8 خرداد 1402
فرش‌های ماشینی مدرن

معرفی 5 طرح معروف فرش‌های ماشینی مدرن

تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اید که آیا با وجود کف پوش‌های متنوع و با دوامی که زمین خانه‌ها با آن پوشانده می‌شود، چرا هنوز هم فرش‌ها مهم و مرسوم هستند؟ به خوبی می‌دانیم که هر چقدر که کف پوش‌های خانه زیبا و شیک باشند، باز هم بدون فرش فضای اتاق‌ها سرد و بی روح به نظر می‌آید. برای اطمینان از این که فرش به اندازه سایر گزینه‌های موجود به عنوان یک کف پوش زیبا و کاربردی است، تولیدکنندگان فرش از فناوری برای ایجاد طرح و الگوهای محبوب و نیز ویژگی‌های جدید استفاده می‌کنند. در این مقاله به انواع طرح فرش‌های ماشینی مدرن می‌پردازیم.

فرش‌های ماشینی مدرن

علاوه بر فرش‌های ماشینی سنتی که با استانداردهای دستبافت تولید می‌شدند، فرش‌های ماشینی مدرن با انواع مختلفی از اشکال، الگوها و کیفیت‌ها تولید می‌شوند. به عنوان مثال، فرش‌های پشمی، فرش‌هایی با الیاف بی‌نظم و بلند هستند و برای تزئینات مدرن در مکان‌های خاص استفاده می‌شوند.

انواع مختلف فرش ماشینی با کیفیت‌های مختلف برای کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. استفاده از الیاف با کیفیت بالا برای فرش‌ها و همچنین کنترل کیفیت در مراحل تولید و از همه مهمتر پیروی از روشهای استاندارد نگهداری فرش ، منجر به دوام بیشتر و کیفیت بهتر محصول می شود.

تکنولوژی و انواع الیاف مورد استفاده

فرش‌های ماشینی را می‌توان به کمک فن آوری‌های مختلف، مواد و در تراکم‌های متنوع فرش تولید کرد. محبوب‌ ترین فرش‌های ماشینی ایرانی را از جنس مواد اکریلیک تولید می‌کنند. اکریلیک شباهت زیادی به الیاف طبیعی (پشم) دارد، از دوام و کیفیت بالایی در مقایسه با سایرین برخوردار است و آن را به یک تخته فرش خوب تبدیل می‌کند. اگرچه فرش‌های اکریلیک نسبت به سایر فرش‌ها قیمت کمی دارند.

علاوه بر فرش‌های ساخته شده از 100٪ اکریلیک، ترکیبات اکریلیک و پشم و یا پلی استر نیز رایج است. پشم‌های طبیعی گران‌تر از الیاف مصنوعی هستند، بنابراین در فرش‌های ماشینی کمتر استفاده می‌شوند. الیاف مصنوعی دیگری که در فرش‌های ماشینی به کار می‌روند، پلی استر (ابریشم مصنوعی) و پلی پروپیلن هستند. پلی استر به فرش جلوه‌ای براق می‌بخشد، آن را مانند فرش‌های ابریشمی جلوه می‌دهد و از آنجا که دارای پرزهای کم (پیلینگ) مشابه با فرش‌های اکریلیک و پشمی است، علی رغم اینکه دوام کمتری دارد، در بین برخی از افراد محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌ است.

طرح‌های فرش‌های ماشینی مدرن 

فرش‌های ماشینی شاید برای بسیاری از افراد با سلیقه‌های متنوع اصلی‌ترین وسیله دکوراسیون داخلی باشد به همین علت هم برای مدتی نسبتاً طولانی، محبوب‌ترین سبک‌ها دارای رنگ‌های خنک‌تر و طرح‌های هندسی و انتزاعی بیشتری بودند. با این حال، بسیاری از مردم به سمت رنگ‌های گرم‌تر و جذاب‌تری جذب می‌شدند که در انواع فرش‌های ماشینی هست.

پیش از این طرح‌ها و الگوهای فرش‌های ماشینی از فرش‌های دستبافت الهام گرفته می‌شد که انواعی از ترنج، شاه عباسی، هراتی، افشان و غیره بود. با گذشت زمان و تغییر ذائقه و علاقه مردم همراه با واردات فرش از بلژیک، ترکیه و برخی دیگر از کشورها، الگوهای فرش ماشینی نیز تغییر کرد. طرح‌های مدرن از جمله اشکال هندسی، اشکال هنری و شخصیت‌های کارتونی این روزها محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. با این که فرش‌های ماشینی با طراحی مدرن در حال گسترش هستند، اما طرح‌های سنتی و دستبافت، به ویژه طرح‌های فرش‌های دستبافت شرقی، هنوز علاقمندان و مشتریان خاص خود را دارد؛ الگوهای بی نظیری همچون فرش‌های نائین، ماهی، هریس و غیره.

در ادامه به معرفی برخی از طرح‌های مدرن فرش‌های ماشینی می‌پردازیم.

1- فرش‌ ماشینی با طرح سه بعدی

فرش مدرن ماشینی

فرش‌ها مدت هاست که به بخشی جدا ناپذیر از دکوراسیون فضای داخلی تبدیل شده‌اند و اکنون نیز تقاضای زیادی دارند. به لطف وجود فرش‌ها، کف خانه‌ها و هر جایی که در آن فرشی پهن شود گرم می‌شود، نرمی آن صدا و ضربه را جذب می‌کند و حس راحتی زیادی را به ارمغان می‌آورد.

فرش‌ها هم مانند هر محصول دیگری، اگر مورد استقبال مردم قرار بگیرند در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند. فرش‌های سه بعدی از دسته‌ی فرش‌های سه بعدی مدرن هستند که امروزه به خوبی می‌توانند جایگزین محصولات پشمی و ابریشمی باشند. آنها با الگوهای غیر معمول و اندازه‌های مختلف از دیگر فرش‌ها متمایز می‌شوند. تصویر سه بعدی این گونه فرش‌ها می‌تواند اتاق را بزرگتر، بی نظیر و روشن جلوه دهد.

انواع مختلفی از فرش‌های سه بعدی مدرن وجود دارد. آن‌ها از نظر رنگ، اندازه، محل مورد استفاده، مواد اولیه و روش ساخت متفاوت هستند. در اختیار داشتن طیف گسترده‌ای از ابعاد فرش به شما امکان می‌دهد بهترین گزینه را برای اتاق خود انتخاب کنید. امکان قرارگیری آنها نه تنها روی زمین، بلکه روی دیوار، به عنوان مثال، بالای تخت یا در اتاق کودکان نیز وجود دارد.

روش های تولد فرش ماشینی با طرح سه بعدی

‌روش‌های مدرنی برای تولید این فرش‌های جذاب و کاربردی وجود دارد که اولین مورد شامل استفاده از نخ‌ های چند رنگ است. ترکیب رنگ‌های مختلف هنگام تولید یک فرش سه بعدی، به تصویر روی فرش حجم و یا برعکس عمق می‌دهد. در چنین تکنیکی، اغلب طرح‌هایی که تولید می‌شوند با الگوهای هندسی یا گل هستند و چون ذهن ما این شکل‌ها را می‌شناسد امکان تبدیل کردن طرح آن‌ها به سه بعدی و فریب خوردن آن به سادگی وجود دارد.

یکی از روش‌های ساخت فرش‌های سه بعدی استفاده از چند روش به صورت همزمان است. روش ترکیبی به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که غیر معمول‌ترین تخیلات طراحان را تحقق بخشند و فرش‌های منحصر به فردی تولید کنند. البته فرش‌های سه بعدی صرفاً زیبایی بخش نیستند، بلکه به دلیل کیفیت بالای تولید می‌توانند سال‌های سال دوام خود را حفظ کنند و نرم و لطیف باقی بمانند.

فرش‌های سه بعدی در انواع تک رنگ نیز تولید می‌شوند که از محبوبیت خاصی برخوردارند. جنس و دوام این فرش‌ها به نوع ماده‌ای که برای تولید چنین محصولاتی استفاده می‌شود بستگی دارد: الیاف مصنوعی، طبیعی یا ترکیبی از پشم، اکریلیک، ویسکوز، پلی استر، پنبه، پلی آمید، پلی پروپیلن و جوت بیشتر در تولید فرش‌های حجیم استفاده می‌شود. قیمت محصول نهایی، خصوصیات، روش تمیز کردن، رنگ و شکل ظاهری آن بستگی به مواد اولیه استفاده شده در آن دارد.

2- فرش ماشینی چرمی

فرش ماشینی

چرم محصولی لوکس و نفیس است که در محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و از زمان‌های گذشته کاربردهای بی شماری داشته است. از چرم در محصولات مختلفی استفاده شده است؛ از نوشتن نامه‌ها بر روی آن گرفته تا تولید لباس، کیف و کفش و نیز فرش.

فرش‌های چرمی و پوستی از جمله فرش‌های مدرنی هستند که از پوست حیوانات ساخته می‌شوند. این فرش‌ها زیبایی چشم‌نوازی دارند و برای کف پوش، حصیر، فرش و تابلو های دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای پشت فرش‌های چرمی از پارچه مخصوص استفاده می‌شود که توسط نخ‌های مومی ایتالیایی به آن متصل می‌شود. این فرایند توسط برخی از چرخ خیاطی‌های خاص انجام می‌شود که ماندگاری زیادی به فرش‌های چرمی می‌بخشد.

فرش های چرمی و پوستی بیشتر دست ساز هستند و به همین دلیل هم قیمت زیادی دارند. چرم ایرانی از جمله چرم‌های برتر است که می‌توان از آن محصولات و فرش‌های لوکس و جذاب ساخت. از فرش‌های چرمی بیشتر برای تزئینات استفاده می‌شود. به عنوان مثال، می‌توان آنها را برای پوشاندن کف در مناطق کم رفت و آمد استفاده کرد، می‌توان آن‌ها را به دیوار آویزان کرد و یا برای تزئین بر روی گوشه‌های مبل‌ها قرار داد.

فرش‌های چرمی از چرم‌های هزاره، فرز، شترمرغ و گاو ساخته می‌شوند. از آنجا که این فرش‌ها از پوست‌های محکم و قوی ساخته شده‌اند، واقعاً با دوام هستند و فرآیند دباغی آن‌ها به صورت کاملاً طبیعی انجام می‌شود که خاصیت ضد باکتریایی دارد. فرش‌های ساخته شده از پوست حیوانات خیلی بزرگ نیستند و اندازه آنها حداکثر 6 متر یا حتی به همان شکل پوست حیوانات است.

3- فرش ماشینی گبه

فرش ماشینی مدرن

فرش‌های گبه نسبت به سایر فرش‌های ایرانی بسیار ضخیم و درشت نقش هستند. عمق آنها گاهی می‌تواند به اندازه دو و نیم سانتی‌متر باشد. در حقیقت، گبه نوعی گلیم است که با فرش تفاوت‌هایی دارد، همانطور که از نام آن پیداست گبه به معنای تراشیده نشده است، بنابراین این طور انتظار می‌رود که گبه نوعی فرش کم لطافت و بدوی باشد.

الگوهای گبه از نوع کاملاً ابتدایی است و فقط تعداد محدودی از اشیا تزئینی، عمدتاً مستطیل شکل که بیشتر شبیه حیوانات هستند وجود دارد. در گبه به طور معمول از رنگ‌های روشن مانند زرد و قرمز استفاده می‌شود، اگرچه از زمینه‌های رنگی یکنواخت در سطح بزرگ در طرح‌های گبه استفاده می‌شود ، اما رنگ آن متنوع است (رنگ در تمام فرش‌ها متفاوت است، با ظاهری که بسته به مناطقی که در آن تولید می‌شود می‌تواند متفاوت باشد).

گبه‌ها از نخ پشم طبیعی و گاهی به صورت دستباف تولید می‌شوند و تمام رنگ‌ها با رنگ طبیعی گیاه ایجاد می‌شوند. گبه به دلیل سهولت نسبی تولید (الگویی با دقت کمتر، تعداد کمی گره در سانتی متر مربع و غیره) یکی از ارزان‌ترین انواع فرش موجود در بازار است.

4- فرش‌ ماشینی با طرح مناسب اتاق کودک

کف پوش‌هایی که در اتاق کودکان و زمین‌های بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند، برای مثال نرم باشند تا با بالا و پایین پریدن و دویدن بچه‌ها حس راحتی برای کف پاها داشته باشند و زمین خوردن بر روی آن دردناک نباشد. این گونه فرش‌ها همچنین به نوعی تولید می‌‌شوند که مانند یک آهنربا برای جذب کردن گرد و غبار، آلودگی و موهای حیوانات خانگی عمل کنند. بنابراین کف پوش‌های سازگار با محیط زیست در اولویت اتاق‌های کودکان قرار می‌گیرند.

برخی از انواع طرح‌هایی که در فرش‌های اتاق کودکان استفاده می‌شوند، عبارتند از:

  • بافت دار: این نوع از بافت ظاهری دو رنگ به فرش می‌دهد که برای اتاق بازی‌ ایده آل است زیرا خاک و لکه‌ها را به خوبی پنهان می‌کند و رد پا و لکه‌ها را مانند سایر سبک‌های فرش به وضوح نشان نمی‌دهد.
  • فريز: اين يك فرش با دوام با پيچ و تاب زياد است كه آن را به گزینه‌ای مناسب براي اتاق‌هاي پرتردد مانند يك اتاق بازي تبدیل مي‌كند اما قیمت بیشتری نیز دارد.

5- فرش آشپزخانه

فرش‌های ماشینی مدرن

به خوبی می‌دانیم که وقتی صحبت از فرش آشپزخانه می‌شود، اولین چیزی که به ذهن ما می‌آید فرشی است که در صورت کثیف شدن بتوانیم به آسانی آن را شستشو دهیم بدون آن که نخ نما و بلا استفاده شود. به همین منظور حصیرها و فرش‌های آشپزخانه بسیاری وجود دارند که با ارائه تعادل بین سبک و عملکرد، بهترین حالت را در اختیار شما می‌گذارند.

اگر طرح مناسبی را انتخاب کنید، فرش‌های آشپزخانه نه تنها به زیبایی و ارتباط خلاقانه آشپزخانه به بقیه خانه کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند تضمین کنند که در صورتی که برای آشپزی و انجام کارهای آشپزخانه سرپا ایستاده‌اید خستگی زیادی را تجربه نکنید.

از نظر ظاهری فرش‌های آشپزخانه را اصولاً با طرح‌هایی با شکل‌هندسی و یا تصاویر خوراکی‌ها تولید می‌کنند، که فضای آشپزخانه را رنگی و جذاب کند. این فرش‌ها در انواع گلیم فرش و شنل و مدل‌های مشابه قابل خریداری هستند. در این مقاله از آراستا به معرفی 5 طرح معروف فرش‌ ماشینی مدرن پرداختیم. این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *