9 مهر 1402
چگونه آشپزخانه شیک داشته باشیم؟

چگونه آشپزخانه شیک داشته باشیم؟ دکوراسیون لوکس

به‌راستی که یک آشپزخانه شیک قلب یک خانه است. تفاوتی نمی‌کند که شما یک خانم خانه‌دار باشید و یا اینکه ساعت‌های طولانی از روز را در بیرون از منزل مشغول به کار باشید. مطمئنا بعد از ورود به خانه به سرعت به سمت آشپزخانه جذب خواهید شد.

اگر بگوییم مهم‌ترین قسمت از هر خانه، آشپزخانه است، گزاف نگفتیم. همه ما تقریبا تمام روز به نوعی با این فضا سروکار داریم. آشپزخانه مکانی برای جمع شدن خانواده در کنار هم و خوردن وعده‌های غذایی است. ما در آشپزخانه گفتگو می‌کنیم، غذا می‌خوریم و وقت زیادی ا در آن سپری می‌کنیم.

ممکن است شما این‌طور نباشید و تنها کاری که در آشپزخانه انجام می‌دهید درست کردن یک فنجان قهوه و یا چای باشد و یا اینکه بخواهید مقداری بیسکوییت از کابینت بردارید و روی کاناپه بخورید. اما به هر حال باز هم دوست دارید که یک آشپزخانه لوکس داشته باشید و برای روزهایی که میهمان دعوت می‌کنید، آماده باشید.

به هر صورت آشپزخانه قلب یک خانه است. اما سوال اینجاست که آیا این فضای مهم از دکوراسیون خانه، به اندازه کافی و البته اصولی و درست تزئین شده است؟ آیا این فضا به شما احساس خوشایندی می‌دهد یا اینکه سنگین و خفه‌کننده است؟ اگر شما هم به دنبال داشتن یک آشپزخانه شیک هستید، در ادامه این مقاله از آراستا همراه ما بمانید تا یا چند نکته کاربردی برای زیباتر کردن آشپزخانه آشنا شوید.

ترفندهای مهم برای یک آشپزخانه شیک

 

  • نورپردازی مناسبی انتخاب کنید برای آشپزخانه شیک 

ممکن است برای سایر قسمت‌های خانه به دنبال نور کمی باشید و در طول شب، نورپردازی ملایم آن‌ها زیبایی بیشتری داشته باشد؛ اما درباره آشپزخانه‌این‌طور نیست. بهتر است یک نورپردازی قوی و درخشان برای آشپزخانه در نظر بگیرید تا آشپزخانه شیک به نظر برسد.

فراموش نکنید که آشپزخانه زمانی که نور مناسب و کافی دارد، زنده‌تر و درخشان‌تر نمایش داده می‌شود و حس و حال بهتری هم از کار کردن در آن پیدا می‌کنید. این موضوع برای آشپزخانه‌هایی که فاقد پنجره هستید، اهمیت بیشتری دارد. بهتر است این ترفند ساده و البته بسیار مهم را دست‌کم نگیرید و تاثیر آن را در بهبود  و تبدیل این فضا به یک آشپزخانه شیک مشاهده کنید.

خانم‌ها در یک آشپزخانه روشن و پرنور، استعداد بیشتری برای درست کردن غذاهای خوشمزه دارند!

 

  • استفاده از رنگ روشن در آشپزخانه شیک

یکی از راه‌های مناسب برای داشتن یک آشپزخانه شیک، انتخاب درست رنگ دیوارها است. بهتر است رنگ روشن برای آن‌ها انتخاب کنید. اجازه بدهید که کابینت‌ها بهتر دیده شوند. البته اگر کابینت‌ها نیز در رنگ روشن هستند، دیوارهای روشن کمک می‌کنند که آشپزخانه جادارتر دیده شود.

برای انتخاب رنگ دیوارها بهتر است رنگ‌هایی مانند فیروزه‌ای، سفید و کرم را در اولویت انتخاب خود قرار دهید. همچنین می‌توانید رنگ دیوارها را با لوازم آشپزخانه نیز هماهنگ کنید. فراموش نکنید که دیوارهای روشن راهی برای بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه‌های باریک و کوچک هستند.

  • شیک ترین مدل آشپزخانه 

آشپزخانه‌های شلوغ و پر از لوازم برقی من را به یاد گذشته می‌اندازد. روی کابینت‌ها، یخچال و هر قسمتی که از آشپزخانه مشاهده می‌کردیم، یکی از لوازم برقی مثل چرخ‌گوشت، چای‌ساز و … خودنمایی می‌کرد. محیطی کاملا شلوغ که به هیچ وجه احساس آرامش را به ما تلقین نمی‌کرد. در عین حال استفاده از این لوازم نیز خیلی کم اتفاق می‌افتاد و به عبارتی ابزارهای مهم و ضروری برای استفاده روزمره نبودند. بهتر است شما از این رویه قدیمی پیروی نکنید.

کابینت‌ها جای خوبی برای پنهان کردن تمامی این لوازم برقی هستند و دلیلی برای نمایش موزه وار آن‌ها در فضای یک آشپزخانه شیک وجود ندارد. به یاد داشته باشید که یکی از فاکتورهای آشپزخانه شیک و زیبا، سادگی آن است. بنابراین قبل از هر چیز سادگی را ترجیح دهید.

آشپزخانه را پر از لوازم غیرضروری نکنید

  • خودتان را درگیر مد و ترندها نکنید

شاید شما هم به دنبال این باشید که هر سال و یا دو سا ل یک‌بار، طرح کابینت‌ها را تغییر دهید تا با ترند سال هماهنگ شوید و یا اینکه قصد داشته باشید رنگ لوازم آشپزخانه و دیوارها را به رنگ سالی که موسسه پنتون معرفی می‌کند، دربیاورید. بهتر است خودتان را درگیر هزینه‌های بسیار زیاد و دردسرهای مد نکنید. سادگی همیشه بهترین ترند است و هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد.

به‌طور مثال کابینت‌های کلاسیک با درب‌های چوبی و خوش ساخت، سال‌های طولانی زیبایی و حس لوکس بودن را در آشپزخانه به نمایش می‌گذارد.  همچنین به شما حس اصلی بودن و آشپزخانه شیک را می‌دهد. در عین حال می‌توانید ببینید که همه طرفدار آن هستند و همیشه از آن تعریف می‌کنند.

علاوه بر آن، طراحی داخلی دکوراسیون آشپزخانه باید بدون دردسر و یا هزینه‌های سنگین باشد. مطمئن باشید که بعد از مدتی پیروی از مد و ترندها شما را خسته خواهد کرد و فقط هزینه‌های زیادی را روی دست شما می‌گذارد. بنابراین بهتر است کمی به سادگی بپردازید.

  • یک اکسسوری منحصر به فرد و خاص به آشپزخانه شیک اضافه کنید

اینکه چه ابزاری می‌تواند یک اکسسوری خاص باشد، کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. شاید یک چراغ گردسوز قدیمی و یا چراغ خوراک‌پزی قدیمی که از مادربزرگ به شما رسیده است، همان اکسسوری جذابی باشد که رونقی جدید در آشپزخانه‌ایجاد می‌کند.

ممکن است آن ابزار و اکسسوری شگفت انگیز یک فرش زیبای ایرانی و یا فرشی ماشینی با طرح‌های خاص باشد. درهرصورت این شما هستید که باشد گزینه مناسب را بر اساس سلیقه خودتان انتخاب کنید.

با استفاده از این موارد به راحتی می‌توانید آشپزخانه شیک و کاملا منحصر به فردی برای خودتان ترتیب دهید. مطمئن باشید همه از دیدن جذابیت‌های قدیمی شگفت‌زده خواهند شد.

یک اکسسوری منحصر به فرد و خاص به آشپزخانه اضافه کنید

  • چگونه آشپزخانه مرتبی داشته باشیم

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با رفتن به خانه بعضی از دوستان و آشنایان متوجه می‌شوید که آشپزخانه به‌شدت شلوغ است. وی کابینت‌ها پر از ظرف‌های مختلف، لوازم برقی، اکسسوری‌هایی با طرح و رنگ‌های کاملا متضاد و دستگیره و دم‌کنی‌های قدیمی و بو گرفته است. این واقعا زیبا نیست!

فراموش نکنید که آشپزخانه به نوعی نشان‌دهنده سلیقه خانم خانه است و همه با دیدن نظافت و مرتب بودن این فضا، به خوش سلیقه بودن شما پی می‌برند. بنابراین تمامی لوازم اضافی و بدون استفاده را دور بیاندازید و یا در انباری نگهداری کنید. همچنین لوازمی که مورد نیاز هستند، در کابینت‌ها مخفی کنید.

دلیلی برای نمایش همه چیز وجود ندارد!

آشپزخانه را شلوغ نکنید

  • گل و گیاه را به آشپزخانه شیک خود دعوت کنید

اگر آشپزخانه‌ای با نور مناسب و پنجره‌ای برای تهویه هوا دارید، بهترین فرصت است که کمی به گل‌ها هم رسیدگی کنید. نیازی به خرید گل‌های طبیعی گران با نگهداری سخت و دردسر ساز نیست. برای این کار می‌توانید یک گل حسن یوسف را پشت پنجره آشپزخانه قرار دهید تا هر روز از نور خورشید تغذیه کند و زیبایی را به آشپزخانه شما هدیه کند.

همچنین می‌توانید ساقه‌های نعنا را بکارید و یک گلدان خوشبو پر از برگ نعنا داشته باشید. کاشتن هسته‌های پرتغال نیز روشی کاملا کم‌هزینه برای دعوت کردن سبزی و نشاط به محیط آشپزخانه است. باز هم تاکید می‌کنم که سادگی بزرگ‌ترین برگ برنده شما در دکوراسیون خانه است!

گل و گیاه را به آشپزخانه شیک خود دعوت کنید

کلام پایانی

داشتن یک آشپزخانه شیک به هیچ وجه سخت نیست. در عین حال مهم‌ترین فاکتوری که تمامی آشپزخانه‌های لوکس دارند، سادگی و اصالت است. اینکه شما دکوراسیونی کلاسیک و یا مدرن را برای آشپزخانه انتخاب کنید، تغییر زیادی روی این فضا ایجاد می‌کند. اما نکته مهم‌تر این است که هارمونی و هماهنگی میان تمامی لوازم، رنگ‌ها و سایر موارد حکم فرما باشد. درنهایت اینکه باز هم تاکید می‌کنم، سادگی را فدای مد و ترندهای روز نکنید. سادگی هیچ وقت از مد نمی‌افتد و همیشه دوست داشتنی و خاص است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *