8 خرداد 1402
دکوراسیون پذیرایی کوچک

ایده های ناب برای جذاب تر شدن دکوراسیون پذیرایی کوچک

دکوراسیون پذیرایی کوچک برای بسیاری از ما به چالشی بزرگ تبدیل شده است. همه‌ی ما دائما به این فکر می‌کنیم که چطور خانه‌ی کوچک‌مان را زیباتر کنیم و خیلی وقت‌ها سراغ متخصصین دکوراسیون داخلی می‌رویم که در بعضی از مواقع بسیار پرهزینه خواهد بود. در این مقاله قصد داریم تا ایده‌های جالبی را برای تزیین منزل و دکوراسیون خانه های کوچک  ارائه کنیم تا با استفاده از این ایده‌های ناب بتوانید با هزینه‌ای کمتر چیدمان منزل خود را زیباتر کنید.

اگر نمی‌دانید مبلمان خانه‌ی خود را چطور بچینید یا اگر فضای کمی در اختیار دارید، پیشنهاد می‌کنیم این راهکارهای خلاقانه را برای چیدمان بهتر و دکوراسیون پذیرایی کوچک بخوانید تا بتوانید به بهترین شکل از فضای خانه استفاده کنید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

 

1_ استفاده از بازتاب نور

آینه‌ها می‌توانند نمای داخلی خانه را بزرگ و‌ دلباز نمایش دهند و تمام نور محیط را بازتاب دهند و فضای اتاق را روشن‌تر کنند. وجود آینه  در بزرگ تر نشان دادن فضا شما را یاری خواهد داد. بنابراین اگر پذیرایی شما فاقد پنجره های بزرگ و نورگیر است، با استفاده از آینه می تاونید فضا را روشن تر و البته بزرگ تر نشان دهید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

2_ پرکردن فضا

اگر پذیرایی یا اتاق کوچکی دارید، احتمالا تصور می‌کنید که نمی‌توانید از مبلمان بزرگ استفاده کنید؛ اما گاهی اوقات، این تأثیر کاملا برعکس است. اگر از مبلمان و لوازم بزرگی استفاده کنید که دیوارها را کاملا بپوشانند، از دو ویژگی بهره‌مند می‌شوید؛ اول اینکه جای نشستن برای افراد بیشتری ایجاد کرده‌اید و دوم اینکه فضای امن و آرامی را فراهم آورده‌اید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

3_ استفاده از دکورچشمگیر

گاهی اوقات برای اینکه بتوانید فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان بدهید، باید از دکوراسیونی شلوغ استفاده کنید که چشم‌ها در آن دائما در گردش باشند. توجه به اشیای اتاق باعث می‌شود که کوچکی آن کمتر به‌نظر برسد. از جمله وسیل دیگری که می توانید در تزیین پذیرایی کوچک شما را یاری کند، انتخاب لوستر و آباژورهای مناسب است. سعی کنید این وسایل روشنایی را متناسب با ابعاد فضا و میزان نوری که نیاز دارید خریداری نمایید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

4_استفاده از فرش و پرده مناسب

نکته مهمی که برای داشتن یک دکوراسیون خوب در پذیرایی کوچک باید رعایت کرد، انتخاب مناسب فرش است. فرش و پرده هر دو می توانند بر میزان نور و تاریک و روشنی فضای شما تاثیر مستقیم بگذارند. پیشنهاد ما این است که برای پرده ها و فرش مدرن از پارچه های بسیار ساده و در رنگ های روشن استفاده نمایید. اما از آن طرف برای انتخاب فرش هم می توانید از طرح های ساده و هم از طرح های پر کار استفاده نمایید. مسلما انتخاب ترکیب رنگی و نقش آن به مدل و رنگ مبلمان شما بستگی خواهد داشت. در هر صورت فراموش نکنید که در دیزاین پذیرایی کوچک، هدف ما پرهیز از شلوغی و ایجاد هرج و مرج در فضاست.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

5_ انتخاب مبلمان مناسب

برای یک آپارتمان کوچک، انتخاب مبلمان ساده و سبک با رنگ های شفاف و خنثی توصیه میشود. مبلمان های سنگین با دسته های بزرگ و کوسن های زیاد فضا را دلگیر و خفه میکنند. همچنین مبل پایه دار بهتر از مبل بی پایه است چون عمق و وسعت دید بیشتری به فضای اتاق شما می دهند.

دقت کنید حتی اگر مبلمان های ساده و سبک هم اگر ست هفت نفره یا نه نفره آن را در فضایی کوچک بگنجانیم باز هم ممکن است فضاهای مفید زیادی را از دست داده و فدای مبلمان کنیم!

یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد تغییر در فضای کوچک، چیدمان متفاوت مبلمان‌ است. پیشنهاد می‌کنیم تا چند وسیله‌ی اصلی را در زاویه‌ای متفاوت بچینید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

6_ استفاده از میز شیشه ای به جای میز چوبی

در پذیرایی آپارتمان های کوچک، وجود میزهای چوبی فضا را سنگین تر می کند لذا بهتر است از میز شیشه ای به عنوان میز وسط و عسلی استفاده کنیم چرا که میز شیشه ای به علت شفافیتی که دارد، محیط را بزرگتر جلوه می دهد.

مدت‌هاست که طراحان دکوراسیون‌ داخلی، از شیشه و اکریلیک برای دکوراسیون فضاهای کوچک استفاده می‌کنند. برای مثال، میزهای شیشه‌‌ای با هدف خاصی طراحی می‌شوند؛ این میزها، کمتر به چشم می‌آیند و درنتیجه موجب خلوت به‌نظر رسیدن فضای اتاق می‌شوند.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

7_ استفاده از قفسه در یک دیوار و دکور پذیرایی

استفاده از بوفه، کتابخانه یا قفسه در فضای کوچک، علاوه بر اشغال زیاد فضا، محیط را شلخته و بی نظم می کند. لذا بهتر است شلف های دیواری نصب کرده و وسایل تزیینی خود را روی آنها قرار دهیم. اگر روی یک دیوار خالی قصد نصب تابلو دارید بهتر است از تابلوهای افقی استفاده کنید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

8_ گیاهان را به خانه خود راه دهید

استفاده از گیاهان نیز برای عمق دادن به فضا و ایجاد حس تازگی و شادابی نشیمن یا پذیرایی شما را دلچسب تر می کند. گلدان ها بهتر است یا به صورت آویز از سقف، یا در گوشه ها و پشت مبلمان قرار گیرند.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

9_ استفاده از پاف ها به جای میز عسلی

در فضاهای کوچک‌تر می‌توان از پاف‌ها به‌جای میز عسلی استفاده کرد. آنها فضای بیشتر و بهینه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند.

استفاده از پاف‌ها یکی از بهترین روش‌ها برای دکوراسیون پذیرایی کوچک است. می‌توان از این صندلی‌ها به‌عنوان میز استفاده کرد و مهمان‌ها می‌توانند نوشیدنی‌های خود را روی آن قرار دهند. جابه‌جا کردن آنها نیز بسیار راحت است و حتی می‌تواند فضای بیشتری را برای نشستن مهمان‌ها فراهم کند.منبع

دکوراسیون پذیرایی کوچک

10_ ایجاد هماهنگی در فضای دکور پذیرایی

برخی معتقدند که اتاق‌های تماما سفید باعث می‌شوند تا اتاق‌های کوچک، بزرگ‌تر به‌نظر برسند. بااین‌حال باید بگوییم فرقی نمی‌کند که از چه رنگی استفاده کنید، چرا که تأثیر رنگ‌ها، بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید. ترفندی که همیشه برای دکوراسیون پذیرایی کوچک سازگار است، استفاده از پرده‌هایی است که همرنگ دیوارها هستند، مخصوصا اگر پرده‌ها را از پارچه‌های ظریف انتخاب کرده باشید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

11_  استفاده از سبدهای تزیینی

مبل‌های راحتی در اتاق نشیمن، بهترین مکان برای چرت نیمروزی هستند. اما پتوهای کوچک یا ملافه‌ها را کجا قرار دهیم؟ می‌توانیم از سبدهای تزئینی استفاده کنیم. البته این سبدها، فضای ارزشمندی را اشغال میکنند.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

12_ استفاده از رنگ خنثی و مناسب

استفاده از رنگ های خنثی که معمولا تلفیقی از رنگهای مختلفند، بهترین انتخاب برای دکوراسیون داخلی خصوصا فضاهای کوچک هستند. خاکستری، بژ و کرمی نمونه های متداولی از رنگ های خنثی و بسیار مناسب برای پذیرایی کوچک هستند. انتخاب این رنگها به عنوان رنگ اصلی و پس زمینه دکوراسیون این امتیاز را دارد که به راحتی با هر رنگی ترکیب میشوند و هیچگاه خسته کننده و قدیمی نخواهند شد.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

13_ پرهیز از شلوغی و بی نظمی

و در آخر بی نظمی و اغتشاش در وسایل خانه مهم ترین دلیل کوچک تر شدن فضا است. اشیا دکوری زیاد در فضای کوچک خیلی به چشم آمده و منزل شما را بیشتر شبیه به موزه می کند تا محلی امن برای استراحت و پذیرایی از مهمان! در فضای نشیمن و پذیرایی باید از وسایل ضروری و کاربردی استفاده شود و وسایلی که بدون کاربرد بوده و بیشتر جنبه تزیینی و تجملی دارند تا حد ممکن حذف شوند.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

آن چه که در این مطلب از آراستا به بیان آن پرداختیم، نکاتی برای طراحی داخلی خانه های کوچک می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. شما به کدام یک از طراحی هایی گفته شده علاقمندید؟

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *