8 خرداد 1402
چطوری دکوراسیون آبی و صورتی داشته باشیم؟

چطوری دکوراسیون آبی و صورتی داشته باشیم؟ راهنمای چیدمان

استفاده از وسایل و اکسسوری هایی با رنگ‌های آبی و صورتی به‌خوبی می‌تواند تضادی شیرین و جذاب در دکوراسیون ایجاد کند. شما با کاربرد این دو رنگ به ترکیبی ایده آل دست پیدا می‌کنید و در عین حال این دو رنگ نمادی از صلح، آشتی، تمیزی و لطافت هستند و به‌سرعت می‌توانند احساسی لطیف و معصومانه در ما ایجاد کنند.

شاید در نگاه اول ترکیب آبی و صورتی گزینه مناسبی برای دکوراسیون پذیرایی نباشد؛ اما با کمی خلاقیت و تغییر می‌توانید از آن‌ها در فضاهای مختلف خانه مانند اتاق خواب، پذیرایی و یا نشیمن استفاده کنید. دو رنگ ملیح به‌خوبی می‌توانند فضای اتاق را روشن کنند و با رنگ‌های خنثی و روشن هماهنگ شوند. اگر شما هم تصمیم دارید دکوراسیون آبی و صورتی داشته باشید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا با نکات آن آشنا شوید.

تاثیر رنگ صورتی در دکوراسیون

در نگاه اول صورتی به‌عنوان رنگی کاملا دخترانه شناخته می‌شود. اگرچه این‌طور است، اما شما می‌توانید با ترکیب آن با رنگ‌های دیگر، فضا را به سمتی که تمایل دارید سوق دهید. به‌صورت کلی صورتی نمادی از آرامش ملیح و ظریف است که پرخاشگری را کاهش می‌دهد. همچنین در روانشناسی افراد علاقه‌مند به این رنگ گفته می‌شود که دارای شخصیتی مهربان، سخاوتمند و حساس هستند. بنابراین با کاربرد این رنگ در دکور می‌توانید این احساسات را در فضای خانه پراکنده کنید. البته به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از یک صورتی بسیار ملیح، حس جنب و جوش را از بین می‌برد و آرامشی خواب‌آلود در خانه ایجاد می‌کند.

برای فرار از این مشکل فقط کافی است انواع رنگ صورتی را با رنگ‌های مناسب دیگر ترکیب کنید. به‌طور مثال صورتی و آبی دوستان خوبی در کنار هم هستند و کاربرد زیادی در دکوراسیون، مد و استایل و مواردی از این دست دارند.

با استفاده از رنگ صورتی روشن در کنار رنگ مشکی و طوسی می‌توانید کنتراست بیشتر و توازن در فضا ایجاد کنید. رنگ سیاه یا متالیک نمای زیبایی در دکور دارد و همراهی آن با رنگ صورتی در طراحی‌های سنتی و کلاسیک مناسب است.

در عین حال رنگ سبز هم در کنار صورتی می‌تواند حسی از طراوت و شادابی را منتقل کند. صورتی و سبز ملایم اگر به درستی ترکیب شوند، نمای زیبایی دارند و به‌طور بصری حس تحرک و هیجان بدون خشم را در فضا منتشر می‌کنند.

کاربرد رنگ صورتی در فضاهای مختلف مانند آشپزخانه، اتاق خواب، نشیمن و پذیرایی امکان‌پذیر است. البته در هرکدام از این فضاها بهتر است از تناژ صورتی متفاوتی پوشیده شده باشد. به‌طور مثال در آشپزخانه از صورتی پررنگ برای پشت کابینت‌ها استفاده کنید. اگر دوست دارید رنگ صورتی را در طراحی پذیرایی به‌عنوان رنگ اصلی به کار ببرید، مبلمان را از بین تناژ مختلف این رنگ انتخاب نمایید.

حتی می‌توانید مبلمانی با رنگ آبی به کار ببرید و در کنار آن از پرده، کوسن و رومیزی‌هایی با رنگ صورتی استفاده کنید. در عین حال کاغذدیواری‌هایی با گل‌های صورتی در برخی از دیوارها بسیار جذاب و زیبا می‌شود.  یکی دیگر از انتخاب‌های جذاب برای داشتن دکوراسیون آبی و صورتی، استفاده از این دو رنگ در اتاق نشیمن به همراه دیوارهای چوبی است. این ترکیب یک حس دلپذیر همراه آرامش به وجود می‌آورند.

رنگ صورتی به‌خوبی می‌تواند در اتاق خواب هم حسی پر از آرامش و ظرافت به همراه داشته باشد. البته فراموش نکنید که در اتاق‌های کوچک از این رنگ استفاده نکنید، زیرا نمای اتاق را شلوغ و پر از هرج و مرج نشان می‌دهد.

درنهایت اینکه برای استفاده از رنگ صورتی در فضای سرویس بهداشتی کافی است از شیرآلات، روشویی و  وسایل حمام با رنگ صورتی استفاده کنید. همچنین بعضی از دیوارها اگر صورتی رنگ باشند، نمای بصری خوبی در این فضا ایجاد می‌کند. در صورتی که از آبی هم در کنار آن استفاده کنید، حس پاکیزگی و نظافت به میزان بیشتری در فضا پراکنده خواهد شد.

تاثیر رنگ صورتی در دکوراسیون

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ آبی به‌عنوان نمادی از اطمینان و اعتمادبه‌نفس و حس رخوت شناخته می‌شوند و در عین حال کاهنده فشارهای هیجانی است. بنابراین استفاده از این رنگ در دکوراسیون هم می‌تواند همین آثار را در فضا پراکنده کند. حتی جالب است بدانید افراد علاقه‌مند به رنگ آبی هم دارای تیپ شخصیتی مصمم و آرام هستند. این رنگ در صنعت مد و دکوراسیون هم کاربردهای زیادی دارد و طیف وسیعی از رنگ‌های آبی روشن، تیره، آبی فسفری، آبی اسمانی، فیروزه‌ای، سورمه‌ای، آبی کدر، لاجوردی، نفتی و… را در برمی‌گیرد.

کاربرد رنگ آبی روشن و فیروزه‌ای به همراه سفید در دکوراسیون اتاق نشیمن می‌تواند حسی از آرامش و اطمینان را القا کند. در عین حال باید مراقب بود که بیش از حد از آبی در فضا استفاده نشود؛ زیرا به‌سرعت جلوه بصری اتاق را به سمت سردی می‌کشاند. برای فرار از این مشکل می‌توانید از رنگ‌های هماهنگ با آبی مانند صورتی کمک بگیرید. به‌طور مثال فرش صورتی در دکوراسیون پهن کنید و یا چند کوسن در این رنگ استفاده کنید. همچنین کاربرد  چند گلدان گل  و گیاه طبیعی هم برای جلوگیری از جلوه سرد و بی‌روح در اتاق توصیه می‌شود.

برخلاف رنگ صورتی که دخترانه محسوب می‌شود، رنگ آبی پسرانه است و برای طراحی دکوراسیون اتاق پسرانه از آن استفاده می‌شود. البته به این معنا نیست که نمی‌توانید برای اتاق خواب این رنگ را به کار ببرید. فقط کافی است رنگ سرد آبی را با رنگ‌های گرم ترکیب کنید تا نمایی متفاوت و خلاقانه در اتاق خواب ایجاد شود.

شاید استفاده از رنگ آبی برای آشپزخانه کمی دور از ذهن به نظر برید؛ زیرا همه ما از آشپزخانه فضایی گرم با ماهیت پخت‌وپز جستجو می‌کنیم. اما در صورتی که بخواهید از این رنگ هم در آشپزخانه استفاده کنید، مانعی وجود ندارد. فقط روش مناسب این است که آشپزخانه نمایی مدرن داشته باشد و در کنار آبی از سبز کمک بگیرید تا حس گرما را به آن برگردانید.

این رنگ برای اتاق کار انتخاب بسیار مناسبی است تا نظم، آرامش و تمرکز را در این فضا پراکنده کند. در این فضا نیازی به رنگ‌های گرم  و یا ملیح مثل صورتی ندارید. فقط کافی است خاکستری را در کنار آبی استفاده کنید تا محیطی کاملا مرتب، تمیز و پر از تمرکز برای خودتان فراهم کنید.

در عین حال آبی برای سرویس بهداشتی جزء گزینه‌های ایده آل محسوب می‌شود و یادآور نظافت، خنکی و تمیزی است. اما طراحان دکوراسیون پیشنهاد می‌دهند که بیشتر به سراغ آبی روشن و بروید؛ زیرا آبی تیره نمایی از آلودگی و کثیفی به نمایش می‌گذارد و چندان جالب نیست.

درنهایت اینکه برای داشتن دکوراسیون آبی و صورتی می‌توانید از المان‌ها و ابزارهای دکوراتیو کوچک در رنگ آبی هم استفاده کنید. خونسردی و امینان این رنگ در ابزارهای کوچک به‌خوبی خود را نشان می‌دهد و می‌تواند فضا را به سمت رنگی که دوست دارید متمایل کند.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون

تاثیر مبل آبی صورتی

یکی دیگر از روش‌های سریع و راحت برای استفاده از این دو  رنگ در دکوراسیون، کاربرد مبلمان آبی صورتی است. به‌طور مثال مبلمانی که یک یا دو کاناپه آن به رنگ آبی باشد و بقیه آن در رنگ صورتی تهیه شده باشد. البته این دو رنگ در دکورهای سنتی و مدرن قابل استفاده هستند و  مانعی در آن وجود ندارد. اما بهتر است در دکوراسیون کلاسیم به سراغ مبلمانی با پارچه‌های بدون طرح و ساده بروید.

این دو رنگ در مبلمان می‌توانند حال و هوایی پر از آرامش، سبک روحانی و همراه با مهربانی ایجاد کنند. اما در عین حال برای سایر فضا به سراغ المان‌هایی بروید که با این دو رنگ هماهنگی داشته باشد. به‌طور مثال رومیزی‌هایی به رنگ صورتی، پرده آبی رنگ از متریال حریر سبک، ابزارهای دکوراتیو در رنگ‌های روشن و یا دیوارهایی با رنگ صورتی و آبی می‌تواند ترکیب زیبایی در دکوراسیون ایجاد کند. همچنین فراموش نکنید که در کاربرد این دو رنگ زیاده‌روی نکنید. همین‌که چند المان بزرگ مانند مبلمان یا فرش سورتی و آبی داشته باشید، کافی است. برای بقیه فضا از ابزارهایی با رنگ‌های روشن، گیاهان طبیعی و مواردی از این دست استفاده کنید.

تاثیر مبل آبی صورتی

تاثیر مبل آبی صورتی

تاثیر فرش صورتی

استفاده از فرش صورتی در دکوراسیون به‌خوبی می‌تواند احساسی ظریف و ملیح را به خانه بیاورد. در عین حال تفاوتی نمی‌کند که دکوراسیون خانه شما مدرن یا کلاسیک باشد. فقط کافی است در دکور کلاسیک از فرش‌هایی با طرح‌های سنتی استفاده کنید. فرش صورتی منعکس‌کننده احساسات رویایی و همراه با آرامش است و صمیمیت را به‌خوبی به فضای دکور دعوت می‌کند.

اگر دوست دارید فرش صورتی در خانه پهن کنید، حتما در نظر داشته باشید که به نقش نگار روی فرش و سایر المان‌ها مانند مبلمان و پرده دقت کنید. به عبارت بهتر فرش صورتی با نقش و نگارهای سنتی در کنار مبلمانی با پارچه‌های ساده و بدون طرح مناسب است. اما در صورتی که فرش پرنقش‌ونگار را در کنار مبلمانی با طرح‌های شلوغ قرار دهید، نمایی شلوغ از خانه به نمایش می‌گذارد.

در فضای مدرن هم فقط  کافی است یک فرش صورتی ساده و بدون نقش و یا با نقش‌های سنتی و ظریف پهن کنید. سایر المان‌ها مانند مبلمان هم کاملا ساده باشند. در این صورت فضا بسیار زیبا و همراه با آرامش خواهد شد.

نکته مهم دیگر اینکه المان‌های چوبی گزینه‌های بسیار خوبی در کنار فرش صورتی هستند. همچنین تفاوتی نمی‌کند که دکور مدرن یا کلاسیک در خانه داشته باشید، به هر حال برای تعدیل رنگ‌ها در فضا از گیاهان سبز کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با انواع ترکیب رنگ متناسب با فضای خانه

کلام پایانی

برای چیدمان دکوراسیون آبی و صورتی انتخاب‌های متعددی پیش روی شما قرار دارد. این رنگ‌ها در تناژ روشن تا تیره موجود هستند و بر اساس فضایی که در نظر دارید، می‌توانید  از گزینه بهتر استفاده کنید. به صورت  کلی رنگ‌های روشن در کنار هم حال و هوایی پر از آرامش، تمیزی و حس ظرافت ایجاد می‌کنند. اما برای اینکه جلوه بصری فضا بیش از حد آرام و خواب‌آلود نباشد، می‌توانید مقدار کمی از رنگ‌های تیره را چاشنی آن کنید.

همچنین المان‌های بزرگ را از رنگ صورتی و آبی ترکیب کنید و برای سایر فضا رنگ‌های روشن و خنثی مانند سفید، کرمی، خاکستری انتخاب کنید. نگران نباشید، همه‌چیز به‌خوبی پیش خواهد رفت!

منبع

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *