8 خرداد 1402
چطور چیدمان مونوکروم دکوراسیون داشته باشیم

چطور چیدمان مونوکروم داشته باشیم؟و نکات آن

سبک مونوکروم ایده جذابی است که تنها با استفاده از یک رنگ می‌توانیم دکوراسیون خانه را تغییر دهیم. در این روش جالب و منحصر به فرد، جسارت و هوشمندی حرف اول را میزند و باید از یک رنگ در تناژ مختلف روشن تا تیره با خلاقیت و به شکل اصولی استفاده شود.

زمانی که به دنبال تغییر رنگ در دکوراسیون هستیم، ممکن است اشتباهات مختلفی در این مسیر انجام دهیم. شاید بخواهیم با انتخاب یک رنگ در تناژ ملایم، دکور و چیدمان خانه را تغییر دهیم. البته این احتمال بسیار زیاد است که رنگ‌ها از نظر زیباشناسی خسته‌کننده و یا به‌شدت ملایم باشند. به عبارت دیگر با انتخاب نادرست تک رنگ، جسارت و هیجان را از دکوراسیون خانه جدا می‌کنیم و این اصلا خوب نیست.

اگرچه انتخاب رنگ‌های سبک مونوکروماتیک در دکوراسیون به‌خوبی می‌تواند دیزاینی خلاقانه و زیبا بیافریند؛ اما برای این کار نباید بدون تدبیر پیش رفت. بنابراین اگر شما هم عاشق یک رنگ خاص هستید و دوست دارید تمام دکوراسیون خانه را بر اساس آن دیزاین کنید، در ادامه این صفحه از آراستا همراه ما بمانید. در این مقاله قصد داریم اصول مهم در چیدمان مونوکروم دکوراسیون را بررسی کنیم.

سبک مونوکروماتیک در دکوراسیون چیست؟

انتخاب رنگ دکوراسیون به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. در این مسیر استفاده از یک رنگ خاص در تناژ مختلف در چیدمان خانه، روشی جذاب است تا تغییری منحصر به فرد در خانه ایجاد کنید. البته انتخاب رنگ نیز به خلقیات و علاقه‌های شما وابسته است و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود به سراغ رنگی بروید که بیشترین حس آرامش را به شما القا می‌کند.

در سبک مونوکروماتیک، رنگ مهم‌ترین المان است و تمامی ابزار، اکسسوری‌ها، لوازم تزئینی، مبلمان، منسوجات و سایر موارد بر اساس یک رنگ خاص چیدمان می‌شوند. چیدمانی که از رنگ‌های ملایم شروع می‌شوند و تا رنگ تیره پیش می‌روند. بنابراین در خانه یک رنگ با تناژ مختلف خود، نقش اساسی را در دکوراسیون بازی می‌کند و شما با انتخاب سبک مونوکروم، در حال بازی کردن با سایه‌های یک رنگ هستید.

سبک مونوکروماتیک در دکوراسیون چیست؟

رنگ‌های مونوکروم

برای انتخاب رنگ‌های سبک مونوکروم فقط به سلیقه و علاقه‌های خودتان نگاه کنید. این شما هستید که می‌خواهید در تمام طول شبانه‌روز در این فضا زندگی کنید و به همین دلیل به دنبال رنگی باشید که از دیدن آن احساس آرامش و شادی کنید.

شاید تصمیم گرفته باشید بر اساس رنگ‌های تعریف شده موسسه پنتون، رنگ دکوراسیون خانه را انتخاب کنید؛ اما این روش به چند دلیل مناسب نیست. قبل از هر چیز ممکن است رنگ معرفی شده موسسه پنتون همان رنگی نباشد که شما دوست دارید. همچنین رنگ‌هایی که مد می‌شوند، عمر کوتاهی دارند و بعد از پایان یک سال دوباره باید به فکر انتخاب رنگ جدیدی باشید.

شاید رنگ‌های مد شده در هر سال برای انتخاب رنگ لباس و سایر اکسسوری‌های تزئینی شخصی، گزینه خلاقانه و زیبایی باشد؛ اما برای تغییر دکوراسیون و دیزاین خانه موجب هزینه‌های زیاد برای شما خواهد شد. به همین دلیل نه‌تنها مقرون به‌صرفه و اقتصادی نیست؛ همیشه باید در استرس و نگرانی تغییر دکوراسیون بر اساس رنگ سال باشید. فراموش نکنید که آرامش، مهم‌ترین فاکتور در تغییر دیزاین خانه است.

استفاده از سبک مونوکروم روشی بسیار مناسب برای کسانی است که دوست دارند یک دکورایتو باشند، اما اصول این کار را بلد نیستند. به عبارت دیگر این روش، گزینه جذابی برای مبتدی‌ها است تا بدون نیاز به یادگیری اصول ترکیب رنگ‌ها، فقط از یک رنگ در تناژ مختلف از ملایم و روشن تا تیره استفاده کنند.

رنگ‌های سبک مونوکروماتیک

سبک مونوکروماتیک در چه فضایی بهتر است؟

با استفاده از این سبک در فضاهای کوچک می‌توانید آن را بزرگ‌تر از حد معمول به نمایش بگذارید. امروزه بسیاری از ما در خانه‌های آپارتمانی کوچکی زندگی می‌کنیم که تغییر دکوراسیون آن واقعا سخت است. در این شرایط استفاده از سبک مونوکروم، روشی مناسبی است تا با ایجاد سایه روشن در رنگ مبلمان، کوسن، پرده و…. جذابیت‌های بصری را به فضا اضافه کنیم.

البته نکته مهم در انتخاب این سبک دکوراسیون این است که حتما در کنار رنگ اصلی در تناژ مختلف آن، از یک رنگ خنثی مانند سفید، سیاه و یا خاکستری نیز استفاده کنید. در این صورت جلوه بصری فضا زنده‌تر خواهد شد و زیبایی بیشتری به آن می‌دهد.

سبک مونوکروماتیک در چه فضایی بهتر است؟

ویژگی‌های سبک مونوکروم

  • در این سبک، یک رنگ در طیف مختلف آن نقش اساسی در دکوراسیون را دارد تا فضایی زنده ایجاد کند.
  • نورپردازی در این فضا اهمیت زیادی دارد تا رنگ‌ها به شکل بهتری نمایش داده شوند.
  • در انتخاب رنک فقط به سلیقه و روحیات خودتان دقت کنید تا بهترین نتیجه را به دست بیاورید و دکوراسیونی رضایت بخش ایجاد کنید.
  • فقط و فقط روی تناژ روشن تا تیره رنگ مونوکروم تاکید نکنید. استفاده از رنگ طیف همسایه در قسمت‌های کوچکی از فضای خانه می‌تواند ابداع آفرین باشد و آن را زیباتر کند.

ویژگی‌های سبک مونوکروم

دیزاین مونوکروم آبی

رنگ آبی همیشه خوب است! و حالا که تصمیم گرفتید از این رنگ در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید، به‌خوبی می‌توانید از ایجاد آرامش، حس انعطاف، صلح و امنیت ناشی از این رنگ لذت ببرید. دیزاین مونوکروم آبی برای ما این امکان را فراهم می‌کند تا احساس وفاداری، صداقت، سکون و تمرکز را در خانه پراکنده و منتشر کنیم.

علاوه بر آن، رنگ آبی نشانی از سخاوت و بزرگی است و از مواجهه با این رنگ، آرامش به ما القا می‌شود. با استفاده از این رنگ در دکوراسیون فضاهایی مانند سرویس بهداشتی حمام و اتاق نشیمن، فضایی ایده آل ایجاد می‌شود.

در عین حال باید مراقب باشید که استفاده بسیار زیاد از این رنگ در تناژ ملایم می‌تواند خانه را به‌شدت سرد و بی‌روح به نمایش بگذارد. پیشنهاد می‌شود که برای داشتن دیزاین مونوکروم آبی در خانه، سعی کنید با رنگ آبی بازی کنید. از آبی تیره در روکش مبلمان و یا کاغذدیواری‌ها استفاده کنید و در کنار آن به سراغ آبی کمرنگ و روشن برای مواردی مانند کوسن‌ها بروید. همچنین از ترکیب سفید با این رنگ می‌توانید فضای سرد آن را از بین ببرید.

از سوی دیگر اگر دوست دارید فضای سرویس بهداشتی  و حمام پاکیزگی را نشان دهد، حتما به سراغ دیزاین مونوکروم آبی بروید. این رنگ به‌خوبی می‌تواند این فضا را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان دهد و در صورتی که از رنگ‌ها به شکل درستی استفاده نکنید و سرویس بهداشتی سرد به نظر بیاید، بازهم زیبا است.

دیزاین مونوکروم آشپزخانه

طراحی  و دیزاین آشپزخانه  و تطبیق رنگ کاشی‌ها ممکن است شما را مضطرب کند. کاربرد رنگ‌ها در این فضا بسیار مهم است و اگر به درستی و با اصول منطقی رنگ‌ها را در کنار هم قرار ندهید، این احتمال وجود دارد که فضای آشپزخانه قدیمی و کهنه یا شلوغ و درهم ریخته نمایش داده شود.

یکی از رنگ‌هایی که در سبک مونوکروم می‌تواند طراحی دکوراسیون آشپزخانه را زیبا نشان دهد، رنگ سفید است. طراحی آشپزخانه به‌صورت تک رنگ و مونوکروم روشی هوشمندانه است تا ظاهری متفاوت و جاودانه به آن بدهد. در عین حال مجبور نخواهید بود که هر سال به فکر تغییری در رنگ و دکوراسیون آن باشید.

بنابراین به روشی مقرون به‌صرفه  و بدون پیروی از مد روز می‌توانید ظاهر آشپزخانه را تغییر دهید و یک گالری جادویی در این فضا مشاهده کنید. برای این کار رنگ سفید بهترین انتخاب است. زیرا نیاز به ترکیب در تناژهای مختلفی ندارد  و سفید همیشه سفید است!

به عبارت بهتر انتخاب رنگ سفید برای سبک مونوکروم آشپزخانه شبیه به انتخاب شلوار جین است. ما همیشه شلوار جین را دوست داریم؛ زیرا به‌راحتی می‌توانیم آن را با سایر رنگ‌ها و انواع لباس‌ها بپوشیم، بدون اینکه ظاهر بدی داشته باشیم. حالا آشپزخانه مونوکروم سفید حکم شلوار جین آبی را برای شما خواهد داشت!

با استفاده از این رنگ در آشپزخانه، به‌راحتی می‌توانید چند اکسسوری تزئینی با رنگ‌های شاد قرمز و نارنجی و یا سبز به آن اضافه کنید و تغییری شیک و بسیار ارزان در آن ایجاد کنید. همچنین توجه همه به سوی اکسسوری جدیدی که خریدید، جلب می‌شود. یا اینکه فنجان‌های قدیمی را به نمایش بگذارید و از سلیقه و دقت خود در نگهداری آن‌ها بگویید. به هر حال انتخاب رنگ سفید برای دیزاین آشپزخانه، روشی جذاب برای نشان دادن آن چیزی است که برای شما مهم است.

در صورتی که دوست دارید فضای آشپزخانه گرم‌تر نشان داده شود، به سراغ رنگ کرم و قهوه‌ای بروید. کابینت‌های چوبی قهوه‌ای رنگ در کنار پارکت در همین تناژ رنگی گزینه‌ای مناسبی است. اما دقت کنید که برای این فضا روی رنگ قهوه‌ای تاکید نکنید. رنگ کرم را در وسعت بیشتر استفاده کنید تا هارمونی و تعادل در فضا ایجاد شود.

دیزاین مونوکروم آشپزخانه

دیزاین مونوکروم سرویس بهداشتی

انتخاب سبک مونوکروم در سرویس بهداشتی و حمام،روشی پیچیده و در عین حال ساده و شیک است تا بتوان بدون هرگونه سردرگمی و شلوغی، سبک معاصری از دکوراسیون را به نمایش گذاشت. اولین گام در طراحی مونوکروم حمام این است که رنگی انتخاب کنید که عنصر پویایی و نشاط را با خود داشته باشد. همچنین این رنگ و تناژ مختلف آن باید طوری باشد که شما آن را دوست داشته باشید و به آن علاقه داشته باشید؛ زیرا رنگ‌ها تبدیل به بخشی از زندگی شما می‌شوند.

در مرحله بعد به سراغ تناژ ظریف از رنگ مورد نظر بروید تا جذابیت بیشتری داشته باشد و از آن در بافت کاشی‌ها و موارد دیگر استفاده کنید. انتخاب رنگ آبی تیره و سبز می‌تواند فضایی دلپذیر، شیک و بانشاط را در این فضا فراهم کند.

برای پرده حمام بهتر است از رنگ سفید استفاده کنید. این رنگ به‌عنوان رنگی پایه با هر نوع دکوراسیونی قابیل تطبیق است و تضادی ایجاد نمی‌کند. همچنین می‌توانید رنگ سفید را در کاشی‌ها به کار ببرید و یا از نوارهای کاشی سیاه و سفید به‌صورت شش ضلعی کمک بگیرید. خلاقیت در طرح کاشی‌ها و بازی با رنگ‌های خنثی در کنار رنگ اصلی نیز روش مناسبی برای زیباتر کردن این فضا است.

می‌توانید برای تکمیل دیزاین مونوکروم سرویس بهداشتی از اکسسوری و تزئینات سیاه رنگ استفاده کنید. رنگ مشکی به سرعت توجهات را به سمت خود جلب می‌کند و جذابیت بصری این فضا را افزایش می‌دهد. کاربرد اکسسوری‌ها در رنگ مشکی زمانی جذاب‌تر خواهد شد که سرامیک کف نیز در رنگ مشکی تهیه شده باشد.

در عین حال اگر دوست دارید دیزاین مونوکروم سرویس بهداشتی در رنگ مشکی باشد؛ اصلا از این رنگ نترسید! ترکیب آن با سفید معجزه می‌کند و انتخاب سنگ مرمر سفید و سیاه در کنار هم جذابیت زیادی به این فضا از خانه می‌دهد. به هر صورت استفاده از سبک مونوکروم با رنگ مشکی به همراه لایه‌هایی از سفید، انتخاب منحصر به فردی برای سرویس بهداشتی است تا فضایی متفاوت در دکوراسیون منزل ایجاد کند.

دیزاین مونوکروم سرویس بهداشتی

پیشنهاد مطالعه: مقاله ی فضای مثبت و منفی در دکوراسیون

کلام آخر

در این مقاله از آراستا سبک مونوکروم و استفاده از تک‌رنگ‌ها را در دکوراسیون منزل بررسی کردیم. این روش گزینه بسیار مناسب برای کسانی ایست که دوست دارند خودشان دست به کار شوند و دیزاین خانه را انجام دهند؛ بدون اینکه اطلاعات زیادی درباره رنگ‌ها، طراحی دکوراسیون و چیدمان داشته باشند.

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب این روش برای چیدمان منزل این است که به لیقه و علاقه‌های خود توجه کنید و رنگی انتخاب کنید که دوستش داشته باشید و حضور تناژ مختلف آن رنگ در خانه شما را آزار ندهد. خواهید دید که تغییر دکوراسیون با سبک مونوکروم زیبا، جذاب و منحصر به فرد است و تغییری خاص در دکوراسیون خانه ایجاد می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *