10 مهر 1402
سرامیک مات بهتر است یا براق

سرامیک مات بهتر است یا براق؟

همه نگاه‌ها به کف سالن خانه است! برای اینکه خانه‌ای زیباتر داشته باشیم، حتما باید به نوع سرامیک آن توجه کنیم. استفاده از انواع سرامیک مانند سرامیک مات یا براق و همچنین فرش و موکت، راه‌هایی برای پوشاندن عیب‌های کف سالن است. در این میان تهیه مبلمان زیبا، پرده‌های لوکس و یا سایر اکسسوری‌های خاص و منحصر به فرد به تنهایی نمی‌توانند فضای خانه را کامل و زیبا کنند؛ زیرا اولین نگاه‌ها به کفپوش خانه است!

برای کفپوش، انتخاب‌های متعددی پیش روی ما قرار دارد. یک فرش یا موکت زیبا و خوش‌رنگ می‌تواند به خوبی عیب‌های مختلف کف سالن را بپوشاند؛ اما می‌توانید به سراغ گزینه‌های دیگری هم بروید. برای این کار سرامیک براق و مات هم پیشنهاد خوبی است.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که از میان دو نوع مات و براق، کدام‌یک بهتر هستند و گزینه مناسب‌تری برای کف سالن محسوب می‌شوند. بنابراین در ادامه این صفحه همراه من بمانید. قصد دارم مزایای متعدد هرکدام از این دو نوع را بررسی کنم تا در هنگام خرید، انتخاب راحت‌تر و مناسب‌تری داشته باشید.

با انواع سرامیک آشنا شوید

به‌طور کلی دو نوع سرامیک مات و براق در بازار موجود هستند و برای کفپوش در فضاهای مختلف خانه، هتل‌ها، فضاهای بسته و رستوران‌ها کاربرد دارند. مدل براق دارای درخشندگی بسیار بالایی است و به خوبی نور محیط را در خود انعکاس می‌دهد. این در حالی است که درخشش و انعکاس نور در سرامیک مات بسیار کمتر است.

شاید در نگاه اول کم بودن درخشش  مات، نوعی عیب در آن محسوب شود. اما بهتر است بدانید که هرکدام از فاکتورهای درخشش و مات بودن می‌توانند مزیتی در سرامیک محسوب شوند. همچنین آن را مناسب فضای خاصی می‌کند. در ادامه به‌طور کامل با این دو نوع سرامیک کفپوش آشنا می‌شویم.

با انواع سرامیک آشنا شوید

پیشنهاد مطالعه: مقاله ی آشنایی با اسلب در دکوراسیون

سرامیک براق کف چیست؟

در این متریال از  با کفپوشی مواجه هستم که درخشش بسیار زیبا و خوبی دارد و به راحتی نور را در خود انعکاس می‌دهد. به همین دلیل گزینه مطلوبی در فضاهای کوچک است تا آن را بزرگ‌تر از چیزی نشان دهد که در واقعیت وجود دارد.

در عین حال استفاده از نمونه براق عامل موثری در لوکس نشان  و زیباتر نشان دادن فضای دکوراسیون است. همچنین در صورتی که علاقه زیادی به کاربرد فرش و موکت به تعداد زیاد در خانه ندارید، سرامیک براق گزینه مناسبی برای جایگزینی است.

سرامیک مات کف چیست؟

در این نوع متریال از سرامیک، درخشش سطح مات به اندازه نوع براق آن نیست و به همین دلیل با دیدن آن در کف سالن، حس سنگین بودن رنگ آن را در فضا متوجه می‌شوید. اما می‌توانید به داشتن فضایی باوقار و مجلل اطمینان داشته باشید.

البته به این موضوع هم دقت داشته باشید که نوع مات به خوبی نور را انعکاس نمی‌دهد و به همین دلیل می‌تواند فضا را تاریک‌تر نشان دهد. درنتیجه اگر خانه‌ای کوچک دارید و می‌خواهید آن را بزرگ‌تر نشان دهید، به سراغ سرامیک مات نروید.

در عین حال اگر می‌خواهید از این مدل برای کفپوش خانه استفاده کنید، حتما در انتخاب سایر لوازم  و وسایل مانند مبلمان دقت کنید و بهتر است آن‌ها در تناژ رنگ‌های روشن انتخاب کنید. همچنین به نورپردازی محیط توجه داشته باشید و بیشتر از حد معمول نور فضا را زیاد کنید تا خانه را کوچک نشان ندهد.

سرامیک مات کف چیست؟

مزایای سرامیک براق

 • این نوع منعکس کننده بسیار مناسبی برای نور طبیعی و مصنوعی محیط است و خانه را شاداب‌تر و مجلل‌تر نشان می‌دهد. بنابراین اگر علاقه‌ای به موکت و فرش مدارید، سرامیک براق بهترین انتخاب است.
 • اگر به دنبال این هستید که نگاه دیگران اول از همه به فرش زیبایی باشد که در پذیرایی خانه انداختید، سرامیک براق گزینه جذابی است؛ زیرا به خوبی نور کامل را به خانه دعوت می‌کند و زیبایی فرش را بیشتر به نمایش می‌گذارد.
 • تمیز کردن این سرامیک‌ها اصلا سخت نیست و به سرعت تمیز می‌شوند و بهترین انتخاب برای فضاهایی مانند پذیرایی یا اتاق خواب محسوب می‌شوند. در عین حال با یک بار تمیز کردن آن، به سرعت درخشش خود را به نمایش می‌گذارد.
 • با انتخاب این سبک می‌توان خانه را بزرگ‌تر نشان داد و چشم‌ها به‌نوعی فریب می‌خورند. این موضوع به دلیل انعکاس بسیار بالی نور توسط سطح سرامیک است.

مزایای سرامیک براق

معایب سرامیک براق

 • متاسفانه این نوع سرامیک با سرعت بیشتری آلوده می‌شود و گردوغبار را نشان می‌دهد. همچنین آلودگی‌های ریزی مانند کرک فرش نیز به وضوح روی این سرامیک دیده می‌شود. به همین دلیل اگر عاشق مدل براق هستید باید علاقه بیشتری به تمیز کردن آن‌ها پیدا کنید؛ در غیر این صورت با خانه‌ای نامرتب با کفپوش کثیف روبرو خواهید شد.
 • سطح براق آن به دلیل پولیش و صیقلی شدن لیزتر است.بنابراین بعد از تمیز کردن و مرطوب بودن سرامیک، بیشتر مراقب بچه‌ها باشید. علاوه بر آن ویژگی لغزنده بودن باعث می‌شود که انتخاب سرامیک براق گزینه خوبی برای کف حمام و سرویس بهداشتی نباشد.

مزایای سرامیک مات

 • اگر به دنبال ایجاد دکوراسیونی مجلل هستید و از فضاهای پرنور و براق و یا پر زرق‌وبرق دوری می‌کنید، انتخاب مدل  مات را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 • این نمونه به خوبی می‌تواند کثیفی‌ها را پنهان کند و توجه همه را از دیدن گردوغباری که روی سطح کفپوش دارد، به سمت دیگری معطوف کند. به همین دلیل اگر چند روزی است که حوصله تمیز کردن خانه را ندارید، سرامیک مات به شما کمک می‌کند تا آلودگی‌ها را از چشم همه پنهان کنید.

این سرامیک در انعکاس نور آرام  و بدون جنب و جوش است و به همین دلیل فضا  آرام‌تر به نمایش می‌گذارد.

 • اصطکاک این سبک بیشتر از نوع براق آن است و به همین دلیل می‌توانید از لیز نخوردن مداوم فرش‌ها مطمئن باشید و یا نگران کودکان بازیگوش در خانه نباشید. همچنین این ویژگی باعث می‌شود که سرامیک مات انتخاب بهتری برای فضاهای مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام باشد.

معایب سرامیک مات

 • اگر دوست دارید خانه کوچک شما بزرگ‌تر از آنچه که هست دیده شود، سرامیک مات اصلا گزینه خوبی برای کمک به شما نیست؛ زیرا نور در آن کمتر منعکس می‌شود و فضا را کوچک نشان می‌دهد.
 • نداشتن شفافیت کافی ممکن است بعد از مدتی باعث دل‌زدگی از دکوراسیون فضا باشد و بخواهید وسایل را عوض کنید تا زیباتر دیده شوند. در این شرایط بهتر است به دنبال مبلمان و اکسسوری‌هایی با رنگ‌های روشن و درخشان بروید تا سکون و مات بودن سرامیک را مخفی کنند.

معایب سرامیک مات

انتخاب رنگ سرامیک در دکوراسیون

علاوه بر مات و سا براق بودن سرامیک، نوع رنگ آن نیز در بزرگ‌تر و کوچک‌تر نشان دادنت فضا موثر است. بنابراین اگر قصد دارید در فضای پذیرایی کوچک از کفپوش سرامیک استفاده کنید، حتما به دنبال رنگ روشن بروید. برای این کار می‌توانید از تناژ رنگی سفید  و کرمی کمک بگیرید تا فضا را بزرگ‌تر و دل‌بازتر جلوه دهد.

اگر به دنبال این هستید که فضای دکوراسیون رنگی خنثی و سرد در عین حال شیک و لاکچری داشته باشد، رنگ طوسی انتخاب بهتری است. این رنگ به خوبی با سایر رنگ‌های گرم  و سرد در دکوراسیون هماهنگ می‌شود و با آن‌ها هارمونی برقرار می‌کند.

سرامیک رنگ قهوه‌ای نیز جزء انتخاب‌هایی است که فضای دکوراسیون را گرم‌تر جلوه می‌دهد و شباهت زیادی به چوب و پارکت دارد. همچنین این رنگ به خوبی با سایر رنگ‌ها هارمونی برقرار می‌کند و می‌توانید با خیال راحت بقیه اکسسوری‌ها یا المان‌های فضا را در رنگ دلخواه انتخاب کنید.

جمع‌بندی

هرکدام از دو نوع متریال براق و مات دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و با توجه به آن‌ها، گزینه مناسبی برای فضاهای مختلف در خانه محسوب می‌شوند. در حالت کلی نمی‌توان یکی از این سرامیک‌ها را نسبت به دیگری بهتر دانشت؛ بلکه نوع فضایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید در انتخاب سرامیک اهمیت زیادی دارد.

به‌طور مثال کاربرد سرامیک براق به دلیل لغزنده بودن در فضای حمام و سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه اصلا مناسب نیست و در این فضاها پیشنهاد بهتر انتخاب سرامیک مات است. اما در صورتی که دوست دارید فضای سالن پذیرایی کوچک شما بزرگ‌تر و درخشان‌تر به نظر برسد و در عین حال علاقه زیادی به استفاده از فرش و موکت ندارید، بهتر است به سراغ سرامیک براق بروید.

درهرصورت تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید که باید بر اساس علاقه و نوع فضا، گزینه بهتر را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *