8 خرداد 1402
چطوری دکوراسیون زرشکی داشته باشیم؟

زرشکی چه تاثیری در چیدمان منزل دارد؟ – راهنمای انتخاب

شما در حال انتخاب رنگی لوکس، اشرافی و بسیار زیبا برای دکوراسیون هستید، اما بهتر است قبل از خرید هر وسیله‌ای با این رنگ، میزان جسارت خودتان را محک بزنید! حقیقت این است که رنگ زرشکی در دکوراسیون بسیار زیبا است؛ اما استفاده نامنظم از آن بدون دقت، باعث از بین رفتن جذابیت رنگ می‌شود. در عین حال ممکن است نوعی بی‌نظمی در ظاهر خانه به نمایش بگذارد و به بی‌سلیقگی متهم شوید. اما در صورتی که اصول استفاده از این رنگ را به‌درستی رعایت کنید، شما صاحب خانه‌ای با دکوراسیون لوکس، جذاب و خاص خواهید شد.

به‌طور کلی رنگ زرشکی یکی از زیرمجموعه‌های قرمز تیره محسوب می‌شود که به دلیل شباهت زیاد به رنگ زرشک، به این نام مشهور شده است. کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون زرشکی کمی سخت و هوشمندانه است و نیاز به دقت بالایی دارد؛ اما در صورتی که کار را درست پیش ببرید، از نتیجه آن شگفت‌زده خواهید شد.

اگر شما هم قصد دارید تغییری لوکس به دکور خانه بدهید و رنگ زرشکی را برای این کار انتخاب کردید، پیشنهاد می‌کنم این نوشتار را تا پایان آراستا مطالعه کنید. من در ادامه این صفحه قصد دارم روش‌های استفاده و کاربرد رنگ زرشکی را در دکوراسیون بررسی کنم و نکات آن را بیان می‌کنم.

کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون زرشکی

با توجه به اینکه رنگ زرشکی زیرمجموعه قرمز است، برخی از اصول کاربرد آن‌ها در دکوراسیون شباهت زیادی به هم دارد. البته زرشکی حساسیت‌های بیشتری دارد و نمی‌توانید یک دکور رنگارنگ و شاد از آن توقع داشته باشید؛ این در حالی است که با ترکیب چند رنگ شاد همراه با قرمز می‌توانید تم تابستانی به خانه بدهید و یا دکور را کاملا رنگارنگ و شاد کنید. بهتر است بدانید که با کاربرد رنگ زرشکی شما در مسیر دکوراسیونی موقر و سنگین هستید. چیزی که بیشتر افراد آن را می‌پسندند و در آن احساس آرامش می‌کنند.

در عین حال با انتخاب این رنگ در چیدمان خانه، در گزینش سایر رنگ‌ها کمی محدود می‌شوید؛ اما این محدودیت به این معنا نیست که نمی‌توانید زیبایی را به خانه بیاورید. بلکه کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون زرشکی به شما کمک می‌کند که سبک لوکس و گاهی درباری به دکور خانه بدهید و در برخی موارد هم می‌توانید دکوراسیون کلاسیک خانه را به سبک ویکتوریایی نزدیک کنید. بیایید شروع کنیم!

مبلمان زرشکی در دکوراسیون زرشکی

خوب اولین انتخابی که از رنگ زرشک در خانه می‌شود، انتخاب مبلمانی به این رنگ است. شروع کار اصلا سخت نیست و فقط کافی است به یک فروشگاه مبلمان بروید و بر اساس سبک کلاسیک یا مدرنی که برای دکور خانه انتخاب کردید، مبلمان مناسب را خریداری کنید. اما زمانی که مبلمان زرشکی را در خانه چیدمان کردید، حالا کار اصلی دکوراسیون خانه شما آغاز می‌شود.

مبلمان زرشکی نمایی لوکس و سلطنتی دارند و در عین حال با دیدن آن‌ها وقار و آرامش را دریافت می‌کنید. همچنین در صورتی که پارچه روکش مبلمان از متریال مخمل باشد، زیبایی بیشتری به آن می‌دهد. حالا نوبت آن است که همه‌چیز را باهم ست کنید.

موضوع این است که خرید مبلمان زرشکی اصلا سخت نیست؛ اما کار زمانی سخت می‌شود که بخواهید رنگ‌های مناسب و هماهنگ با آن را پیدا کنید. بهتر است بدانید که رنگ زرشکی سنگین و شیک است و به همین دلیل نمی‌توانید آن را با هر رنگی ترکیب کنید. در عین حال نباید بیشتر از سه یا چهار رنگ در کنار آن استفاده کنید؛ زیرا در این صورت خانه به‌شدت شلوغ، خسته‌کننده و درهم دیده خواهد شد و شما هم به بی‌نظمی متهم می‌شوید!

به همین دلیل حتما استفاده از رنگ‌های متعدد را کنار بگذارید. اگر دکوری کلاسیک دارید، می‌توانید مبلمان زرشکی را با رنگ طلایی ست کند تا ترکیبی بسیار لوکس و زیبا در خانه ایجاد کنید. این دو رنگ حتی می‌توانند شما را به سبک ویکتوریایی در دکوراسیون هم نزدیک کنند. اما در صورتی که مبلمانی با طرح و سبک مدرن در خانه دارید، بهتر است به سراغ رنگ‌های روشن و خنثی مانند کرمی بروید تا هارمونی خوبی بین رنگ‌ها در دکوراسیون مدرن ایجاد شود.

در چیدمان دکوراسیون مدرن رنگ‌ها اهمیت زیادی دارند و باید از المان‌هایی ساده با رنگ‌های خنثی و روشن کمک بگیرید. به همین دلیل اگر مبلمان مدرنی با رنگ زرشکی انتخاب کردید، دلیلی وجود ندارد که سایر المان‌ها هم با این رنگ باشند. بهتر است فرش را در تم رنگی طوسی و خاکستری انتخاب کنید. کوسن‌هایی به رنگ کرمی و با طرح‌های ساده بخرید و یا اینکه نمای کلی دکور را به سمت رنگ سفید ببرید.

همچنین فراموش نکنید که به هیچ‌وجه چند رنگ خنثی مانند طوسی، سفید، کرمی، قهوه‌ای یا مشکی را در کنار هم با مبلمان زرشکی ست نکنید. این کار فقط باعث بی‌نظمی، شلوغی و زشت شدن رنگ در نمای خانه می‌شود. فقط روی یک یا دو رنگ در کنار زرشکی تاکید کنید تا نظم در آن دیده شود. پس مراقب باشید!

اگر دوست دارید خانه نمایی سنتی به خوب بگیرد و احساس خوشایندی از آرامش در آن موج بزند، رنگ سبز بهترین انتخاب در کنار زرشکی است. برای این کار می‌توانید بعد از چیدن مبلمان زرشکی در دکوراسیون زرشکی، کوسن‌هایی به رنگ سبز و از متریال مخمل استفاده کنید. همچنین فرشی با زمینه سبز درخشان ایرانی هم انتخاب بسیار خوبی است تا آرامش و طبیعت را به این فضا دعوت کند.

یکی دیگر از بهترین گزینه‌ها در کنار مبلمان زرشکی، رنگ چوب است. برای این کار هم انتخاب‌های متعددی پیش روی ما قرار دارد. از کفپوش پارکت و یا سرامیک با رنگ و طرح چوب گرفته تا سایر وسایل چوبی مانند بوفه و کتابخانه که از این رنگ در آن‌ها به کار رفته باشد. در عین حال ترکیب زرشکی و قهوه‌ای چوبی می‌تواند دکوراسیون را کاملا سنتی و سنگین کند، به‌طوری که نمایی لوکس و در عین حال آرام به آن ببخشد. بعد از مبلمان نوبت به انتخاب فرش می رسد. مدل های جذاب و زرشکی فرش مدرن انتخاب منحصر به فردی خواهد بود.

پرده زرشکی در دکوراسیون زرشکی

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای استفاده از رنگ شیک زرشکی در خانه، انتخاب پرده زرشکی است. المانی لوکس و باوقار که به‌سرعت می‌تواند نمای دکوراسیون خانه را به سمت شکوه و زیبایی ببرد. همچنین با انتخاب پرده زرشکی در دکوراسیون زرشکی می‌توانید چیدمانی مجلل از خانه به نمایش بگذارید و تحسین تمام دوستان و خانواده را برای خودتان بخرید.

البته بازهم تاکید می‌کنم که مراقب باشید و بی‌گدار به آب نزنید. پرده زرشکی به دلیل رنگ تیره خود می‌تواند تا حد زیادی جلوی ورود نور را به خانه بگیرد و باعث تاریک و کوچک شدن خانه باشد. بنابراین اگر نورپردازی خوبی در خانه ندارید و یا اینکه فضای پذیرایی به اندازه کافی بزرگ نیست، بهتر است با پرده این رنگی خداحافظی کنید و از این رنگ در سایر المان‌ها استفاده کنید.

اگرچه پرده زرشکی در  این دکوراسیون بسیار زیبا و موقر است؛ اما به همان اندازه قدرت شگفتی در کوچک نشان دادن خانه‌های کوچک‌تر دارد. به همین دلیل انتخاب خوبی برای سالن‌های پذیرایی بزرگ محسوب می‌شود. حتی در صورتی که خانه بزرگی دارید، بازهم از رموز نورپردازی مناسب غافل نشوید و کمی نور خانه را تقویت کنید تا زیبایی بیشتری به نمای خانه و رنگ‌ها بدهید.

خب حالا که تصمیم گرفتید پرده زرشکی در فضای پذیرایی به کار ببرید، پیشنهاد می‌کنم که به متریال پارچه آن هم دقت کنید. اگر دکوراسیون مدرن دارید، سعی کنید همه‌چیز نمایی از سبکی به نمایش بگذارد . به همین دلیل در انتخاب جنس پارچه پرده هم بهتر است از حریر و سایر الیاف سبک و کم‌حجم کمک بگیرید. اما برای دکوراسیون کلاسیک حتما پرده زرشکی را از متریال مخمل به کار ببرید تا دکور لوکس و شیکی به نمایش بگذارد. برای این کار هم می‌توانید و الان‌هایی از مخمل زرشکی و بلند از سقف تا کف خانه به کار ببرید و در کنار آننآن پرده حریر سفید رنگ نصب کنید. این دو در کنار هم زیبا و هماهنگ هستند و ترکیب دکور را بهتر نشان می‌دهند.

پرده زرشکی در دکوراسیون زرشکی

پیشنهاد ویژه: انواع پرده در دکوراسیون داخلی_ نقش و اهمیت آن

پاف زرشکی در دکوراسیون داخلی

در حال حاضر المان‌های مختلفی در خانه قابل استفاده هستند که تنوع، خلاقیت و زیبایی را به دکوراسیون دعوت می‌کنند. یکی از این موارد پاف‌ها هستند که بیشتر از کاربردی بودن، عنصری دکوراتیو محسوب می‌شوند و در سبک‌های مختلف سنتی تا مدرن در بازار موجود هستند.

اگر دوست دارید دکوراسیون با این رنگ در خانه داشته باشید و هزینه زیادی روی دست شما نگذارد، چرا به سراغ پاف زرشکی در دکوراسیون داخلی نروید. پاف ها قیمت مناسبی دارد و به‌سرعت می‌توانند توجه همه را به سمت خود جلب کنند. همچنین تنوع در ساخت  و کاربرد آن‌ها هم دست شما را برای انتخاب گزینه بهتر باز می‌گذارد.

به‌طور مثال می‌توانید از یک پاف زرشکی نرم در کنار مبلمان استفاده کنید تا فضایی برای نشیمن ایجاد کنید و یا اینکه به سراغ پاف های چوبی  و سبک بروید که بیشتر به‌عنوان پایه کاربرد دارند و گزینه خوبی برای قرار دادن گل‌ها، گیاهان و یا سایر المان‌های دکوراتیو در خانه هستند.

کاغذدیواری زرشکی در دکوراسیون زرشکی

هنوز هم انتخاب‌های زیادی برای ایجاد دکور این رنگی در خانه وجود دارد. به‌طور مثال می‌توانید از کاغذدیواری‌هایی با این رنگ کمک بگیرید. برای این کار بازهم نگاهی به دکوراسیون خانه و سبک آن بیاندازید. اگر خانه‌ای با چیدمان مدرن دارید، بهتر است کاغذدیواری‌ها دارای سبک آبرنگی و ملایم باشد تا به‌خوبی در کنار سای المان‌های مدرن هارمونی برقرار کند. اما در دکوراسیون کلاسیک می‌توانید از کاغذدیواری با سبک داماسک استفاده کنید.

همچنین در صورتی که در ترکیب کاغذدیواری، رنگ طلایی هم وجود داشته باشد، عالی است تا با المان‌های طلایی در خانه هماهنگ شود. به‌خصوص اگر لوسترهایی با رنگ طلایی داشته باشید که درخشش نور آن در کنار طرح‌های کاغذدیواری، جلوه زیبا و شیکی از خانه به نمایش می‌گذارد.

در عین حال فراموش نکنید که دلیلی وجود ندارد تمام کاغذدیواری‌ها از یک طرح و در رنگ زرشکی باشند. شما می‌توانید فقط چند قاب را به‌طور اختصاصی کاغذدیواری کنید و بقیه دیوار را با رنگ سفید بپوشانید. در این صورت علاوه بر اینکه خانه تاریک و تیره دیده نمی‌شود، شادابی بیشتری دارد و نیاز به نورپردازی‌های اضافی ندارید.

کاغذدیواری زرشکی در دکوراسیون زرشکی

کلام پایانی

شما چقدر به رنگ زرشکی علاقه دارید؟ این رنگ سحرآمیز که به‌سرعت می‌تواند نمای خانه را به سمت وقار، آرامش و زیبایی ببرد. اما در عین حال نیاز به انتخاب هوشمندانه المان‌ها و رنگ‌های دیگر دارد. همچنین برای ایجاد دکوری زرشکی نیازی نیست که فقط روی پرده، کاغذدیواری، مبلمان و یا المان‌های بزرگ تاکید کنید. شما می‌توانید با انتخاب المان‌های کوچک مانند کوسن، رومیزی، اکسسوری های تزئینی، ابزار دکوراتیو و مواردی از این دست نمای کلی خانه را به سمت زرشکی ببرید. اگر کمی در انتخاب رنگ‌های هماهنگ و المان‌ها دقت کنید، خواهید دی که این کار نه‌تنها سخت نبود؛ بلکه زیبایی بیشتری به چیدمان خانه داده و خودتان هم شکفت زده می‌شوید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *