8 خرداد 1402
رنگ سیاه در پذیرایی

مشکی چه تاثیری در دکوراسیون داخلی دارد؟ روش های استفاده از آن

قبل از هر چیز لطفا از رنگ مشکی نترسید!  شاید تصور کنید که رنگ مشکی گزینه خوبی برای اضافه کردن به دکوراسیون خانه نباشید؛ درحالی‌که این‌طور نیست. شما نمی‌خواهید تمام خانه را با رنگ مشکی بپوشانید و فقط باید در بخشی از قسمت‌های خانه به‌صورت کم و ملایم این رنگ را به کار ببرید. رنگ مشکی آن‌قدر قدرتمند است که به‌سرعت می‌تواند به یک فضای خاص حجم اضافه کند و آن را بزرگ‌تر و پررنگ‌تر به نمایش بگذارد. به عبارت دیگر با کمک این رنگ می‌توانید یک فضای خاص، یک ابزار دکوراتیو و هر آنچه دوست داشته باشید، تبدیل به نقطه کانونی در خانه کنید. البته استفاده از رنگ مشکی در دکوراسیون نیا  به رعایت برخی فاکتورها و نکات مهم است؛ در غیر این صورت نه‌تنها زیبایی  و جذابیتی به فضا اضافه نمی‌کند، بلکه ممکن است فضا را شلوغ یا غم‌زده به نمایش بگذارد. به همین دلیل در ادامه قصد دارم روش های استفاده از رنگ مشکی در دکوراسیون داخلی را بررسی کنم.

نکات استفاده از رنگ مشکی در طراحی دکوراسیون داخلی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید رنگ مشکی در اصل بهترین جایگزین خاکستری و طوسی در دکوراسیون محسوب می‌شود. رنگی که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد و درعین‌حال به‌راحتی می‌تواند جسارتی تازه به فضا اضافه کند. البته نمی‌توان انکار کرد که کاربرد این رنگ در فضا بیشتر مناسب کسانی است که از جنب و جوش به دور هستند و خانه‌ای کاملا آرام و ساکت را می‌پسندند. این رنگ می‌تواند تعادلی آرام و دل‌نشین به خانه اضافه کند و سبک آن را به سمت مدرن بکشاند.

درعین‌حال نباید در کاربرد این رنگ زیاده‌روی کنید. بهتر است رنگ‌های مکملی مانند رنگ چوب و گیاهان سبز را در چیدمان خانه به کار ببرید تا تمام رنگ‌ها به سمت تعادل بروند. علاوه بر آن حتما مطمئن شوید که نور طبیعی به اندازه کافی در خانه وجود دارد؛ در غیر این صورت با فضایی غم‌زده و تاریک روبرو خواهید شد. حتی درصورتی‌که در طول روز نور مناسب وجود دارد، باید نورپردازی مصنوعی هم به‌قدری خوب باشد که در ساعات عصر و شب بتوانید خانه را روشن نشان دهید. در ادامه روش‌های استفاده از این رنگ در چیدمان را بیشتر بررسی می‌کنیم.

رنگ سیاه در پذیرایی

قبل از هر چیز مراقب باشید که رنگ مشکی را بااحتیاط در فضا به کار ببرید. دلیلی برای زیاده‌روی این رنگ وجود ندارد. شما فقط باید برخی از قسمت‌ها را با این رنگ برجسته کنید و نمای کلی دکور را به سمت تعادل و آرامش ببرید. علاوه بر آن رنگ مشکی را با هزار رنگ دیگر در دکور به کار نبرید. سعی کنید از چند رنگ مختصر در کنار مشکی استفاده کنید تا نمای کلی آن تعادل و سکوت را به نمایش بگذارد. به یاد داشته باشید که قرار نیست دکوراسیون خانه شما تبدیل به جعبه مداد رنگی شود!

رنگ مکملی که در کنار مشکی به کار می‌برید، تعیین می‌کند که دکور به چه سمتی کشیده شود. به‌طور مثال اگر رنگ سفید به‌عنوان مکمل انتخاب شود، نمایی مدرن و درعین‌حال آرام ایجاد می‌کند. اگر در کنار مشکی به سراغ طلایی و نقره‌ای بروید، به‌خوبی می‌توانید سبک لوکس و لاکچری به چیدمان خانه بدهید.

بنابراین برای استفاده از مشکی در پذیرایی انتخاب‌های متعددی پیش روی شما قرار دارد. اولین گزینه این است که مبلمان با پارچه مخمل مشکی در پذیرایی قرار دهید. شاید بد نباشد چند تابلو با صفحه سفید و قاب مشکی رنگ روی یکی از دیوارها نصب کنید. حتی می‌توانید از کاغذدیواری‌هایی با طرح داماسک و ترکیبی با رنگ طلایی روی یکی از دیوارها نصب کنید. با این روش می‌توانید فضایی اختصاصی برای مطالعه ایجاد کنید و این نقطه کانونی جدید را به فضای پذیرایی و یا گوشه اتاق خواب اضافه نمایید.

رنگ سیاه در پذیرایی

ترکیب رنگ سیاه و فلز

زمانی که رنگ مشکی در یک دکوراسیون به کار می‌رود، نور فضا را کمتر می‌کند. علاوه بر آن رنگ مشکی کدر و تاریک است و اگر قصد دارید از این رنگ استفاده کنید، باید نور بیشتری در خانه به کار ببرید. اولین گام نورپردازی مناسب در قسمت‌های مختلف دکوراسیون است؛ اما در کنار آن روش ساده‌تری هم وجود دارد. شما می‌توانید از ابزارها و المان‌هایی استفاده کنید که از متریال فلز ساخته شده باشند. فلز به دلیل ظاهر براق و درخشنده خود کمک می‌کند که نور بیشتری در خانه پراکنده شود و حالت غم‌زده رنگ مشکی را کاهش می‌دهد.

برای این کار به سراغ اکسسوری‌های فلزی و براق در رنگ‌های طلایی و نقره‌ای بروید. حتی می‌توانید از مبلمانی با پایه فلزی و یا جلو مبلی‌هایی از متریال فلز کمک بگیرید. کاربرد فلز در کنار رنگ مشکی باعث می‌شود که نمای دکوراسیون هم لوکس و زیباتر دیده شود.

ترکیب رنگ سیاه و فلز

مبل چرمی سیاه

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اضافه کردن رنگ پرحجم سیاه به چیدمان، کاربرد مبلمانی به این رنگ است. برای این کار می‌توانید از مبلمان با روکش مخمل استفاده کنید و یا به سراغ متریال چرم بروید. کاربرد هرکدام از این موارد نمای متفاوتی به دکور می‌دهد. به‌طور مثال مبلمان با روکش مخمل مشکی بیشتر مناسب دکوراسیون کلاسیک است؛ اما با اضافه کردن مبلمان چرم سیاه می‌توانید فضایی مدرن ایجاد کنید.

البته مراقب باشید که در کنار این مبلمان حتما به فکر تعدیل رنگ‌های محیط باشید. توجه به رنگ کوسن‌ها ساده‌ترین روش است. به‌طور مثال می‌توانید کوسن‌های سفید به کار ببرید. رنگ سفید هم مانند سیاه در دسته رنگ‌های خنثی قرار دارد و با استفاده از این دو رنگ در چیدمان، حال و هوای دکور به سمت سبک مدرن پیش می‌رود. هم چنین میتوانید از فرش مدرن با رنگ های جذاب و خنثی در چیدمانتان استفاده کنید اما انتخاب‌های دیگری هم وجود دارد. شما می‌توانید از رنگ‌های شاد مانند زرد، قرمز، سبز و آبی فیروزه‌ای کمک بگیرید و روکش کوسن‌ها، پرده، رومیزی و… را از این رنگ‌ها انتخاب کنید. در این صورت تعادل رنگ‌ها در کنار رنگ سیاه به‌خوبی رعایت خواهد شد.

ترکیب رنگ سیاه و سفید

همان‌طور که بیان شد سیاه و سفید در دسته رنگ‌های خنثی قرار دارند و باوجود اینکه متضاد هم هستند، اما در کنار هم استفاده می‌شوند. البته نمی‌توانید تمام دکور را فقط با این دو رنگ ترکیب کنید؛ زیرا بسیار خسته‌کننده و بی‌روح خواهد شد. شما قرار است در خانه‌ای رنگی زندگی کنید و نشاط و شادابی به شما انتقال دهد. علاوه بر آن همان‌طور که گفته شد رنگ مشکی باید در حد کم و فقط برای ایجاد سکوت و آرامش به کار برود. بنابراین تکیه کردن به دو رنگ سیاه و سفید اصلا خوب نیست. پیشنهاد طراحان دکوراسیون این است که رنگ‌های شاداب دیگری مانند زرد، نارنجی، قرمز، سبز و … را هم در المان‌های کوچک به کار ببرید تا تعادل رنگی در خانه ایجاد شود.

با توجه به این موضوع کاربرد رنگ سیاه و سفید در کنار هم در هر فضایی مانند اتاق‌خواب، پذیرایی یا آشپزخانه امکان‌پذیر است. اما شرط مهم برای زیبا نشان دادن این رنگ‌ها این است که از رنگ‌های شاداب دیگر هم کمک بگرید تا جلوه خانه خاص و زیبا شود.

همچنین به یاد داشته باشید که این دو رنگ در کنار هم سبک مدرن در دکوراسیون ایجاد می‌کنند. بنابراین نمی‌توانید در دکوراسیون کلاسیک بیش‌ازحد از سیاه و سفید در کنار هم استفاده کنید.

ترکیب رنگ سیاه و سفید

ترکیب رنگ سیاه و چوب

رنگ سیاه به‌تنهایی و یا در کنار برخی از رنگ‌های خنثی مانند سفید واقعا بی‌روح و خسته‌کننده است. اما با کمک رنگ طبیعی وب به‌سرعت می‌توان جانی تازه به فضا اضافه کرد و دکوراسیون را از رنگ‌پریدگی و سرما خارج کرد. چوب به دلیل بافت طبیعی خود بهترین گزینه است تا هر فضایی را به سمت تعادل ببرد و از سرزندگی را در آن ایجاد کند. درعین‌حال می‌توانید این نمای طبیعی را با کمک گیاهان سبز بیشتر کنید تا ترکیبی منحصر به فرد در چیدمان به وجود بیاید.

به‌طور مثال اگر مبلمان سیاه رنگ در دکور پذیرایی قرار دادید، جلو مبلی، میز ناهارخوری و چند اکسسوری با بافت چوب اضافه کنید. همچنین چند گلدان حصیری با گیاهان سبز، تکمیل‌کننده خوبی برای این دکوراسیون خواهد بود.

ترکیب رنگ سیاه و چوب

ترکیب رنگ سیاه و چوب

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با انواع ترکیب رنگ متناسب با فضای خانه 

سخن آخر

در این نوشتار روش‌های کاربرد رنگ مشکی در دکوراسیون به‌صورت کلی بررسی شد. اگرچه رنگ مشکی در نکاه اول غم‌زده و بی‌روح به نظر می‌رسد؛ اما با کاربرد هوشمندانه آن در برخی از فضاهای خانه می‌توانید جلوه تازه‌ای در دکوراسیون ایجاد کنید. شما قرار نیست این رنگ را بیش‌ازحد به کار ببرید؛ بلکه باید در برخی از المان‌ها و به‌صورت مختصر از آن استفاده کنید. در این صورت متوانید برخی از فضاهای خانه یا برخی المان‌ها مانند مبلمان را تبدیل به نقطه کانونی کنید تا جلوه بیشتری داشته باشند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *