10 مهر 1402
فرش اتاق کودک

فرش اتاق کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

وقتی در مورد کودکان صحبت می‌کنیم به سادگی می‌توانیم هزاران خصوصیت خوب برای آن‌ها در نظر بگیریم، اما یک چیز در ارتباط با آن‌ها واقعاً آزاردهنده است. آن‌ها از نگهداری از وسایل و بازی بدون دردسر و خرابکاری هیچ چیزی نمی‌دانند و اهمیت چندانی هم برایشان ندارد. خیلی از این خرابکاری‌ها آگاهانه و برای سنجش علاقه‌ی شما نسبت به آن‌ها صورت می‌گیرد، قبل از اینکه قلم را بردارند و روی دیوارهای نازنین اتاق‌ها را تصاویر هنرمندانه ترسیم کنند با خودشان می‌گویند: «بذار ببینم این یکی چطور روز مامان و بابا رو خراب میکنه!». بنابراین باید قبل از زمانی که کودک شما تصمیم گرفت سس گوجه فرنگی را روی فرش اتاقش بگذارد، تا جایی که امکان دارد آمادگی کنترل شرایط را داشته باشید.

به طور کلی بچه‌ها با فرش‌ها میانه‌ی خوبی ندارند. اگه به حافظه‌مان رجوع کنیم صحنه‌ای را که با کفش‌های گل آلودشان بر روی فرش راه رفتند به یاد می‌آوریم و یا تکه‌های خمیر بازی را که به سختی از روی فرش جمع کرده‌ایم را به خاطر داریم. اما به دلایلی نمی‌توانیم فرش را از اتاق آن‌ها حذف کنیم چرا که ایده‌آل ترین انتخاب برای پوشاندن کف اتاق‌ها هستند، بنابراین فقط باید در مورد اینکه چه گزینه‌هایی را باید انتخاب کنیم و از چه مواردی باید اجتناب کنیم اطلاعات کسب کنیم.

نگهداری از فرش‌ها با حضور بچه‌ها به کاری غیرممکن شبیه است. اگر بچه‌های کوچکی در خانه خود داشته باشید، فرش‌هایی که پهن می‌کنید دچار سابیدگی در اثر رفت و آمد زیاد، مواد غذایی ریخته شده، مایعات رنگی مانند آبمیوه و نوشابه و لکه‌هایی مانند گل و لای و خون می‌شود.

اگر ماندگاری و نگهداری درست از فرش برایتان اهمیت ویژه‌ای دارد، پیشنهاد می‌کنیم که اتاق خواب و اتاق بازی بچه‌ها را با کف‌پوش‌های غیر از فرش مانند لمینت بپوشانید که بتوانید در صورت کثیف شدن آن را بدون دردسر و نگرانی پاک کنید. اما اگر به ظاهر و راحتی هم به همان اندازه اهمیت می‌دهید، باید بدانید که چطور می‌توانید دوام و مقاومت فرش‌هایتان را در برابر لکه‌ها و آسیب‌های احتمالی تضمین کنید.

فرشی که در اتاق کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ در زیر به بررسی برخی از این ویژگی‌ها می‌پردازیم تا با خیالی راحت به خرید فرش برای اتاق کودک دلبندتان اقدام کنید.

ویژگی های فرش اتاق کودک

1- جنس فرش مورد استفاده در اتاق خواب و یا اتاق بازی کودک

موادی که برای ساخت فرش شما استفاده می‌شود (نوع الیاف آکا) مقاومت فرش‌ها در برابر لکه‌ها را تعیین می‌کند و تأثیر زیادی در میزان دوام و ماندگاری آن خواهد داشت.

به طور معمول از خرید فرش با جنس پشم، پلی استر یا الفین خودداری کنید؛ پشم به دلیل گران بودن و پلی استر به دلیل با دوام نبودن. با این حال، استثناهایی نیز وجود دارد. پشم غالباً به طور کامل طبیعی است، بنابراین ممکن است توسط والدینی که می‌خواهند فرزندشان در معرض مواد شیمیایی و نا سالم نباشد، مورد توجه قرار گیرد.

اگر قصد دارید چند سال دیگر فرش خود را تعویض کنید و چیزی موقت می‌خواهید تا بچه‌ها آزادی بیشتری داشته باشند. فرش‌های پلی استر گزینه‌ی خوبی هستند زیرا کیفیت خوبی دارند اما به هیچ عنوان ارزان نیستند.

فقط به خاطر داشته باشید که گرچه این فرش‌ها مقاومت خوبی در مقابل رطوبت دارند اما روغن جذب می‌کنند و به سرعت کدر و پر از لکه می‌شوند و البته تمیز کردن آن‌ها نیز سخت است. اینکه خیلی زود براقی و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند می‌تواند برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد.

انواع بافت فرش:

چهار نوع اصلی بافت برای انتخاب وجود دارد: پشم، نایلون، پلی پروپیلن یا تریکسا (پلی استر محلول رنگ).

  • پشم: در بین فرش‌هایی با جنس‌های دیگر بهترین عایق در برابر سایش و تحمل سختی‌هاست.
  • نایلون: احساس و ماندگاری خوبی دارد.
  • پلی پروپیلن: در برابر سفید شدن و لکه‌ها مقاوم است. جذب روغن می‌کند و تمیز کردن آن پس از چندین سال دشوار می‌شود و احساس زمختی یا خشن بودن می‌دهد.
  • تریکسا (پلی استر محلول رنگ): ماندگاری و نرمی دارد و در برابر اشعه ماورا بنفش و لکه مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

حالا می‌توانید با توجه به خصوصیتی که در ذهن دارید یکی از انواع جنس‌ها را برای خرید فرش برای اتاق کودک در نظر داشته باشید.

الیاف مورد استفاده در تهیه فرش به دو دسته گسترده تقسیم می‌شوند:

1- الیاف طبیعی که از حیوانات و گیاهان گرفته می‌شود مانند: پشم (طبیعی)، جوت، گیاهان دریایی، سیسال، کویر

2- مصنوعی یا ساخته دست بشر مانند: پلی پروپیلن (مصنوعی)، پلی استر، نایلون

2- ترکیب رنگی فرش اتاق کودک

فرش اتاق کودک

بهترین رنگ برای پوشاندن لکه‌ و کثیفی، فرش مرمری ​​است. رنگ طبیعی موجود در فرش باعث می‌شود که نقص‌ها کمتر مورد توجه قرار گیرد. رنگ‌های تیره هم یک گزینه هستند اما از فرش‌های رنگ روشن و یا سفید غافل نشوید.

گرچه سفید و رنگ‌هایی مانند بژ روشن و پررنگ و حتی تیره لکه‌ها و کثیفی‌ها را به طور برجسته‌تری نشان می‌دهند، یک کرمی خنثی یا سایه تیره انتخاب کنید.

رنگ‌های میانه مانند قهوه ای و قهوه ای مایل به زرد تقریباً با هر رنگی مطابقت دارند، بدین معنی که شما به راحتی می‌توانید فرشی با دوام یا تشک بازی پیدا کنید که با بقیه قسمت‌های اتاق تضاد نداشته باشد و فرش مقاوم و بادوامی نیز باشد.

یک حقیقت در مورد فرش‌ها وجود و آن هم این است که تغییر دادن رنگ دیوارها از رنگ فرش راحت‌تر است! بنابراین اگر ترکیب رنگی خاصی مدنظرتان است پیشنهاد می‌کنیم به تناسب رنگ فرش (در صورتی که فرش گران بهایی دارید) رنگ دیوار را تغییر دهید تا اتاق زیباتر شود و البته اینکه رنگی که انتخاب می‌کنید برای اتاق کودک باید از رنگ‌های شاد باشد و فرش آن بتواند آلودگی‌ها را کمتر نشان دهد تا در خود حل کند.

در انتخاب رنگ به حرف فرزندتان اعتن نکنید، زیرا مطمئنناً نمی‌خواهید در نهایت با یک فرش صورتی روشن ظاهر شوید! پس دست به کار شوید و بررسی کنید کدام رنگ لکه‌ها و کثیفی‌ها را به خوبی پنهان می‌کند. رنگ‌های متوسط و همچنین سایه‌های تیره، هرگونه نشانه و لکه را پنهان می‌کند، با این حال، از آن جایی که رنگ فرش باعث می‌شود یک فضا حس خوب یا بدی بگیرد، ممکن است فرش انتخابی شما به فضای اتاق نیاید که ایراد چندان بزرگی نیست.

رنگ قهوه‌ای خنثی یا قهوه‌ای مایل به قرمز به راحتی با وسایل ترکیب می‌شود و اگر می‌خواهید یک رنگ خاص و متمایز اضافه کنید، همیشه می‌توانید یک فرش بزرگ را در وسط اتاق قرار دهید.

بهترین گزینه‌هایی که انتخاب از میان آن‌ها را به عهده دارید، یک کات پایل سنتی، فرش فریز و یا یک فرش قابل اطمینان است. کات پایل‌های سنتی به طور معمول ارزان‌تر هستند زیرا نام و مدل‌های خاصی ندارند بلکه به نوعی آنها را به عنوان یک سبک عمومی از یک کف پوش در نظر می‌گیرند.

فرش‌های فریزی نیز در بین گزینه‌های ما قرار دارند چرا که خیلی گران قیمت نیستند و از کیفیت ساخت و دوام بالایی نیز برخوردار هستند و تعداد گره و پیچ خوردگی بالایی دارند (در صورت عدم مشاهده فر، ممکن است بخواهید سطح پیچ و تاب فرش را که خریداری می‌کنید در نظر بگیرید). و در نهایت گزینه‌ای که باقی می‌ماند انتخاب از میان فرش‌های قابل اطمینان است که خصوصیات ویژه‌ی خود را دارند، و توانایی خوبی در پنهان کردم کثیفی‌ها و نقص‌های دیگر دارند.

3. کات پایل و لوپ پایل

فرش‌ها به خاطر داشتن قابلیت به دام انداختن ذرات گرد و غبار، مواد حساسیت زا و حتی اشیا بسیار کوچک در میان الیاف خود مشهور هستند. با این حال، با خریداری کردم کات پایل و لوپ پایل که هر دو نوعی موکت هستند، گرد و غبار و سایر چیزهایی که روی فرش قرار می‌گیرند تا حد زیادی در سطح بالایی آن باقی می‌مانند و به راحتی می‌توان آنها را جارو برقی کرد.

بنابراین برای جلوگیری از غر زدن فرزندتان در مورد از دست دادن قسمت‌های کوچک از وسایل بازی‌اش، و بیرون نگه داشتن هر چه بیشتر گرد و غبار و گرده از اتاق (به خصوص اگر کودک شما از آلرژی یا آسم رنج می‌برد)، این دو موکت را در نظر داشته باشید، به طور قطع در نهایت از انتخاب خود رضایت خواهید داشت.

نکته این قسمت این است اگر کودک شما از آلرژی رنج می‌برد، پس همیشه فرشی محکم بافته شده مانند نایلون را انتخاب کنید. الیاف موجود در این فرش در واقع آلرژن‌ها را دفع می‌کند زیرا چیزی برای اتصال به آنها وجود ندارد.

اگر وقت کافی بگذارید و همه‌ی گزینه‌ها را بررسی کنید و با تکنیک حذفی جلو بروید و از میان بهترین‌ گزینه‌های باقی مانده انتخاب کنید، هیچ دلیلی وجود ندارد که کودک شما نتواند از مزایای یک فرش دنج در اتاق خواب خود بهره‌مند شود.

4. گرما و راحتی کافی

فرش اتاق کودک

بچه‌ها وقت زیادی را در اتاق‌های خود می‌گذرانند و در بیشتر موارد، آن‌ها بر روی زمین بازی می‌کنند و به جای اینکه بر روی سطحی سفت و سرد و ناراحت ببشینند، با داشتن فرشی خوب و گرم‌کننده می‌توانند داشتن اتاقی راحت‌تر را تجربه کنند و در کنار راحتی، از زیبایی آن نیز بهره‌مند شوند.

یک فرش نه تنها راحتی و گرما را فراهم می‌کند، بلکه صدا را نیز جذب می‌کند و هر صدایی را از حالت تندی و به اصطلاح جیغ بودن در می‌آورد. این برای مواردی مناسب است که کودک شما دوستانش را برای بازی به دور خود جمع می‌کند، دیگر مجبور نیستی صدای فریاد و خنده‌ی آن را در تمام خانه بشنوید و آرامش روان خود را از دست بدهید!

5. به فرش‌هایی که از مواد بازیافت شده تولید شده‌اند، فکر کرده‌اید؟

فرش‌های بازیافتی معمولاً با PET (پلی اتیلن ترفتالات پلیمری است که در اغلب کشورها برای تولید الیاف پلی استر 70 درصد به کار می‌رود) تولید می‌شوند، که با داشتن مقاومت در برابر مایعات، فرشی با دوام به شمار می‌رود و در صورت راه رفتن و جابجا شدن زیر بر روی آن، الکتریسیته ساکن زیادی تولید نمی‌کند. این نوع فرش برای نقاط پر رفت و آمد، اتاق‌های بازی، اتاق کودک و هرجای دیگر که رفت و آمد در آن‌جا زیاد است بسیار مناسب است.

6. به دنبال فرش‌هایی باشید که رد پا بر روی آن‌ها باقی نمی‌ماند

هنگامی که برای اتاق کودک که پر از رفت و آمد و بالا و پایین پریدن بر روی فرش است، در حال جستجو برای خرید فرش هستید، هر انتخابی که می‌کنید به نوعی سبب ایجاد تغییر و تفاوت در شرایط اتاق می‌شود. فرش بربر دارای ظاهری مجلل است که در خانه شما جایگاه خود را پیدا خواهد کرد، به اندازه‌ای هم با دوام است که می‌تواند با قرار گرفتن در زیر پاهای کوچک فرزند شما همچنان مانند روز اول زیبا به نظر برسد.

فرش بربر از گره‌های کوتاه و محکم الیاف ساخته شده است که رد پا یا مسیر حرکت را نشان نمی‌دهد. این گونه فرش‌ مناسب مناطق پرتردد و اتاق‌های شلوغ است. همچنین دارای یک بافت محکم است که دیگر از راه رفتن کودک تان با کفش بر روی این فرش نگران چیزی نخواهید بود.

انتخاب فرش مناسب برای اتاق خواب کودک کاری است که نیازمند حوصله و بررسی انواع فرش از لحاظ مختلف است در عین حال که به زیبایی و فانتزی بودن آن باید دقت شود تا باعث دل‌زدگی و ایجاد حس خسته‌کننده بودن نسبت به اتاق نشود.

بی نظمی های فرش یکی دیگر از مکان های عالی برای صرفه جویی در هزینه در منطقه ای است که احتمالاً باید بیشتر از مناطق دیگر جایگزین شود. در Sloane’s ، ما از دهه ها تجربه خود برای انتخاب دسته های فرش از تولیدکنندگان مشهور استفاده می کنیم که فقط دارای بی نظمی جزئی هستند – آنها هیچ تاثیری در ظاهر فرش یا احساس آن در زیر پا ندارند ، اما آنها به ما اجازه می دهند پس انداز را به شما منتقل کنید!

سخن پایانی

در این مطلب از آراستا به ویژگی های اتاق کودک پرداختیم حتما این نکات را با دوستان خود به اشتراک خود به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *