9 مهر 1402
سوختگی فرش را چگونه از بین ببریم؟

سوختگی فرش را چگونه از بین ببریم؟ نکات و ترفندها

لطفا عصبانی و نگران نباشید، اینجا راه‌های مختلف از بین بردن سوختگی فرش را با هم مرور می‌کنیم!هیچ چیز به این اندازه نمی‌تواند آزاردهنده باشد که یک وسیله نو مانند فرش خریده باشید و بعد از مدت کوتاهی شاهد سوختگی فرش با سیگار، اتو و یا موارد دیگر باشید. در این شرایط بهترین و اولین توصیه این است که حرص نخورید. بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و راه‌های اصولی از بین بردن سوختگی فرش را بر اساس نوع سوختگی دنبال کنید.با توجه به اهمیت این موضوع در این راهنمای فرش از آراستا 360 تمامی حالت‌های مختلف سوختگی فرش را بررسی می‌کنیم و راه‌های درمانی آن بیان می‌شود.

سوختگی فرش در ابعاد کوچک

اگر فرش به دلیل مواردی مانند سیگار سوخته شده و لکه کوچکی روی آن باقی مانده است، این مراحل را گام به گام پیش بروید:

  • ابتدا جای سوختگی را به آرامی با سمباده پاک کنید و تا جای ممکن آن را بتراشید.
  • روی لکه را جاروبرقی بکشید تا لکه به‌طور کامل قابل دیدن باشد و میزان آن مشخص باشد.
  • الیاف سوخته باقی مانده روی فرش را با یک قیچی کوچک از بین ببرید. مراقب باشید که الیاف را از انتها قیچی نکنید. فقط کافی است سطح زبر سوختگی فرش از بین برود.
  • با استفاده از یک پارچه تمیز و سفید و محلول پاک‌کننده، سطح روی فرش و لکه را پاک کنید.
  • اجازه بدهید که لکه خشک شود.

با انجام این مراحل همراه با حوصله می‌توانید تا حدود زیادی لکه فرش را از بین ببرید. حتی در صورتی که لکه هنوز هم وجود داشته باشد، زبری آن رفع می‌شود. اما در صورتی که چهره فرش در این حالت برای شما قبال تحمل نیست، بهتر است فرش را جابجا کنید و قسمت لکه را هوشمندانه در زیر مبلمان و یا میز جلو مبلی مخفی کنید.

چگونه سوختگی فرش با شمع را از بین ببریم

احتمالا برای یوگا شمع روشن کردید و به دنبال افزایش آرامش خود بودید؛ اما با افتادن شمع نه تنها آرامشی به دست نیاوردید، بلکه با فرش لکه سوخته مواجه شدید. در این صورت نیازی به پنهان کردن فرش و یا عوض کردن آن نیست؛ فقط کافی است روش رفت سوختگی فرش را یاد بگیرید.

اگر فرش بر اثر لکه قطرات شمع آسیب دیده است، باید به محض ریخته شدن قطرات شمع، آن را تمیز کنید. فراموش نکنید که سرعت عمل داشتن در برطرف مردن لکه سوختگی فرش حرف اول را میزند. به عبارت دیگر هرچه زودتر برای از بین بردن لکه سوختگی اقدام کنید، نتیجه بهتری خواهد داشت.

برای رفع این لکه می‌توانید از یک حوله نخی و یا حوله کاغذی کمک بگیرید. البته به یاد داشته باشید که حوله را روی لکه  و فرش فشار ندهید؛ زیرا این کار باعث نفوذ هرچه بیشتر لکه در الیاف فرش می‌شود. بهتر است که حوله را روی سطح فرش قرار دهید تا لکه به حوله جذب شود.

ممکن است هنوز هم مقداری از لکه در بافت فرش وجود داشته باشد. در این شرایط می‌توانید از یک قاشق کمک بگیرید و بقیه لکه را بردارید. حالا نوبت استفاده از لکه بر قوی  و یا مایع ظرف‌شویی و صابون است تا لکه از بین برود. این مایع را به‌خوبی با آب مخلوط کنید و روی قسمت سوخته بکشید.

خوشبختانه لکه سوختگی فرش با شمع، خیلی بهتر و زودتر از سایر لکه‌ها از بین می‌رود و گاهی اوقات آن‌قدر خوب پاک می‌شود که خودتان هم به سختی می‌توانید جای آن را پیدا کنید. تنها نکته مهم در این مورد داشتن سرعت عمل است تا در بهترین فرصت بتوانید تمامی لکه را از بین ببرید.

سوختگی فرش با شمع و راه‌های از بین بردن آن

رفع لکه سوختگی فرش با قابلمه!

شاید امروز تصمیم گرفتید که به یاد گذشته سفره بیاندازید و آبگوشت بخورید؛ اما فراموش کردید که زیر قابلمه غذا زیر قابلمه چوبی قرار دهید. در این صورت خواهید دید که لکه زردی روی فرش یا موکت ایجاد شده است.

برای از بین بردن لکه‌های زرد ناشی از سوختگی خفیف باید از یک اسکاچ کمک بگیرید.  اسکاچ را مرطوب کنید و روی قسمت سوخته شده بکشید. این کار تا حدود زیادی می‌تواند لکه زرد سوختگی را برطرف کنید. اما در صورتی که هنوز هم لکه‌هایی روی فرش و موکت باقی مانده است، یک پیاز را دو نیم کنید و روی لکه قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. مواد شیمیایی بافت داخلی پیاز، تا حدود زیادی این لکه زرد رنگ را برطرف می‌کند.

در نظر داشته باشید که تمامی این دستورالعمل‌ها در صورتی تاثیر گذار هستند که شما سرعت عمل داشته باشید  و بلافاصله اقدام به برطرف کردن سوختگی فرش کنید. در غیر این صورت روش‌های خانگی کارساز نیستند و تنها راه باقی مانده برای شما دو چیز است. قسمت سوختگی فرش را زیر مبلمان مخفی کنید و یا اینکه به فکر خرید یک فرش نو باشید. انتخاب با شماست!

رفع لکه سوختگی فرش با قابلمه!

چگونه سوختگی فرش با اتو را از بین ببریم

سوختگی فرش با اتو در دسته سوختگی‌های تقریبا بزرگ محسوب می‌شود و نمای بسیار بدی روی فرش ایجاد می‌کند. گاهی اوقات آن‌قدر این لکه  و سوختگی عمیق است که راهی جز پنهان کردن لکه سوختگی و یا خرید فرش جدیدی ندارید. اما در صورتی که این لکه کم باشد، با روش‌های زیر قابل برطرف کردن است. لطفا دستورالعمل زیر را گام به گام پیش بروید:

  • قسمت‌های سیاه و قهوه‌ای لکه سوختگی را با استفاده از یک قیچی کوچک و تیز جدا کنید.
  • گاهی اوقات استفاده از یک تیغ تیز روی سطح فرش گزینه مناسب‌تری است. اما مراقب باشید که آسیبی به بافت فرش و دست خودتان وارد نکنید. برای این کار تیغ را به‌صورت افقی روی لکه بکشید تا سوختگی فرش را جدا کنید.
  • حالا سطح روی فرش و لکه را با جاروبرقی جارو کنید تا شکل لکه به‌طور دقیق دیده شود.
  • یک پارچه نرم و سفید را با محلول پاک‌کننده آغشته کنید و روی لکه بکشید. بهتر است که پارچه را از سمت بیرونی لکه به سمت داخل بکشید و چندین بار این کار را تکرار کنید تا حدودی از لکه کاسته شود.
  • ممکن است مقداری از رنگ فرش تغییر کرده باشد. در این موارد پیشنهاد بهتر این است که یک رنگ فرش که هارمونی بیشتری با رنگ سطح فرش دارد، خریداری کنید. بعد از آن با استفاده از یک قلم‌موی نازک رنگ را روی فرش بکشید و اجازه دهید که خشک شد. خواهید دید که لکه سوختگی فرش با اتو تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است و هیچ‌کس جز خودتان متوجه این لکه نخواهد شد.

چگونه سوختگی فرش با زغال را از بین ببریم

شاید سوختگی انواع فرش کلاسیک یا فرش مدرن با زغال خیلی کم اتفاق بیافتد؛ اما در صورتی که رخ دهد، بسیار ناخوشایند و آزاردهنده است. برای از بین بردن این لکه قبل از هر چیز سرعت عمل داشته باشید و زغال داغ را از روی فرش بردارید.

زغال بیشتر از هر چیز باعث لکه سیاه روی فرش می‌شود. به همین دلیل ابتدا فرش را با صبر و حوصله و با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید. بعد از آن الیاف سوخته را با یک قیچی بردارید. هنوز هم جای سوختگی روی فرش وجود دارد. به همین دلیل برای ترمیم محل سوختگی از شامپو فرش استفاده کنید.

فراموش نکنید که به هیچ وجه آب و صابون جایگزین مناسبی برای شامپو فرش نیستند. همچنین در صورتی که سوختگی با زغال عمیق باشد، وسواسی به خرج ندهید و بقیه کار را به یک قالی‌شویی باتجربه بسپارید و از صدمه زدن به فرش خودداری کنید.

سوختگی فرش با زغال و راه‌حل برطرف شدن آن

سوختگی فرش با پلاستیک آب شده

ممکن است در حال انجام کارهای هنری باشید و نیاز به استفاده از چسب حرارتی داشته باشید، اما به یکباره مقداری از این چسب روی فرش و موکت ریخته شده باشد. همچنین ممکن است به دلایل مختلفی مقداری پلاستیک آب شده  و روی فرش بریزد.

موضوع این است که سوختگی فرش با پلاستیک آب شده خیلی زیادی نیست و بهتر از سایر سوختگی‌ها می‌توانید آن را از بین ببرید. فقط سریع باشید!

پلاستیک آب شده خیلی سریع سفت می‌شود و به فرش می‌چسبد. برای رفع این لکه ابتدا یک پارچه تمیز مقداری را با مواد شوینده آغشته کنید و به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بکشید. بهتر است از یک برس کوچک یا مسواک کمک بگیرید و به آرامی روی لکه بکشید تا باعث نرم  و جدا شدن لکه شود.

خواهید دید که لکه تا حدود زیادی از بین رفته است و حالا باید با پارچه تمیز و مواد شوینده، بقیه لکه را از روی فرش و موکت پاک کنید. برای این کار می‌توانید از لکه بر فرش استفاده کنید تا نتیجه بهتری دریافت کنید.

سوختگی موکت پشمی

برای از بین بردن لکه سوختگی موکت پشمی، تمامی موارد ذکر شده برای انواع سوختگی فرش قابل استفاده است. اما در کنار آن حتما توجه داشته باشید که از آب ولر هم کمک بگیرید. در عین حال به هیچ وجه سراغ حلال‌های قلیایی و یا آمونیاکی نروید. این مواد به سرعت به بافت موکت آسیب وارد می‌کنند و باعث تغییر در الیاف آن میشوند.

راه‌حل آخر، سوختگی فرش را پنهان کنید!

سریع‌ترین روش برای نادیده گرفتن لکه سوختگی فرش این است که آن را هوشمندانه پنهان کنید. برای این کار می‌توانید لکه را زیر پایه مبلمان قرار دهید. همچنین در صورتی که لکه سوختگی فرش در وسط فرش قرار دارد کار کمی سخت می‌شود، اما مخفی کردن آن زیر میز جلو مبلی گزینه مناسبی است. اگر لکه خیلی بزرگ است، به‌خوبی نمی‌توان آن را نادیده گرفت و مخفی کرد. به همین دلیل شاید خرید یک قالیچه کوچک و تغییر دکوراسیون در آن فضا گزینه بهتری باشد.

اگر فرش را به تازگی خرید کردید و قیمت زیادی برای آن پرداخت کردید، روش پیشنهادی این است که در قسمت سوختگی فرش چند گلدان قرار دهید و یا با اکسسوری‌های تزئینی، آن را بپوشانید. اما در صورتی که لکه سوختگی روی موکت ایجاد شده، بهتر است جای موکت را تغییر دهید و یا یک موکت نو بخرید.

راه‌حل آخر، سوختگی فرش را پنهان کنید!

کلام پایانی

از بین بردن لکه سوختگی فرش در بسیاری از موارد سخت است و لکه به‌طور کامل برطرف نمی‌شود. اما با داشتن سرعت عمل می‌توانید تا حد زیادی لکه را ا روی فرش بردارید. اما نکته مهم این است که حتما سرعت عمل داشته باید و در کنار آن با صبر و حوصله این کار را انجام دهید. در عین حال وسواس به خرج ندهید و روی لکه تمرکز نکنید. گاهی اوقات واقعا نمی‌توان لکه سوختگی فرش را از بین برد و تاکید روی آن، فقط باعث آسیب به الیاف و بافت فرش می‌شود. نتیجه خوبی به دنبال ندارد.

در این موارد گزینه پیش روی شما این است که کار به قالی‌شویی‌های باتجربه بسپارید و یا اینکه با تبحر و هوشمندی خودتان لکه را با گلدان، پایه مبلمان و مواردی از این دست مخفی کنید. در هر صورت حرص نخورید!

 

اشتراک گذاری

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *