10 مهر 1402
نکات مهم در دکوراسیون خانه با رنگ تیره

نکات مهم در دکوراسیون خانه با رنگ تیره

در کنار این که افراد بسیاری از رنگ‌های روشن و شاد برای دکوراسیون خانه خود استفاده می‌کنند، افرادی نیز هستند که از رنگ‌های تیره برای دکوراسیون منزل بیشتر استقبال می‌کنند. میتوان گفت بیشتر افرادی که دکوراسیون‌های مدرن را می‌پسندند، به دکوراسیون خانه با رنگ تیره علاقه دارند. در این مقاله آراستا قصد داریم نکات مهمی که در دکوراسیون خانه با رنگ‌های تیره باید مدنظر قرار دهید را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

دکوراسیون با رنگ‌های تیره یا روشن

رنگ‌های تیره می‌توانند فضایی متفاوت را برای خانه به ارمغان می‌آورند. با این که رنگ‌های روشن فضای خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند، رنگ‌های تیره فضای خانه را مدرن و شیک جلوه می‌دهند. البته استفاده از رنگ‌های تیره ملزم به استفاده از یک نورپردازی صحیح است تا فضای خانه کوچک و دلگیر نشان داده نشود. به طور مثال زمانی که در چهار طرف دیوار منزل از رنگ‌های تیره استفاده شود، فضایی سرد و در عین حال دنج را به وجود می‌آورد. از آن جایی که طراحی دکوراسیون خانه با رنگ تیره بسیار حساس‌تر و پیچیده‌تر از طراحی دکوراسیون خانه با رنگ روشن است، بهتر است برای این کار از متخصصان طراحی داخلی خانه کمک بگیرید تا بهترین نتیجه را در نهایت مشاهده کنید.

اصول مهم برای دکوراسیون خانه با رنگ تیره

اصول مهم برای دکوراسیون خانه با رنگ تیره

دکوراسیون تیره می تواند فضای آرام بخش به همراه داشته باشد.

برای انجام طراحی دکوراسیون خانه با رنگ تیره نیاز به رعایت سه اصل مهم است تا خانه فضایی مناسب و آرامش‌بخش را به دست آورد. این سه اصل عبارتند از:

  • ترکیب لوازم خانه با رنگ‌های مناسب
  • تضاد عناصر
  • نورپردازی

رعایت این سه اصل در کنار هم موجب شیک شدن خانه با رنگ تیره می‌شود، ولی اگر یکی از این موارد رعایت نشود، خانه تبدیل به مکانی دلگیر و افسرده کننده می‌شود و به نوعی می‌توان گفت طراح نتوانسته است از ترکیب رنگ‌های تیره در کنار هم فضایی مناسب را به وجود آورد. ترکیب لوازم خانه با رنگ‌های مناسب در دکوراسیون خانه با رنگ تیره از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور مثال استفاده از کاغذ دیواری با رنگ تیره و مبلمانی با رنگ روشن‌تر در کنار هم هارمونی جالبی را به وجود بیاورد. چنین حالتی موجب می‌شود مبلمان منزل بیشتر به چشم بیاید. همچنین در دکوراسیون خانه با رنگ تیره بهتر است از فرش‌هایی که رنگ تیره دارند و در عین حال براق نیز هستند، استفاده کرد.

دکوراسیون بخش‌های مختلف خانه با رنگ تیره

دکوراسیون تیره

دکوراسیون تیره در بخش های مختلف خانه کاربرد دارد.

دکوراسیون آشپزخانه

در صورتی که آشپزخانه شما اوپن است و برای دکوراسیون نشیمن خود از رنگ‌های تیره استفاده کرده‌اید، بهتر است برای دکوراسیون آشپزخانه از رنگ‌های روشن استفاده کنید. استفاده از کابینت‌های تمام سفید زمانی که خانه با رنگ تیره دکوراسیون شده است، تضاد جالبی را به وجود می‌آورد.

در صورتی که فضای نشیمن شما پر از رنگ‌های روشن است و به رنگ تیره علاقه بسیاری دارید، می‌توانید از رنگ‌های تیره برای آشپزخانه خود و به خصوص کابینت‌ها استفاده کنید. همچنین برای از بین بردن فضای دلگیر آشپزخانه می‌توانید از گلدان‌های رنگارنگی استفاده کنید تا در کنار کابینت‌ها و وسایل تیره رنگ در آشپزخانه جلوه‌ای زیبا را به وجود آورد.

دکوراسیون حمام

برای این که در دکوراسیون حمام خود از رنگ‌های تیره استفاده کنید، بهتر است در کنار آن از رنگ‌های روشن و شاد نیز استفاده کنید. به طور مثال اگر کاشی‌های استفاده شده در حمام تیره رنگ بود، بهتر است برای باقی موارد از رنگ‌های روشنی چون قرمز استفاده کنید تا فضای حمام خفه‌کننده نشود.

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است و توجه به آن در دکوراسیون از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری بر این باورند که در دکوراسیون اتاق خواب باید از رنگ‌های روشن استفاده کرد تا آرامش در اتاق خواب به وجود بیاید. در صورتی که ترکیب رنگ‌های تیره و روشن نیز می‌تواند این آرامش را به وجود آورد. رنگ‌های تیره وجهه‌ای لوکس را برای اتاق خواب به ارمغان می‌آورند.

از چه رنگ‌هایی در کنار رنگ‌های تیره می‌توان استفاده کرد؟

توجه به این نکته حائز اهمیت است که در دکوراسیون خانه با رنگ تیره نباید تنها از رنگ‌های تیره استفاده شود، بلکه در کنار رنگ‌های تیره‌ای چون سیاه، خاکستری و قهوه‌ای نیاز است رنگ‌هایی مانند سفید و شیری استفاده شود تا زیبایی رنگ‌های تیره بیشتر به چشم بیاید. به طور کل در کنار رنگ‌های تیره می‌توانید از رنگ‌های ملیح و ملایم مانند سفید، صورتی مات و یاسی استفاده کنید تا منظره‌ای منحصر به فرد را به وجود آورید. گفتنی است اگر برای دکوراسیون منزل به طور کل از رنگ تیره استفاده کنید، فضای خانه را غم‌آلود و گرفته خواهید کرد.

در دکوراسیون خانه با رنگ تیره از چه اکسسوری‌ها و با چه رنگ‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

اگر برای طراحی خانه به رنگ‌های تیره علاقه دارید، بهتر است از اکسسوری‌های تیره رنگ در طراحی داخلی خانه استفاده کنید. به طور مثال می‌توانید برای سنگ روی جزیره یا اپن آشپزخانه از سنگ مرمر سیاه و یا گرانیت سیاه استفاده کنید یا برای کفپوش خانه از سرامیک‌های خاکستری رنگ استفاده کنید. این اکسسوری‌ها در کنار رنگ دیگر وسایل زیبایی خاصی را به وجود می‌آورند.

رنگ‌های تیره برای دکوراسیون داخلی منزل مناسب چه افرادی است؟

افرادی که علاقه به دوری از زرق و برق دارند، برای دکوراسیون منزل خود به رنگ‌های تیره توجه بیشتری نشان می‌دهند. البته استفاده از رنگ‌های تیره جسارت بالایی نیز می‌خواهد زیرا افراد کمتری از رنگ‌های تیره به نسبت رنگ‌های روشن برای طراحی داخلی منزل خود استفاده می‌کنند.

گفتنی است اگر علاقه به استفاده از رنگ‌های تیره دارید ولی فضای خانه شما مناسب استفاده از چنین دکوراسیونی نیست، می‌توانید یک بخش از خانه را به رنگ تیره درآورده و برای دیگر بخش‌های خانه از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

استفاده از هر رنگی در دکوراسیون منزل به طور کامل به سلیقه شما برمی‌گردد. در کنار افرادی که علاقه به رنگ‌های شاد دارند، برخی نیز علاقه به رنگ‌های تیره دارند. رنگ‌های روشن به دلیل همه گیر بودن طراحی داخلی آسان‌تری دارند ولی قضیه برای استفاده از رنگ‌های تیره متفاوت است. در صورتی که می‌خواهید طراحی دکوراسیون خانه خود را با رنگ تیره انجام دهید، بهتر است از متخصصین طراحی داخلی منزل استفاده کنید تا با استفاده از رنگ‌های مختلف در کنار هم، دکوراسیونی منحصر به فرد و شیک را برای خانه شما به وجود بیاورند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *