8 خرداد 1402
چطوری یک دکوراسیون رنگارنگ داشته باشیم؟

چطوری یک دکوراسیون رنگارنگ داشته باشیم؟ – راهنمای چیدمان بهتر

رنگ‌ها ابزاری قدرتمند هستند که توانایی خلق ایده‌های جدید، خلاقیت و زیبایی بیشتر را در خانه دارند. حتی با استفاده درست از رنگ‌ها در کنار هم می‌توانید خلق و خوی بهترین پیدا کنید و از دیدن فضای شاد خانه لذت ببرید. گاهی اوقات اضافه کردن یک رنگ جدید ممکن است حرکتی جسورانه باشد؛ اما فراموش نکنید که دکوراسیون رنگارنگ به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان فضایی جدید خلق کنید و از دیدن آن احساس خوشایندی داشته باشید.

البته نمی‌توان انکار کرد که برخی افراد گمان می‌کنند که اضافه کردن و استفاده از رنگ‌های شاد به شکل بی‌قاعده  و بدون هماهنگی باهم می‌تواند ترکیب رنگی دکور را بر هم بزند و بی‌نظمی را در آن حاکم کند. اما حقیقت این است که برای داشتن یک دکوراسیون رنگی مهم‌ترین فاکتور داشتن خلاقیت، ایده‌های جدید و جسارت است. در این صورت می‌توانید با همین وسایل ساده  و رنگ‌های مختلف آن فضایی جدید در خانه ایجاد کنید و از دیدن آن لذت ببرید. در ادامه این مقاله از آراستا روش‌ها و ترفندهای دکوراسیون رنگی در خانه را بررسی می‌کنیم.

ایده‌های جذاب دکوراسیون رنگارنگ

اولین و مهم‌ترین نکته برای طراحی دکوراسیون رنگی در خانه این است که طیف رنگ‌ها را مشخص کنید. دوست دارید چه رنگ‌هایی در خانه حرف اول را بزنند؟ چه وسایلی در خانه دارید و چطور می‌توانید آن‌ها را در کنار هم بچینید به شکلی که دکور نمایی رنگارنگ و شاد داشته باشد؟ تم وسایل خانه شما دارای سبک مدرن یا کلاسیک است؟ با پاسخ دادن به این سوالات تا حد زیادی تکلیف خودتان را با دکور و رنگ‌ها مشخص خواهید کرد.

با مشاهده بیشتر تصاویری که در وب سایت‌های اینترنتی دیده می‌شود، شاید تصور کنید که ایجاد و خلق یک دکوراسیون رنگارنگ با کمک وسایل سبک مدرن امکان‌پذیر است؛ در حالی که این‌طور نیست. شما می‌توانید یک دکور کاملا کلاسیک و سنتی در خانه داشته باشید  و در عین حال شادی رنگ‌های مختلف را به آن دعوت کنید. در ادامه با روش‌های اضافه کردن رنگ‌ها در هر دو دکوراسیون آشنا می‌شویم.

ایده‌های جذاب دکوراسیون رنگارنگ

ترفندهای دکوراسیون رنگارنگ

  • به رنگ‌های مثبت سلام کنید

اگرچه همه رنگ‌ها در جای خود زیبا و کاربردی هستند؛ اما در صورتی که می‌خواهید یک دکوراسیون رنگارنگ در خانه داشته باشید، سعی کنید به سراغ رنگ‌های شاد جعبه مداد رنگی بروید. البته همه رنگ‌ها در جای خود ارزشمند و زیبا هستند؛ اما بهتر است رنگ‌های تیره را کمتر استفاده کنید. در عین حال کاربرد رنگ‌های تیره مانند مشکی و قهوه‌ای هم امکان‌پذیر است؛ اما پیشنهاد می‌شود که این رنگ‌ها به‌صورت جزئی و بسیار  ناچیز استفاده شوند تا فضای کلی خانه را تاریک و غم‌انگیز نشان ندهند.

  • رنگ‌ها را آرام آرام به دکور اضافه کنید

برای ایجاد ترکیبی رنگارنگ در دکوراسیون، نیازی نیست که از همان ابتدا تمام المان‌ها و وسایل کوچک و بزرگ را بخرید و بعد به فکر ترکیب  و چیدمان آن‌ها در کنار هم باشید. توصیه بهتر این است که رنگ‌ها را آرام آرام به دکور اضافه کنید تا به شکل ظریف بتوانید ترکیب مناسب‌تر را پیدا کنید. استفاده از این روش به شما کمک می‌کند که هزینه کمتری برای چیدمان  و دیزاین خانه صرف کنید. در عین حال از بین تمام رنگ‌هایی که وجود دارد، گزینه‌های مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید.

رنگ‌ها را آرام آرام به دکور اضافه کنید

  • نقطه کانونی خانه را مشخص کنید

همه دکوراسیون‌ها دارای یک نقطه کانونی و مورد توجه هستند که در ابتدای ورود به خانه جلب توجه می‌کند. این مکان می‌تواند اطراف شومینه، اطراف تلویزیون و یا حتی فرشی باشد که آن را در کف پذیرایی پهن کردید. به همین دلیل برای رسیدن به دکوراسیون رنگارنگ از همین نقطه آغاز کنید و آن را به شکل ماهرانه‌ای برجسته کنید. برای این کار می‌توانید از رنگ‌های تیره کمک بگیرید تا به شکل ظریف و هوشمندانه‌ای آن را بزرگ‌تر و برجسته‌تر به نمایش بگذارید. بهتر است این فضا را با رنگ‌های مختلف و متضاد پر نکنید، زیرا در این صورت جلوه خوبی نخواهد داشت و کاملا شلوغ و بین نظم دیده می‌شود.

  • از لوازم تزئینی کوچک غافل نشوید

یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین راه‌ها برای رسیدن به دکوراسیون رنگارنگ در خانه، استفاده از لوازم دکوری کوچک و رنگی است. این المان می‌تواند یک تابلوی کوچک باشد و یا اینکه از یک گلدان رنگی شیشه‌ای در گوشه مبلمان استفاده کنید. حتی کوسن‌های رنگی هم به‌قدری قدرتمند هستند که به سرعت فضای خانه را به شمت شادابی و رنگ دلخواه سوق دهند.

کاربرد لوازم دکوری و اکسسوری های تزئینی در دکور این مزیت را دارد که با هزینه بسیار کم و ناچیز می‌توانید چیدمان خانه را به سمت رنگ دلخواه بکشید و زیبایی آن را در خانه پراکنده کنید. به طور مثال سریع‌ترین روش تغییر منسوجات پارچه‌ای شامل روکش مبلمان، صندلی‌ها، کوسن و یا رومیزی است.

  • از گل‌ها و گیاهان طبیعی کمک بگیرید

یکی از ایده‌های خلاقانه برای رسیدن به دکوری شاد و رنگی در خانه، اضافه کردن چند گلدان گل طبیعی است. خوشبختانه این موجودات ظریف و دوست داشتنی به سرعت می‌توانند در دکور مدرن و کلاسیک جای خود را پیدا کنند و حال و هوای فضا را به سمت مثبت شدن تغییر دهند. در عین حال تفاوتی نمی‌کند که چه رنگ‌هایی در دکور به کار برده باشید، سبزی و طراوت گیاهان طبیعی همیشه لازم است!

  • دیوارهای رنگی

روش جالب دیگر برای ترکیب دکوراسیون رنگارنگ در خانه، توجه  به دیوارها است. برای این کار می‌توانید از کاغذدیواری‌هایی رنگی و شاد کمک بگیرید و یا اینکه با رنگ‌های ملایم مانند لیمویی، آبی یا صورتی، دیوارها را رنگی کنید. اما در کنار آن از تابلوهای با رنگ متضاد غافل نشوید. به عبارت دیگر روی دیوارهایی با رنگ ملایم، تابلوهایی نصب کنید که رنگ‌های تیره‌تر و گرم‌تری دارند. در این صورت دیوارها هم می‌توانند تبدیل به نقطه کانونی شوند و شادابی را به فضای خانه دعوت کنند.

دیوارهای رنگی

  • کاربرد وسایل رنگ 

این ترفند گستره وسیعی دارد و از به کار بردن وسایل کوچک تا المان‌های بزرگ مانند مبلمان را شامل می‌شود. برای این کار هم دست شما کاملا باز است و می‌توانید تغییرات مختلفی ایجاد کنید. به طور مثال یک ست مبلمان راحتی زرد رنگ بخرید و برای ایجاد تضادی شاد و رنگی، از کوسن‌هایی به رنگ سبز با طراحی زیبا در کنار آن استفاده کنید.

همچنین در صورتی که سبک چیدمان مدرن را انتخاب کردید، یک فرش طوسی با نمایی مدرن پهن کنید و برای ترکیب آن در دکوراسیون رنگارنگ، سایر المان‌ها را از رنگ‌های روشن و شاد به کار ببرید. در عین حال دلیلی وجود ندارد که المان‌های سنگین از رنگ‌های خاص و شاد تهیه شده باشند. شما می‌توانید به سراغ وسایل سبک‌تر مانند پرده یا کوسن‌ها بروید و رنگ‌های شاد را برای آن‌ها به کار ببرید.

به طور مثال پرده‌هایی قرمز رنگ در کنار کوسن‌هایی با همین رنگ به سرعت می‌توانند دکوراسیون رنگارنگ در خانه ایجاد کنند. همچنین هر زمانی که از این ترکیب رنگی خسته شوید، فقط کافی است رنگ پرده‌ها و کوسن‌ها را تغییر دهید و هزینه زیادی روی دست شما نخواهد گذاشت.

  • آشتی عناصر مدرن و کلاسیک

زمانی که از دکوراسیون مدرن یا کلاسیک صحبت می‌شود، شاید گمان کنید که کاربرد المان‌هایی با سبک متضاد مناسب نیست؛ در حالی که شما می‌توانید این عناصر را در کنار هم استفاده کنید. روش کار به این صورت است که ابتدا سبک اصلی دکور را مشخص کنید و بعد از المان‌های جزئی با سبک متضاد در آن به کار ببرید. به طور مثال اگر دکوراسیونی مدرن با رنگ‌های غالب خنثی دارید، برای تبدیل آن به دکوراسیون رنگارنگ می‌توانید یک فرش بلوچی زیبا در رنگ قرمز پهن کنید. استفاده از این فرش با ترکیب رنگی شاد و سنتی خود به سرعت می‌تواند حال و هوای خانه را تغییر دهد و تضادی متنوع و زیبا در آن ایجاد نماید.

به‌صورت کلی دکوراسیون مدرن بر اساس رنگ‌های خنثی شکل می‌گیرد، اما شما می‌توانید با کاربرد برخی المان‌های رنگی و سنتی، رنگ‌های گرم را به آن اضافه کنید. مثلا صندلی‌های قرمز خوش‌رنگ، تابلوهای نقاشی بزرگ، یک فرش اصیل با طرح و نقش ایرانی و یا رومیزی خوش‌رنگ دست به دست هم می‌دهند تا در اتمسفری مدرن و سرشار از آرامش، فضایی گرم و مطبوع و رنگارنگ ایجاد کنید.

دکوراسیون صورتی با سبز آبی

یکی از روش‌های جذاب برای ایجاد ترکیبی آرام و در عین حال شاد و ظریف در خانه، استفاده از رنگ‌های سبز آبی و صورتی در کنار هم است. به‌صورت کلی رنگ سبز آبی رنگی شاد و سرزنده محسوب می‌شود که برای رنگ آمیزی دیوارها و یا ترکیب برخی المان‌ها بسیار مناسب است. در عین حال سبز آبی رنگی میانه و متعادل است که با اضافه کردن سایر رنگ‌های تیره و روشن می‌توانید فضای خانه را به سمت روشنایی بیشتر و یا تصویری تیره سوق دهید. به طور مثال با ترکیب سبز آبی در کنار سفید، نما و جلوه روشن‌تری به خانه می‌دهید.

این رنگ زیبا شباهت زیادی به تناژ رنگی گرمسیری و اقیانوسی دارد و در عین حال به رنگ آبی فیروزه‌ای اصیل ایرانی هم نزدیک است. بنابراین با کمی خلاقیت می‌توانید از آن در دکوراسیون مدرن و یا کلاسیک استفاده کنید.

ترکیب این رنگ با صورتی فضایی شاد و سرزنده و در عین حال ظریف و آرام ایجاد می‌کند. همچنین این رنگ‌ها در کنار هم ترکیبی دخترانه و فانتزی هستند و گزینه خوبی برای تغییر دکوراسیون رنگارنگ اتاق خواب محسوب می‌شوند. اما در صورتی که قصد دارید از این رنگ‌ها در فضای پذیرایی استفاده کنید، حتما از المان‌هایی با رنگ طبیعی چوب کمک بگیرید. می‌توانید به سراغ اکسسوری هایی با بافت حصیری بروید و یا اینکه لوازم چوبی بیشتری در فضا به کار ببرید.

نکته مهم دیگر در ترکیب آبی سبز  و صورتی توجه به تناژ رنگی صورتی است. اگر از صورتی چرک و تیره در کنار این رنگ استفاده کنید، دکوراسیون گرمای بیشتری دارد؛ اما صورتی ملایم باعث افزایش سردی در دکور می‌شود.

مقاله پیشنهادی: دکوراسیون زرد یا طوسی

جمع‌بندی

برای رسیده به دکوراسیون رنگارنگ ترفندهایی مختلفی قابل استفاده هستند. در عین حال دلیلی وجود ندارد که این دکور فقط در سبک مدرن قابل استفاده باشد. شما می‌توانید دکوراسیونی کاملا کلاسیک در خانه داشته باشید و آن را تبدیل به یک جعبه مداد رنگی شاد و زیبا کنید. البته در نظر داشته باشید که برای رسیدن به دکور رنگی نباید همه رنگ‌ها به‌صورت کامل و یکسان استفاده شوند. همچنین بهتر است بیشتر به سراغ رنگ‌های شاد و مثبت بروید و از رنگ‌های تیره فاصله بگیرید.

درنهایت اینکه برای رسیدن به دکوری رنگی نیازی به هزینه‌های زیاد و گران نیست. فقط کافی است المان‌هایی سبک مانند کوسن‌ها، تابلوها و یا پرده را از رنگ‌های شاد انتخاب کنید. در این صورت هر زمان که دوست داشته باشید می‌توانید این دکور را به رنگ دلخواه دیگر تغییر دهید و هزینه زیادی برای آن نپردازید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *