بیشترین حرف را باید بزند. سبک دکوراسیون بوهویی را برای خانه خود انتخاب کنید نمایانگر شخصیت و علایق شما باشد.

رنگ‌های دکوراسیون بوهو

درست است که در زمان تزئینات بوهو هیچ قانونی وجود ندارد اما رنگ‌های گرم، خاکی، فلزات و جواهرات معمول‌تر هستند. رنگ‌های قهوه‌ای، سبز و خاکستری تیره را به عنوان رنگ‌های اصلی در نظر گرفته و سپس با رنگ بنفش پررنگ، نارنجی جیغ و آبی براق ترکیب کنید. ترکیب و لایه‌بندی رنگ‌ها، چیزی است که این سبک را منحصر به فرد می‌کند.

با خیال راحت الگوها و بافت‌ها را با هم ترکیب کنید. برای ایجاد ترکیبات عجیب هراسی نداشته باشید. هیچ قانونی جلوی شما را نخواهد گرفت. شما می‌توانید لایه‌های رنگی را روی دسته و پشتی مبل قرار داده و از عکس‌ها و هنر خود برای تزئین دیوارها استفاده کنید. حتی می‌توانید پارچه‌های ملیله‌دوزی شده یا فرش‌های کوچک را هم به دیوار آویزان کنید.

همواره به یاد داشته باشید که اصل اساسی در دکوراسیون بوهو استفاده از اشباع رنگی است اما نباید استفاده از رنگ سفید را برای ایجاد زمینه‌های غنی‌تر فراموش کنید. برای ایجاد فضای بصری در دکوراسیون بوهو، از رنگ سفید استفاده کنید.

وسایل تزئینی دکوراسیون بوهو

وسایل تزئینی دکوراسیون بوهو

وسایل تزئینی دکوراسیون بوهو

درست برخلاف سبک دکوراسیون مدرن، فلسفه دکوراسیون بوهو استفاده از وسایل براق است. کلید استفاده از وسایل تزئینی در دکوراسیون بوهو، ترکیب و مطابقت است. استفاده مواد طبیعی در این سبک نقش مهمی دارد. می‌توانید از گیاهان و پارچه‌های ابریشم برای ایجاد یک ترکیب منحصر به فرد استفاده کنید. توجه داشته باشید که وسایل باید کمی ظاهر کهنه و فرسوده داشته باشند. البته نباید پاره و آسیب‌دیده باشند، تنها مانند وسایل نو نباید براق و جدید باشند.

رنگ بالشت‌‌ها، پرده و فرش را با هم ترکیب کنید تا یک مکان دنج و الهام‌بخش ایجاد کنید. قرار دادن سایبان در بالای مبل یا تخت‌خواب یکی از تزئینات مهم در دکوراسیون بوهو است.

مبلمان دکوراسیون بوهو

مبلمان دکوراسیون بوهو

در دکوراسیون بوهو از مبلمان قدیمی استفاده کنید.

مبلمان با سبک بوهو را معمولا نمی‌توانید در فروشگاه مبلمان پیدا کنید. دکوراسیون بوهو خانه شما باید مملو از وسایل قدیمی باشند. برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی می‌توانید از مبلمان قدیمی خودتان استفاده کنید و اگر رنگ آن مناسب دکوراسیون بوهو نیست، تنها روکش آن را تعویض کنید. اما اگر قصد خرید مبلمان جدید برای دکوراسیون بوهو دارید، بهتر است برای خرید مبلمان در سبک بوهو به فروشگاه وسایل دست دوم مراجعه کنید. توجه داشته باشید که هر مبلمان باید خاص باشد و داستان متفاوتی را بیان کند. با جست‌وجو در فروشگاه لذت برده و هر قطعه مبلمان‌تان را به صورت جداگانه انتخاب کنید. اگر آن مبل را دوست داشته باشید، کاملا مناسب محیط شما است.

شما و میهمان‌هایتان حال و هوای دکوراسیون بوهو را با صندلی‌های مخمل و کاناپه‌هایی با رنگ‌های اشباع‌شده، احساس خواهند کرد. بهتر است با بالش و فرش های رنگی فضای نشیمن بیشتری در سالن پذیرایی یا اتاق‌خواب ایجاد کنید.

میزان نور دکوراسیون بوهو

نور طبیعی و کم، دکوراسیون بوهو شما را منسجم‌تر کرده و احساس آرامش و مهمان‌نوازی شما را کامل می‌کند. به جای لامپ‌های سقفی، از چندین فانوس، شمع یا چراغ‌های روی میزی برای تعمین روشنایی و تزئین استفاده کنید. پذیرفتن دنیای طبیعی در دکوراسیون بوهو امری اساسی است. بنابراین محیط خود را با گیاهان تزئین کنید. آن‌ها نه تنها به فضای خانه شما نشاط می‌بخشند، بلکه در بهبود کیفیت هوا نقش موثری دارند. پس هرچه بیشتر از گیاهان استفاده کنید، لذت‌بخش‌تر است. گیاهان آپارتمانی بهترین انتخاب هستند، چراکه با هر دما و نوری سازگار بوده و از بین نمی‌روند. بهتر است گیاهان را در طیف رنگی متفاوتی تهیه کنید تا رنگ‌بندی جذابی را در دکوراسیون بوهو ایجاد کنید. گیاهان تنها در رنگ سبز رشد نمی‌کنند. شما می‌توانید گیاهانی با برگ‌های قرمز و نارنجی هم خریداری کنید. لازم به ذکر است که این گیاهان چشم‌نواز و رنگی،  کمی بیشتر از گیاهان سبز به آفتاب و آبیاری نیاز دارند.

در آخر دکوراسیون بوهوی خود را با وسایل دست‌ساز و اشیایی که در سفرهایتان جمع‌آوری کرده‌اید، ایجاد کنید. لوازم جانبی دکوراسیون بوهو شما باید شخصی‌سازی شده باشند و نماینگر شخصیت و علایق شما باشند. بنابراین آنچه را که دوست دارید، در دکوراسیون بوهو خانه خود استفاده کنید.  به یاد داشته باشید که اگرچه دکوراسیون بوهو سبکی قدیمی است اما همچنان باید شیک و پرزرق‌و‌برق باشد. پس حتما از یک لوستر، آینه و دیگر وسایل تزئینی شیک استفاده کنید. تنها قانون آن است که مطابق با سلیقه و شخصیتتان دکوراسیون بوهو را اجرا کنید.

حرف آخر

دکوراسیون بوهو نشان‌دهنده شخصیت شما است. بنابراین هرگز از انجام کارهای غیرمتعارف نترسید. از وسایلی استفاده کنید که داستان زندگی شما را بازگو می‌کنند. به تمامی عناصر دکوراسیون بوهوی خود به عنوان یک دفترچه خاطرات یا آلبوم عکس که خاطرات شما را در خانه زنده نگه می‌دارند، فکر کنید.

از آثار هنری و نقاشی‌های انتزاعی که در اوقات فراغت خود آن‌ها را طراحی کرده‌اید، برای تزئین دکوراسیون بوهو خانه‌تان استفاده کنید. آن آینه‌‌ی عتیقه و کهنه که در فروشگاه دست دوم فروشی دیده‌اید را تهیه کرده و از آن استفاده کنید. رنگ‌های روشن و مورد علاقه‌تان را به ترکیب رنگی دکوراسیون اضافه کنید. از گیاهان برای ایجاد حس شور و نشاط استفاده کنید. هرچه تعداد گیاهان بیشتر باشد، بهتر است. هرگز از الگوهای آماده در خانه‌تان استفاده نکنید. لایه‌های رنگی را مطابق با سلیقه خود روی دیواره‌ها و کف قرار دهید. با دکوراسیون بوهو خانه خود را دیوانه‌کننده کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *