8 خرداد 1402
انتخاب آینه و کنسول

کنسول چه تاثیری در دکوراسیون داخلی دارد؟نکات و مزایای آن

اگرچه در نگاه اول آینه و کنسول جزء ابزار و وسایل کاربردی در خانه نیست؛ اما به شدت باعث جلوه بخشیدن به دکوراسیون پذیرایی می‌شوند. به همین دلیل کاربرد یک آینه و میز کنسول در قسمتی از فضای خالی پذیرایی بهترین انتخاب برای پر کردن آن است تا یک وسیله عالی و بی‌نظیر را به دکوراسیون اضافه  و آن را تبدیل به نقطه کانونی بسیار قدرتمندی در دکوراسیون پذیرایی و یا اتاق نشیمن نمایید.

در حال حاضر انواع متفاوتی از آینه و کنسول در طرح‌ها و متریال مختلف در بازار وجود دارد که می‌توانید در اتاق خواب، نشیمن، پذیرایی و یا راهرو از آن استفاده کنید. اما ممکن است در هنگام خرید این المان جذاب دچار تردید شوید و ندانید که کدامیک گزینه بهتری برای چیدمان خانه شما محسوب می‌شود. نکات مهمی وجود دارد که خرید این المان جذاب را راحت می‌کند تا تصمیم درست را بگیرید. به طور مثال قبل از خرید باید به نوع دکوراسیون خانه و رنگ غالب در آن هم توجه کنید. اما نکات ریز دیگری نیز وجود دارند که دقت شما را در انتخاب افزایش می‌دهد. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد دارم نکات مهم در هنگام خرید آینه و میز کنسول را بررسی کنیم.

نکات مهم قبل از خرید کنسول

  • قبل از هر چیز ابعاد را در نظر بگیرید

در گام ابتدایی باید ابعاد میز کنسول و جایی که فضا دارید میز را در آن قرار دهید، ارزیابی کنید. امروزه میزهای کنسول در اندازه و ابعاد متفاوت تولید شده و به همین دلیل می‌توانید یک کنسول نازک با عرض کم انتخاب کنید و یا اینکه برای فضای پذیرایی به دنبال یک کنسول پهن و عریض باشید. علاوه بر آن باید به وزن و ارتفاع کنسول دقت کنید؛ زیرا بر اساس این فاکتورها وسایل و اکسسوری های تزئینی که روی آن استفاده می‌کنید، تعیین می‌شود.

  • به کفپوش دقت کنید

موضوع مهم بعدی این است که چه کفپوشی در فضا به کار رفته است. سنگ، سرامیک، چوب و کاشی، کفپوش هایی هستند که می‌توانند شکل، رنگ و طرح میز کنسول را تعیین کنند. به‌طور مثال برای فضایی با کفپوش چوبی انتخاب‌های متعددی دارید و هرکدام نوع دکور را تغییر می‌دهد. خرید میز کنسول شیشه‌ای در کنار کفپوش چوبی باعث ایجاد فضایی مدرن می‌شود. در عین حال باید به رنگ و طرح کنسول هم دقت کنید که با سایر المان‌ها در محیط هارمونی داشته باشد.

  • کنسول را کجا قرار بدهیم؟

نکته بعدی این است که میز کنسول را در چه قسمت از فضای اتاق نشیمن و یا پذیرایی قرار دهیم؟ برای این کار نیز انتخاب‌های متعددی در دکوراسیون خانه دارید و دلیل ندارد که کاربرد کنسول را به پذیرایی یا نشیمن محدود کنید. به‌طور مثال برای راهرو می‌توانید از این ابزار تزئینی و کاربردی استفاده کنید تا علاوه بر زیباتر کردن این فضا، از قفسه‌های کنسول برای نگهداری وسایل و مدارک کمک بگیرید.

کاربرد آن در اتاق نشیمن نیز تاثیر زیادی در زیبایی این فضا دارد. همچنین می‌توانید از کنسول در کنار میز ناهارخوری و یا اتاق خواب استفاده کنید. البته حتما به سبک و طراحی دکوراسیون میز ناهارخوری و اتاق خواب دقت کنید و بر اساس آن شکل و طرح کنسول را انتخاب نمایید.

نکات مهم قبل از خرید کنسول

روی آینه کنسول چی بزاریم؟

میز کنسول در پذیرایی، بهترین فضا برای قرار دادن اکسسوری های تزئینی و زیبا است تا جلوه و نمای بصری کنسول را تا چندین برابر افزایش دهید. علاوه بر آن ابزارهای تزئینی هم نمای بیشتری خواهند داشت. با توجه به این موضوع سعی کنید در انتخاب وسایل تزئینی هم دقت کنید تا هماهنگی خوبی با سایر دکوراسیون و طرح و شکل کنسول داشته باشد.

در عین حال فضایی که آینه کنسول را قرار می‌دهید، در تعیین وسایلی که روی آن می‌گذارید، تاثیرگذار است. به‌طور مثال اگر می‌خواهید کنسول را در راهرو قرار دهید، انتخاب یک ظرف مناسب که بتوان کلید، سوییچ و مواردی از این دست را روی آن قرار داد، بهترین انتخاب است.

اگر کنسول را در اتاق خواب قرار می‌دهید، بهتر است به سراغ چند گلدان کوچک و مینیاتوری بروید که با گیاهان سبز و با طراوت پر شده است. این گلدان‌ها گزینه خوبی برای پر کردن فضای روی آینه کنسول هستند. در عین حال نور طبیعی اتاق می‌تواند جلوه بیشتری به کنسول و گلدان‌ها بدهد. علاوه بر آن، آینه کنسول در اتاق خواب می‌تواند به‌عنوان میز توالت به کار برود.

انتخاب بعدی این است که از قاب عکس‌های خانوادگی و یا هنری برای قرار دادن روی آینه میز استفاده کنید. این ایده در فضاهای مختلف مانند اتاق خواب، پذیرایی و یا راهرو کاربردی است و جلوه زیبایی ایجاد می‌کند.

در هر صورت سلیقه و علاقه‌های شما تعیین کننده وسایلی است که روی آینه میز به کار می‌رود. در عین حال محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و می‌توانید از المان‌های مختلف مانند قاب عکس‌های یادگاری، گلدان طبیعی و مصنوعی، شمعدان‌های زیبا، ظروف دکوری، مجسمه‌های تزئینی و… استفاده کنید.

روی آینه کنسول چی بزاریم؟

 

پیشنهاد مطالعه: اکسسوری در دکوراسیون چیست؟

انواع آینه کنسول بر اساس جنس و طرح

خوشبختانه انواع آینه و میز با استفاده از متریال متفاوتی تولید می‌شود. این موضوع جذابیت این المان کاربردی و تزئینی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل به‌راحتی می‌توانید بر اساس رنگ غالب در خانه، نوع دکوراسیون و علاقه‌های خود، متریال بهتر را انتخاب کنید.

با توجه به این موضوع، متریال به کار رفته در ساخت آینه و میز ممکن است فلزی، آینه، چوب، ام دی اف، استیل و یا شیشه باشد. البته هرکدام از این موارد دارای مقاومت و ویژگی‌های مثبت و منفی متفاوتی هستند. به‌طور مثال یک آینه کنسول چوبی مقاومت خوب در کنار سطح صاف و یکدست است. از سوی دیگر به‌خوبی در انواع دکوراسیون مدرن و کلاسیک قابل استفاده است.اما آینه کنسولی از متریال شیشه در کنار درخشندگی  و زیبایی، نیاز به مراقبت بیشتر دارد. علاوه بر آن تمیز کردن شیشه نیز زمان‌بر است.

مدل‌های کلاسیک و سلطنتی آینه و میز نیز بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند و به‌راحتی می‌توانند بار بزرگی از زیبایی در دکوراسیون سنتی را بر دوش بکشند. اما در عین حال به دلیل حکاکی و خراطی روی آن‌ها، تمیز کردن کنسول کمی سخت است. همچنین عدم توجه به این موضوع می‌تواند بعد از مدتی درخشندگی و زیبایی اولیه کنسول را کاهش دهد.

انواع آینه کنسول بر اساس جنس و طرح

آینه کنسول دیواری

این مدل از تفاوت ظاهری زیادی با انواع معمولی دارد و به‌صورت دیواری نصب می‌شود. این موضع باعث می‌شود که جای کمتری اشغال کند و در عین حال طرح و سبکی مدرن و مینیمال داشته باشد. طراحی خاص آینه کنسول دیواری ، آن را تبدیل به گزینه‌ای منحصر به فرد و مناسب برای فضاهای کوچک می‌کند. در عین حال می‌توان از این مدل در فضاهای بزرگ و مدرن نیز استفاده کرد و نمای بصری زیبایی در آن به وجود آورد.

آینه کنسول کلاسیک

طراحی و سبک کلاسیک به این صورت است که خطوط درهم‌پیچیده، خراطی و حکاکی‌های سنتی روی آن به کار می‌رود. همچنین در بیشتر موارد از متریال چوب و برنزی تهیه می‌شود و به همین دلیل بهترین انتخاب برای دکوراسیون کلاسیک و در کنار مبلمان مجلل و کلاسیک است. همچنین رنگ‌بندی آینه کلاسیک در بیشتر موارد از رنگ‌های طلایی و برزنی تهیه می‌شود تا هارمونی بیشتری در دکوراسیون و چیدمان سنتی داشته باشد و گزینه مناسبی در فضای پذیرایی باشد.

 آینه کنسول هایلوکس و ام دی اف، انتخابی مدرن

اگر خانه‌ای با چیدمان مدرن دارید، حتما از میز  استفاده کنید که با این فضا همخوانی و همراهی داشته باشد. برای این کار، انتخاب آینه کنسول‌هایی که از متریال ام دی اف و یا هایلوکس ساخته می‌شوند، بهترین گزینه است. در عین حال این کنسول‌ها در رنگ‌های مختلفی مانند سفید، مشکی، طرح چوب و … شناخته می‌شوند تا دست شما برای خرید گزینه مناسب باز باشد.

انواع آینه کنسول چوبی، خاص و منحصر به فرد

چوب هیچ وقت از مد نمی‌افتد. تفاوتی هم نمی‌کند که از این متریال جذاب و طبیعی در ساخت چه ابزاری استفاده شود. در هر صورت چوب کاملا کاربردی، زیبا و همراه با حسی از طبیعت است که زیبایی و سادگی منحصر به فردی را به دکوراسیون خانه انتقال می‌دهد. انواع آینه کنسول چوبی نیز در طراحی متفاوت مدرن و کلاسیک تولید می‌شوند و استفاده از متریال فلز در کنار آن، زیبایی و سبکی متفاوت به محصول می‌دهد تا در فضاهای مختلف کاملا کاربردی باشد.

آینه کنسول برنزی، خاص و جذاب

این مدل ا میز  به همراه آینه گزینه خوبی در دکور کلاسیک و سنتی محسوب می‌شود. همچنین مقاومت بسیار بالا در این متریال کمک می‌کند که ماندگاری بالایی داشته باشد و در عین حال رنگ آن نیز به سرعت تیره و بی‌رمق نمی‌شود. بنابراین اگر دوست دارید درخشندگی بیشتری در دکور پذیرایی ایجاد کنید، کاربرد کنسول برنزی، روش خوبی است.

نکته مهم اینکه برخورداری از نورپردازی مناسب طبیعی و مصنوعی در فضا، به‌خوبی می‌تواند زیبایی و جذابیت میز برنزی را افزایش دهد. البته رعایت این نکته برای تمامی آینه کنسول‌هایی که متریال فلز دارند، اهمیت پیدا می‌کند تا درخشندگی بیشتری از خود به نمایش بگذارند.

آینه کنسول بزرگ یا کوچک؟ کدام بهتر است؟

این موضوع کاملا به سلیقه شما و سبک دکوراسیونی بستگی دارد که آینه میز را در آن به کار می‌برید. همچنین باید به فضای در دسترس نیز دقت کنید. به‌طور مثال برای راهرویی باریک که نیاز به تغییر دارد، بهتر است به سراغ آینه میز دیواری بروید که اندازه کوچکی دارد و به‌خوبی در این فضا قابل استفاده است.

از سوی دیگر اگر خانه‌ای متراژ کوچک دارید، حتما المان‌هایی به کار ببرید که فضای کمتری اشغال می‌کنند و مانع درهم ریختگی و شلوغ نشان دادن خانه هستند. به همین دلیل انتخاب میز در سبک مدرن و کوچک گزینه مناسب‌تری است.

همچنین در صورتی که خانه‌ای بزرگ با متراژ مناسب دارید، راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید و بدون نگرانی و دغدغه جای مناسب، خرید کنید. بنابراین اگر فضای خانه را با دکور کلاسیک چیده باشید، آینه و میز بزرگ در سبک کلاسیک و سنتی گزینه مناسبی محسوب می‌شود که نما و جلوه‌ای تازه به فضا بدهد.

آینه کنسول بزرگ یا کوچک؟ کدام بهتر است؟

 نکات مهم در چیدمان آینه کنسول در دکوراسیون

اگرچه این المان به‌اندازه کافی قدرتمند است تا تغییری خاص و چشمگیر در فضا ایجاد کند، اما شما هم دست به کار شوید و به بهتر شدن دکور فضا کمک کنید. برای این کار قبل از هر چیز از لوازم تزئینی و اکسسوری‌هایی برای روی آن استفاده کنید که به‌خوبی با فضای دکوراسیون و شکل و طرح کنسول همخوانی داشته باشد.

در عین حال تقارن در اطراف آن فاکتور مهمی است که زیبایی و جلوه بی‌نظیری در فضا ایجاد می‌کند. برای این کار می‌توانید از گلدان‌های یک شکل روی میز استفاده کنید و یا اینکه مجسمه‌هایی به کار ببرید که کاملا شبیه به هم در طرح و رنگ باشند. همچنین به دیوارها نیز دقت کنید. بهتر است تابلوهایی که روی دیوار پشتی آینه کنسول نصب می‌شوند، کاملا با هم تقارن داشته باشند تا فضا هارمونی یکدستی به نمایش بگذارد.

نکته دیگر اینکه رعایت تقارن بیشتر در دکوراسیون کلاسیک و سنتی مطرح است و در چیدمان مدرن نیازی به وسواس در رعایت تقارن ندارید. جتی می‌توانید کمی بی‌نظمی و تضاد را چاشنی دکوراسیون خانه کنید. اما در چیدمان مدرن هم با رعایت فاکتور تقارن، می‌توانید نظم و هماهنگی بیشتری از فضای منزل نشان دهید.

برای ایجاد فضای آرامشبخش و استفاده ی صحیح از انواع اکسسوری ها مقاله نقش دکوراتیو در طراحی داخلی از آراستا را بخوانید.

 نکات مهم در چیدمان آینه کنسول در دکوراسیون

کلام آخر

انتخاب و خرید اینکه و کنسول شاید در نگاه اول کاملا غیرضروری به نظر برسد؛ اما نمی‌توان تاثیر این المان را در جذاب‌تر نشان دادن دکوراسیون خانه نادیده گرفت. همچنین پر کردن جاهای خالی در فضای اتاق نشیمن، پذیرایی، راهرو و یا اتاق خواب با کمک آینه کنسول بسیار راحت و سریع است و این المان، گزینه مناسبی محسوب می‌شود که جنبه کاربردی به آن فضا می‌دهد. خوشبختانه امروزه مدل‌های متفاوتی از کنسول در متریال، طرح و شکل‌های مختلف در بازار موجود است و می‌توانید بر اساس نوع چیدمان و سبک دکور منزل، گزینه مناسب را انتخاب کنید. شما با مطالعه این مقاله ، چه مدلی  را گزینه مناسب‌تری برای دکوراسیون خانه خود می‌دانید؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *